LMN-pytanie do użytkowników i pasjonatów

SILP, BIP, ACER, GIS, Raporty, mapy numeryczne...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Ag-Agata
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 382
Rejestracja: sobota 06 maja 2006, 10:01
Lokalizacja: Z Niedarei

LMN-pytanie do użytkowników i pasjonatów

Post autor: Ag-Agata »

Ludziki leśne moje kochane.

Mam w zakresie swoich czynności obsługę mapy numerycznej, ale trochę byłam wypadnięta z obiegu i czuję się jak w gęstwinie młodnika świerkowego po deszczu.
Przez ten czas jak mnie nie było czyli przez ostatnie 2 lata mapa leżała sobie i kurzem obrastała na dysku c mojego komputera. N-ctwo przeszło na Linuxa, zmieniły sie standardy i takie tam. Ja muszę zrobic aktu i archi a nie bardzo mam pomysła jak sie do tego zabrac żeby było szybko i sprawnie a przede wszystkim dobrze.
Szukam wię podpowiedzi wśród Was. Może znacie kogoś kto umie prostym językiem podpowiedzieć albo sami jesteście w tym dobrzy.
Kwitnące irysy
U moich stóp-
sandały sznurowane na niebiesko.
---Basho---
Awatar użytkownika
szczep
początkujący
początkujący
Posty: 45
Rejestracja: wtorek 16 maja 2006, 08:18

Post autor: szczep »

Tak dużo was a na proste pytania miłek kobiety niepotraficie odpowiedzieć a może przyczyna jest inna poprostu wam się nia chce
Awatar użytkownika
Ag-Agata
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 382
Rejestracja: sobota 06 maja 2006, 10:01
Lokalizacja: Z Niedarei

Post autor: Ag-Agata »

Myślę poprostu że specyfika pytania nie pozwala się ludzikom wypowiedzieć. Oni naprawdę są oki więc gdyby mogli i wiedzieli jak to by pomogli.
Kwitnące irysy
U moich stóp-
sandały sznurowane na niebiesko.
---Basho---
Jagoda
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5298
Rejestracja: piątek 03 lut 2006, 17:25

Post autor: Jagoda »

Oczywiście, jak bym tylko umiała to pomogłabym, ale nie umiem. :(
I Ag-Agatka ma rację: naprawdę jestem oki. :mg: :P :wink:
szczep pisze:a na proste pytania miłek kobiety niepotraficie odpowiedzieć
proste dla Ciebie? to odpowiedz :P
Awatar użytkownika
yakec
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1997
Rejestracja: czwartek 09 lut 2006, 08:55
Lokalizacja: z lasu...?

Post autor: yakec »

Niestety on na nie nie odpowie :lol:
Myślenie ma kolosalną przyszłość
Awatar użytkownika
Cephalanthera
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 326
Rejestracja: wtorek 25 paź 2005, 11:02
Lokalizacja: z lasu i gór

Post autor: Cephalanthera »

aktualizacji LMN chybanie da się zrobić szybko i łatwo. Nie znam się an tym od strony nadleśnictwa, ale rozpatrując to od strony wykonawcy LMN to jest to dość złożony produkt. Aktualizacja wymaga pomierzenia zmian sytuacji w terenie (zręby, gniazda itp) np GPS-em czy ich wektoryzacji ze skalibrowanych szkiców. Tak ja to sobie wyobrażam jeśli chodzi o geometrię warstw.
Awatar użytkownika
Leśny Lucyferek
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: wtorek 08 sie 2006, 11:09
Kontakt:

Post autor: Leśny Lucyferek »

Cephalanthera pisze:aktualizacji LMN chybanie da się zrobić szybko i łatwo. Nie znam się an tym od strony nadleśnictwa, ale rozpatrując to od strony wykonawcy LMN to jest to dość złożony produkt. Aktualizacja wymaga pomierzenia zmian sytuacji w terenie (zręby, gniazda itp) np GPS-em czy ich wektoryzacji ze skalibrowanych szkiców. Tak ja to sobie wyobrażam jeśli chodzi o geometrię warstw.
Zgadza się. Wiem, że niektóre nctwa mają zestawy do aktualizacji LMN. Bierze się nadajnik GPS i do tego palmtop z mapką i wyrusza się na spacerek po lesie :) A jeżeli nie posiada się takiego cudeńka, to chyba zostaje jedynie wektoryzacja... Niestety.... A nad tym to już trzeba trochę posiedzieć.

Pozdrawiam
Leśny Lucyferek
Louis2
początkujący
początkujący
Posty: 34
Rejestracja: sobota 08 lip 2006, 20:02
Lokalizacja: Folwark

Post autor: Louis2 »

Ag-Aga
mysle ze powinnas pogadac z szefostwem i zlecic aktualizacje jakies firmie geodezyjno-kartograficznej
uwierz mi ja tez sie zajmuje mapa i nie bedziesz w stanie przeskoczyc tego tematu na biezaco.
wiele nadlesnictw zleca aktualizacje, nawet majac pracownikow obslugujacych mape - aktualizacja dla kogos kto nie byl na bieezaco jest bardzo trudna, no chyba ze nasz praktyke w tym -np. praca w bul-u itp.
Co do samej aktualizacji to musisz posiadac dokumentacje zmian ktore zaszły w ostatnim czasie-podziały, sprzedaze, zdarzenia gospodarcze-zreby, gniazda(szkice zrebowe) -potem to skanowac, kalibrowac i bawic sie naszym lesnym aktualizatorem, no chyba ze masz inne narzedzia typu GPS i robisz pomiary, ale praktycznei musialabys miec czas zeby pojechac do kazdego lesnictwa i pomierzyc wsztystkie zreby z ostatnich lat-za ktore chcesz aktualizowac mape.
co do serwera czy masz na linuxie czy na unixiee to wiele nie zmienia - jest i tak za duzo roboty zebys sobie dala rade sama ...

pozdr.

Louis
Specjalista wie prawie wszystko o prawie niczym
___Louis_______________________
Awatar użytkownika
formicarufa
leśniczy
leśniczy
Posty: 919
Rejestracja: poniedziałek 26 wrz 2005, 18:30
Lokalizacja: Z drogi.........

Post autor: formicarufa »

aktualizacj LMN z tego co wiem polega na ściągnięciu danych z SILP-u które tam są wprowadzane ręcznie, właśnie po pomiarach terenowych, natomiast sama LMN - jest aplikacja (aktualizator), która pozwala na zaktualizowanie poprzez sciagniecie danych z SILP-u, prosta sprawa

natomiast z archiwizacją jest już inna sprawa, ale nie widze sęsu tego robić, jak cos to kontakt na pw bo nie mam siły pisać o tym
Awatar użytkownika
Leśny Lucyferek
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: wtorek 08 sie 2006, 11:09
Kontakt:

Post autor: Leśny Lucyferek »

formicarufa pisze:aktualizacj LMN z tego co wiem polega na ściągnięciu danych z SILP-u które tam są wprowadzane ręcznie, właśnie po pomiarach terenowych, natomiast sama LMN - jest aplikacja (aktualizator), która pozwala na zaktualizowanie poprzez sciagniecie danych z SILP-u, prosta sprawa
Zgodzę się ale po części. Bo zdaje się, że nie zaktualizujesz bazy geometrycznej jedynie na podstawie SILP-u... Przecież w SILP nie masz podanych współrzędnych, np.gniazd, które zostały wycięte, czy zalesione itp.
Leśny Lucyferek
Louis2
początkujący
początkujący
Posty: 34
Rejestracja: sobota 08 lip 2006, 20:02
Lokalizacja: Folwark

Post autor: Louis2 »

Leśny Lucyferek pisze:
formicarufa pisze:aktualizacj LMN z tego co wiem polega na ściągnięciu danych z SILP-u które tam są wprowadzane ręcznie, właśnie po pomiarach terenowych, natomiast sama LMN - jest aplikacja (aktualizator), która pozwala na zaktualizowanie poprzez sciagniecie danych z SILP-u, prosta sprawa
Zgodzę się ale po części. Bo zdaje się, że nie zaktualizujesz bazy geometrycznej jedynie na podstawie SILP-u... Przecież w SILP nie masz podanych współrzędnych, np.gniazd, które zostały wycięte, czy zalesione itp.
No wlasnie... cala zabawa jest z graficznym odzwierciedleniem zmian, ktore zaszly.
niech kolega formicarufa usiadzie przy mapie i wprowadzi gniazda ze wszystkich lesnictw - dogra powierzchnie gniazd z rzeczywista a juz bedzie jesien :)
pozdr
Specjalista wie prawie wszystko o prawie niczym
___Louis_______________________
Awatar użytkownika
formicarufa
leśniczy
leśniczy
Posty: 919
Rejestracja: poniedziałek 26 wrz 2005, 18:30
Lokalizacja: Z drogi.........

Post autor: formicarufa »

zgadza sie z wami, rzeczywiscie niech tak zostanie, czesc opisową zaktualizujesz z silp
Awatar użytkownika
Ag-Agata
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 382
Rejestracja: sobota 06 maja 2006, 10:01
Lokalizacja: Z Niedarei

Post autor: Ag-Agata »

we wrześniu jade na szkolenie z aktualizacji LMN więc może mi sie jakoś rozjasni i nasunie jakis ekspresowy plan działania.
Kwitnące irysy
U moich stóp-
sandały sznurowane na niebiesko.
---Basho---
agat
początkujący
początkujący
Posty: 59
Rejestracja: niedziela 20 sie 2006, 19:39
Lokalizacja: z lasu

Post autor: agat »

A ja juz potym szkolenie i :(
niestety nie ma szybkiego rozwiazania - no chyba ze nie masz w n-ctwie gniazdówek i namówisz lesniczych itp itd zeby cieli cale pododdzialy....
ale to marzenia niewykonalne.........
Awatar użytkownika
Ag-Agata
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 382
Rejestracja: sobota 06 maja 2006, 10:01
Lokalizacja: Z Niedarei

Post autor: Ag-Agata »

Włąściwie to moim zadaniem są zmiany z zakresu stanu posiadania. Zmiany wewnętrzne to broszka kolegi od hodowli, ale martwi mnie całość.
Kwitnące irysy
U moich stóp-
sandały sznurowane na niebiesko.
---Basho---
Awatar użytkownika
Cephalanthera
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 326
Rejestracja: wtorek 25 paź 2005, 11:02
Lokalizacja: z lasu i gór

Post autor: Cephalanthera »

Ag-Agata pisze:Włąściwie to moim zadaniem są zmiany z zakresu stanu posiadania. Zmiany wewnętrzne to broszka kolegi od hodowli, ale martwi mnie całość.
i dobrze że martwi, bo jak dwie osoby zajmą się aktualizacją to dopiero mogą wyjść kwiatki..
Lepiej żeby jedna osoba trzmała to w rece (mapa + SILP i ewidencja)
Awatar użytkownika
yakec
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1997
Rejestracja: czwartek 09 lut 2006, 08:55
Lokalizacja: z lasu...?

Post autor: yakec »

Cephalanthera pisze:Lepiej żeby jedna osoba trzmała to w rece (mapa + SILP i ewidencja)
Do tego potrzeba jednak nowego pracownika bo przy duzych i czestych zmianach nie jest nikt w stanie przy normalnym zakresie swoich obowiązków LMN wyprowadzić na bieżąco
Myślenie ma kolosalną przyszłość
Awatar użytkownika
Cephalanthera
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 326
Rejestracja: wtorek 25 paź 2005, 11:02
Lokalizacja: z lasu i gór

Post autor: Cephalanthera »

yakec pisze:Do tego potrzeba jednak nowego pracownika bo przy duzych i czestych zmianach nie jest nikt w stanie przy normalnym zakresie swoich obowiązków LMN wyprowadzić na bieżąco
i dlatego aktualizację mozna traktowac jedynie jako prowizoryczne uaktualnienie danych opisowych i przestrzennych. Za 10 lat i tak przyjdzie urzadzanie i zrobi po swojemu.
A źle zrobiona aktualizacja może wiele wtedy nabruździć. Może więc nie warto jej robić?
Awatar użytkownika
yakec
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1997
Rejestracja: czwartek 09 lut 2006, 08:55
Lokalizacja: z lasu...?

Post autor: yakec »

Cephalanthera pisze:Może więc nie warto jej robić
Wytłumacz to tym na "górze"
Myślenie ma kolosalną przyszłość
Awatar użytkownika
Ag-Agata
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 382
Rejestracja: sobota 06 maja 2006, 10:01
Lokalizacja: Z Niedarei

Post autor: Ag-Agata »

yakec pisze:
Cephalanthera pisze:Lepiej żeby jedna osoba trzmała to w rece (mapa + SILP i ewidencja)
Do tego potrzeba jednak nowego pracownika bo przy duzych i czestych zmianach nie jest nikt w stanie przy normalnym zakresie swoich obowiązków LMN wyprowadzić na bieżąco
Popieram Twój osąd. A przy naszych 27 tys ha, rocznym pozyskaniu grubizny 105 tys m3 i trasie Wrocław - Warszawa to naprawdę trudne.
Kwitnące irysy
U moich stóp-
sandały sznurowane na niebiesko.
---Basho---
ODPOWIEDZ