Tartak

Przetwórstwo i handel drewnem...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
luk
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: piątek 28 kwie 2006, 02:16

Tartak

Post autor: luk »

Witam szanownych forumowiczów.

Na to forum trafiłem przypadkiem i już wyjaśniam co mnie tu sprowadziło :)
Chcę otworzyć swoją działalność gospodarczą. Jednym z pomysłów na biznes jest tartak i właśnie szukając informacji w sieci na szeroki temat lasów i przemysłu drzewnego natknąłem się na owe forum, lecz interesujących mnie informacji nie znalazłem.

Zapewne większość z Was ma styczność lub choćby ogólne informacje na temat tartaków. Ja mógłbym początkowo zainwestować ok. 50.000zł więc nie dużo, ponadto mam plac, spory budynek, mam znajomą osobę z dużym doświadczeniem w pracy na tartaku.
Czy według Was (siedzących w branży leśnej) jest to obecnie opłacalny biznes? Na co trzeba zwrócić uwagę? Jak miewają się znane przez Was tartaki, czy często tartaki bankrutują? Czy start bez zapewnionych z góry odbiorców (np. firm bydowlanych) ma sens?

Proszę o jakąś pomoc, pozdrawiam.
Taksus
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 24 sty 2006, 14:19
Lokalizacja: Pd - Wsch Polska

Post autor: Taksus »

Witam! akurat troszkę siedze w tartacznictwie i mam ogółna orientację w tym temacie. A sprawa wygląda raczej nieciekawie. Tzn. tartacznictwo raczej kuleje ze względu na ceny surowca a i zbyt nie jest rewelacyjny. Ponadto wg fachowców mały tartak nie jest w stanie samodzielnie sie utrzymac przy załozeniu, ze surowiec będzie tylko legalnego pochodzenia i wszyscy pracownicy będą legalnie zatrudnieni. Natomiast z większymi jest sprawa tego typu, że muszą się ratować innymi produktami niz tylko drewno konstrukcyjne. Wg mnie ogólnie biorąc inwestycja o bardzo wysokim ryzyku!
Taksus
Borsuk
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5015
Rejestracja: czwartek 06 sty 2005, 00:00
Lokalizacja: tubylec

Post autor: Borsuk »

luk pisze:Zapewne większość z Was ma styczność lub choćby ogólne informacje na temat tartaków. Ja mógłbym początkowo zainwestować ok. 50.000zł więc nie dużo, ponadto mam plac, spory budynek, mam znajomą osobę z dużym doświadczeniem w pracy na tartaku.
Czy według Was (siedzących w branży leśnej) jest to obecnie opłacalny biznes? Na co trzeba zwrócić uwagę? Jak miewają się znane przez Was tartaki, czy często tartaki bankrutują? Czy start bez zapewnionych z góry odbiorców (np. firm bydowlanych) ma sens?
... rozumiem, że zamierzasz otworzyć tartak w świetokrzyskiem ... w której części :?: ...

... ryzyko jest, ale może warto otworzyć taki biznes, w święrtokrzyskiem, w niektórych rejonach, "sporo" drewna krąży w szarej sterefie, więc, jak mówi Taksus, klientów będziesz miał, pod warunkiem, ze nie ma w okolicy istotnej konkurencji ...
... warto się rownież rozejżeć za jakimiś "wiekszymi - stałymi" odbiorcami, ale i tak nie ma co sie oszukiwać, Twoimi podstawowymi klientami będą drobni przedsiębiorcy oraz klienci indywidualni ...

8)
... chcesz pokoju - szykuj się na wojnę ...
luk
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: piątek 28 kwie 2006, 02:16

Post autor: luk »

Dzięki za odpowiedzi!

Tak, ewentualna lokalizacja to świętokrzyskie, a dokładniej to bliskie okolice Kielc, mieszkam 10 km na południe od Kielc i ewentualnie w tych okolicach mógłbym działać. W Kielcach i bliskich okolicach jest na pewno ponad 10 tartaków, więc konkurencja chyba duża, ale nie znam dokładnego zapotrzebowania na drzewo i ilości ich zleceń, więc ciężko mi na razie powiedzieć czy jest miejsce na jeszcze jeden.

Nie bardzo rozumiem co znaczy, że drewno krąży w szarej strefie? Czy chodzi o drewno nielegalnego pochodzenia?
Nie chciał bym planując biznes zakładać z góry, że będe robił interes na przekrętach i obrocie lewym towarem. Raczej są to krótkowzroczen założenia, bo jedna wpadka i przygoda może się przykro skończyć. Więc jeśli nie ma szans na uczciwą konkurencję i interes jest tak ryzykowny to lepiej odpuścić...

Choć mam nadzieję, że ktoś się jeszcze wypowie i podzieli doświadczeniami.
Pozdrawiam.
Borsuk
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5015
Rejestracja: czwartek 06 sty 2005, 00:00
Lokalizacja: tubylec

Post autor: Borsuk »

luk pisze:Nie bardzo rozumiem co znaczy, że drewno krąży w szarej strefie? Czy chodzi o drewno nielegalnego pochodzenia?
Nie chciał bym planując biznes zakładać z góry, że będe robił interes na przekrętach i obrocie lewym towarem. Raczej są to krótkowzroczen założenia, bo jedna wpadka i przygoda może się przykro skończyć. Więc jeśli nie ma szans na uczciwą konkurencję i interes jest tak ryzykowny to lepiej odpuścić...
... chodziło o to, iż będą takie sytuacje, że przyjedzie przysłowiowy pan Ziutek ze "swoim" drewnem i poprosi o jego przetarcie, i nie będziesz miał pewnosci skąd to drewno ...

... okolice Kielc to stosunkowo dobre miejsce, miasto potrzebuje bardzo dużo drewna, więc powinieneś znaleźdź jeszcze miejsce dla siebie ...

... warto reklamować sie przy drogach wylotowych - sporo kielczan buduje teraz tzw. dacze, oraz w internecie - sporo miastowych z niego korzysta ... można by również dotrzeć do firm budowlanych budujacych nowe osiedla, szczególnie mniejszej zabudowy ...

8)
... chcesz pokoju - szykuj się na wojnę ...
Awatar użytkownika
Raj
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1097
Rejestracja: wtorek 23 maja 2006, 19:11

Post autor: Raj »

i od razu prawie gotowy wyrób-np meble albo pochodne, bo z samego przecierania nie wyżyjesz, najlepiej spółka z meblotapem
eif
początkujący
początkujący
Posty: 52
Rejestracja: wtorek 12 wrz 2006, 07:47
Lokalizacja: province

Post autor: eif »

ogólnie wiadomo, że obecnie branża drzewna ma rentowność taką jak ma...i większość jedzie na przetrwanie.

Czy zmiana procedur kontraktacji drewna wpłynie pozytywnie na branżę? Zobaczymy.

Jeżeli szukasz pomocy, w doborze, poszukiwaniu maszyn, narzędzi, zapraszam.

postaram się pomóc.
firma w której pracuje, od 15 lat zajmuje się obsługa firm z branży drzewnej. :roll:

Tylko czy 50.000 tyś...to nie będzie za mało na zakup maszyn?, choćby
traka pionowego, czy obrzynarki, lub wielopiły.
Bo po zmianie przepisów, wszystkie maszyny muszą mieć zgodność CE i dokumentację DTR. Chcą ukręcić głowę producentom domowo-garażowym.

W niedawnej rozmowie z klientem, który otwiera zakład, stwierdził że włożył na razie 1.000.000 zł, i nie widzi gdzie, a produkcji jeszcze nie zaczął...
więc za te 50.000 tyś. to może na trak pionowy starczy...

Jak by co prosze o kontakt e-mail lub GG lub telefoniczny
0-502-35-41-53

pozdr.!
i lost my mind...
Awatar użytkownika
formicarufa
leśniczy
leśniczy
Posty: 919
Rejestracja: poniedziałek 26 wrz 2005, 18:30
Lokalizacja: Z drogi.........

Post autor: formicarufa »

eif pisze:Tylko czy 50.000 tyś...to nie będzie za mało na zakup maszyn?, ch
znajomy otwiera tartak+ suszarni i pare innychrzeczy- koszt 17 mln

takze 50 tysiów to nie na tartak, to tylko jedna, dwie używane maszyny, nie mówiąc już o procedurze otwarcia firmy no i zapewnieniu dostaw drewna

jeśli chodzi o ciebi EIF to na priwie napisz mi moze jakąś strone www firmy twojej, pogadamy bo moze moglibysmy razem popracować
fleszynka
początkujący
początkujący
Posty: 9
Rejestracja: środa 05 cze 2013, 17:17

Post autor: fleszynka »

formicarufa pisze:
eif pisze:Tylko czy 50.000 tyś...to nie będzie za mało na zakup maszyn?, ch
znajomy otwiera tartak+ suszarni i pare innychrzeczy- koszt 17 mln

takze 50 tysiów to nie na tartak, to tylko jedna, dwie używane maszyny, nie mówiąc już o procedurze otwarcia firmy no i zapewnieniu dostaw drewna

jeśli chodzi o ciebi EIF to na priwie napisz mi moze jakąś strone www firmy twojej, pogadamy bo moze moglibysmy razem popracować

Też jestem zainteresowany otwarciem tartaku. Chciałem zapytać gdzie kupowaliście sprzęt do obróbki drewna. Zastanawiałem się nad tym: [mod] - niedozwolona reklama co o tym sądzicie?
ODPOWIEDZ