Cmentarze z Wielkiej Wojny

Piękno lasu, czyste powietrze, zbiorniki wodne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169510
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Zapaliłem dziś lampki na dwóch cmentarzach z Wielkiej wojny. Pierwszy z nich znajduje się w Moczydłowie, przy drodze z Góry Kalwarii do Konstancina. Według źródeł pochowano tam ok. 5 tysięcy żołnierzy rosyjskich. Liczba ta wydaje mi się mocno zawyżona, tym bardziej, że na pozostałych cmentarzach w okolicy liczba pochówków nie przekracza 200 żołnierzy.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169510
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Drugi z odwiedzonych cmentarzy znajduje się w lesie, nieopodal wsi Kępa przy drodze z Góry Kalwarii do Piaseczna. W zbiorowej mogile w kształcie kurhanu pochowano 59 Niemców i 41 Rosjan poległych w październiku 1914 r.
Na polnym głazie wykuto napis:
TAPFERE
NACH KAMPF IN FRIEDEN
1914
59 DEUTSCHE
41 RUSSEN
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
gazda
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1276
Rejestracja: czwartek 15 lis 2007, 18:57
Lokalizacja: Beskidy

Post autor: gazda »

Na forum dyskusyjnym Austrowegry, ktore od czasu do czasu przeglądam trafilem taki link do artykułu
http://www.rp.pl/artykul/61991,385330_S ... Marca.html

Polecam lekture ..... zwlaszcza takim dniu jak dzisiejszy....
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169510
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Gazdo - bardzo ciekawy ten artykuł. Skopiowałem i do swojego archiwum dodałem.
Opisywane w nim cmentarze można obejrzeć w naszej forumowej galerii:
http://www.lasypolskie.pl/index.php?art ... um_id=3590
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
gazda
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1276
Rejestracja: czwartek 15 lis 2007, 18:57
Lokalizacja: Beskidy

Post autor: gazda »

Przejrzalem galerie .... fajne fotki, sporo cmentarzy na fotach, zwłaszcza tych z Podkarpacia zwiedzilem łazac po gorach w tamtej okolicy.....a przy okazji pytanie o fotkę nr 55 - mianowicie gdzie jest ten cmentarz na Chryszczatej ??? ...... nawedrowałem sie po tej okolicy dosc sporo, ale kojarze w pamieci tylko pojedyncze mogily przy czerwonym szlaku, prowadzącym na szczyt od strony Żebraka.
Awatar użytkownika
Agnieszka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 12973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2007, 17:54

Post autor: Agnieszka »

kukaburra, może prześlesz mi na maila Twoje zdjęcia i wrzucę to do "cmentarnej galerii"? Bo w zasadzie taki była zamysł tego albumu - jeśli ktoś ma zdjęcia takich miejsc to zbierzemy je w jednym albumie. Co Ty na to?
Czarodziejka zawsze działa. Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.(A. Sapkowski)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169510
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

gazda pisze:przy okazji pytanie o fotkę nr 55 - mianowicie gdzie jest ten cmentarz na Chryszczatej ?? ?
Jakieś kilkaset metrów od szczytowego obelisku w stronę Jeziorek Duszatyńskich. Znajduje się przy samym czerwonym szlaku. Krzyż to oryginał projektu Duszana Jurkowicza, pierwotnie stał na cmentarzu w Łysej Górze. Na Chryszczatej znalazł się dzięki naszym kolegom leśnikom z z n-ctwa Komańcza i rzecznika prasowego RDLP w Krośnie.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
gazda
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1276
Rejestracja: czwartek 15 lis 2007, 18:57
Lokalizacja: Beskidy

Post autor: gazda »

Sten pisze:Jakieś kilkaset metrów od szczytowego obelisku w stronę Jeziorek Duszatyńskich. Znajduje się przy samym czerwonym szlaku. Krzyż to oryginał projektu Duszana Jurkowicza, pierwotnie stał na cmentarzu w Łysej Górze. Na Chryszczatej znalazł się dzięki naszym kolegom leśnikom z z n-ctwa Komańcza i rzecznika prasowego RDLP w Krośnie.
Dzieki za informacje .................... widze ze na Chryszczatej faktycznie dawno juz nie bylem ..........trzeba bedzie to naprawic w przyszlym sezonie :wink:
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169510
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

gazda pisze:kojarze w pamieci tylko pojedyncze mogily przy czerwonym szlaku, prowadzącym na szczyt od strony Żebraka.
Te mogiły powstały dzięki i przy zaangażowaniu "kopaczy" bo to oni odkryli te pojedyncze zwłoki, choć jak mi się wydaje, część może pochodzić z lat walki z ukraińską partyzantką. Dowodem na to są chocby odnajdywane łuski, czy części oporządzenia.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
kukaburra
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5830
Rejestracja: sobota 01 kwie 2006, 19:21
Lokalizacja: Puszcza Zielona

Post autor: kukaburra »

Agnieszka pisze:kukaburra, może prześlesz mi na maila Twoje zdjęcia i wrzucę to do "cmentarnej galerii"? Bo w zasadzie taki była zamysł tego albumu - jeśli ktoś ma zdjęcia takich miejsc to zbierzemy je w jednym albumie. Co Ty na to?
:D
I am not altogether on anybody’s side, because nobody is altogether on my side - Treebeard

Z prawdą jest jak z d... Każdy ma inną i każdy ma swoją... I nie każdy powinien ją pokazywać ;)
Awatar użytkownika
agosten
początkujący
początkujący
Posty: 18
Rejestracja: niedziela 19 lip 2009, 18:45
Lokalizacja: z cmentarza

Post autor: agosten »

http://www.lasypolskie.pl/index.php?art ... um_id=3590
Nasza "cmentarna galeria" wzbogaciła się o kilka zdjęć :) Dzięki Kukaburra!
Może ktoś jeszcze gdzieś w przepastnym archiwum swych dysków ma zdjęcia takich miejsc i chciałby się podzielić?
Nie wiem jak Sten (ale mam wrażenie, że podobnie jak ja), ale ja kolejne "cmentarne" wyprawy uruchomię na wiosnę :)
Awatar użytkownika
Kegg
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1567
Rejestracja: czwartek 16 lut 2006, 14:34

Post autor: Kegg »

Na chwilę obecną chyba największą bazą cmentarzy z I wojny światowej (ich stanu aktualnego) jest strona internetowa POLEGLI prowadzona przez genealogów.

Namawiałbym do nawiązania kontaktu z administratorami tej strony i uzupełnieniu tej bazy
Awatar użytkownika
Agnieszka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 12973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2007, 17:54

Post autor: Agnieszka »

Dzięki Kegg!
Jak tylko Sten wróci z wojaży to z nim porozmawiam i będziemy działać :)
Czarodziejka zawsze działa. Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.(A. Sapkowski)
Awatar użytkownika
Agnieszka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 12973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2007, 17:54

Post autor: Agnieszka »

Kolejnych kilka zdjęć Kukaburry trafiło do galerii :)
http://www.lasypolskie.pl/index.php?art ... um_id=3590
Czarodziejka zawsze działa. Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.(A. Sapkowski)
Awatar użytkownika
Kegg
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1567
Rejestracja: czwartek 16 lut 2006, 14:34

Post autor: Kegg »

Agnieszka pisze:Dzięki Kegg!
Jak tylko Sten wróci z wojaży to z nim porozmawiam i będziemy działać :)
Akurat ze Stenem to rozmawiałem już :wink: i on aktywnie uczestniczy w rozszerzaniu tej bazy (zresztą nawet sam wyżej dawał link do jednego z cmentarzy)

Bardziej chodzi mi o to by pojawiające się tutaj nowe pozycje, które jeszcze nie są opracowane na Poległych, dołączyć do tamtej bazy.
Awatar użytkownika
Agnieszka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 12973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2007, 17:54

Post autor: Agnieszka »

Kegg pisze:Bardziej chodzi mi o to by pojawiające się tutaj nowe pozycje, które jeszcze nie są opracowane na Poległych, dołączyć do tamtej bazy
Tak na szybko zauważyłam, że nie ma tam Chrzanowa.
Jak tylko będzie trochę czasu....
Czarodziejka zawsze działa. Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.(A. Sapkowski)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169510
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Kegg pisze:Akurat ze Stenem to rozmawiałem już :wink: i on aktywnie uczestniczy w rozszerzaniu tej bazy
Owszem, owszem. Są tam opisy z mojej byłej strony o mazowieckich cmentarzach, którą ze względów finansowych zlikwidować musiałem. Pomału w swojej tu na portalu galerii, wrzucam fotki z tej strony. No ale to tylko fotki i krótkie opisy.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Agnieszka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 12973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2007, 17:54

Post autor: Agnieszka »

A ja ciągle nic nie wiem o tym chrzanowskim cmentarzu.... Chyba nie ma co liczyć na moją mamę... Kiedyś wezmę ruszę tyłek i sama się zakręcę wokół tego pana z muzeum....
Czarodziejka zawsze działa. Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.(A. Sapkowski)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169510
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

W wolnej chwili wybierz się na cmentarz parafialny w Dąbrowie Górniczej przy ul. 11 Listopada. Są na nim dwa miejsca, jedno z pochówkami żołnierzy włoskich i drugie z pochówkami Polaków z lat 1916 - 1921.
Agnieszka pisze:A ja ciągle nic nie wiem o tym chrzanowskim cmentarzu....
Na stronie "polegli" też nic nie ma na temat tego cmentarza, więc świetnie by było jakbyś się czegoś więcej dowiedziała. Powodzenia wspólniczko. :)
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Agnieszka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 12973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2007, 17:54

Post autor: Agnieszka »

Sten pisze:W wolnej chwili wybierz się na cmentarz parafialny w Dąbrowie Górniczej przy ul. 11 Listopada. Są na nim dwa miejsca, jedno z pochówkami żołnierzy włoskich i drugie z pochówkami Polaków z lat 1916 - 1921.
wiem :) ale wiesz jak to jest - pod latarnią ponoć najciemniej :)
Sten pisze:Na stronie "polegli" też nic nie ma na temat tego cmentarza
Widziałam :( Jak się uda mi skontaktować z tym gościem to się z nim umówię i może się czegoś dowiem :)
Czarodziejka zawsze działa. Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.(A. Sapkowski)
ODPOWIEDZ