Zarządzenie DGLP w sprawie szacunków brakarskich.

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105120
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

WujekMajer pisze:Nikt wykonania szacunków nie sprawdza, a pokutuje ciągle przeświadczenie o jakimś mitologicznym +/- %
:shock: :shock: :shock:
A co do przecinka to uroczo nie masz racji. :) Zapytaj jakiegoś polonistę o te trzy warianty, niech ci wytłumaczy. Mnie się po prostu już dziś nie chce pisać - leżę w łóżeczku i lewą ręką piszę, to męczące.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67162
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

WujekMajer pisze:Kontrola wam wyjaśni :)
I takie podejście kocham wręcz do bólu. Skontrolować na śmierć :lol:
WujekMajer pisze:A kolega Capricorn to nie jest raczej leśniczym? A na pewno nie podleśniczym, czyli osobą, która tą wspaniałą i nader twórczą pracę wykonuje :)

Awansowałem i nie wiem? :roll: Do dzisiaj popołudnia byłem jeszcze leśniczym. Teraz już sam nie wiem, ale nikt do mnie nie dzwonił, może jeszcze jutro będę. Zaś szacunki (już to kiedyś posałem) robię sam na rębniach i części trzebieży, a podleśniczy na trzebieżach i wyjątkowo na rębniach (w cięciach odsłaniających). Przy czym ja klepię prosto do rejestratora, podleśniczy na drukach papierowych.
WujekMajer pisze:nie rozumiem dlaczego chcecie na siłę robić szacunki metodą posztuczną.
Ano dlatego, że odbiorcom zależy, by np odebrać Brz S2a, jak wylicytowali, a nie np. Os, Ak, Czm S2ap i S4, bo tak wyszło po wycięciu. Zaś szefostwu zależy, by robić drewno na zbyt, a nie na magazyn. Czemuś nie rozumiesz, że nie jeśli piekarz ma zbyt na chleb, a narobi ciasta, to niekoniecznie klient będzie zadowolony.
Już pisałem, że jeśli tylko sprawdzą się szacunki metodą obrębową to pierwszy zapomnę o starych metodach, ale dopóki mnie rozliczają za dostawę surowca, a nie "wiecznych kontrolerów" to muszę robić tak, by zabieg był wykonany, a klient zadowolony. Może niech ów kontrolujący weźmie na siebie odpowiedzialność za wykonanie umów... :roll:

WujekMajer Mam pytanie - jaką metodą wykonasz precyzyjny szacunek szacunek dla powierzchni różnowiekowej (wiek od 45 do 110lat), wielogatunkowej 10 gat w SILP? Wskazówka TPP, nie ma drzewostanu podobnego nie tylko w obrębie ale i całym nadleśnictwie, a ponieważ powierzchnia jest niejednorodna, z wieloma dolesionymi lukami, przerzedzona po wichurach i fragmentami młodszego drzewostanu włączonego w ostatnim urządzaniu? Dla ułatwienia podam, że pow. wydzielenia ma ponad 10,5ha, w tym dwie kępy pow. 1,0ha w IIkl. wieku, do tego ok. 2ha CP. Podpowiedz proszę, bo akurat czeka mnie szacunek na tej pozycji i może dasz mi jakąś konkretną radę, bo mimo przepracowania prawie 30 lat w terenie nie potrafię na oko określić dokładnej masy takiego zabiegu, ale pewnie zbyt krótko pracuję jeszcze :oops: :)
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Capricorn pisze:(...)
WujekMajer Mam pytanie - jaką metodą wykonasz precyzyjny szacunek szacunek dla powierzchni różnowiekowej (wiek od 45 do 110lat), wielogatunkowej 10 gat w SILP? Wskazówka TPP, nie ma drzewostanu podobnego nie tylko w obrębie ale i całym nadleśnictwie, a ponieważ powierzchnia jest niejednorodna, z wieloma dolesionymi lukami, przerzedzona po wichurach i fragmentami młodszego drzewostanu włączonego w ostatnim urządzaniu? Dla ułatwienia podam, że pow. wydzielenia ma ponad 10,5ha, w tym dwie kępy pow. 1,0ha w IIkl. wieku, do tego ok. 2ha CP. Podpowiedz proszę, bo akurat czeka mnie szacunek na tej pozycji i może dasz mi jakąś konkretną radę, bo mimo przepracowania prawie 30 lat w terenie nie potrafię na oko określić dokładnej masy takiego zabiegu, ale pewnie zbyt krótko pracuję jeszcze :oops: :)
Ja bym tu nie robił precyzyjnego szacunku. Las to nie apteka.
Fragmenty CP - odliczę (dam symbolicznie S4 i trochę M2).
Reszta - zaznaczę sobie, jakie tam są gatunki i co tam może być (z dokładnością do kursu - wielkowymiarowego - liściastego i So).
Resztą się aż tak nie przejmuję. 90 % liściastego stosowego sprzedaję w detalu. Co tam by nie było. Te 10 % - to jak mi coś nie schodzi, to wystawiamy na e-drewno.
Co do sosny stosowej - szacuję z gubsza udział S2A i S2B (z rozbiciem na długą i krótką) oraz S4.
Późniejsza realizacja umów - tnę, odbieram, DT-owiec na koniec miesiąca robi przydziały wywozowe na następny miesiąc na podstawie zapasu.
I w skali roku w skali całego nadleśnictwa wszystko się zamyka i z grubsza bilansuje.
I tak to hula u nas - od ładnych kilku lat.
I dzięki temu szacunki zajmują mi góra tydzień.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67162
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

j24 pisze:DT-owiec na koniec miesiąca robi przydziały wywozowe na następny miesiąc na podstawie zapasu.
Ha i tu może być zagwozdka, bo my rozdzielnik dostajemy według szacunku, a nie wykonania i mamy się umawiać sami z odbiorcami. Zgodnie z zasadą wiesz, co szacujesz i masz to mieć na gruncie. Pewnie dlatego filozofia pozyskania i szacunku jest inna. Gdybym mógł robić szacunki z kapelusza, a DT miałby później dbać o wykonanie umów to szacunków w ogóle można by nie robić :roll: Ja jestem bardzo za :ok:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

Pytanie odnośnie szacunków brakarskich i programu brakarz.
W miejscu, gdzie określamy procentową ilość danego sortymentu nie wiem co oznaczają skróty ?
Mianowicie:
%kr./S2
%kr./S2B


I jeszcze jedno, podwać %M ?? Podajecie? Jaki mniej wiecej procen jeśli już? 5% ?? Czy bez tego się obędzie.
Jest to stary błąd, na tym utrzymywanie lasu zasadzać, żeby żadnego drzewa nie tykać. Każda rzecz w przyrodzie ma swój kres, do którego przyszedłszy, trwa czas niejaki w dobrym stanie, ten przebywszy, psuć się musi. Drzewo przestarzałe staje się niezdatnym i próżno miejsce zalega: trzeba go więc w czasie doskonałej jego pory wycinać, ale w tym wycinaniu tak poczynać roztropnie, żeby aktualna korzyść dalszej nie przeszkadzała.
Ignacy Krasicki
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67162
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

maverick pisze:%kr./S2
%kr./S2B
To skróty oznaczające procent krótkich sortymentów stosowych S2A i S2B z całości danego sortymentu.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105120
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Capricorn pisze:To skróty oznaczające procent krótkich sortymentów stosowych S2A i S2B z całości danego sortymentu.
Raczej procent krótkiego S2 ogółem, w tym krótkiego S2B. S2A wychodzi z różnicy. :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2627
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Capricorn pisze:To skróty oznaczające procent krótkich sortymentów stosowych S2A i S2B z całości danego sortymentu.
Jest to % krótkiego S2a i S2b z całości sortymentu w danej klasie S2a i S2b . Jeśli chodzi o M zawsze podaje bo jak nie podasz to masa z M wchodzi na pozostałe sortymenty . W zależności od gatunku od 5 do 8% M .
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67162
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Dokładnie tak, jak pisze Kuna lesna w temacie S... Natomast zadziwiła mnie masa M... Ta masa nie powinna wchodzić w inne sortymenty, bo przecież nie jest grubizną :?
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105120
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Zgodnie z tym, czego mnie uczyli, to jeśli nie podasz %M, wówczas program sam przyjmie do wyliczeń od 5 do 8% (w zależności od gatunku). Więc jeśli uważasz, że ów % będzie inny to należy go podać...

PS. To że "przyjmie" nie oznacza, że "wejdzie na inne sortymenty". Oznacza, że o taki procent zmniejszy masę innych sortymentów. A w zasadzie to chyba tylko S4. Ale tego S4 nie jestem pewien.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67162
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Piotrek pisze:Oznacza, że o taki procent zmniejszy masę innych sortymentów
Ale nawet na chłopski rozum nie powinno. S4 i wyższe to grubizna. M grubizną nie jest, więc jakim cudem miałoby mieć wpływ na jej ilość? To nielogiczne zwłaszcza, że ów procent nie składa się na ogólny procent grubizny w rozliczeniu. No i co równie ważne owo M może zostać w lesie do naturalnego rozkładu...
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105120
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Capricorn pisze:Ale nawet na chłopski rozum nie powinno.
Prześledź sobie jak program "rozbiera" sztukę (ogólna masę) na sortymenty. :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67162
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Nie bardzo rozumiem, co masz na myśli. Jeśli zaznaczę, że np. sztuka w całości jest S4 (100%), a później w M zaznaczę 10%, to ten procent odejmie mi część drewna z S4 :shock: ?
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105120
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Jeśli zaznaczysz większy procent M niż wynika z danych teoretycznych "zaszytych" w programie to "niedobór" z czegoś musi być "pokryty". Komputer do obliczeń nie może przyjąć wartości "z powietrza" tak jak człowiek by to zrobił ołówkiem na papierze. Dane muszą z czegoś wynikać. Dać się obliczyć.

Taki przykład - modelowe drzewo ma z założenia drobnicy tyle, że stanowi ona 5% masy grubizny (żebyśmy się zrozumieli, jak gdyby przyjmuje, że drzewo ma masy ogółem 105% z czego owe 5 to M). Jednak ty widzisz, że to są drzewa z bardzo nisko rozpoczynającą się koroną, z dużą ilością gałęzi (poniżej 7 cm średnicy) więc zwiększasz ów procent do 10. Program jednak wylicza masę tak, jakby owego mankamentu nie było, więc dzięki zapisowi, że M jest o 100% więcej, jest informowany, że ma "dobrać" brakujące 5% poprzez "obcięcie" grubizny.

W efekcie masz mniej grubizny a o to ci przecież chodziło, prawda?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67162
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Piotrek pisze:Jeśli zaznaczysz większy procent M niż wynika z danych teoretycznych "zaszytych" w programie to "niedobór" z czegoś musi być "pokryty".
Byłoby to stwierdzenie prawdziwe, gdyby masa drewna brutto rozliczana była w obrębie 100%. Tyle, że wówczas kontrola KJW nie pozwalałaby na przekroczenie tej liczby w stosunku (G)rubizna + (M)ałowymiarowe, a tak nie jest. Co więcej, mógłbym planowaną (G) zamknąć w obrębie 80% a zwiększyć ilość (M) i system powinien to przyjąć. A to niemożliwe, bo już na etapie Brakarza zgłoszony zostanie błąd braku 100% w grubiźnie. Ilość G musi zawsze dawać 100%, a ilość M mogę podać dowolnie.
Określenie ilości M nie ma prawa mieć wpływu na ilość grubizny, gdybym bowiem, nie zaznaczył w ogóle M do pozyskania, to ACER musiałby dołożyć masę M do grubizny... Zapis o ilości M ma informować system, że drewno jest mniej lub bardziej ugałęzione i będzie większa masa gałęzi, a nie, że ma masę grubizny zaniżać.
Piotrek pisze:W efekcie masz mniej grubizny a o to ci przecież chodziło, prawda?

Nie, Zakładam sytuację, gdy sosna o masie grubizny 1 m3 rośnie na żyznym siedlisku bez zwarcia i gałęzie będzie miała od samej ziemi do czubka jak przysłowiowa choinka. Wówczas 100% grubizny będzie oznaczało, 1m3, a 30% M będzie oznaczało 0,3m3 M. Wyższy procent M nie znaczy, że kubik grubizny stanie się nagle gałęziami, tylko że ilość gałęzi, będzie większa...
Piotrek pisze:jeśli nie podasz %M, wówczas program sam przyjmie do wyliczeń od 5 do 8% (w zależności od gatunku).
Tak się zastanawiam... Po co system miałby przyjmować cokolwiek, jeśli ja nie chcę tego planować? Przecie szacunek ma dać plan sprzedaży i rozkład sortymentów, a nie hipotetyczne wartości do statystyki :roll:
Właśnie sobie dla pewności wyświetliłem plan pozyskania dla sortymentów M. Wyobraź sobie, że tam, gdzie go nie zaplanowałem w Brakarzu sortymentów z grupy M nie ma. To znaczy, że system sam niczego nie przyjmuje.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

Dziękuję za podpowiedź. Jak już napisałem sie domyśliłem, aż głupio było o takie pytać...
Co do M pytam, bo pracując w dwu jednostkach nigdy nie podawaliśmy.
Myślę, że to bardziej się tyczy np. w drugim piętrze grabowym, gdzie mamy witki cienkie a wysokość w zasadzie podajemy do końca pędu szczytowego.
Capricorn pisze:Właśnie sobie dla pewności wyświetliłem plan pozyskania dla sortymentów M. Wyobraź sobie, że tam, gdzie go nie zaplanowałem w Brakarzu sortymentów z grupy M nie ma. To znaczy, że system sam niczego nie przyjmuje.
Czyli w zasadzie będzie trzeba "choćby pioruny biły" wykazać, jeśli zaplanowaliśmy
Jest to stary błąd, na tym utrzymywanie lasu zasadzać, żeby żadnego drzewa nie tykać. Każda rzecz w przyrodzie ma swój kres, do którego przyszedłszy, trwa czas niejaki w dobrym stanie, ten przebywszy, psuć się musi. Drzewo przestarzałe staje się niezdatnym i próżno miejsce zalega: trzeba go więc w czasie doskonałej jego pory wycinać, ale w tym wycinaniu tak poczynać roztropnie, żeby aktualna korzyść dalszej nie przeszkadzała.
Ignacy Krasicki
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

A samowyrobników na gałęziówkę nie masz? :?:
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

Mam i rębak też na zrębach.
Jest to stary błąd, na tym utrzymywanie lasu zasadzać, żeby żadnego drzewa nie tykać. Każda rzecz w przyrodzie ma swój kres, do którego przyszedłszy, trwa czas niejaki w dobrym stanie, ten przebywszy, psuć się musi. Drzewo przestarzałe staje się niezdatnym i próżno miejsce zalega: trzeba go więc w czasie doskonałej jego pory wycinać, ale w tym wycinaniu tak poczynać roztropnie, żeby aktualna korzyść dalszej nie przeszkadzała.
Ignacy Krasicki
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67162
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

maverick pisze: Czyli w zasadzie będzie trzeba "choćby pioruny biły" wykazać, jeśli zaplanowaliśmy
Ależ nie... Przecież to szacunek, a nie przyjęcie drewna na magazyn. Jeśli nie będzie klienta na gałęziówkę to jej nie zrobisz i tyle :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
ODPOWIEDZ