Prośba o pomoc w wycenie drzew.

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
AFC
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 10:38

Prośba o pomoc w wycenie drzew.

Post autor: AFC »

Witam

Mam wielką prośbę o pomoc przy wycenie drzewa rosnącego - topola. Mam do wycinki 18 topoli. Pomierzyłem obwody na wysokości 130 cm i wyszło mi, że mam:
- 2 sztuki o obwodzie 260 cm
- 4 sztuki o obwodzie 240 cm
- 4 sztuki o obwodzie 220 cm
- 5 sztuki o obwodzie 210 cm
- 3 sztuki o obwodzie 160 cm

Wysokość szacuję na ok 15 - 20 m.

Jaka może być wartość tych drzew do sprzedania na pniu. Robiłem rozeznanie u lokalnych znawców tematu ale rozpiętość cenowa jest dość duża (od 2 tys. do 8 tys. a nawet 10 tys.).
Jako osoba kompletnie zielona w tym temacie prosiłbym o pomoc w oszacowaniu orientacyjnej wartości tych drzew - o ile jest to możliwe na podstawie tych danych.

PS
Jest to mój pierwszy post i od razu "gruba" prośba - może w przyszłości też będę mógł komuś pomóc.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170028
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Trudno oszacować bez wizji lokalnej. Poproś miejscowego leśnika o pomoc.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Dron
leśniczy
leśniczy
Posty: 634
Rejestracja: sobota 27 gru 2014, 20:46

Post autor: Dron »

możesz jedynie obliczyć sobie ilość kubików oczywiście +/- (to już Tobie pozostaje taka zabawa) razy cena i tyle. Zależy od miejsca gdzie to rośnie , jakie pozyskanie tego jest. Jeśli pomiędzy budynkami cena spada. Paleciarze kupują topole , może wezmą. Osobiście nie wydaje mi się żeby leśnik leciał chętnie do takiego tematu, ale różni są ludzie. Zanim to zaczniesz wycinać / sprzedawać , pozyskaj sobie zgodę na wycinkę w urzędzie , bo może Ci nie starczyć na karę za to co weźmiesz ze sprzedaży.
666Przyrodnik
początkujący
początkujący
Posty: 112
Rejestracja: sobota 29 paź 2011, 19:35
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: 666Przyrodnik »

Chwilę pochyliłem się nad tematem , policzyłem... i wyszło mi ,że przy założeniu braku trudności w położeniu tych drzew - mogę dać 3 tyś PLN :spoko: Oczywiście - czysto teoretycznie...
AFC
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 10:38

Post autor: AFC »

Jeszcze wyjaśnienie odnośnie tych drzew:
- oczywiście pozwolenie na wycinkę mam - od tego zacząłem,
- drzewa znajdują się poza budynkami, na skraju lasu (młody las brzozowy)
- wiem, że podane dane nie pozwolą na rzetelną wycenę - chciałem poznać przybliżoną wartość.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ