Mieszkania zakładowe w Lasach Państwowych .

Prawo pracy, prawo karne, zmiany w ustawodawstwie w LP...

Moderator: Moderatorzy

bartek81
początkujący
początkujący
Posty: 98
Rejestracja: piątek 29 cze 2012, 22:21
Lokalizacja: Dziki zachód

Post autor: bartek81 »

Najprościej było zapisać w akcie notarialnym (jeśli notariusz zna dane starostwo i jego pracowników :) ), że na podstawie art. 40a ust. 3 Ustawy o lasach grunt pod budynkami uważa się za wyłączone z produkcji lesnej w myśl ustawy o ochronie gruntów rolnych i lesnych itd.
Ale niestety wśród notariuszy też są lepsi i gorsi. Przykłąd z mojego podwórka- jeden notariusz bierze podatek od czynności cywilno- prawnych za sprzedaż mieszkań z art. 40a, a drugi nie, bo wynalazł, że na podstawie art. (chyba 4) ustawy o gospodarce nieruchomościami ustawę o lasach traktuje się na równi z nią, a w jakimś innym art. jest zapisane, że podatku tego nie pobiera się przy sprzedaży lokali i budynków przez Skarb Państwa i j.s.t. :wow:
I bądź tu mądry człowieku
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105131
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

bartek81 pisze:Przykłąd z mojego podwórka- jeden notariusz bierze podatek od czynności cywilno- prawnych za sprzedaż mieszkań z art. 40a, a drugi nie
I ten drugi ma rację. Znalazłem niegdyś w sieci taką interpretację:
... Należy zauważyć, że gospodarowanie nieruchomościami stanowiącymi własność Skarbu Państwa oraz własność samorządu terytorialnego określa ustawa z dnia 21 sierpnia 1997r o gospodarce nieruchomościami ( Dz. U. Nr 46, poz. 543 z późn. zm.). Przyjąć zatem należy, iż w przypadku czynności dokonywanych ... w ramach gospodarowania mieniem Skarbu Państwa, ma zastosowanie art. 2 ust. 1 lit. g ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z którym nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne w sprawach podlegających przepisom o gospodarce nieruchomościami. ...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

bartek81
początkujący
początkujący
Posty: 98
Rejestracja: piątek 29 cze 2012, 22:21
Lokalizacja: Dziki zachód

Post autor: bartek81 »

Wiem, że ma rację- tylko przedtem nie zdawałem sobie z tego sprawy, a notariusz chyba powinien- w końcu jest prawnikiem (a w tym przypadku to była sędzia)- można uważać, że działaniem tym uszczupliła portfel wielu ludziom, a w przypadku cenniejszej nieruchomości np. o wartości 300.000, to już 6 tysi!
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105131
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

bartek81, a jak wobec tego jest ze stawką taksy notarialnej? Pomniejszają ją notariusze do 50% czy biorą całą?
(§ 6, pkt 4 Obwieszczenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 stycznia 2013 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej, Dz.U. 2013 nr 0 poz. 237).
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

bartek81
początkujący
początkujący
Posty: 98
Rejestracja: piątek 29 cze 2012, 22:21
Lokalizacja: Dziki zachód

Post autor: bartek81 »

U mnie kształtują się na poziomie ok. 70% max., oczywiście zalezy czy w okolicy jest konkurencja, czy nie- w mieście powiatowym, gdzie jest 1 notariusz- bierze 90%, a już w byłym wojewódzkim, gdzie jest ok. 15- tu, z czego połowa na jednej ulicy- bliżej 50%.
To taka usługa, jak każda inna, tyle, że (przynajmniej powinna być) bardziej odpowiedzialna.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105131
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

No właśnie. Pełna dowolność panów notariuszy, wynikająca z nieznajomości prawa przez ich klientów. Bo cytowany przepis mówi:
... § 6. Za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego:
...
4) umowę sprzedaży lokalu mieszkalnego lub nieruchomości gruntowej zabudowanej jednorodzinnym budynkiem mieszkalnym, dokonywanej przez Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub inne podmioty na podstawie ustaw przyznających nabywcom tych lokali lub nieruchomości bonifikaty od ceny,
...
19) umowę sprzedaży lokalu mieszkalnego
maksymalna stawka wynosi połowę stawki przewidzianej w § 3.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

bernikle
początkujący
początkujący
Posty: 90
Rejestracja: poniedziałek 16 mar 2009, 20:14
Lokalizacja: lasss

Post autor: bernikle »

moim zdaniem notariusz popelnil blad. W akcie notarialnym mam zapisane ze sprzedawany jest grunt o symbolu Ls. Nieruchomosc powinna zostac odlesiona w dniu sprzedazy z urzedu. Pytalem znajomego prawnika I powiedzial mi ze w akcie powinna byc wzmianka o artykule 40 a ustawy. Swoja sprawe zalatwilem mam odlesiona dzialke z urzedu w wydzile geodezji mam juz symbol B. Musze jeszcze odwiedzic notariusza zeby poprawil akt.
anet307
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 15 kwie 2013, 19:53
Lokalizacja: Chełm

Post autor: anet307 »

gajowy morucha pisze:prosty przykład:
-mój kolega pracuje w prywatnej firmie mieszkanie wynajmuje i płaci 800zł co miesiąc
-ja mam służbowe za darmo więc biore kredyt i to co miałbym płacić za wynajem daje do banku a mój dom rośnie :lol:
Przestańcie w końcu biadolić bo już się słuchać nie chce :lol:
moja mama jest najemcą mieszkania służbowego po ojcu, jest nią gajówka z lat 70 - tych nigdy nie remontowana (bo "nie nasza") czynsz wynosi 227 zł przy emeryturze ok 720zł. Mieszkanie uznano za zbędne dla LP od 2007r., ale jak mówi nadleśniczy nie gotowe do sprzedaży. Argument: brak księgi wieczystej. Chcę pomóc mamie w wykupieniu mieszkania. Proszę o pomoc i wskazówki. Z góry dziękuję.
anet307
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 15 kwie 2013, 19:53
Lokalizacja: Chełm

Post autor: anet307 »

starych drzew się nie przesadza.....
Awatar użytkownika
Kegg
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1567
Rejestracja: czwartek 16 lut 2006, 14:34

Post autor: Kegg »

anet307 pisze:.......Mieszkanie uznano za zbędne dla LP od 2007r., ale jak mówi nadleśniczy nie gotowe do sprzedaży. Argument: brak księgi wieczystej. Chcę pomóc mamie w wykupieniu mieszkania. Proszę o pomoc i wskazówki. Z góry dziękuję.
Niestety księga wieczysta to warunek nie do przeskoczenia - bez KW sprzedaż nie jest możliwa. W tej sytuacji najważniejsze jest, że to mieszkanie już jest przeznaczone do sprzedaży - trzeba czekać. A przy okazji czynsz nie jest wysoki (wiem wiem przy niskiej emeryturze wydaje się olbrzymi, ale obiektywnie patrząc nie jest to dużo).
A czy możesz pomóc hmmmm .... jeżeli wniosek o założenie KW jest już w sadzie wieczystoksięgowym to może masz tam przychylnego sekretarza, który przyspieszy sprawę. Gorzej jeśli n-ctwo jeszcze nie złożyło wniosku.
Jak powiedział pewien kat: "Każdy ma prawo być trochę porąbany"
ulan01
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 258
Rejestracja: piątek 20 lip 2012, 07:20
Lokalizacja: Polska

Post autor: ulan01 »

anet307 pisze:moja mama jest najemcą mieszkania służbowego po ojcu, jest nią gajówka z lat 70 - tych nigdy nie remontowana (bo "nie nasza") czynsz wynosi 227 zł przy emeryturze ok 720zł. Mieszkanie uznano za zbędne dla LP od 2007r., ale jak mówi nadleśniczy nie gotowe do sprzedaży. Argument: brak księgi wieczystej. Chcę pomóc mamie w wykupieniu mieszkania. Proszę o pomoc i wskazówki. Z góry dziękuję.

Za bardzo nic nie możesz - trzeba założyć księgę wieczystą - a co do sprzedaży i tak wszytko zależy od Nadleśniczego - jak nie będzie chciał i tak nie sprzeda
Jak już założą tę księga i Nadleśny każe sprzedawać to trzeba czekać jakieś 3 miesiące - jak sprawnie i bez poprawek złożą wniosek - na zgode DGLP i potem już z górki:)
"only two things are infinite the universe and human stupidity and i'm not sure about the former" - A. Einstein
zaba81
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 16 kwie 2013, 15:04

Post autor: zaba81 »

Proszę o pomoc otóż nasza sytuacja wyglada nastepujaco 3 sierpnia 2012r spaliło nam sie mieszkanie służbowe mąż jest podleśniczym pracuje w LP od ponad 20 lat w tym samym miejscu. Ruszył "proces" umozliwiający nam kupno w/w mieszkania w stanie po spaleniu, niestety strasznie wszystko to sie przeciąga czy to normalne aby tak długo to trwało (niedługo minie 9 m-cy). Czy ktoś na forum miał podobną sytuację. Będę wdzięczna za odpowiedź. Dziekuję.
rezon
początkujący
początkujący
Posty: 51
Rejestracja: wtorek 09 paź 2012, 09:31
Lokalizacja: Terra

Post autor: rezon »

Mam pytanie za przysłowiowe dziesięć punktów.
Po utraceniu uprawnień do mieszkania funkcyjnego zawarto ze mna umowę najmu do 2015 roku.
Ostatnio dowiedziałem się, że domek ma być leśniczówką i przedłużenia umowy nie będzie a ja spadam na szczaw.
Do emerytury "Tuskowej" 7 lat.
Jestem jedynakiem czy zakładamy klub? :)
lastel

Post autor: lastel »

To też mobbing , skoro pracujesz w LP i mieszkasz w mieszkaniu zakładowym powinienieś mieć umowę na czas nieokreślony lub przynajmniej do końca umowy o pracę . Co na to Związki Zawodowe ?
Awatar użytkownika
RR
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 9039
Rejestracja: niedziela 14 maja 2006, 21:27
Kontakt:

Post autor: RR »

lastel pisze:skoro pracujesz w LP i mieszkasz w mieszkaniu zakładowym powinienieś mieć umowę na czas nieokreślony lub przynajmniej do końca umowy o pracę .
Wrzucisz jakąś podstawę prawną..?
Przyrodniczy serwis informacyjny
Dziennik Leśny
Awatar użytkownika
gajowy morucha
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 452
Rejestracja: środa 23 lip 2008, 20:30
Lokalizacja: z bagien

Post autor: gajowy morucha »

Witam. Jak to jest z przejściem leśniczego na emeryturę i opuszczeniem leśniczówki? Ile ma czasu na opuszczenie? Jak to jest wedle prawa?
bo żyje dla lasu
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170063
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
rezon
początkujący
początkujący
Posty: 51
Rejestracja: wtorek 09 paź 2012, 09:31
Lokalizacja: Terra

Post autor: rezon »

No cóż, jak to mi kiedyś powiedziano "nikt nie mówił, że będzie łatwo".
"Durne" lex sed lex.
maksymiljan22
początkujący
początkujący
Posty: 217
Rejestracja: czwartek 31 gru 2009, 10:31
Lokalizacja: zawsze tam

Post autor: maksymiljan22 »

Kto wie jak powinne być, przy sprzedaży mieszkań, traktowane budynki przynależne zapisane w umowie najmu - np garaże. Czy one powinne być sprzedane łącznie z mieszkaniem, czy niekoniecznie??
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105131
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Mogą ale nie muszą. Na ogół są sprzedawane.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

ODPOWIEDZ