ZALESIANIE

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Qbik
początkujący
początkujący
Posty: 17
Rejestracja: sobota 23 wrz 2006, 19:13

ZALESIANIE

Post autor: Qbik »

Chciałem zapytać jak wygląda sprawa zalesiania.

A mianowicie od jakiegoś czasu poszukuję w okolicach Łodzi jakiegoś ładnego kawałka ziemi około 3h pod zalesienie. Ale coś gdzieś czytałem o klasyfikacji gruntów. Iż pod zalesienie można wykorzystać ziemie tylko 5 i 6 klasy. A za jakiś czas w tv słyszałem też 5/10 o tym iz państwo ma wprowadzić ustawę czy już wprowadziło iż będzie można sadzić las na wszystkich klasach gruntu. Jak to jest. Może ktoś mi napisze.
Pozdrawiam - Tomek z Łodzi
Awatar użytkownika
Abigeil
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1000
Rejestracja: wtorek 11 lip 2006, 13:37
Lokalizacja: Polska

Post autor: Abigeil »

Posadzić drzewka można na każdym gruncie rolnym bez względu na klasę gleby.A to czy plantacja zostanie uznana za las warunkuje położenie jej w planie zagospodarownia przestrzennego.Jeśli grunt jest w granicach określonych w planie jako przeznaczony do zalesiń,po przeklasyfikowniu będzie nazwany lasem,jeśli nie jest będzie uprawą plantacyjną.Tak więc różnica polega na nazewnictwie,no i na niemożności skorzystania z dopłat unijnych przewidzianych dla upraw leśnych.
Awatar użytkownika
lesny_ludek
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 252
Rejestracja: wtorek 03 paź 2006, 18:50
Lokalizacja: Północ

Post autor: lesny_ludek »

Abigeil pisze:Posadzić drzewka można na każdym gruncie rolnym bez względu na klasę gleby.
Posadzić można, ale nie zawsze będzie zgodne to z prawem ;)
Do 2003 r można było sadzić las na gruntach V lub VI klasy. Po zmianie ustawy o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesienia sytuacja wygląda następująco:
Art. 3. 1. Grunt rolny będący częścią gospodarstwa rolnego lub stanowiący jego całość może być przeznaczony do zalesienia, jeżeli spełnia co najmniej jeden z niżej wymienionych warunków:
1) jest gruntem klasy VIz, VI i V, a także klasy IV, jeżeli jego powierzchnia w łącznej powierzchni gruntu przeznaczonego do zalesienia nie przekracza 10%,
2) jest gruntem położonym na stoku o średnim nachyleniu powyżej 15%,
3) jest gruntem zdegradowanym w rozumieniu ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. Nr 16, poz. 78, z późn. zm. 1) ),

i jeżeli jest przewidziany do zalesienia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
odsyłam do ustawy: http://www.eko.org.pl/lkp/prawo_html/us ... untow.html
Awatar użytkownika
szczep
początkujący
początkujący
Posty: 45
Rejestracja: wtorek 16 maja 2006, 08:18

Post autor: szczep »

cóż tu dużo pisać. Chcesz mieć las to kup ziemię i go posadź nikt ci tego nie zabroni (wolność tomku w swoim domku). Gorzej jak chcesz dopłaty unijne. Wtedy przed kupnem ziemi udałbym się do Urzędu sprawdzić czy w planie zagospodarowania przestrzenego działka ta może być zalesiona bo to jest jednym z warunków uzyskania pomocy unijnej. jak by ten warunek był spełniony to dalej wszystkiego dowiesz się w najbliższej Agencji Restrukuryzacji i Modernizacji Rolnictwa bo to oni przyznaja pieniążki :shock:
zu
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6179
Rejestracja: piątek 30 wrz 2005, 21:51
Lokalizacja: Roztocze Płd.

Post autor: zu »

Qbik pisze:Ale coś gdzieś czytałem o klasyfikacji gruntów. Iż pod zalesienie można wykorzystać ziemie tylko 5 i 6 klasy.
Coś w tym jest, bo w moich okolicach pewien pan zapragnął domku w lesie, domek postawił, ale że grunty były jednymi z najlepszych jakościowo w okolicy, musiał się naużerać, by je przekwalifikować... I las już rośnie, ale troche ziemi szkoda, bo przecież pod las mogłby byc kawałek gorszego gruntu.
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77791
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

szczep pisze:cóż tu dużo pisać. Chcesz mieć las to kup ziemię i go posadź nikt ci tego nie zabroni (wolność tomku w swoim domku).
... i dodam tylko, pamiętaj o obowiązkach i zagrożeniach ...
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
ODPOWIEDZ