Cmentarze z Wielkiej Wojny

Piękno lasu, czyste powietrze, zbiorniki wodne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170306
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Agnieszka pisze:Mam nadzieję, że w ten weekend uda nam się ze Stenem zobaczyć "na żywo" więc może ustalimy jakąś wspólna strategie działania
Żywię nadzieję, że z Agnieszką ustalimy plany cmentarno - wyjazdowe. propozycja, przynajmniej jak dla mnie, o czym wspominałem kusząca. Dodam, że jestem w posiadaniu 3 tomowego spisu poległych w Galicji Zachodniej autorstwa J. Drogomira. wielce to zacna pozycja.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105236
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Alem czasów dożył... Dziewczyny z facetami na cmentarzach się umawiają... Czyżby jakaś szansa na malutkie "non omnis moriar" i dla mnie zaświtała :?: :lol:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

Piotrek pisze:Dziewczyny z facetami na cmentarzach się umawiają...
Nie tylko dziewczyny, spotkania na cmentarzach w ogóle jakoś chyba ostatnio są trendy :lol:
„Imperatorowa i państwa ościenne przywrócą spokojność obywatelom naszym/Przeto z wolnej woli dziś rezygnujemy/Z pretensji do tronu i polskiej korony/Nieszczęśliwie zdarzona w kraju insurekcja/Pogrążyła go w chaos oraz stan zniszczenia." (Jacek Kaczmarski - "Krajobraz po uczcie")
Awatar użytkownika
agosten
początkujący
początkujący
Posty: 18
Rejestracja: niedziela 19 lip 2009, 18:45
Lokalizacja: z cmentarza

Post autor: agosten »

Wracając ze zlotu bieszczadzkiego udało nam się "zahaczyć" o Cmentarz nr 11 w Woli Cieklińskiej. Znajduje się on przy drodze 993, po lewej stronie jadąc w stronę Gorlic. Zjazd z drogi oznaczony jest niewielką tabliczką. którą łatwo przeoczyć (ale ma się tą czujność ;) ) i idąc tropem tabliczki zjeżdżamy na drogę gruntową.
I tą droga jakieś 200-300 m podążając dojdziemy do cmentarza.


Obrazek


Cmentarz jest zadbany i przepięknie położony. Prowadzi do niego brama, na której łuku znajduje się napis: "Wir zogen zum streit und fanden frieden" co w tłumaczeniu brzmi "Ruszyliśmy na bój, znaleźliśmy pokój".


Obrazek


Cmentarz ten zaprojektował Duszan Jurkovicz i został on założony na planie dwóch przecinających się okręgów.


Obrazek

Na środku drugiego (od bramy) okręgu znajduje się pomnik centralny, będący miejscem pochówku dwóch żołnierzy rosyjskich, jednego żołnierza austriackiego oraz jednego rosyjskiego. Oprócz grobowca znajduje się na cmentarzu 6 albo 7 (w wyniku szperania za informacjami udało mi się znaleźć rozbieżności :/ ) mogił zbiorowych oraz 56 indywidualnych, w których pochowanych zostało 114 żołnierzy trzech armii.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Kilka dodatkowych zdjęć w naszej galerii :)
Warte odwiedzenia miejsce, pewnie Dronka i Luscinia to potwierdzą (Pablo raczej nie ma wyrobionego zdania, bo poległ w cieniu pod murem ;) ) A wielka sosna rosnąca w pierwszym okręgu tylko dodaje temu miejscu uroku :)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170306
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

To jako połówka agostena dodam, że żołnierzy austro-węgierskich spoczywa tu 22, niemieckich 48, rosyjskich 44, w tym znanych - 66
Polegli głównie 14 grudnia 1914, 4 i 5 maja 1915, choć jeden z Austriaków ma datę śmierci 25.11.1915, co znaczy, że musiał zemrzeć pewnie z ran w pół roku po zakończeniu walk na tym terenie.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
gazda
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1276
Rejestracja: czwartek 15 lis 2007, 18:57
Lokalizacja: Beskidy

Post autor: gazda »

Oswieźam temat, co prawda nie I wojna ale temat tez mysle ciekawy, a dla nas nawet dosc mocno egzotyczny, otoz na parafialnym cmentarzu w Oswiecimiu jest do tej pory zachowanych kilka mogil z wojny austriacko pruskiej z 1866 roku, okazuje sie ze byla w okolicach tej miejscowosci spora potyczka podczas tej wojny, mam kilka fotek tychze mogił, jeśli ktos czuje sie na siłach zrobic z tego galerię, to chetnię podeślę.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105236
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Nie wiem czy to co wklejam powinno tu się znaleźć ale skoro temat o cmentarzach...
http://przewodnik.onet.pl/dreszczyk/zol ... tykul.html
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170306
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Też słyszałem takie opowieści. Mnie na szczęście póki co, takie spotkanie się jeszcze nie przytrafiło. A'propos artykułu to nieco dziwnie zdjęcia dobrali, bo niby co ma obrazować tzw. źródło Sanu? Fakt, jest tam całkiem sporo okopów, ale sam obelisk, to nie na temat zupełnie ;/
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
gazda
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1276
Rejestracja: czwartek 15 lis 2007, 18:57
Lokalizacja: Beskidy

Post autor: gazda »

Sten, mnie sie tez w zasadzie nic na wycieczkach z plecakiem badz piszczałka nie przytrafilo .... ale jest w chocby w dolinie Rabego kilka miejsc kontrowersyjnych i owianych dosc ponura legenda .. a prywatnie sklaniam sie do oddzialywania naszej podswiadomosci ... choc pewnosci co do natury tych zjawisk nie mam .. zreszta kto ma :wink:
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170306
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

W dolinie Rabego zamarzła cała masa żołnierzy, zarówno awstryjskich jak i rosyjskich. Są miejsca, gdzie jeszcze można spotkać punkty opatrunkowe i walające się kości równo obcięte, co świadczy o amputacjach. Kiedyś w jednym miejscu pozbieraliśmy je i w jednym dołku złożyliśmy, ale ile jest jeszcze innych tych miejsc? Na Chryszczatej co i rusz pojawiają się nowe krzyże, w miejscach, gdzie poszukiwacze natrafili na kolejne szczątki ludzkie.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
gazda
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1276
Rejestracja: czwartek 15 lis 2007, 18:57
Lokalizacja: Beskidy

Post autor: gazda »

Sten, nie tylko zamarzali .... w na kilku wzgorzach w poludniowej czesci doliny byly koszmarnie ciezkie walki na przełomie lutego i marca 15 roku a front stał tam blisko miesiac ...........szczegolnie jedna gora ma zła slawe i nawet dorobila sie swojego kappenabzeichen`a ( odznaki czapkowej) na pamiatke łomotu jaki wycofujacy sie Austriacy sprawili tam nacierajacym Rosjanom .... pamiatka tego "łomotu" jest w sumie widoczna w zboczu gory do dzisiaj ... chyba sie domyslasz co to za wzgórze :wink:
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170306
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Kappena mam karpackiego 3 Armii z misiem. A okolicę i owszem znam :wink:
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Agnieszka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 12973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2007, 17:54

Post autor: Agnieszka »

Jak kiedyś zachce mi się tak jak mi się nie chce to wrzucę zdjęcia z Bydlina.....
Czarodziejka zawsze działa. Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.(A. Sapkowski)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170306
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Musiałaś mi przypomnieć? Przypuszczam, że moje zaległości cmentarne są znacznie większe. Raz, że galeria niedokończona, dwa i tu powinienem co nieco wrzucić z innych regionów.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Agnieszka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 12973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2007, 17:54

Post autor: Agnieszka »

Sten pisze:Musiałaś mi przypomnieć?
Sorry Sten, ale powinieneś pamiętać o tym, że ja na fafnaste imię mam Zołza ;)
Czarodziejka zawsze działa. Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.(A. Sapkowski)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170306
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Już dobrze, dobrze. Sam jestem sobie winien, bo lenistwo wielkie ze mnie wyłazi. W najbliższy weekend mam nadzieję odwiedzić co najmniej trzy cmentarzyki w bliskim sąsiedztwie Warszawy, na których jeszcze mnie nie było, a o których istnieniu dowiedziałem się w zeszłym tygodniu.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170306
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Cmentarz w Tarnawce, gmina Zakrzów woj. lubelskie. Zlokalizowany przy drodze Bychawa - Wysokie po jej północnej stronie. Obiekt na planie kwadratu o bokach ok. 100 x 100 m. Otoczony ziemnym wałem. W części centralnej drewniany krzyż, na nim tabliczka o treści:
"Mogiła zbiorowa żołnierzy austro-węgierskich z 37 dywizji piechoty i 36 brygady Landsturmu V korpusu ge. Puhallo von Brlog oraz niemieckiej 3 i 4 dywizji Landwehry korpusu gen. Remusa von Woyrscha poległych w bitwie stoczonej w dniach 6 - 9 września 1914 r na polach Giełczwi i Tarnawki."
poniżej cytat:
"Śmierć żołnierza jest święta,
Łamie nakaz nienawiści.
Przyjaciel i wróg, już wolni od ran
Są warci tej samej miłości i chwały"
K. Lipiński

Brak danych o ilości spoczywających tu żołnierzy.
Pola grobowe ziemne, słabo widoczne. Cmentarz zadbany. Nie zachowały się oryginalne krzyże.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170306
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Cmentarz Cieplice, Gmina Adamówka woj. podkarackie. Zlokalizowany po zachodniej stronie drogi Adamówka - Sieniawa, wśród pól. Na granicach obsadzony kasztanowcami. Na planie prostokąta o wymiarach 50 x 65 m. Otoczony wałem ziemnym i fosą. Pomiędzy polami grobowymi nasadzone są graby. Przy głównej alei w jej połowie obelisk centralny z cegły, otynkowany, na masywnym postumencie. na ścianie czołowej wypukły napis: 1914. Pola grobowe ziemne, słabo widoczne. Zachowało się kilka betonowych postumentów, na których pierwotnie umieszczone były ceramiczne tabliczki z nazwiskami poległych. Po prawej stronie przy wejściu pojedyncza mogiła sowieckiego żołnierza poległego 2 października 1939 r.
Stan zachowania zadowalający, choć pola grobowe wymagają konserwacji.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170306
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Cmentarz Korzenica gmina Laszki, woj. podkarpackie. Zlokalizowany wśród pól ok. kilometra na północny wschód od wsi po zachodniej stronie drogi do Laszek. Na planie prostokąta o wymiarach 78 - 98 m. Ogrodzony metalowymi rurkami wspartymi na betonowych słupkach. Dodatkowo otoczony wysokim ziemnym wałem z fosą. W trakcie remontu przy wsparciu Fundacji Współpracy polsko - niemieckiej. Na osi wejścia, główna aleja obecnie wyłożona kostką bauma. wzdłuż niej poukładane ceramiczne tabliczki z danymi poległych. Mogiły ziemne podzielone na cztery kwatery.
pochowano tu ok. 1800 żołnierzy poległych w maju 1915 r. z XI Armii niemieckiej, IV Armii austro-węgierskiej oraz III Armii rosyjskiej. Znane są nazwiska ok. 30 poległych.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105236
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

"Śmierć żołnierza jest święta,
Łamie nakaz nienawiści.
Przyjaciel i wróg, już wolni od ran
Są warci tej samej miłości i chwały"
K. Lipiński

Przepiękne słowa. Tak sobie myślę, czy ktokolwiek w Ossowie zna ten cytat?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

ODPOWIEDZ