Wydajność produkcji szkółkarskiej (tys. szt/ar)

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Cetyniec24
początkujący
początkujący
Posty: 51
Rejestracja: niedziela 04 mar 2012, 17:04
Lokalizacja: Tuchola

Wydajność produkcji szkółkarskiej (tys. szt/ar)

Post autor: Cetyniec24 »

Witam,
szanowni Koledzy i Koleżanki potrzebuję aktualne normy wydajność sadzonek na ar produkcji szkółkarskiej. Stare zasady hodowli lasu podają te wartości ale są nieaktualne a potrzebuję je do projektu na studia i prosiłbym o pomoc, załączenie linku czy wskazanie gdzie tych danych poszukać.

Z góry dziękuję za pomoc :)
C24
Awatar użytkownika
koda
początkujący
początkujący
Posty: 133
Rejestracja: wtorek 04 mar 2008, 11:30
Lokalizacja: Dół

Re: Wydajność produkcji szkółkarskiej (tys. szt/ar)

Post autor: koda »

Cetyniec24 pisze:Witam,
szanowni Koledzy i Koleżanki potrzebuję aktualne normy wydajność sadzonek na ar produkcji szkółkarskiej. Stare zasady hodowli lasu podają te wartości ale są nieaktualne a potrzebuję je do projektu na studia i prosiłbym o pomoc, załączenie linku czy wskazanie gdzie tych danych poszukać.

Z góry dziękuję za pomoc :)
C24
Ja też chcę!!!! ;)
Nie wiem, czy takowe są?
Np. kilka lat temu, podczas kontroli okresowej, wówczas jeszcze "inspektorzy" do sprawdzenia wydajności produkcji szkółkarskiej nie posługiwali się ZHL, lecz średnią wydajnością uzyskaną w rdlp.
Nie wiem jak koledzy, ja w zasadzie stosuje podobną metodę. Opieram się na wypraktykowanej średniej wydajności z kilku lat osiąganej na szkółce w n-ctwie.
Czyli "normy" własne n-ctwa. Oczywiście często niższe aniżeli w ZHL :)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105204
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Cetyniec24, a to nie jest to co w ZHL umieszczono w tab. 2 na stronie 59?
http://www.radom.lasy.gov.pl/documents/ ... i-lasu.pdf
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Seeman
leśniczy
leśniczy
Posty: 607
Rejestracja: piątek 04 maja 2007, 10:02
Kontakt:

Re: Wydajność produkcji szkółkarskiej (tys. szt/ar)

Post autor: Seeman »

koda pisze:
Cetyniec24 pisze:Witam,
szanowni Koledzy i Koleżanki potrzebuję aktualne normy wydajność sadzonek na ar produkcji szkółkarskiej. Stare zasady hodowli lasu podają te wartości ale są nieaktualne a potrzebuję je do projektu na studia i prosiłbym o pomoc, załączenie linku czy wskazanie gdzie tych danych poszukać.

Z góry dziękuję za pomoc :)
C24
Ja też chcę!!!! ;)
Nie wiem, czy takowe są?
Np. kilka lat temu, podczas kontroli okresowej, wówczas jeszcze "inspektorzy" do sprawdzenia wydajności produkcji szkółkarskiej nie posługiwali się ZHL, lecz średnią wydajnością uzyskaną w rdlp.
Nie wiem jak koledzy, ja w zasadzie stosuje podobną metodę. Opieram się na wypraktykowanej średniej wydajności z kilku lat osiąganej na szkółce w n-ctwie.
Czyli "normy" własne n-ctwa. Oczywiście często niższe aniżeli w ZHL :)

Bo to właściwe podejście - każda szkółka inna, każda kwatera inna a wydajności starych ZHL były z kosmosu. Nie żeby niemożliwe do osiągnięcia, ale sadzonki tak produkowane nadawały się często tylko na kompost.
My u siebie sprowadziliśmy np. wydajność Db dwuletniego w siewie pełnym do max 10 tys/ar bo wyższe wydajności skutkowały dramatycznym spadkiem jego parametrów wymiarowych zupełnie nieprzystających do naszych trudnych podgórskich siedlisk. Podobnie było z bukiem w siewie pełnym na dwulatkę - max 11-12 tyś sadzonek nadających się do sadzenia plus 2-3 tys "odpadu". Nijak miało się to do zalecanych dla dwulatek "2/3 normy wysianych nasion w porównaniu z celem 1/0", która by oznaczała hodowlę 20 tys dwulatki na 1 ar.
Nowe ZHL uwzględniły uwagi samych szkółkarzy i mamy teraz np. jednolatkę Bk z tunelu w ilości 20 tys/ar - i to jest do przyjęcia. Porządny materiał z dobrym stosunkiem grubości w szyjce do wysokości. Cieszy oko szkółkarza a i leśniczowie rewirowi cmokają z lubością i chcą więcej.
ODPOWIEDZ