Samowyrób drewna w lesie.

Przetwórstwo i handel drewnem...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
sklep_krecik
początkujący
początkujący
Posty: 19
Rejestracja: wtorek 06 kwie 2010, 21:14
Lokalizacja: Reda

Samowyrób drewna w lesie.

Post autor: sklep_krecik »

Witam Wszystkich,
Od niedawna zastanawia mnie to czy w lesie można wyrabiać tez inne drewno niż gałęziówkę(chodzi o samo-wyrób).
W cenniku Nadleśnictwa jest np. że drewno buk przygotowane w lesie (ułożone w metry kosztuje 160zł/mp. a pozyskane samo wyrobem (kosztem nabywcy) kosztuje 80zł/mp.

Na czym to polega... Czy to wygląda tak że leśniczy wskazuje mi miejsce i ja sam ścinam drzewa i układam je sobie w metry i wtedy płacę te 80zł/mp.


Z góry dzięki za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105121
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

sklep_krecik pisze:Na czym to polega... Czy to wygląda tak że leśniczy wskazuje mi miejsce i ja sam ścinam drzewa i układam je sobie w metry i wtedy płacę te 80zł/mp.
Jeśli chodzi o opał (S4) to raczej nie ma możliwości takiej jak opisałeś. Na ogół samowyrób S4 polega na tym, że sam zbierasz wałki opału pozostawione na powierzchni po wyrobieniu sortymentów przez ZUL, znosisz je w jedno miejsce i składasz w stosy. Czasem jest też tak, że w pozostawionych gałęziach czy wierzchołkach (szczególnie liściastych) są fragmenty grubsze niż norma na drobnicę (M2, gałęziówkę), które nie zostały wyrobione przez ZUL na papierówki (S2) ze względu na wady drewna. Te grubsze wałki (jeśli jest ich dużo) nie mogą być wycenione tą samą miarą co gałęziówka i dla nich jest właśnie cena S4 samowyrobem.

PS. Zapomniałem jeszcze o jednym - zmurszałe części odziomkowe. Nijak ich do drobnicy zaliczyć nie można a na dłużyce czy papierówki nijak się nie nadają.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

pandion
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 289
Rejestracja: wtorek 31 mar 2009, 13:31
Lokalizacja: znad wody

Post autor: pandion »

sklep_krecik pisze:Na czym to polega... Czy to wygląda tak że leśniczy wskazuje mi miejsce i ja sam ścinam drzewa i układam je sobie w metry i wtedy płacę te 80zł/mp.
Jeżeli Twój wiek podany jest prawdziwy to nie bardzo zgodziłbym się na samowyrób.
1. Nie jesteś pełnoletni
2. Nie masz uprawnień na pilarkę.
Ale jeżeli jest wszystko ok, to jest taka możliwość, uzależniona od miejscowego leśniczego. I nie chodzi tutaj o jego widzimisię a o realne możliwości:
- powierzchnia nadająca się do samowyrobu,
- wolna pula do sprzedaży detalicznej,
- -// - -//- do pozyskania PKN-em (ZUL ma zagwarantowaną masę przetargiem do pozyskania)
To tak ogólnie w zarysie wygląda. Pozdrawiam. :)
Arty
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: środa 11 lut 2015, 21:14

Post autor: Arty »

Witam - jestem tu nowy na forum - nie chce zakładać nowego tematu bo chodzi mi tez o samowyrób...
Dostalem pozwolenie na uprzątniecie wiatrołomów - samowyrób - wśród wiatrołomów są tez grubsze drzewa - tak do 30cm średnicy - czy musze wszystko ciąć na metry - czy mogę zostawić belki na kilka metrów długości? - Jeśli tak to jak to później wygląda w rozliczeniu? ( trochę szkoda mi tego ciąć na kawałki - coś może na deski by się nadawało, ale jeśli miałby być z tym jakiś problem to się dostosuje...
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67168
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Arty pisze:Witam - jestem tu nowy na forum
Do przywitań służy osobny kącik http://www.lasypolskie.pl/viewforum.php?f=45
Arty pisze:czy mogę zostawić belki na kilka metrów długości?
W zasadzie nie ma powodu żebyś nie zostawił dłuższych kawałków. Leśniczy odbierze sortyment zgodnie z klasyfikacją. Jeśli to aż tak grube, jak piszesz to pewnie będziesz musiał kupić W0.
Nawiasem mówiąc zgoda na wyrób wiatrołomów jest nieco ryzykowna. Nie, żebym się czegokolwiek czepiał, ale uważaj przy tej robocie :)
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Wszystko zależy od Twoich ustaleń z leśniczym...
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Arty
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: środa 11 lut 2015, 21:14

Post autor: Arty »

Dzieki za info a po ile chodzi asortyment W0 - jest kilka ładnych belkow...
Co do wiatrołomów to wiem i uważam... czesc wyrwane z korzeniami jak spadalo na inne drzewa kilka leży z korzeniami na wierzchu, ale korzenie nie były zbyt mocne...
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67168
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Arty pisze: po ile chodzi asortyment W0 - jest kilka ładnych belkow...
To musisz sprawdzić w cenniku swojego nadleśnictwa :) Sprawdź na stronie internetowej w cenniku :) Cena w samowyrobie będzie nieco niższa :)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105121
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Capricorn pisze:Cena w samowyrobie będzie nieco niższa
Może nie być ceny KN. Nie wszystkie sortymenty mogą być wyrabiane KN i na takie nie ma ceny w cenniku...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67168
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

To prawda, choć czasem jest informacja, że "cena sortymentów, pozyskiwanych kosztem nabywcy obniżana jest o zryczałtowaną wartość pozyskania i zrywki xxx złotych". Gdzieś taki cennik widziałem, ale nie wspomnę gdzie :oops:
ODPOWIEDZ