Tablice przyrodniczo-edukacyjne

Piękno lasu, czyste powietrze, zbiorniki wodne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
-borsuk-
początkujący
początkujący
Posty: 28
Rejestracja: czwartek 02 lis 2006, 21:52
Lokalizacja: inad

Tablice przyrodniczo-edukacyjne

Post autor: -borsuk- »

Witam
Chciałbym zachęcić do dzielenia się opiniami (popartymi zdjęciami) na temat spotykanych tablic na ścieżkach edukacyjnych LP.
Umieszczajcie zdjęcia fajnych oraz tych które wydały się niefortunne.
Awatar użytkownika
lesny_ludek
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 252
Rejestracja: wtorek 03 paź 2006, 18:50
Lokalizacja: Północ

Post autor: lesny_ludek »

W swojej leśno-turystycznej karierze na szczęście rzadko natrafiałem na słabe tablice informacyjne. Widać, że z roku na rok poprawia się jakość i forma przekazywanych informacji na tablicach. Niestety do tej pory nie natrafiłem na tablicę, która spełniałaby wszystkie moje oczekiwania. Pewnie dlatego, że mam dosyć specyficzne wymagania :]
Dla mnie idealna tablica to taka, na której:
- co najmniej 50% powierzchni zajmuje grafika.
- w treści ilość zakazów nie przekracza 1/3 objętości opisu
- opisywany obiekt jest zarówno przedstawiony na dokładnej mapie jak i fotografiach

Słabe tablice:
Obrazek
Sam tekst. Brak mapy, czy fotografii. Na szczęście jest to stara produkcja, właściwie sama tablica również powinna zostać objęta ochroną z uwagi na interesujące porosty ;)

Obrazek
Mało przyswajalny opis rezerwatu. Brak grafiki.


Przeciętne tablice
Obrazek
Na rycinie został przedstawiony główny obiekt ochrony, ale opis jest bardzo słabo przyswajalny a mapa mało atrakcyjna.

Obrazek
Dobry opis. Słaba strona graficzna.


Dobre tablice

Obrazek
Bardzo dobre zdjęcia. Dokładna mapa. Opis nieco słabszy, połowa tekstu to zakazy.

Obrazek
Bardzo dobry opis oraz mapy. Interesujące ryciny roślin chronionych. Jednak zamiast książkowych rycin bardziej by pasowały zdjęcia roślin.

Obrazek
Rewelacyjny opis zjawisk zachodzących w jeziorze. Jedyne mapy brakuje tu do pełni szczęścia.


Idealne tablice
mam nadzieję, że kiedyś taką znajdę. Ale chyba mam zbyt wygórowane wymagania ;)
Awatar użytkownika
borodziej
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 10250
Rejestracja: poniedziałek 05 gru 2005, 11:59
Lokalizacja: Jaktorów-Kolonia
Kontakt:

Post autor: borodziej »

No to poczytajcie felieton Graszka w ostatnim "Lesie Polskim", kapcie spadają jakie ludzie potrafią tablice wyprodukować. KOSZMARNE :twisted:
zu
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6179
Rejestracja: piątek 30 wrz 2005, 21:51
Lokalizacja: Roztocze Płd.

Post autor: zu »

A ja lubię tą tablicę.

Większość w moim regionie uważam za dobre - nie jest to sam tekst zniechęcający do czytania, ale jest też grafika, ciekawe informacje odpowiednio ubrane w słowa, zdjęcia, mapki, no to czego trzeba :-)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ