Lokalizacja kompostowni na szkółce

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

Mariusznk
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: niedziela 08 mar 2009, 15:45
Lokalizacja: Stalowa Wola

Lokalizacja kompostowni na szkółce

Post autor: Mariusznk »

Witam serdecznie!! Mam pytanie do szkółkarzy, gdzie powinna znajdować się kompostownia na terenie szkółki?? Proszę również o uzasadnienie!!

Z góry dziękuję!!
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

Mariusznk pisze:Witam serdecznie!! Mam pytanie do szkółkarzy, gdzie powinna znajdować się kompostownia na terenie szkółki?? Proszę również o uzasadnienie!!
Murat "Szkółkarstwo"
:wink:
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105131
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Mariusznk pisze:Witam serdecznie!! Mam pytanie do szkółkarzy, gdzie powinna znajdować się kompostownia na terenie szkółki?? Proszę również o uzasadnienie!!

Z góry dziękuję!!
A że się tak laicko zapytam: a co to ma za znaczenie gdzie? I dlaczego lokalizacja wymaga uzasadnienia?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Seeman
leśniczy
leśniczy
Posty: 607
Rejestracja: piątek 04 maja 2007, 10:02
Kontakt:

Post autor: Seeman »

Lokalizacja wymaga uzasadnienia i to jak! :) Już wyjasniam teoretyczne podstawy - otóż pomijając względy praktyczne/koszty: stos duża pow, komunikacja, utwardzenie, bliskość do nawożonych powierzchni, dostęp do wody celem uzupełniania jej niedoborów w kompoście - mile widziane jest też zacienienie celem ograniczenia utraty wody przez nadmierne nagrzewanie się. :) Tyle teoria. Trudno uzyskać takie warunki. Można by, co prawda znowu teoretycznie, cieniować sztucznie plac kompostowy (jeżeli przy projektowaniu nie przewidziano odpowiednio ocienionego miejsca) lub pojedyncze pryzmy, ale w życiu czegoś podobnego nie widziałem prócz opracowań zagranicznych. Komposty to obok pielęgnacji najdroższy element produkcji szkółkarskiej i nikt praktycznie nie ma zamiaru dokładać do tej drożyzny (niestety koniecznej) ni jednego PLN. Stąd bardzo różna jakość kompostów produkowanych w LP, baaaardzo różna. ;) Pogrzeb trochę w starym "Szkółkarstwie leśnym" - ten temat jest tam, choć skrótowo, dość dobrze "rozebrany". W każdym nadleśnictwie jest minimum jeden egzemplarz tej książki. W każdym razie być powinien.
siwy
leśniczy
leśniczy
Posty: 877
Rejestracja: niedziela 07 wrz 2008, 11:38

Post autor: siwy »

A po co ci kompostownia skoro dziś kompost możesz wyprodukować bezpośrednio na powierzchniach ugorowanych na szkółce 8)
Aliud est facere, aliud dicere
Co innego dotrzyma� s�owa, co innego obieca�
siwy
leśniczy
leśniczy
Posty: 877
Rejestracja: niedziela 07 wrz 2008, 11:38

Post autor: siwy »

Jeżeli pomyślisz do czego jest ci kompost na szkółce potrzebny to będziesz wiedział skąd go pozyskać i jak zastosować. Dziś nie ma potrzeby posiadania kompostowni wogóle. 8)
Aliud est facere, aliud dicere
Co innego dotrzyma� s�owa, co innego obieca�
Awatar użytkownika
Seeman
leśniczy
leśniczy
Posty: 607
Rejestracja: piątek 04 maja 2007, 10:02
Kontakt:

Post autor: Seeman »

Przy odpowiednim zapleczu technicznym, owszem, można wykorzystać ugorowane kwatery, ale ja jakoś nie jestem zwolennikiem ubijania gleby ciężkim sprzętem. Zadość z tym kłopotów i bez produkcji kompostów. Jak jest miejsce poza kwaterami, to korzystać z niego - jak nie ma, to rozważyć możliwość produkcji na kwaterach ugorowanych. Warunek - kwatery takie muszą być dostępne dla produkcji nawet po porządnych deszczach, byś nie musiał czekać aż woda zejdzie miesiąc. :)
siwy
leśniczy
leśniczy
Posty: 877
Rejestracja: niedziela 07 wrz 2008, 11:38

Post autor: siwy »

Nie zrozumiałeś mnie. Ale zapytam do czego potrzebne są ci komposty :?:
Aliud est facere, aliud dicere
Co innego dotrzyma� s�owa, co innego obieca�
Awatar użytkownika
Seeman
leśniczy
leśniczy
Posty: 607
Rejestracja: piątek 04 maja 2007, 10:02
Kontakt:

Post autor: Seeman »

Znaczy - to pytanie do twórcy tematu, czy do mnie?
siwy
leśniczy
leśniczy
Posty: 877
Rejestracja: niedziela 07 wrz 2008, 11:38

Post autor: siwy »

Do ciebie SEEMAN bo nie chodzi mi o składowanie pryzm kompostowych na ugorach a o mprodukcję kompostów na wolnych powierzchniach. Ale zeby to rozwinąć musisz odpowiedzieć sobie - po co potrzebne ci są komposty. Jeżeli to określisz to będziesz wiedział co robić dalej i jak do tego dojść. A zatem gdzie powinna znajdować się kompostownia na szkółce i jak to uzasadnić. :cry: 8)
Aliud est facere, aliud dicere
Co innego dotrzyma� s�owa, co innego obieca�
Kapik
początkujący
początkujący
Posty: 40
Rejestracja: niedziela 13 sie 2006, 15:22
Lokalizacja: jeszcze nie wiem

Post autor: Kapik »

siwemu chodzi za pewne o ugory zielone-
kompostownie a raczej sklady torfu przeroznego pochodzenia to juz inna sprawa-a oszczedzic na tym faktycznie mozna(odniesienie do innego tematu)
a lokaloizowac jak juz to pod okapem[/code]
Mariusznk
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: niedziela 08 mar 2009, 15:45
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post autor: Mariusznk »

Dziękuje za odpowiedzi. Zadałem takie pytanie ponieważ jestem uczniem w szkole leśnej. Na jednej lekcji był temat kompostowni no i właśnie zdania klasy były podzielone co do jej lokalizacji, a ja tylko chciałem się upewnić, czy to prawda że powinna znajdować się ona w północno-zachodniej części szkółki??
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105131
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Mariusznk pisze:czy to prawda że powinna znajdować się ona w północno-zachodniej części szkółki??
A dlaczego?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Mariusznk
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: niedziela 08 mar 2009, 15:45
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post autor: Mariusznk »

No właśnie nie wiem dlaczego, tak mówiła nam nasza nauczycielka, połowa klasy nie zgadzała się z tym i twierdziła że powinna to raczej być południowo-zachodnia część ponieważ drzewostan rosnący obok mógłby zapewnić jej trochę cienia, no i czy mógłby mi ktoś powiedzieć jak to w końcu jest???
Awatar użytkownika
Seeman
leśniczy
leśniczy
Posty: 607
Rejestracja: piątek 04 maja 2007, 10:02
Kontakt:

Post autor: Seeman »

Jedno jest pewne w przypadku tzw "czarnych kompostów" - jakoś trzeba je zabezpieczyć przed nadmierną insolacją i utratą wilgotności. Metoda dowolna i na doktorat. :)
siwy
leśniczy
leśniczy
Posty: 877
Rejestracja: niedziela 07 wrz 2008, 11:38

Post autor: siwy »

Seeman pisze:Metoda dowolna i na doktorat
Trochę już doktoratów na temat napisano. Rostrząsanie czy na północnym wschodzie czy południowym zachodzie jest kompletnie bez sensu. Muszą być spełnione określone warunki rozkładu następującego w pryzmie kompostowej ale pytam jeszcze raz po co uczyć młodych gdzie ma być usytuowany kompost jeżeli nie wiedzą do czego im jest on potrzebny. 8)
Aliud est facere, aliud dicere
Co innego dotrzyma� s�owa, co innego obieca�
Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

siwy pisze:o co uczyć młodych gdzie ma być usytuowany kompost jeżeli nie wiedzą do czego im jest on potrzebny. 8)
Skąd wiesz, że nie wiedzą ?? Mariusznk tego nie napisał.
siwy
leśniczy
leśniczy
Posty: 877
Rejestracja: niedziela 07 wrz 2008, 11:38

Post autor: siwy »

Tak nie napisał ale na moje pytanie równiez nie napisał nic a to jest podstawa. Po co ci wiedza co to jest motor jeżeli nie wiesz do czegfo jest ci on potrzebny :P 8)
Aliud est facere, aliud dicere
Co innego dotrzyma� s�owa, co innego obieca�
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

siwy pisze:po co uczyć młodych gdzie ma być usytuowany kompost jeżeli nie wiedzą do czego im jest on potrzebny. 8)
Wiedzą, wiedzą.
Jak na studiach to przerabiają na rekultywacji, gleboznawstwie, a na szkółkarstwie to idzie się znudzić tymi wiadomościami o kompoście. :wink:
Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

siwy pisze:o co ci wiedza co to jest motor jeżeli nie wiesz do czegfo jest ci on potrzebny
Prom kosmiczny też mi jest do niczego potrzebny, a wiem o nim dość sporo.
ODPOWIEDZ