Aktualizacja
Moderator: Moderatorzy
Aktualizacja
No i się stało posadzili mnie do mapy i kazali aktualizować więc ruszyłem do roboty a tu same problemy, mam nadzieję że znajdę tu pomoc.
Do aktualizacji używam programu arcmap 9.2, utworzyłem geobazę i zaimportowałem warstwy (tolerancja 0,001 rozdzielczość 0,01 chyba takie powinny być???). Zabrałem się do podziału oddziałów a i tu spotkała mnie pierwsza niemiła niespodzianka po przecięciu oddziału powstaje w miejscu przecięcia dziura o śmiesznej wielkości ale zawsze, dociąganie nie pomaga dopiero funkcja integrate działa, z czego może to wynikać i co można zrobić aby to się nie powtarzało???? Druga rzecz to dociąganie PNSW do granic wydzieleń znów problem mimo że dociągam z automatem na dużych zbliżeniach widać że poligony PNSW uciekają od granic wydzieleń. Może ktoś wie jak sobie poradzić z tymi błędami będę wdzięczny.
Pozdrawiam
Do aktualizacji używam programu arcmap 9.2, utworzyłem geobazę i zaimportowałem warstwy (tolerancja 0,001 rozdzielczość 0,01 chyba takie powinny być???). Zabrałem się do podziału oddziałów a i tu spotkała mnie pierwsza niemiła niespodzianka po przecięciu oddziału powstaje w miejscu przecięcia dziura o śmiesznej wielkości ale zawsze, dociąganie nie pomaga dopiero funkcja integrate działa, z czego może to wynikać i co można zrobić aby to się nie powtarzało???? Druga rzecz to dociąganie PNSW do granic wydzieleń znów problem mimo że dociągam z automatem na dużych zbliżeniach widać że poligony PNSW uciekają od granic wydzieleń. Może ktoś wie jak sobie poradzić z tymi błędami będę wdzięczny.
Pozdrawiam
zwykle tak to się zaczynaPepper pisze:No i się stało posadzili mnie do mapy
nie da się w dwóch trzech słowach opisach, jak aktualzować
po pierwsze musisz odpowiedzieć sobie na pytanie jaki masz aktualny stan mapy
czy chcesz aktualizować tylko rok 2008 czy masz głębsze zaległości
jeśli chcesz aktualizować tylko 2008 to póki co raczej zaktualizujesz jedynie część ewidencyjną (sprzedaze, przejęcia, przekazania...) część gospodarczą zaktualizujesz dopiero po nowym roku, gdy kolega bądź koleżanka ze stanu posiadania wykona aktualizację bazy silp.. także spokojnie..
szczerze odpowiem, że najlepiej byś zrobił jakbyś jasno szefowi powiedział, że tak z biegu to ciężko będzie Ci mapę od razu zaktualizować
nie chciałabyym szerzyć kryptoreklamy ale myślę, że warto pojechać na tydzień do firm np typu smallgis na szkolenie z aktualizacji - nauczysz się i większą część roboty zrobisz podczas warsztatów
myślę, że tutaj ciężko byłoby nawet Ci pomóc
a i jeszcze jedna mała uwaga - nie zaczynaj od intergacji na niej kończ swoją aktualizacje i z rozwagą korzystaj z tego narzędzia a na pewno rób sobie kopię przed każdą integracją, bo można sobie zrobić kuku...duuże kuku...
Twój pierwszy problem: gdy dzielisz wydzielenie powiedzmy na dwie połówki
ta śmieszna dziura powstaje dlatego, iż na dzielonym poligonie powstaje Ci wierzchołek (węzełek vel werteks) a na tym poligonie, który się z nim styka tego węzełka brak i trzeba go z ręki dołożyć
a
Twój drugi problem: jest bardzo podobny do pierwszego - brak węzełków jak mniemam o to własnie chodzi, inną zupełnie kwestią jest czy zawsze pnsw lecą po granicy wydzielenia, stykają się z nim?
to tak na szybko, jeśli będzie potrzeba służę pomocą na priv, żaden tam ze mnie wielki aktualizator - ale do połowy lutego trzeba się zaktualizować więc temat na czasie
"Niektórzy widzą prawym i lewym okiem dokładnie to samo. I myślą, że to obiektywizm."
Stanisław Jerzy Lec
Stanisław Jerzy Lec
-
- podleśniczy
- Posty: 486
- Rejestracja: niedziela 25 lis 2007, 10:37
- Lokalizacja: Śląsk
No to masz pecha.Pepper pisze:No i się stało posadzili mnie do mapy i kazali aktualizować
Będziesz się zajmował następną dziedziną z tzw "pseudoleśnictwa" obok edukacji itp.
Najpierw potworzyli za kupe kasy mapy, a teraz trzeba robić jej aktualizacje.
Tak mi się zdaje, że to sztuka dla sztuki.
A jaki zysk z tej mapy dla N-ctwa? jakie oszczędności? korzyści?
trochę w tym prawdy, bo dopóki nasza mapa nie dostosuje się do Powszechnej Ewidencji (a to widze tak okrutnie czarno, że aż strach) to pozostanie jak to jeden z moich kolegow stanoposiadaniowcówksiążkowieczystowców mówimurzasihle pisze:Będziesz się zajmował następną dziedziną z tzw "pseudoleśnictwa"
pozostanie tylko obrazkiem
bez związku z rzeczywistością albo ze związkiem bardzo malym
generalnie - nie wyobrażam sobie funkcjonowania Nadleśnictwa bez mapy numerycznej
tzn. zgoda - pewnie, że można.. kserowac kleić, malować itd. ale.. mapa się przydaje i Tobie murzasihle: też się podejrzewam przydaje, a jak się nie przydaje to kiepskiego macie operatora lmn (albo wyjątkowo zarobionego innymi sprawami), bo u mnie się przydaje do bardzo mało skomplikowanych (bo i moj poziom wiedzy niski) analiz
Pepper: nie trać wiary.. pójdzie, jak juz pierwszy raz się zaktualizujesz to stwierdzisz, że nie taki diabel straszny, a tu koledzy zawsze troche narzekają, oni po prostu to strasznie lubią
"Niektórzy widzą prawym i lewym okiem dokładnie to samo. I myślą, że to obiektywizm."
Stanisław Jerzy Lec
Stanisław Jerzy Lec
Skoro w zakresie obowiązków masz aktualizacje mapy, to obowiązkiem nadleśnictwa jest zapewnienie Ci szkolenia z tego zakresu. I tak jak wcześniej wspominano...na to szkolenie jedź do SmallGISu!
A co do tych powstających przerw przy podziale, bądź zmianie kształtu poligonów, pomimo ustawionego dociągania...to jest tak jak pisała Isopyrum. Lekarstwem na to może też być pracowanie na topologii mapy. Bardzo fajne narzędzie dostępne już z poziomu ArcGis ArcView.
A co do PNSW, to rysując je na podstawie ręcznych szkiców otrzymanych od leśniczych, spokojnie możesz sobie darować dociąganie ich do granic wydzieleń. Jak będą metr od granicy wydzielenia to nic się nie stanie.
A co do tych powstających przerw przy podziale, bądź zmianie kształtu poligonów, pomimo ustawionego dociągania...to jest tak jak pisała Isopyrum. Lekarstwem na to może też być pracowanie na topologii mapy. Bardzo fajne narzędzie dostępne już z poziomu ArcGis ArcView.
A co do PNSW, to rysując je na podstawie ręcznych szkiców otrzymanych od leśniczych, spokojnie możesz sobie darować dociąganie ich do granic wydzieleń. Jak będą metr od granicy wydzielenia to nic się nie stanie.
a co do dokładności rysowania w ogóle pnsw (myślę tu głównie o gniazdach)Mietol pisze: A co do PNSW
jaki jest sens rysowania ich z taką zawrtoną dokładnością skoro po cięciu uprzątającym
pozostaje pracującemu w pocie czoła... delete, delete, delete.. i śladu nie ma...
"Niektórzy widzą prawym i lewym okiem dokładnie to samo. I myślą, że to obiektywizm."
Stanisław Jerzy Lec
Stanisław Jerzy Lec
A może dać każdemu leśniczemu np. MobileMappera i niech rysują na mapie a nie na kartkach?Pepper pisze:No i się stało posadzili mnie do mapy i kazali aktualizować więc ruszyłem do roboty a tu same problemy, mam nadzieję że znajdę tu pomoc.
A mapa w nowych Workaboutach? Dołożyć do nich GPS na "sinozębnym" (taki np.: http://www.emarket.pl/PriceList/Item.aspx?PID=C0110212 lub taki: http://www.emarket.pl/pricelist/Item.aspx?PID=C0131198) i mamy co trzeba...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.
U mnie mapa w nowych Workaboutach nie chce chodzić. Niby wszystkie warstwy są na karcie SD(wszystko zrobione zgodnie z instrukcją), a mobilny eLas ich nie widzi:( NIe wiem dlaczego tak jest(już o tym kiedyś na forum pisałem)
A co do PNSW to jest jeszcze eLas. W tym roku u mnie w nadleśnictwie leśniczowie nie robią szkiców na kartkach tylko w eLasie(odpada mi później kalibracja i rysowanie)
Tym którzy nie mają eLasa w leśniczówce, zrobiliśmy stanowisko w nadleśnictwie. Dokładność lokalizacji o niebo lepsza niż szkice niż na ręcznych szkicach, bo zawsze do podglądu jest ortofoto, a powierzchnia i kształt kontrolowane i korygowane są w trakcie rysowania.
A co do PNSW to jest jeszcze eLas. W tym roku u mnie w nadleśnictwie leśniczowie nie robią szkiców na kartkach tylko w eLasie(odpada mi później kalibracja i rysowanie)
Tym którzy nie mają eLasa w leśniczówce, zrobiliśmy stanowisko w nadleśnictwie. Dokładność lokalizacji o niebo lepsza niż szkice niż na ręcznych szkicach, bo zawsze do podglądu jest ortofoto, a powierzchnia i kształt kontrolowane i korygowane są w trakcie rysowania.
Mietol, może warto by to gdzieś zgłosić...Mietol pisze:U mnie mapa w nowych Workaboutach nie chce chodzić.
mamy tyle mądrych ludzi - niech coś wymyślą w końcu od tego są..
ja przepraszam ale jak oni to wrysowywują "ołówkiem po ekranie"Mietol pisze:W tym roku u mnie w nadleśnictwie leśniczowie nie robią szkiców na kartkach tylko w eLasie
tzn. chodzi mi o dokładność - mają pomiary, domiary czy coś innego
siadają do kompa i posługując się skalą i ewentualnie siatką kwadratów
wrysowują zmiany pnsw?
szczerze mówiąc trochę zazdroszczę, że tak udało Ci się zrobić
z drugiej strony może rzeczywiście warto o tym pomyśleć
nawet gdyby 3 na 14 bardziej "komputerowych" zechciało w takie coś się pobawić
ułatwiłoby to pracę
bo z drugiej strony mniej więcej tyle samo czasu zajmie pokolorowanie kredkami
co wrysowanie w elasie
.. to ja się do Ciebie Mietol zgłoszę na konsultaNcje po weekendzie..
"Niektórzy widzą prawym i lewym okiem dokładnie to samo. I myślą, że to obiektywizm."
Stanisław Jerzy Lec
Stanisław Jerzy Lec
A ja właśnie usłyszałem, że podobno nie można zaimportować szkiców z rejestratora do naszej mapy. Jeśli tak jest rzeczywiście to po kiego mi mapa w rejestratorze? I GPS do niego dokupiony?Mietol pisze:U mnie mapa w nowych Workaboutach nie chce chodzić.
Czy ktoś kompetentny mógłby to wyjaśnić?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.
Zgłaszałem, ale w RDLP nie nie mają nawet jednego rejestratora więc nie bardzo potrafią pomóc. Po weekendzie zgłoszę błąd w systemie zgłaszania błędów.isopyrum pisze:Mietol napisał/a:
U mnie mapa w nowych Workaboutach nie chce chodzić.
Mietol, może warto by to gdzieś zgłosić...
No ołówkiem po mapie:) A tak serio to w eLasie mamy ortofoto, więc przed narysowaniem będzie można zobaczyć jak wygląda wydzielenie i zlokalizowac gniazdo bądz inny pnsw. a do tego siatka kwadratów i stała kontrola powierzczni nowo rysowanych obiektów.isopyrum pisze:ja przepraszam ale jak oni to wrysowywują "ołówkiem po ekranie"
tzn. chodzi mi o dokładność - mają pomiary, domiary czy coś innego
siadają do kompa i posługując się skalą i ewentualnie siatką kwadratów
wrysowują zmiany pnsw?
No dokładnie. A dla operatora LMN to ogromne ułatwienie.isopyrum pisze:bo z drugiej strony mniej więcej tyle samo czasu zajmie pokolorowanie kredkami
co wrysowanie w elasie
zapraszamisopyrum pisze:to ja się do Ciebie Mietol zgłoszę na konsultaNcje po weekendzie..
Przyznaje, że akurat o tym nie słyszałem. Ale nie do końca rozumiem jak nie można zaimportowć szkiców, skoro są to pliki shp( więc można ewentualnie pliki skopiować z karty SD na kompa i "podpiąc do LMN). Jeśli się myle to proszę mnie poprawić.Piotrek pisze:A ja właśnie usłyszałem, że podobno nie można zaimportować szkiców z rejestratora do naszej mapy.
moment moment, czyli drukują sobie to co z elasa mogą zapisać (plik geoTIFF) i ewentualnie potem zakolorowują w jakimś paincie albo innym programie graficznym?Mietol pisze:No ołówkiem po mapie:)
to mi się mniej podoba
(przepraszam, że piszę tutaj zamiast bezpośrednio Ci na jabberze pisać
ale może ktoś poczyta i też włączy się do dyskusji)
tylko z którego roku to ortofoto?Mietol pisze:A tak serio to w eLasie mamy ortofoto
jak nie jest świeżą znaczy się z danego roku gospodarczego a fotka nie cyknięta po wykonaniu zabiegu - to i tak nic to nie pomoże..
a jak taka stała kontrola się u Ciebie objawia>?Mietol pisze:stała kontrola powierzczni nowo rysowanych obiektów
Piotrek skoro u Was nie można zaimportować szkiców - pomiarów z RejestratoraA ja właśnie usłyszałem, że podobno nie można zaimportować szkiców z rejestratora do naszej mapy.
to przykre... ale oznacza, że jakimś cudem udało się Wam warstwy do Rejestratora włożyć i na nich pracować - a akurat z tym jest mały problem, przynajmniej u Mietola i u mnie..
Mietol koniecznie do systemu błędów zgłoś
ja przetestuję jeszcze u siebie i dołączę się do zgłoszonego błędu...
"Niektórzy widzą prawym i lewym okiem dokładnie to samo. I myślą, że to obiektywizm."
Stanisław Jerzy Lec
Stanisław Jerzy Lec
Podobno to żaden cud. Jak rozmawiałem z naszymi fachurami od map to powiedzieli, że wasz przypadek to cud...isopyrum pisze:ale oznacza, że jakimś cudem udało się Wam warstwy do Rejestratora włożyć i na nich pracować
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.
1. Z tym to akurat nie powinno być problemu, bo każde Nadleśnictwo ma prawo do korzystania z Trako (instaluje się w komplecie z Aktualizatorem (tfu, tfu)). W tym programie masz możliwość konwersji pomiędzy m.in.92, a WGS84.Tomik pisze:Jeśli tylko coś jest na tej warstwie to zawsze można nie w ten to w inny sposób. Często jest tak że gps-y pracują w układzie współrzędnych wgs84 a nasza mapa jest w układzie PUWG 1992 więc jak się jedno na drugie nałoży to nic nie jest widać...
2. PiotrK polecałbym kupno tańszych -ok.150 zł-GPS (sinozębych na chipsecie MTK, są nowsze od SirfStarów i po moich testach w terenie są wyraźnie lepsze.
3. Nie wiem w czym problem macie z uruchomieniem elasa na rejestratorze, napisz Mietol czy Twoje Psiony chodzą na WM6, czy na Ce5.0.
4. PiotrK -znowu do Ciebie - jest możliwość eksportu danych z rejestratora na serwer i w drugą stronę poprzez INNE DANE (opcja w LASTransfer), lub przekopiować z urządzenie na PC, chyba że problemem jest konwersja formatu - patrz p.1.
Miało być ołówkiem po mapie, tak jak to Ty napisałaś. Pomyliłem sie i z żartu nici wyszłyisopyrum pisze:Mietol napisał/a:
No ołówkiem po mapie:)
moment moment, czyli drukują sobie to co z elasa mogą zapisać (plik geoTIFF) i ewentualnie potem zakolorowują w jakimś paincie albo innym programie graficznym?
to mi się mniej podoba
Leśniczowie rysują obiekty bezpośrednio w eLasie a ja je później wklejam do pnsw.
Aktualność ortofoto w tym przypadku jest mniej ważna, chodzi o to żeby leśniczy zobaczył to wydzielenie z "lotu ptaka" a wtedy w miare dokładnie określ jego położenie(napeno dokładniej niż rysując z głowy).isopyrum pisze:Mietol napisał/a:
A tak serio to w eLasie mamy ortofoto
tylko z którego roku to ortofoto?
jak nie jest świeżą znaczy się z danego roku gospodarczego a fotka nie cyknięta po wykonaniu zabiegu - to i tak nic to nie pomoże..
Może trochę źle to ująłem, ale chodziło mi o to, że rysując obiekt w eLasie, można obserwować (i ewentualnie korygować) ich aktualną powierzchnię.isopyrum pisze:Mietol napisał/a:
stała kontrola powierzczni nowo rysowanych obiektów
a jak taka stała kontrola się u Ciebie objawia>?
Dzięki, dzięki, dziękipshemass pisze:1. Z tym to akurat nie powinno być problemu, bo każde Nadleśnictwo ma prawo do korzystania z Trako (instaluje się w komplecie z Aktualizatorem (tfu, tfu)). W tym programie masz możliwość konwersji pomiędzy m.in.92, a WGS84.Tomik pisze:Jeśli tylko coś jest na tej warstwie to zawsze można nie w ten to w inny sposób. Często jest tak że gps-y pracują w układzie współrzędnych wgs84 a nasza mapa jest w układzie PUWG 1992 więc jak się jedno na drugie nałoży to nic nie jest widać...
2. PiotrK polecałbym kupno tańszych -ok.150 zł-GPS (sinozębych na chipsecie MTK, są nowsze od SirfStarów i po moich testach w terenie są wyraźnie lepsze.
3. Nie wiem w czym problem macie z uruchomieniem elasa na rejestratorze, napisz Mietol czy Twoje Psiony chodzą na WM6, czy na Ce5.0.
4. PiotrK -znowu do Ciebie - jest możliwość eksportu danych z rejestratora na serwer i w drugą stronę poprzez INNE DANE (opcja w LASTransfer), lub przekopiować z urządzenie na PC, chyba że problemem jest konwersja formatu - patrz p.1.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.