Długości WA0, WB0 igl., a transport drewna dłużycowego.

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
seba4x4
początkujący
początkujący
Posty: 213
Rejestracja: wtorek 23 maja 2006, 18:53
Lokalizacja: lasy polskie

Post autor: seba4x4 »

Teoretycznie można wyczytać z normy, że krzywizna w WA i WB igl dotyczy tylko 4 mb (mowa jest o wadach na pierwszych 4mb, a krzywizna jest wadą kształtu). Jednak na ostatnim kursie brakarskim uczono nas, że krzywiznę bierzemy pod uwagę na całej długości. Prawda jest taka, że nie ma prostej WA i WB i nie ma klienta :D
baltazar
początkujący
początkujący
Posty: 25
Rejestracja: piątek 26 maja 2006, 20:52

Post autor: baltazar »

seba4x4 pisze:Teoretycznie można wyczytać z normy, że krzywizna w WA i WB igl dotyczy tylko 4 mb (mowa jest o wadach na pierwszych 4mb, a krzywizna jest wadą kształtu).
O to mi chodziło. Taki jest właśnie zapis w normie. W rezultacie odbierając drewno niezgodnie z normą, odbiorcy nie składają reklamacji. Gdyby jednak odebrać tak jak jest napisane w normie, to nikt tego drewna nie chciałby wziąć.
seba4x4 pisze:Jednak na ostatnim kursie brakarskim uczono nas,
Właśnie o tych nauczycielach i twórcach chciałbym się wypowiedzieć. Jak pisał Dołęga-Mostowicz "tak na zdaję się, to ja się nie mogę opierać". Jeśli mam rację to ktoś powinien się tym zająć.

______________________
Pozdrawiam!
Silver

Post autor: Silver »

baltazar pisze:"tak na zdaję się, to ja się nie mogę opierać". Jeśli mam rację to ktoś powinien się tym zająć.
Normy wbrew powszechnemu mniemaniu nie kończą się na tych tabelkach tylko są do nich jeszcze dopisane pod nimi przeróżne wyjasnienia i uszczegółowienia. Podobno (bo sprawdzać mi się już nie chce) wszystko jest tam jasno opisane przy opisie sposobu pomiaru krzywizny w dłużycy i nic nie ulegać powinno najmniejszym wątpliwościom. Tyle brakarz. Ja od siebie dodać jedynie mogę że skoro jednak wątpliwości macie to możnaby to jednak rozjaśnić bo nie każdy jest zawodowym brakarzem i powiniem łatwo to z samej tabelki wywnioskować. Wystarczy jedna linijka dodatkowego opisu w tabelce by już wątpliwości nijakich więcej nie było i faktycznie mogli by sie autorzy tych norm wysilić i to dla "porządku i jasności" już zupełnej jednoznacznie to opisać :)
baltazar
początkujący
początkujący
Posty: 25
Rejestracja: piątek 26 maja 2006, 20:52

Post autor: baltazar »

silver30+ pisze:Wystarczy jedna linijka dodatkowego opisu w tabelce by już wątpliwości nijakich więcej nie było
Tak! Według mnie brakuje tam minimalnego wpisu i to nawet w nawiasie, że dotyczy to całej sztuki, a nie tylko pierwszych 4 mb.

_____________________________
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77791
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

normy normami, ale jest jeszcze coś jak kultura handlu oraz pewne niepisane ustalenia, zresztą zawsze można zawrzeć w umowie pewne dodatkowe warunki, wymagania dla surowca i obie strony powinny ich przestrzegać, lasy nie mogą zachowywać się jak monopolista, nie zawsze można być bezdusznym dostawcą surowca, na pewne ustępstwa trzeba iść, oczywiście w granicach rozsądku i z korzyścią dla lasów
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
baltazar
początkujący
początkujący
Posty: 25
Rejestracja: piątek 26 maja 2006, 20:52

Post autor: baltazar »

drwalnik pisze:normy normami, ale jest jeszcze coś jak kultura handlu oraz pewne niepisane ustalenia
Wyniki raportu NIK opublikowane 11 maja (cytat z Lasu Polskiego) "Przypadki sprzedarzy drewna po zaniżonych cenach i bez należytego zabezpieczenia tych transakcji; niska efektywność działań służby leśnej w zakresie ochrony mienia i nadzoru przy pomiarach i klasyfikacji pozyskanego surowca. Według kontrolerów zjawiska te miały charakter korupcjogenny."
Cały czas próbóję zwrócić uwagę na beznadziejność norm, a co za tym idzie złe postrzeganie nas przez innych. :(
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77791
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

baltazar pisze:"Przypadki sprzedarzy drewna po zaniżonych cenach i bez należytego zabezpieczenia tych transakcji; niska efektywność działań służby leśnej w zakresie ochrony mienia i nadzoru przy pomiarach i klasyfikacji pozyskanego surowca. Według kontrolerów zjawiska te miały charakter korupcjogenny."
to bardzo poważne zarzuty, winni powinni zostać ukarani
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Silver

Post autor: Silver »

drwalnik pisze:to bardzo poważne zarzuty, winni powinni zostać ukarani
słyszałem już poważniejsze i konkretniejsze czarno na białym że tak powiem i nikomu włos z głowy nie spadł :) Taka firma i taki kraj ;)
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77791
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

silver30+ pisze:
drwalnik pisze:to bardzo poważne zarzuty, winni powinni zostać ukarani
słyszałem już poważniejsze i konkretniejsze czarno na białym że tak powiem i nikomu włos z głowy nie spadł :) Taka firma i taki kraj ;)
to dlaczego tak się dzieje? jak u mnie znajdą podczas inwentaryzacji nie odebrane drewno, które wygląda jak starsze pozyskanie to muszę się bronić toną papieru, a tutaj takie przekręty i nic?
jak numerek na sztuce zginie już są problemy :( nie rozumiem, gdzie w takim razie sprawiedliwość?
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
baltazar
początkujący
początkujący
Posty: 25
Rejestracja: piątek 26 maja 2006, 20:52

Post autor: baltazar »

drwalnik pisze:a tutaj takie przekręty i nic?
Nie znam całego raportu, tylko to co cytowałem. Wiem, że kontrolę przeprowadzono bodajże w dwudziestu n-ctwach. Myślę, że to nie są żadne przekręty. Bardziej pasuje mi to do "niepisanych ustaleń". Po prostu kontrolerzy NIK zastali jakąś sytuację i tę sytuację opisywali. Dajmy na to, jest na zrębie drewno klasy WA0 o długości 22 mb, a my robimy
15 mb, bo tylko na taką długość w klasie WA0 jest odbiorca. Jest to nic innego jak zaniżanie klas jakości drewna według obowiązujących nas norm. Takich przykładów można dawać bez liku, dotyczących wszystkich klas i sortymentów. Normy nasze nie są przystosowane do obowiązujących zasad handlu. Radzimy sobie jak umiemy. Niestety, dopóki nie zmienią się normy, nasza praca będzie skutkowała takimi raportami. Kontrola ta była przeprowadzona w dziesięciu RDLP. Myślę, że gdyby były to celowe działania na szkodę lasów, cała sprawa byłaby nagłośniona, a ci ludzie napewno by już nie pracowali. Jak do tej pory nie słyszałem choćby o próbie zmiany tej sytuacji i tak długo jak tych zmian nie będzie w eter będą szły słowa o naszej złej pracy. :(

________________
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77791
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

baltazar pisze:Jak do tej pory nie słyszałem choćby o próbie zmiany tej sytuacji i tak długo jak tych zmian nie będzie w eter będą szły słowa o naszej złej pracy. :(
i co na to nasza generalicja? znowu nic? :evil:
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
mir
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 430
Rejestracja: wtorek 29 lis 2005, 00:01

Post autor: mir »

baltazar pisze:Po prostu kontrolerzy NIK zastali jakąś sytuację i tę sytuację opisywali. Dajmy na to, jest na zrębie drewno klasy WA0 o długości 22 mb, a my robimy
15 mb, bo tylko na taką długość w klasie WA0 jest odbiorca. Jest to nic innego jak zaniżanie klas jakości drewna według obowiązujących nas norm. Takich przykładów można dawać bez liku, dotyczących wszystkich klas i sortymentów. Normy nasze nie są przystosowane do obowiązujących zasad handlu. Radzimy sobie jak umiemy.
Witam po przerwie :roll:
No właśnie !!!!!
czy nie o tym pisałem kilka stron wcześniej!
owszem radzimy sobie ale czy nie byłoby łatwiej gdyby do takiego sobieradzenia posiadalibyśmy oficjalną delegację.
Silver

Post autor: Silver »

mir pisze:Witam po przerwie
Wszelki Duch... Mir zmartwychwstał... :)
Awatar użytkownika
mir
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 430
Rejestracja: wtorek 29 lis 2005, 00:01

Post autor: mir »

silver30+ pisze:Wszelki Duch... Mir zmartwychwstał... :)
Również się cieszę :D
Jagoda
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5298
Rejestracja: piątek 03 lut 2006, 17:25

Post autor: Jagoda »

mir pisze:
silver30+ pisze:Wszelki Duch... Mir zmartwychwstał... :)
Również się cieszę :D
No i co? Istnieje życie po śmierci czy to tylko bajki? ;)
Awatar użytkownika
mir
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 430
Rejestracja: wtorek 29 lis 2005, 00:01

Post autor: mir »

drwalnik pisze:i co na to nasza generalicja? znowu nic?
A może te kontrole to pod wpływem impulsu z forum. :wink:

[ Dodano: 2006-06-14, 23:08 ]
Jagoda pisze:No i co? Istnieje życie po śmierci czy to tylko bajki?
to była chwilowa śpiączka :wink:
misie na zimę a miry na wiosnę :lol:
Jagoda
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5298
Rejestracja: piątek 03 lut 2006, 17:25

Post autor: Jagoda »

mir pisze:misie na zimę a miry na wiosnę
to miło, że wróciłeś :)
baltazar
początkujący
początkujący
Posty: 25
Rejestracja: piątek 26 maja 2006, 20:52

Post autor: baltazar »

mir pisze: A może te kontrole to pod wpływem impulsu z forum.
Ciekawe odkrycie. Wszyscy do tej pory myśleli, że NIK to tylko pisać umie, a oni i czytać widocznie potrafią. :wink:
Awatar użytkownika
mir
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 430
Rejestracja: wtorek 29 lis 2005, 00:01

Post autor: mir »

baltazar pisze:Wszyscy do tej pory myśleli, że NIK to tylko pisać umie, a oni i czytać widocznie potrafią.
Dziś PISanie w modzie jest, :wink: a z czytaniem? niebył bym taki pewin całkiem :?
Krzyslas
początkujący
początkujący
Posty: 16
Rejestracja: sobota 04 lut 2006, 20:08
Lokalizacja: Milicz

Post autor: Krzyslas »

Jedną nogą jeszcze w PRL-u a drugą niewiadomo gdzie. Kontrolujący w każdym widzą złodzieja. Normy nie przystają do rzeczwistości. Czy te 5 m sękatego wieszchołka, to wielka skala nadużyć, skoro eksportujemy drewno- wielkowymiarowe kłodowane. A co z klsyfikacją surowców pozyskanych przez maszyny wielooperacyjne ? Cztery 5-cio metrowe kłody w A, 4-ry w B itd. Leśniczy to ma biegi w nogqch. A w ogóle to powinno się drewno do wywozu przygotowąć w wymiarach transportowych. Chyba, że się gajowemu niechce. :x
" Po pierwsze nie szkodzić..."
ODPOWIEDZ