Aktualizacja

SILP, BIP, ACER, GIS, Raporty, mapy numeryczne...

Moderator: Moderatorzy

Pepper
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: środa 17 gru 2008, 16:40

Aktualizacja

Post autor: Pepper »

No i się stało posadzili mnie do mapy i kazali aktualizować więc ruszyłem do roboty a tu same problemy, mam nadzieję że znajdę tu pomoc.
Do aktualizacji używam programu arcmap 9.2, utworzyłem geobazę i zaimportowałem warstwy (tolerancja 0,001 rozdzielczość 0,01 chyba takie powinny być???). Zabrałem się do podziału oddziałów a i tu spotkała mnie pierwsza niemiła niespodzianka po przecięciu oddziału powstaje w miejscu przecięcia dziura o śmiesznej wielkości ale zawsze, dociąganie nie pomaga dopiero funkcja integrate działa, z czego może to wynikać i co można zrobić aby to się nie powtarzało???? Druga rzecz to dociąganie PNSW do granic wydzieleń znów problem mimo że dociągam z automatem na dużych zbliżeniach widać że poligony PNSW uciekają od granic wydzieleń. Może ktoś wie jak sobie poradzić z tymi błędami będę wdzięczny.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
isopyrum
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek 26 mar 2007, 18:03
Lokalizacja: dokąd

Post autor: isopyrum »

Pepper pisze:No i się stało posadzili mnie do mapy
zwykle tak to się zaczyna ;]
nie da się w dwóch trzech słowach opisach, jak aktualzować
po pierwsze musisz odpowiedzieć sobie na pytanie jaki masz aktualny stan mapy
czy chcesz aktualizować tylko rok 2008 czy masz głębsze zaległości
jeśli chcesz aktualizować tylko 2008 to póki co raczej zaktualizujesz jedynie część ewidencyjną (sprzedaze, przejęcia, przekazania...) część gospodarczą zaktualizujesz dopiero po nowym roku, gdy kolega bądź koleżanka ze stanu posiadania wykona aktualizację bazy silp.. także spokojnie..

szczerze odpowiem, że najlepiej byś zrobił jakbyś jasno szefowi powiedział, że tak z biegu to ciężko będzie Ci mapę od razu zaktualizować
nie chciałabyym szerzyć kryptoreklamy ale myślę, że warto pojechać na tydzień do firm np typu smallgis na szkolenie z aktualizacji - nauczysz się i większą część roboty zrobisz podczas warsztatów

myślę, że tutaj ciężko byłoby nawet Ci pomóc

a i jeszcze jedna mała uwaga - nie zaczynaj od intergacji na niej kończ swoją aktualizacje i z rozwagą korzystaj z tego narzędzia a na pewno rób sobie kopię przed każdą integracją, bo można sobie zrobić kuku...duuże kuku...

Twój pierwszy problem: gdy dzielisz wydzielenie powiedzmy na dwie połówki
ta śmieszna dziura powstaje dlatego, iż na dzielonym poligonie powstaje Ci wierzchołek (węzełek vel werteks) a na tym poligonie, który się z nim styka tego węzełka brak i trzeba go z ręki dołożyć
a
Twój drugi problem: jest bardzo podobny do pierwszego - brak węzełków jak mniemam o to własnie chodzi, inną zupełnie kwestią jest czy zawsze pnsw lecą po granicy wydzielenia, stykają się z nim?

to tak na szybko, jeśli będzie potrzeba służę pomocą na priv, żaden tam ze mnie wielki aktualizator - ale do połowy lutego trzeba się zaktualizować więc temat na czasie :wink:
"Niektórzy widzą prawym i lewym okiem dokładnie to samo. I myślą, że to obiektywizm."
Stanisław Jerzy Lec
Awatar użytkownika
neonek
początkujący
początkujący
Posty: 79
Rejestracja: środa 19 wrz 2007, 08:31
Lokalizacja: z lasu

Post autor: neonek »

Samym ArcMap-em aktualizacja to żmudna robota, która właściwie nie rozni sie niczym od pracy z aktualizatorem. Atrybuty musisz dopisac z reki. Proponuje albo szkolenie w Smallgis i zakup SprintMapa albo zlecenie komus na zewnatrz. Moim zdaniem inaczej szkoda zdrowia. :)
murzasihle
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 486
Rejestracja: niedziela 25 lis 2007, 10:37
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: murzasihle »

Pepper pisze:No i się stało posadzili mnie do mapy i kazali aktualizować
No to masz pecha.
Będziesz się zajmował następną dziedziną z tzw "pseudoleśnictwa" obok edukacji itp.
Najpierw potworzyli za kupe kasy mapy, a teraz trzeba robić jej aktualizacje.
Tak mi się zdaje, że to sztuka dla sztuki.
A jaki zysk z tej mapy dla N-ctwa? jakie oszczędności? korzyści?
Obrazek
Awatar użytkownika
isopyrum
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek 26 mar 2007, 18:03
Lokalizacja: dokąd

Post autor: isopyrum »

murzasihle pisze:Będziesz się zajmował następną dziedziną z tzw "pseudoleśnictwa"
trochę w tym prawdy, bo dopóki nasza mapa nie dostosuje się do Powszechnej Ewidencji (a to widze tak okrutnie czarno, że aż strach) to pozostanie jak to jeden z moich kolegow stanoposiadaniowcówksiążkowieczystowców mówi
pozostanie tylko obrazkiem
bez związku z rzeczywistością albo ze związkiem bardzo malym

generalnie - nie wyobrażam sobie funkcjonowania Nadleśnictwa bez mapy numerycznej
tzn. zgoda - pewnie, że można.. kserowac kleić, malować itd. ale.. mapa się przydaje i Tobie murzasihle: też się podejrzewam przydaje, a jak się nie przydaje to kiepskiego macie operatora lmn (albo wyjątkowo zarobionego innymi sprawami), bo u mnie się przydaje do bardzo mało skomplikowanych (bo i moj poziom wiedzy niski) analiz

Pepper: nie trać wiary.. pójdzie, jak juz pierwszy raz się zaktualizujesz to stwierdzisz, że nie taki diabel straszny, a tu koledzy zawsze troche narzekają, oni po prostu to strasznie lubią :]
"Niektórzy widzą prawym i lewym okiem dokładnie to samo. I myślą, że to obiektywizm."
Stanisław Jerzy Lec
Mietol
początkujący
początkujący
Posty: 238
Rejestracja: niedziela 30 lip 2006, 21:08
Lokalizacja: dziki zachód

Post autor: Mietol »

Skoro w zakresie obowiązków masz aktualizacje mapy, to obowiązkiem nadleśnictwa jest zapewnienie Ci szkolenia z tego zakresu. I tak jak wcześniej wspominano...na to szkolenie jedź do SmallGISu!

A co do tych powstających przerw przy podziale, bądź zmianie kształtu poligonów, pomimo ustawionego dociągania...to jest tak jak pisała Isopyrum. Lekarstwem na to może też być pracowanie na topologii mapy. Bardzo fajne narzędzie dostępne już z poziomu ArcGis ArcView.

A co do PNSW, to rysując je na podstawie ręcznych szkiców otrzymanych od leśniczych, spokojnie możesz sobie darować dociąganie ich do granic wydzieleń. Jak będą metr od granicy wydzielenia to nic się nie stanie.
Awatar użytkownika
isopyrum
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek 26 mar 2007, 18:03
Lokalizacja: dokąd

Post autor: isopyrum »

Mietol pisze: A co do PNSW
a co do dokładności rysowania w ogóle pnsw (myślę tu głównie o gniazdach)
jaki jest sens rysowania ich z taką zawrtoną dokładnością skoro po cięciu uprzątającym
pozostaje pracującemu w pocie czoła... delete, delete, delete.. i śladu nie ma...
"Niektórzy widzą prawym i lewym okiem dokładnie to samo. I myślą, że to obiektywizm."
Stanisław Jerzy Lec
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105120
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Pepper pisze:No i się stało posadzili mnie do mapy i kazali aktualizować więc ruszyłem do roboty a tu same problemy, mam nadzieję że znajdę tu pomoc.
A może dać każdemu leśniczemu np. MobileMappera i niech rysują na mapie a nie na kartkach?
A mapa w nowych Workaboutach? Dołożyć do nich GPS na "sinozębnym" (taki np.: http://www.emarket.pl/PriceList/Item.aspx?PID=C0110212 lub taki: http://www.emarket.pl/pricelist/Item.aspx?PID=C0131198) i mamy co trzeba...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Mietol
początkujący
początkujący
Posty: 238
Rejestracja: niedziela 30 lip 2006, 21:08
Lokalizacja: dziki zachód

Post autor: Mietol »

U mnie mapa w nowych Workaboutach nie chce chodzić. Niby wszystkie warstwy są na karcie SD(wszystko zrobione zgodnie z instrukcją), a mobilny eLas ich nie widzi:( NIe wiem dlaczego tak jest(już o tym kiedyś na forum pisałem)

A co do PNSW to jest jeszcze eLas. W tym roku u mnie w nadleśnictwie leśniczowie nie robią szkiców na kartkach tylko w eLasie(odpada mi później kalibracja i rysowanie)
Tym którzy nie mają eLasa w leśniczówce, zrobiliśmy stanowisko w nadleśnictwie. Dokładność lokalizacji o niebo lepsza niż szkice niż na ręcznych szkicach, bo zawsze do podglądu jest ortofoto, a powierzchnia i kształt kontrolowane i korygowane są w trakcie rysowania.
Awatar użytkownika
isopyrum
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek 26 mar 2007, 18:03
Lokalizacja: dokąd

Post autor: isopyrum »

Mietol pisze:U mnie mapa w nowych Workaboutach nie chce chodzić.
Mietol, może warto by to gdzieś zgłosić...
mamy tyle mądrych ludzi - niech coś wymyślą w końcu od tego są..
Mietol pisze:W tym roku u mnie w nadleśnictwie leśniczowie nie robią szkiców na kartkach tylko w eLasie
ja przepraszam ale jak oni to wrysowywują "ołówkiem po ekranie"
tzn. chodzi mi o dokładność - mają pomiary, domiary czy coś innego
siadają do kompa i posługując się skalą i ewentualnie siatką kwadratów
wrysowują zmiany pnsw?
szczerze mówiąc trochę zazdroszczę, że tak udało Ci się zrobić
z drugiej strony może rzeczywiście warto o tym pomyśleć
nawet gdyby 3 na 14 bardziej "komputerowych" zechciało w takie coś się pobawić
ułatwiłoby to pracę
bo z drugiej strony mniej więcej tyle samo czasu zajmie pokolorowanie kredkami
co wrysowanie w elasie

.. to ja się do Ciebie Mietol zgłoszę na konsultaNcje po weekendzie.. :wink:
"Niektórzy widzą prawym i lewym okiem dokładnie to samo. I myślą, że to obiektywizm."
Stanisław Jerzy Lec
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105120
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Mietol pisze:U mnie mapa w nowych Workaboutach nie chce chodzić.
A ja właśnie usłyszałem, że podobno nie można zaimportować szkiców z rejestratora do naszej mapy. Jeśli tak jest rzeczywiście to po kiego mi mapa w rejestratorze? I GPS do niego dokupiony?
Czy ktoś kompetentny mógłby to wyjaśnić?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Mietol
początkujący
początkujący
Posty: 238
Rejestracja: niedziela 30 lip 2006, 21:08
Lokalizacja: dziki zachód

Post autor: Mietol »

isopyrum pisze:Mietol napisał/a:
U mnie mapa w nowych Workaboutach nie chce chodzić.


Mietol, może warto by to gdzieś zgłosić...
Zgłaszałem, ale w RDLP nie nie mają nawet jednego rejestratora więc nie bardzo potrafią pomóc. Po weekendzie zgłoszę błąd w systemie zgłaszania błędów.
isopyrum pisze:ja przepraszam ale jak oni to wrysowywują "ołówkiem po ekranie"
tzn. chodzi mi o dokładność - mają pomiary, domiary czy coś innego
siadają do kompa i posługując się skalą i ewentualnie siatką kwadratów
wrysowują zmiany pnsw?
No ołówkiem po mapie:) A tak serio to w eLasie mamy ortofoto, więc przed narysowaniem będzie można zobaczyć jak wygląda wydzielenie i zlokalizowac gniazdo bądz inny pnsw. a do tego siatka kwadratów i stała kontrola powierzczni nowo rysowanych obiektów.
isopyrum pisze:bo z drugiej strony mniej więcej tyle samo czasu zajmie pokolorowanie kredkami
co wrysowanie w elasie
No dokładnie. A dla operatora LMN to ogromne ułatwienie.
isopyrum pisze:to ja się do Ciebie Mietol zgłoszę na konsultaNcje po weekendzie..
zapraszam :D
Piotrek pisze:A ja właśnie usłyszałem, że podobno nie można zaimportować szkiców z rejestratora do naszej mapy.
Przyznaje, że akurat o tym nie słyszałem. Ale nie do końca rozumiem jak nie można zaimportowć szkiców, skoro są to pliki shp( więc można ewentualnie pliki skopiować z karty SD na kompa i "podpiąc do LMN). Jeśli się myle to proszę mnie poprawić.
Awatar użytkownika
isopyrum
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek 26 mar 2007, 18:03
Lokalizacja: dokąd

Post autor: isopyrum »

Mietol pisze:No ołówkiem po mapie:)
moment moment, czyli drukują sobie to co z elasa mogą zapisać (plik geoTIFF) i ewentualnie potem zakolorowują w jakimś paincie albo innym programie graficznym?
to mi się mniej podoba :wink:

(przepraszam, że piszę tutaj zamiast bezpośrednio Ci na jabberze pisać
ale może ktoś poczyta i też włączy się do dyskusji)
Mietol pisze:A tak serio to w eLasie mamy ortofoto
tylko z którego roku to ortofoto?
jak nie jest świeżą znaczy się z danego roku gospodarczego a fotka nie cyknięta po wykonaniu zabiegu - to i tak nic to nie pomoże..
Mietol pisze:stała kontrola powierzczni nowo rysowanych obiektów
a jak taka stała kontrola się u Ciebie objawia>?
A ja właśnie usłyszałem, że podobno nie można zaimportować szkiców z rejestratora do naszej mapy.
Piotrek skoro u Was nie można zaimportować szkiców - pomiarów z Rejestratora
to przykre... 8) ale oznacza, że jakimś cudem udało się Wam warstwy do Rejestratora włożyć i na nich pracować - a akurat z tym jest mały problem, przynajmniej u Mietola i u mnie..

Mietol koniecznie do systemu błędów zgłoś
ja przetestuję jeszcze u siebie i dołączę się do zgłoszonego błędu... :wink:
"Niektórzy widzą prawym i lewym okiem dokładnie to samo. I myślą, że to obiektywizm."
Stanisław Jerzy Lec
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105120
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

isopyrum pisze:ale oznacza, że jakimś cudem udało się Wam warstwy do Rejestratora włożyć i na nich pracować
Podobno to żaden cud. Jak rozmawiałem z naszymi fachurami od map to powiedzieli, że wasz przypadek to cud...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
isopyrum
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek 26 mar 2007, 18:03
Lokalizacja: dokąd

Post autor: isopyrum »

Piotrek pisze:że wasz przypadek to cud...
:roll: jak miło więc
cuda się jak widać zdarzają..
"Niektórzy widzą prawym i lewym okiem dokładnie to samo. I myślą, że to obiektywizm."
Stanisław Jerzy Lec
Tomik
początkujący
początkujący
Posty: 90
Rejestracja: piątek 03 sie 2007, 12:04
Lokalizacja: bór

Post autor: Tomik »

Jeśli tylko coś jest na tej warstwie to zawsze można nie w ten to w inny sposób. Często jest tak że gps-y pracują w układzie współrzędnych wgs84 a nasza mapa jest w układzie PUWG 1992 więc jak się jedno na drugie nałoży to nic nie jest widać...
pshemass
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 09 paź 2008, 08:39
Lokalizacja: z daleka

Post autor: pshemass »

Tomik pisze:Jeśli tylko coś jest na tej warstwie to zawsze można nie w ten to w inny sposób. Często jest tak że gps-y pracują w układzie współrzędnych wgs84 a nasza mapa jest w układzie PUWG 1992 więc jak się jedno na drugie nałoży to nic nie jest widać...
1. Z tym to akurat nie powinno być problemu, bo każde Nadleśnictwo ma prawo do korzystania z Trako (instaluje się w komplecie z Aktualizatorem (tfu, tfu)). W tym programie masz możliwość konwersji pomiędzy m.in.92, a WGS84.
2. PiotrK polecałbym kupno tańszych -ok.150 zł-GPS (sinozębych ;) na chipsecie MTK, są nowsze od SirfStarów i po moich testach w terenie są wyraźnie lepsze.
3. Nie wiem w czym problem macie z uruchomieniem elasa na rejestratorze, napisz Mietol czy Twoje Psiony chodzą na WM6, czy na Ce5.0.
4. PiotrK -znowu do Ciebie ;) - jest możliwość eksportu danych z rejestratora na serwer i w drugą stronę poprzez INNE DANE (opcja w LASTransfer), lub przekopiować z urządzenie na PC, chyba że problemem jest konwersja formatu - patrz p.1.
Mietol
początkujący
początkujący
Posty: 238
Rejestracja: niedziela 30 lip 2006, 21:08
Lokalizacja: dziki zachód

Post autor: Mietol »

isopyrum pisze:Mietol napisał/a:
No ołówkiem po mapie:)


moment moment, czyli drukują sobie to co z elasa mogą zapisać (plik geoTIFF) i ewentualnie potem zakolorowują w jakimś paincie albo innym programie graficznym?
to mi się mniej podoba
Miało być ołówkiem po mapie, tak jak to Ty napisałaś. Pomyliłem sie i z żartu nici wyszły :D
Leśniczowie rysują obiekty bezpośrednio w eLasie a ja je później wklejam do pnsw.
isopyrum pisze:Mietol napisał/a:
A tak serio to w eLasie mamy ortofoto


tylko z którego roku to ortofoto?
jak nie jest świeżą znaczy się z danego roku gospodarczego a fotka nie cyknięta po wykonaniu zabiegu - to i tak nic to nie pomoże..
Aktualność ortofoto w tym przypadku jest mniej ważna, chodzi o to żeby leśniczy zobaczył to wydzielenie z "lotu ptaka" a wtedy w miare dokładnie określ jego położenie(napeno dokładniej niż rysując z głowy).
isopyrum pisze:Mietol napisał/a:
stała kontrola powierzczni nowo rysowanych obiektów


a jak taka stała kontrola się u Ciebie objawia>?
Może trochę źle to ująłem, ale chodziło mi o to, że rysując obiekt w eLasie, można obserwować (i ewentualnie korygować) ich aktualną powierzchnię.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105120
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

pshemass pisze:
Tomik pisze:Jeśli tylko coś jest na tej warstwie to zawsze można nie w ten to w inny sposób. Często jest tak że gps-y pracują w układzie współrzędnych wgs84 a nasza mapa jest w układzie PUWG 1992 więc jak się jedno na drugie nałoży to nic nie jest widać...
1. Z tym to akurat nie powinno być problemu, bo każde Nadleśnictwo ma prawo do korzystania z Trako (instaluje się w komplecie z Aktualizatorem (tfu, tfu)). W tym programie masz możliwość konwersji pomiędzy m.in.92, a WGS84.
2. PiotrK polecałbym kupno tańszych -ok.150 zł-GPS (sinozębych ;) na chipsecie MTK, są nowsze od SirfStarów i po moich testach w terenie są wyraźnie lepsze.
3. Nie wiem w czym problem macie z uruchomieniem elasa na rejestratorze, napisz Mietol czy Twoje Psiony chodzą na WM6, czy na Ce5.0.
4. PiotrK -znowu do Ciebie ;) - jest możliwość eksportu danych z rejestratora na serwer i w drugą stronę poprzez INNE DANE (opcja w LASTransfer), lub przekopiować z urządzenie na PC, chyba że problemem jest konwersja formatu - patrz p.1.
Dzięki, dzięki, dzięki :spoko:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Mietol
początkujący
początkujący
Posty: 238
Rejestracja: niedziela 30 lip 2006, 21:08
Lokalizacja: dziki zachód

Post autor: Mietol »

pshemass pisze:3. Nie wiem w czym problem macie z uruchomieniem elasa na rejestratorze, napisz Mietol czy Twoje Psiony chodzą na WM6, czy na Ce5.0.
nasze rejestratory chodzą na WM6
ODPOWIEDZ