Co robić za duży ciężar drzewa suszarnia nie wchodzi w g

Przetwórstwo i handel drewnem...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
wegas
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: piątek 04 kwie 2014, 15:35

Co robić za duży ciężar drzewa suszarnia nie wchodzi w g

Post autor: wegas »

Witam.
Kupiłem drzewo ścięte całe sosna nie okorowane i nie zdawałem sobie sprawy z wagi drzewa zaraz po ścince.
Chce wybudować altankę o wymiarach 4,5 m na 4 metry, ale jak mi to drzewo przywieźli z tartaku to nie dałem samemu rady
przenieść musiałem zawołać znajomego a i razem mieliśmy niemały problem z mojego szacunku wynika że najdłuższe kawałki
będą ważyły ponad 200 kilo lekko. I tu zaczyna się problem jak podnieść takie coś do góry nie mając dźwiga. Zastanawia mnie fakt
ile drzewo sosnowe straci na wadze przez suszenie na otwartym powietrzu dodam że średnica owego drzewa jest 16-24 cm. Co radzicie nie wchodzi
pomysł by to zawieść z powrotem pociąć na mniejsze z dźwigiem też niema jak to działka ROD. czy po okorowaniu i przejechaniu strugiem elektrycznym coś wskóram,jaki czas suszenia.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170279
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Sosna o wilgotności ok. 15% waży ok. 550 kg/m3.
W tartaku kupiłeś drewno okrągłe nie przetarte?
Drewno trzeba przerobić na deski, ułożyć w przewiewnym miejscu na przekładkach i suszyć tak z rok. Można zabezpieczyć czoła przed pękaniem.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5662
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Post autor: Blues Brothers »

wegas, na taka altankę to belki przetrzyj na np 16x8może nawet 12x6 (zależy czym przykryjesz) .Nie jestem cieślą, ale trochę pojechałeś z grubością :lol: i suszyc do przyszłego roku
;/
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105223
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Blues Brothers pisze:trochę pojechałeś z grubością :lol:
Skąd wiesz, może on jakąś altankę-blokhaus z bali chce wystawić? Nie wiadomo jakich ma sąsiadów, może przyjdzie się w niej bronic... :lol:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170279
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Tak mi się wydaje, że to ma być jednak domek z bala. Nie doczytałem należycie pierwszego posta (tak to jest jak się na telefonie czyta). Drewno bym okorował, zabezpieczył czoła (farba, albo metalowe esy) i suszył na wolnym powietrzu pod lekkim, niezaparzającym przykryciu przez rok.
A dalej, to już robota dla cieśli ... coby chatynkę z tego ustawić.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
wegas
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: piątek 04 kwie 2014, 15:35

Post autor: wegas »

Dzięki za odpowiedz, jak zwał tak zwał chce postawić taras z dachem bez ścian bocznych i jak już napisałem strasznie to drzewo ciężkie ścięte dwa dni temu nie idzie go podnieść i zastanawiam się ile traci takie drzewo na ciężarze a stawiać chciałem jeszcze w tym roku. Myślę to zrobić tak okorować objechać parę razy strugiem elektrycznym dookoła żeby zbić na wadze choć średnica mi się podoba naprawdę ogrom ale strasznie ciężkie a tak jak pisałem 4,5 metrowy bal ciężko oderwać od ziemi a co dopiero podnieść. Panowie dużo straci na wadze po przeschnięciu ? bo nie chce też za długo czekać :) może jakieś inne rady tylko bez suszarni i wywózki tego gdzieś :)
wegas
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: piątek 04 kwie 2014, 15:35

Post autor: wegas »

tak kupiłem nieprzetarte bo chciałem to okorować i myślałem że od razu to wywalę na górę :) a tu taka niespodzianka
ODPOWIEDZ