Cmentarze z Wielkiej Wojny

Piękno lasu, czyste powietrze, zbiorniki wodne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Agnieszka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 12973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2007, 17:54

Post autor: Agnieszka »

Drugi w kolejności był Cmentarz Ewangelicki przy ulicy Bielskiej.
Jest tam grób wojenny Jana Łyska - nauczyciela, żołnierza, poety, syna Ziemi Cieszyńskiej, poległego 15 listopada 1915 roku na Polskiej Górze nad Styrem, jako dowódca II Kompanii III Pułku Piechoty Legionów Polskich.
Trochę pogrzebałam w internecie i pewne rzezy mi się nie zgadzają :/ To co napisałam powyżej wzięte jest z informacji zawartej w "spisie grobów i cmentarzy wojennych oraz upamiętnień z okresu I wojny światowej 1914 - 1918 na terenie województwa śląskiego" Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, natomiast na stronie http://legionisci.kc-cieszyn.pl/index.php
znalazłam taka informację o Janie Łysku:
"Jan Łysek (1887-1915) ur. w Jaworzynce. Z zawodu nauczyciel. Ukończył seminarium nauczycielskie w Cieszynie w 1908 r. Pracował w szkołach ludowych w Datyniach Dolnych (1908-1910), Suchej Średniej (1910-1911) oraz jako kierownik szkoły ludowej w Jaworzu (1911-1914). Brał czynny udział w polskim życiu kulturalnym i społecznym Śląska Cieszyńskiego. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego i Macierzy Szkolnej Księstwa Cieszyńskiego, brał udział w amatorskim ruchu teatralnym jako aktor i reżyser. Utalentowany poeta, swoje wiersze publikował na łamach "Zarania Śląskiego".
Należał do Polowych Drużyn "Sokoła", z chwilą wybuchu wojny wraz z H. Przepilińskim i F. Hajdukiem stanął na czele Legionu Śląskiego. Dowódca plutonu w 2. kompanii 3. pułku piechoty Legionów. 18 października 1914 r. mianowany podporucznikiem piechoty. Brał udział w kampaniach w Karpatach, na Bukowinie i w Besarabii. W bitwie pod Maksymcem 2 lutego 1915 r. ranny w biodro, już po dwóch tygodniach wrócił do kompanii, obejmując jej dowództwo. W marcu 1915 r. awansował do stopnia porucznika.
Poległ 5 listopada 1915 r. w bitwie pod Kostiuchnówką, pochowany na cmentarzu legionowym w Wołczecku. W 1929 r. jego zwłoki ekshumowano i po przewiezieniu do Cieszyna złożono na cmentarzu ewangelickim.
Odznaczony pośmiertnie m.in. Krzyżem Virtuti Militari V kl., Krzyżem Niepodległości i Krzyżem Walecznych."

Nie zgadza sie data i miejsce śmierci.... Sten? Pomożesz?
No a to zdjęcie grobu
Obrazek
Czarodziejka zawsze działa. Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.(A. Sapkowski)
Awatar użytkownika
Agnieszka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 12973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2007, 17:54

Post autor: Agnieszka »

No i na końcu coś niepozornego

Obrazek

Jest to pomnik ku czci działaczy narodowych Ziemi Cieszyńskiej oddanych niepodległości Polski po rozpadzie monarchii Austro - Węgierskiej w 1918 roku.
Napis z tablicy:
TYM KTÓRZY W 1918 ROKU PO SZEŚCIU WIEKACH ODERWANIA OD MACIERZY PRZYWRÓCILI ZIEMIĘ CIESZYŃSKA POLSCE 1988
Czarodziejka zawsze działa. Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.(A. Sapkowski)
Awatar użytkownika
Agnieszka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 12973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2007, 17:54

Post autor: Agnieszka »

I jeszcze jedno. Na stronie "Poległych" jest informacja o kwaterze na cmentarzu komunalnym przy ulicy Katowickiej 34. Z informacji tam podanej wynika, zresztą ze zdjęć podobnie, że nie jest to coś małego, a całkiem spora kwatera, a tablice pamiątkowe zawierają ponad 1000 nazwisk.
I tak mnie zastanawia czemu tego miejsca nie ma w spisie ŚUW-u katowickiego :|
Czy Ty Biedroniu wiesz gdzie to jest?
Czarodziejka zawsze działa. Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.(A. Sapkowski)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170013
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Moje gratulacje Agnieszko. W weekend (a może i wcześniej) poszperam licznej literaturze będącej w moim posiadaniu i postaram się wyjaśnić choć niezgodności Jana Łyska.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Agnieszka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 12973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2007, 17:54

Post autor: Agnieszka »

Sten pisze:Moje gratulacje Agnieszko
A proszę bardzo :) Ale podziękować trzeba Droni, bo mnie tam zawiozła :) I nie porzuciła ;)
Sten pisze:postaram się wyjaśnić choć niezgodności Jana Łyska
No to czekamy :)
P.S. Wracając z Cieszyna z okna autobusu zobaczyłam sobie ten pomnik w Dąbrowie przy Placu Bema.... :oops: zapomniałam o nim całkiem :/
Czarodziejka zawsze działa. Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.(A. Sapkowski)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170013
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Dla Droni buziaczki WIELKIE :*
W książce hr. Augusta Krasickiego "Dziennik z kampanii rosyjskiej 1914 - 1916, na stronie 370 znalazłem fragment dotyczący boju pod Kostiuchnówką
"Środa 10 XI 1915 [...] Tuż pod linią rosyjską były okopy 3. p. Leg. sprzed trzema dniami ataku, leżały tam liczne zwłoki poległych legionistów. Z oficerów Leg. polegli tam: Tarkowski, Majewski, Zalewski, Łysek, Lejczak."
To narazie tyle, poprzeglądam jeszcze inne książki.
Co do "Polskiej Góry" to się zgadza, bo owa właśnie tam się znajduje i nazwę swą zawdzięcza Niemcom,którzy górę zdobytą przez 3 P.L. nazwali "Polen Berg"
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
biedronka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 18058
Rejestracja: niedziela 16 mar 2008, 11:13
Lokalizacja: Polska Pd

Post autor: biedronka »

Agnieszka pisze:Czy Ty Biedroniu wiesz gdzie to jest?
a i owszem :D....
Sten pisze:Dla Droni buziaczki WIELKIE
;)
obiecałam jeszcze dostarczyć fotkę tablicy we wnętrzach LO im. A. Osuchowskiego .... uzgodnione z dyrektorem ;)
per aspera ad astra
.....carpe diem....
Awatar użytkownika
Agnieszka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 12973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2007, 17:54

Post autor: Agnieszka »

No nieźle.... To mamy 5-10-15.... ;) Ktoś ma jeszcze jakiś pomysł?
Czarodziejka zawsze działa. Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.(A. Sapkowski)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170013
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Z mojego cytatu wynika, że 7 - 8 listopada. Bo Krasicki pisał 10, że polegli 3 dni temu. Zagwozdka wszakże jest. Muszę się dokopać do jeszcze jednej książki.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170013
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Jeszcze poszperałem i znalazłem w książce Stanisława Czerepa "II Brygada Legionów Polskich" na str. 145 kolejną wzmiankę: "Całodzienna walka pod Kostiuchnówką stoczona 5 listopada została okupiona ciężkimi stratami. Zginęli m.in. por. Jan Łysek, chor. Stefan Lejczak, plutonowi Martinek i Cieśla. Poległa 1/3 żołnierzy kompanii śląskiej. Pozostali zaś w większości byli ranni."
i jest odnośnik do źródła: "Łakomy L. - Kompania śląska por. Jana Łyska w Legionach Polskich, Katowice 1939"
Tak więc jest i książka poświęcona por. Łyskowi.
Wydaje mi się, że należy przyjąć datę śmierci 5 listopada 1915 r. jako właściwą.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170013
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

To małe co nieco w temacie obelisku w Mnisztwie.
Udało mi się znaleźć coś takiego:
Dochodzimy do centrum Mnisztwa (skrzyżowanie ulic: gen. J. Hallera, Słowiczej i Jastrzębiej). Na placu w centrum stał niegdyś pomnik poświęcony poległym w okresie I wojny światowej mieszkańcom Mnisztwa, na którym wyszczególniono 15 nazwisk. Obecnie na pomniku tym zmieniono napis na następujący: „Na pamiątkę odrodzenia państwa polskiego, Mnisztwo, 1.XI.1918 r.”.
znalazłem tu: >>>>
To należałoby teraz ustalić nazwiska owych mieszkańców Mnisztwa. Być może w księgach parafialnych, jeżeli się zachowały.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170013
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Właśnie nieco uzupełniłem galerię agostena o nieco już archiwalne fotki z cmentarzy galicyjskich. Zdjęcia powstały w latach 2000 - 2004. Mam nadzieję, że dziś przynajmniej niektóre z nich wyglądają lepiej, niż w czasie, kiedy je odwiedzałem.
Zdjęcia do obejrzenia tu: http://www.lasypolskie.pl/index.php?art ... um_id=3590
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Agnieszka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 12973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2007, 17:54

Post autor: Agnieszka »

Sten pisze:Właśnie nieco uzupełniłem galerię
No Panie Kolego, chylę czoło :) Album nam grubieje, zaraz kartki trzeba będzie doklejać ;)
Ja pierdoła jestem, dziś się plątałam w okolicach Palcu Bema, ale bez aparatu i jak zawsze zapomniałam, że miałam tam coś do zrobienia :/
Ale nie ma to tamto, wrzuciłam nam do galeryjki zdjęcie dostarczone przez Biedronkę z LO im. Osuchowskiego w Cieszynie, gdzie znajduje się Tablica upamiętniająca 26 uczniów, którzy zginęli w latach 1914 - 1920.
Wujek Gugle nie chce ze mną współpracować i nie chce nic mi na ten temat więcej powiedzieć :(
A Biedronce za fotkę dziękujemy :) I pytanie - Ty robiłaś zdjęcie czy ktoś inny? Bo trzeba by było zaznaczyć autora :)
Obrazek
Sten pisze:To należałoby teraz ustalić nazwiska owych mieszkańców Mnisztwa. Być może w księgach parafialnych, jeżeli się zachowały.
Znaczy się mamy z Dronką misję? I bojowe zadanie kryptonim "Mnisztwo"?
Czarodziejka zawsze działa. Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.(A. Sapkowski)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170013
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Agnieszka pisze:Znaczy się mamy z Dronką misję? I bojowe zadanie kryptonim "Mnisztwo"?
Znaczy pewnie i owszem. :)
Agnieszka pisze:A Biedronce za fotkę dziękujemy :)
Dziękujemy bardzo, bardzo. A jakbyście być może, w przyszłości otarły się o Bielsko - Biała ... No chyba, żeby na misję specjalną Niziołka wysłać :roll: Są podobno 4 cmentarze i tak:
1. Cmentarz żydowski - kwatera
2. ul. Saperów, Oś. Wojska Polskiego
3. Na cmentarzu komunalnym przy ul. Krasickiego
4. ul. Listopadowa. Cmentarz ewangelicki.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Agnieszka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 12973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2007, 17:54

Post autor: Agnieszka »

Spokojna Twoja rozczochrana :) Bielsko mam na tapecie :) Ino, że w moim spisie jest aż 9 takich miejsc :shock:
Sten pisze:Znaczy pewnie i owszem.
Ale to wiesz, chyba dopiero na emeryturze ;)
Czarodziejka zawsze działa. Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.(A. Sapkowski)
Awatar użytkownika
biedronka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 18058
Rejestracja: niedziela 16 mar 2008, 11:13
Lokalizacja: Polska Pd

Post autor: biedronka »

Agnieszka pisze:Znaczy się mamy z Dronką misję? I bojowe zadanie kryptonim "Mnisztwo"?
brzmi zachęcająco :D
Agnieszka pisze:Znaczy pewnie i owszem.

Ale to wiesz, chyba dopiero na emeryturze
znaczy dopiero na emeryturze odwiedzisz ponownie dronkowe strony ?? :cry: :wink: ...... pamiętaj "agencja" :P
Agnieszka pisze:I pytanie - Ty robiłaś zdjęcie czy ktoś inny?
ja robiłaś osobiście :D
per aspera ad astra
.....carpe diem....
Awatar użytkownika
Agnieszka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 12973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2007, 17:54

Post autor: Agnieszka »

biedronka pisze:pamiętaj "agencja"
krzycz głośniej to się zaraz będziemy grubo tłumaczyć :lol:
biedronka pisze:brzmi zachęcająco
No! I to mi się podoba :)
biedronka pisze:znaczy dopiero na emeryturze odwiedzisz ponownie dronkowe strony ?? :cry: :wink:
no nie, zdecydowanie wcześniej, ale zwyczaj wszelkiej maści archiwa są czynne w tygodniu, a ja pewnie się w weekend zaplątam :)
Czarodziejka zawsze działa. Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.(A. Sapkowski)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170013
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

No ja widzę, że już i Dronię zaraziłem cmentarnictwem I wojennym :)
Na dniach uzupełnię swoją galerię mazowieckich cmentarzy. Wreszcie znalazłem płytkę z opisami.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170013
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Uzupełniłem swoją galerię mazowieckich cmentarzy. Póki co ponad 50 fotek różnych obiektów wrzuciłem. Mam nadzieję, że jutro reszta zdjęć się pojawi, a w niedzielę opisy do owych.
http://www.lasypolskie.pl/index.php?art ... um_id=2232
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Agnieszka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 12973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2007, 17:54

Post autor: Agnieszka »

No pięknie! To teraz nic tylko iść do kąta i się wstydzić mi pozostało :/ Skąd ja takie opisy do "moich zdobyczy" wezmę? No skąd? :(
Czarodziejka zawsze działa. Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.(A. Sapkowski)
ODPOWIEDZ