Wiatrówki

Zwierzęta łowne, hodowla, broń śrutowa i kulowa, psy myśliwskie...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
PTICA
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1295
Rejestracja: sobota 08 mar 2008, 10:19
Lokalizacja: Kaszuby

Wiatrówki

Post autor: PTICA »

Wiatrówka to zajefajna "zabawka" , doskonałe uzupełnienie domowego arsenału , dla niektórych to pierwsze myśliwskie szlify :mg: .
Większość z Naszych myśliwych nie ma fioletowego pojęcia że z wiatrówką można polować i to na całkiem spore zwierzaki.Oczywiście nie w Polsce bo u nas to nieetyczne czy jakoś tak :mg:
DB
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170288
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Pewnie, że można. Nawet z tych bezpozwoleniowych wiatrówek. Mozna też nabyć dobry śrut do polowań. W Czechach widziałem tego sporo. Mając wiatrówkę z lunetą, to już wogóle bajka.
PTICA pisze:Oczywiście nie w Polsce bo u nas to nieetyczne czy jakoś tak
Wydaje mi się, że "czy jakoś tak". Etyka to pojęcie względne wielce. Każdy ma inne kryteria tejże. Inna sprawa, że nasze prawo jest tak skonstruowane, że każdy kto nie z PZŁ to kłusownik, nawet jak do kretów na swojej działce strzela.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
PTICA
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1295
Rejestracja: sobota 08 mar 2008, 10:19
Lokalizacja: Kaszuby

Post autor: PTICA »

Sten pisze:Etyka to pojęcie względne wielce.
Dla wielu bo 90%(w/g mnie) myśliwych nieetyczne byłoby np:
-polowanie z broni krótkiej ,
-polowanie z łukiem lub kuszą ,
-traperka ,
-polowanie z wiatrówką,
-polowanie ze słabymi kalibrami -poniżej .22 hornet
-strzelanie kulą gęsi i innej drobnicy
-strzelanie powyżej 200m
itd itd
to nie jest pojęcie względne tylko punkt widzenia PZŁ.
To co wymyślili jest etyczne a wszystko inne nie i każdy sobie może tym "mordeczkę wytrzeć"
Ja osobiście tępię i wytykam tą pseudo etykę i obnażam wszystkie obłudne rzeczy jakie mamy w PZŁ. Mam nadzieję że w końcu ten beton trochę ustąpi :help:
DB
Awatar użytkownika
gazda
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1276
Rejestracja: czwartek 15 lis 2007, 18:57
Lokalizacja: Beskidy

Post autor: gazda »

PTICA pisze: -polowanie z broni krótkiej ,
Jako bron do dobijania postrzałkow, zwalczania szkodnikow na bliskich dystansach, oraz tzw "bron ostatniej szansy" - jestem za
PTICA pisze: -polowanie z łukiem lub kuszą ,
łuk - jestem przeciw ( kiedys juz pisalem dlaczego) kusza jestem raczej za choc z pewnymi zastrzezeniami
PTICA pisze: -traperka ,
raczej jestem za ..(z zastrzezeniem ze beda to pułapki humanitarne).. biorac pod uwage zblizajaca milowymi krokami potrzebę redukcji bobra chyba nie bedzie innej skutecznej metody jego pozyskiwania - strzelanie moze byc nieefektywne
PTICA pisze: -polowanie z wiatrówką,
odstał szkodnikow i drobnicy - jestem zdecydowanie za, natomiast wieksza zwierzyne bym sobie z wiadomych przyczyn darował
PTICA pisze: -polowanie ze słabymi kalibrami -poniżej .22 hornet
jak wyzej
PTICA pisze:
-strzelanie kulą gęsi i innej drobnicy
w kwestii gesi nie mam doswiadczen aby sie wypowiadac, w kwesti - kulą w drobnice - biorac pod uwage moje ostatnie dwie odpowiedzi - jestem konsekwentny i jestem za ..... a tak na marginesie pocisk z wiatrowki i z broni ponizej 22 hornet zazwyczaj konstrukcyjnie można zaklasyfikowac jako kulę
PTICA pisze: -strzelanie powyżej 200m
z racji ze zazwyczaj poluje w gorach - jestem zdecydowanie za
Heheheh i wyszlo ze jestem nieetyczny ....... ale tak na prawde .... co to jest tzw etyka ???? tzw etyka na ktora sie tu powołujemy z prawdziwa etyka ma niewiele wspolnego ..to raczej zbior umownych zasad ....a skoro umownych to musza byc dwie strony umowy ktore godza sie jej przestrzegac ..... a jsli jest to umowa to mozna ja takze negocjowac... ...... moja prywatna etyka to niedopuszczenie zeby zwierz zbytecznie cierpiał, czyli w miare moznosci szybka smierć w ogniu, oraz bezwzględne przestrzeganie okresow ochronnych ..... reszta to najzwyklejsze bzdury.
Awatar użytkownika
PTICA
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1295
Rejestracja: sobota 08 mar 2008, 10:19
Lokalizacja: Kaszuby

Post autor: PTICA »

gazda pisze:Jako bron do dobijania postrzałkow, zwalczania szkodnikow na bliskich dystansach, oraz tzw "bron ostatniej szansy" - jestem za
JA TEŻ
gazda pisze:odstał szkodnikow i drobnicy - jestem zdecydowanie za, natomiast wieksza zwierzyne bym sobie z wiadomych przyczyn darował
A I OWSZEM
gazda pisze:-polowanie ze słabymi kalibrami -poniżej .22 hornet
jak wyzej
TUDZIEŻ ACZKOLWIEK I CZEMU NIE
gazda pisze:w kwestii gesi nie mam doswiadczen aby sie wypowiadac, w kwesti - kulą w drobnice - biorac pod uwage moje ostatnie dwie odpowiedzi - jestem konsekwentny i jestem za ..... a tak na marginesie pocisk z wiatrowki i z broni ponizej 22 hornet zazwyczaj konstrukcyjnie można zaklasyfikowac jako kulę
Nie mogę się pochwalić tym że ściągnąłem gęś ze sztucera w Polsce bo to nielegalne :mg:
Cała Skandynawia strzela gęsi kulą ... z resztą inne ptaszyska też i nie jest to tu postrzegane jako niebezpieczne i nieetyczne !
gazda pisze:?? tzw etyka na ktora sie tu powołujemy z prawdziwa etyka ma niewiele wspolnego ..to raczej zbior umownych zasad ....a skoro umownych to musza byc dwie strony umowy ktore godza sie jej przestrzegac ..... a jsli jest to umowa to mozna ja takze negocjowac... ...... moja prywatna etyka to niedopuszczenie zeby zwierz zbytecznie cierpiał, czyli w miare moznosci szybka smierć w ogniu, oraz bezwzględne przestrzeganie okresow ochronnych ..... reszta to najzwyklejsze bzdury.
pełna zgoda
wniosek jest jeden powinniśmy być wyklęci z PZŁ :roll:
Darz Bór
janusz1
początkujący
początkujący
Posty: 10
Rejestracja: piątek 17 maja 2013, 16:36

Post autor: janusz1 »

Co do polowania z wiatrówką w Polsce nie jest jeszcze dozwolone i odradzam.
Jako ciekawostkę napisze że zezwolono na nie np. w Wielkiej Brytanii w celu eliminacji nadmiernej liczby drobnych szkodników jak szczury, sroki, króliki, itp. Podczas pobytu na wyspach odstrzeliwałem je za zgodą zaprzyjaźnionego farmera i powiedział mi że to się u nich nazywa Pest Control. Wiatrówka kalibru 5,5 mm w angielskim limicie 16,2 J świetnie dawała sobie z nimi radę na małe odległości.

Jako znalezioną ciekawostkę podam że są wiatrówki tak mocne że kładą bizona albo niedźwiedzia:
Obrazek
Awatar użytkownika
leśny1964
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2064
Rejestracja: wtorek 17 mar 2009, 18:17
Lokalizacja: pónocne mazowsze

Post autor: leśny1964 »

Nie mogę i dopytam, ten karabin na bizonie to wiatrówka ?
Prawdziwą sprawiedliwością jest przeżyć to co się uczyniło innym
Awatar użytkownika
Jenny
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 11954
Rejestracja: niedziela 15 sty 2012, 14:35
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Jenny »

Dla mnie ta wiatrówka to wyglada niemal jak pancerzownica...

:shock:
„Zaraz na początku życia ktoś powinien nam powiedzieć, że umieramy. Może wtedy żylibyśmy pełnią życia w każdej minucie, każdego dnia. Działaj! Kiedy poczujesz, że chcesz coś zrobić, rób to od razu, teraz! Dni, które przyjdą są policzone.”
M.Landon
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77863
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... śmiem twierdzić, że to podpucha z tą wiatrówką i bizonem ...
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105223
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

drwalnik pisze:... śmiem twierdzić, że to podpucha z tą wiatrówką i bizonem ...
Niekoniecznie. Jeżeli strzela strzałkami usypiającymi to i słonia powali :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

janusz1
początkujący
początkujący
Posty: 10
Rejestracja: piątek 17 maja 2013, 16:36

Post autor: janusz1 »

Zdziwiło mnie że w Polsce tak mało osób wie że w wielu krajach jest już dozwolone polowanie albo odstrzeliwanie szkodników mocnymi pneumatykami (Airgun Hunting), np. Daystate Wolverine .303 (kaliber śrutu 7,62 mm). Specyfikacja wiatrówki podaje energie początkową 135 J (100 ft*lb) Prędkość 290 m/s dla masy śrutu 3.24 gram.

Film z polowania tą wiatrówką na dzika - strzał pomiędzy ślepia w 3 minucie (Śrut przebija czaszkę dzika):


Strony ze zdj. z polowań pneumatykami na bizony i niedźwiedzie:
http://www.quackenbushairguns.com
http://corksoutdoors.com/blog/rabbits-% ... vd-review/

Obrazek
Awatar użytkownika
leśny1964
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2064
Rejestracja: wtorek 17 mar 2009, 18:17
Lokalizacja: pónocne mazowsze

Post autor: leśny1964 »

janusz1 pisze:Zdziwiło mnie że w Polsce tak mało osób wie
Kurczę, poluję od początków lat 90-tych i jestem po prostu zaskoczony. Angielski jest dla mnie językiem obcym , więc sobie nie poczytałem ale zdjęcia robią wrażenie (film muszę "wczytać"). Serdeczne dzięki za informacje :)
Prawdziwą sprawiedliwością jest przeżyć to co się uczyniło innym
janusz1
początkujący
początkujący
Posty: 10
Rejestracja: piątek 17 maja 2013, 16:36

Post autor: janusz1 »

Bariera językowa nie jest już dziś problemem wystarczy że zainstalujesz np. przeglądarkę Google Chrome - ma wbudowaną opcje tłumaczenia stron.
Samodzielnie też znajdziesz o tym sporo materiałów w sieci, także na YouTube pod hasłami: airgun hunting, aiguns, vermin control.

W Polsce nie jest to jeszcze dozwolone więc odradzam osobom, które to przeczytają odstrzeliwania w ten sposób nawet drobnych szkodników czyli popularne w Anglii - Pest Control i Vermin Control.
HW100 5,5 mm ok. 16 J
Obrazek
Awatar użytkownika
gazda
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1276
Rejestracja: czwartek 15 lis 2007, 18:57
Lokalizacja: Beskidy

Post autor: gazda »

drwalnik pisze:... śmiem twierdzić, że to podpucha z tą wiatrówką i bizonem ...
Niekoniecznie, wszystko zalezy tylko od cisnienia roboczego ...bo jaka jest roznica miedzy wiatrowka a bronia palna ? obie działaja na tej samej zasadzie, roznica dotyczy tylko sposobów generowania cisnienia oraz jego wartosci, teoretycznie mozliwe jest nawet stwoerzenei wiatrowki kotra posiada w lufie cisnienei takie samo jak w lufie gwintowanej broni palnej
Jesli cisnienie w lufie bedzie dostatecznie duze to wyrzuci pocisk z energia kinetyczna pozwalajaca powalic nawet duze zwierze, warto pamiatac ze bron pneumatyczna tez ma spore możliwości, bo np w czasie pierwszej wojny istnialy pneumatyczne moździerze nawet znacznych kalibrów miotajace wielokilogramowe pociski na dystanse setek metrow a nawet kilku kilometrów.
W Polsce nie jest to jeszcze dozwolone więc odradzam osobom, które to przeczytają odstrzeliwania w ten sposób nawet drobnych szkodników czyli popularne w Anglii - Pest Control i Vermin Control.
HW100 5,5 mm ok. 16 J
Gryzonie na swojej posesji mozesz exterminowac zawsze :twisted:
janusz1
początkujący
początkujący
Posty: 10
Rejestracja: piątek 17 maja 2013, 16:36

Post autor: janusz1 »

Niestety wg. polskiego prawa nawet gryzonie nie powinny być odstrzeliwane w ten sposób co jest dziwne bo śmierć jest szybsza od trucizny powodującej nawet kilkudniowe męczarnie. Ale tak na razie jest i trzeba się do tego stosować.

Wolno już odstrzeliwać w ten sposób drobne szkodniki w krajach takich jak Wielka Brytania, USA, Kanada, Estonia, Meksyk, Korea, Turcja, Białoruś, Afryka, itd.

Ekstremalny Airgun Hunting czyli niedźwiedź upolowany z pneumatyka, chyba w Kanadzie:
Obrazek

Co do polowania na szczury - film z Anglii gdzie chłopaki przeprowadzają deratyzacje z użyciem noktowizora:
Awatar użytkownika
Pilum
leśniczy
leśniczy
Posty: 638
Rejestracja: niedziela 02 cze 2013, 20:56
Lokalizacja: Outremer

Post autor: Pilum »

janusz1 pisze:Niestety wg. polskiego prawa nawet gryzonie nie powinny być odstrzeliwane w ten sposób co jest dziwne bo śmierć jest szybsza od trucizny powodującej nawet kilkudniowe męczarnie.
Generalnie jestem zdecydowanym przeciwnikiem zabijania zwierząt,jeśli jednak już zachodzi taka konieczność to tylko za pomocą broni palnej.
Możliwie szybko i bezboleśnie-jednym strzałem...
Awatar użytkownika
Jenny
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 11954
Rejestracja: niedziela 15 sty 2012, 14:35
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Jenny »

Pilum pisze:
janusz1 pisze:Niestety wg. polskiego prawa nawet gryzonie nie powinny być odstrzeliwane w ten sposób co jest dziwne bo śmierć jest szybsza od trucizny powodującej nawet kilkudniowe męczarnie.
Generalnie jestem zdecydowanym przeciwnikiem zabijania zwierząt,jeśli jednak już zachodzi taka konieczność to tylko za pomocą broni palnej.
Możliwie szybko i bezboleśnie-jednym strzałem...


I za to masz u mnie plusa...
:beer: Wiatrówką to tylko w puszki piwie na cela...i .to bardzo bystro..za jednym góra drugim trafem...coby sie nie znęcać nad aluminium... :wink:
„Zaraz na początku życia ktoś powinien nam powiedzieć, że umieramy. Może wtedy żylibyśmy pełnią życia w każdej minucie, każdego dnia. Działaj! Kiedy poczujesz, że chcesz coś zrobić, rób to od razu, teraz! Dni, które przyjdą są policzone.”
M.Landon
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105223
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Pilum pisze:jeśli jednak już zachodzi taka konieczność to tylko za pomocą broni palnej
Jenny pisze:Wiatrówką to tylko w puszki piwie na cela
No co wy? Na poważnie chcecie szczura czy mysz z palnej odstrzeliwać??? Jeszcze powiedzcie czy śrutem czy kulą???
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Pilum
leśniczy
leśniczy
Posty: 638
Rejestracja: niedziela 02 cze 2013, 20:56
Lokalizacja: Outremer

Post autor: Pilum »

kulą dum dum :wink:
janusz1
początkujący
początkujący
Posty: 10
Rejestracja: piątek 17 maja 2013, 16:36

Post autor: janusz1 »

To prawda wiatrówka, która powala niedźwiedzia i bizona mogła by nie dać sobie rady ze szczurem :wink:
A oto przebieg deratyzacji w Anglii gdzie jest to już legalne jako Pest Control (wiatrówka kalibru 4,5 mm w brytyjskim limicie do 16,3 J):

Film z Wielkiej Brytanii:


Nikogo nie namawiam do niczego tylko pokazuje że przy strzale w głowę szczur pada na miejscu i nie męczy się jak po truciźnie wymiotując godzinami własną krwią (większość obecnych trucizn zmniejsza krzepliwość krwi).
ODPOWIEDZ