palety

Przetwórstwo i handel drewnem...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
damian123
początkujący
początkujący
Posty: 116
Rejestracja: niedziela 08 wrz 2013, 12:30
Lokalizacja: Częstochowa

palety

Post autor: damian123 »

mam pytanie do znawców tematu ile wyjdzie palet z kubika drewna cietego na traku jak wyliczyc odpad?? czy mozna zbijac recznie tzn młotkiem
damian
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170309
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Wszystko zależy jakie drewno przepuścisz przez trak ... (im grubsze, tym mniej będziesz miał odpadów, choć są i tacy, którzy z S2 robią palety i nie narzekają). Młotkiem i owszem można, ale to manufaktura ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
damian123
początkujący
początkujący
Posty: 116
Rejestracja: niedziela 08 wrz 2013, 12:30
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: damian123 »

dajmy nato srednica drewna od 15cm do 20cm ile z kubika dasie zrobic palet jednorazowych
damian
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170309
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Tu Ci nie pomogę, nie jestem tartacznikiem ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
wod4

Post autor: wod4 »

damian123 pisze:dajmy nato srednica drewna od 15cm do 20cm ile z kubika dasie zrobic palet jednorazowych
Palety jednorazowe mogą mieć rózne wymiary, zależnie od zapotrzebowania zamawiającego.
Załóżmy, że jest to najbardziej typowy rodzaj palet, występuje tam deska o szerokości 14 cm.
Z klocka o srednicy 15 cm zrobisz zaledwie jedną taką deskę ( i jeszcze ze dwie o szerokości 12 cm, również w palecie takiej potrzebne)
Z klocka o średnicy 20 cm, zrobisz potrzebnych desek juz dwa razy więcej.
Nie da się precyzyjnie ustalić jakie dokładnie będzie wykorzystanie surowca.
W przybliżeniu oceniam, że to będzie 25% - 35%.
Kiedyś robiłem europalety i wykorzystanie surowca było poniżej 25%. Ale tam były również spore wymogi co do wad drewna (wielkość sęków, ich rozłożenie na desce, liczba słoi drewna). Przy palecie jednorazowej wydajność jest większa, jednak nie przekracza 35%, przy takim drewnie o jakim Piszesz.
damian123
początkujący
początkujący
Posty: 116
Rejestracja: niedziela 08 wrz 2013, 12:30
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: damian123 »

teraz sie poigubiłem troszke czyli jak mam kupic drewno po 300zł za kubik to przetarcie i zbicie palety to cóz nic mi niezostanie na plus?? jaki wymiar ma jednorazówka i czy sa wymagania do ilosci gwozdzi?
damian
wod4

Post autor: wod4 »

http://www.paletten.pl/index.php/pl/Pal ... we-56.html
http://www.paletydrewniane.com.pl/palet ... slowe.html

Jak pisałem wcześniej: palety jednorazowe mogą mieć różne wymiary, zależnie dla jakich towarów będą służyć.
Inne palety służą do transportu sprżętu elektronicznego, inne do transportu glazury itd
Ja podałem Ci przykład palety jednorazowej o wymiarach europalety.
Pod wyżej umieszczonym linkiem Masz przykład (rysunek) palety jednorazowej i widać tam ilość użytych gwoździ.
Nie wiem czy muszą to być gwoździe pierścieniowo walcowane, czy moga być zwykłe (tańsze)

Przy obliczeniu wydajności surowca (drewna) istotne jest także czym będzie drewno tarte na deskę.
Klasyczny trak to rzaz grubości nawet 1 cm, czyli pomiędzy deskami tyle odpada w trociny...
Piła taśmowa to rzaz grubości do 4 mm, więc wykorzystanie surowca wzrasta ...
Istotne jest również jakiej długości sa wałki drewna, które Kupisz (ilość odpadów wynikających z nadmiaru długości w stosunku do wymiarów elementów palety).
Z tych powodów nikt Ci precyzyjnie nie określi jaki będzie uzysk.
Na ogół palety jednorazowe wykonuje się jako działalność uboczną, aby jakoś wykorzystać drewno, które nie nadaje się do produkcji głównej.
I faktycznie, rentowność przy produkcji palet jednorazowych jest minimalna.
Pomijam tu marginalne przypadki, gdy ktoś produkuje je z drewna z własnego lasu, albo ma tanie drewno z "prawie" legalnego zakupu ...
damian123
początkujący
początkujący
Posty: 116
Rejestracja: niedziela 08 wrz 2013, 12:30
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: damian123 »

wod4, tasmówka bede cioł sam juz niewiem niby drewno tanio ma byc a jak bedzie tosie okaze moze costam zostanie itak na dzien dzisiejszy niema co przecierac sam szukam jakiegos drugiego zródła utrzymania handluje opałem tniemy troche deski to moze i palety bysie robiło przy okazji
damian
wod4

Post autor: wod4 »

Robiłem palety ponad 20 lat temu (1991-1992). Więc to były inne warunki, także ekonomiczne.
Jednak i wtedy najpierw znalazłem stałego odbiorcę, który mi precyzyjnie określił jak ma paleta wyglądać, ile i jakie gwoździe, jakie wymiary, jaka dopuszczalna wilgotność drewna.
Przez rok ponad się w to bawiliśmy z 3 kolegami i wieczorami stukaliśmy młotkami w stodole...
Zysk był - wynikał wyłącznie z ilości godzin poświęconych przez nas na tę pracę ...
Przy czym mieliśmy certyfikaty i atesty wszystkie, jako producenci europalet, czyli towaru lepiej płatnego ...
Pamiętam jak musieliśmy w niedzielę przed sumą w kościele załadować tira naszymi paletami (żeby sąsiedzi idący na mszę nas palcami nie wytykali, że w niedzielę pracujemy)
:D
Generalnie nie wydaje mi się, żeby taka działalność i ręczne zbijanie miało obecnie sens.
Teraz widziałem automaty do zbijania palet, nie ma mowy, zeby były jakieś niedokładności...
Z takimi masowymi producentami manufaktura nie ma szans ...
damian123
początkujący
początkujący
Posty: 116
Rejestracja: niedziela 08 wrz 2013, 12:30
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: damian123 »

a moze ktos podpowie jak zrobic albo gdzie kupic tania forme to zbijania palet?
damian
wod4

Post autor: wod4 »

Myśmy formy robili sami (z drewna i sklejki).
Produkcja palet to działalność zbliżona do stolarskiej (precyzja montażu i rodzaj surowca). Ten kto się za to bierze powinien umieć stół do palet zrobić (i naprawić go, w miarę jak ulega zużyciu)
:D
ODPOWIEDZ