trzebież późna

Szczególnie dla Zakładów Usług Leśnych...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
cembra
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 07 sty 2013, 19:52
Lokalizacja: mazowieckie

trzebież późna

Post autor: cembra »

Jest to mój pierwszy post i temat na forum mimo, że już jakiś czas śledzę niektóre wątki na nim, więc witam wszystkich forumowiczów :) . Potrzebuję informacji ile m3 drewna może pozyskać zespół- pilarz, pomocnik, zrywkarz podczas trzebieży późnej w ciągu 8 godzin pracy na powierzchni 3,2ha. Znajduje tam d-stan sosnowy w wieku 55 lat. Zadrzewienie 0,9, zwarcie przerywane. Średnia pierśnica 23 cm, średnia wysokość 22 m. Grubizna na 1ha - 314m3. Chodzi mi oczywiście o przybliżoną wartość (zakładając, że nie ma żadnych problemów z zawieszonym drzewem albo popsutą piłą, a teren jest płaski jak talerz).
Awatar użytkownika
Śmietan
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22661
Rejestracja: czwartek 11 maja 2006, 09:17
Lokalizacja: Floryda

Post autor: Śmietan »

Strzelam w Ciemno. Jakieś zadanie na studiach? ;) redukuje się o jakieś +/-30%. Resztę możesz policzyć sama.
cembra
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 07 sty 2013, 19:52
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: cembra »

Strzał w 10, tylko nie bardzo wiem jak to można policzyć, raczej takie dane otrzymuje się przez przeprowadzenie obserwacji w terenie (a więc pracę w lesie)
Awatar użytkownika
Śmietan
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22661
Rejestracja: czwartek 11 maja 2006, 09:17
Lokalizacja: Floryda

Post autor: Śmietan »

cembra pisze:Chodzi mi oczywiście o przybliżoną wartość (zakładając, że nie ma żadnych problemów z zawieszonym drzewem albo popsutą piłą, a teren jest płaski jak talerz).
Zatem patrzysz w tabelach jaką zasobność powinien posiadać taki drzewostan i po sprawie. :)
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Śmietan, podpowiadasz intensywność cięć - te 30 % daje 100 m3 z hektara co jest dla mnie praktyka niebezpieczną wielkością. Rutynowo obecnie planujemy 15-20 % co daje max. 40-50 z hektara. To na moim podwórku :roll:

A co do wydajności owej brygady: kiedyś robiłem takie chronometrażowe analizy lecz dzisiaj prace mają większy rozmach i trudno uchwycić wydajność jednego pracownika.
Awatar użytkownika
bromarek
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6102
Rejestracja: poniedziałek 24 mar 2008, 23:58
Lokalizacja: Las Palmas

Post autor: bromarek »

"cembrze" chodzi o dzienną wydajność zespołu pozyskującego drewno w TP a nie o ilość drewna do pozyskania na ha trzebieży. Zespół zgrany ale piła jedna. :wink: Przyjmując że pilarz stosuje się do przepisów bhp (i jest niepalący :lol: ) to około 15-18 m³
Awatar użytkownika
yahoo
początkujący
początkujący
Posty: 195
Rejestracja: sobota 28 kwie 2012, 11:39
Lokalizacja: stąd

Post autor: yahoo »

Zawsze może palić "w biegu" :P 15-18 m3 jak najbardziej realne.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2627
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

No to podejdź do tematu jak należy . Zakładasz ze wszyscy stosują się do zasad BHP . Z tabel wyciągasz ile godzin może pracować pracownik aby te BHP przestrzegać . Będziesz wiedziała ile roboczogodzin jest w stanie wykonać jeden pracownik na danym stanowisku . Z innego katalogu Pracochłonności przy pozyskaniu bierzesz ile rbg potrzeba na pozyskanie sortymentów . Musisz określić jakie to będą sortymenty ale podejrzewam że S2 i troche W0 . Tak sobie policzysz . Inaczej to wygląda w terenie niz na papierze ale jeżeli to zadanie akademickie tak musisz do tego podejść.
cembra
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 07 sty 2013, 19:52
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: cembra »

Dziękuję za odpowiedzi :prosze: mroki mojego umysłu zostały nieco rozjaśnione ;)
camu
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 277
Rejestracja: piątek 06 mar 2009, 06:46
Lokalizacja: Niż Polski

Post autor: camu »

Kuna lesna pisze:No to podejdź do tematu jak należy . Zakładasz ze wszyscy stosują się do zasad BHP . Z tabel wyciągasz ile godzin może pracować pracownik aby te BHP przestrzegać . Będziesz wiedziała ile roboczogodzin jest w stanie wykonać jeden pracownik na danym stanowisku . Z innego katalogu Pracochłonności przy pozyskaniu bierzesz ile rbg potrzeba na pozyskanie sortymentów .
Stosując receptę "Kuny leśnej" wyszły by bardzo ciekawe liczby. Zobaczmy.
Przyjmując że pilarz przepracował osiem godzin ( jego praca składa się z następujących czynności - ścinka, okrzesywanie, wyżynka, znoszenie w stosy niewymiarowe lub układanie stosu- zależy od technologii zrywki - ) przy trzeciej strefie trudności (TPP) otrzymujemy-
8 rbg : 2,350 rbg/1m3 Sos2a = około 3.4 m3
Zgodnie z tymi wyliczeniami zespół powinien pozyskać i zerwać 3,4 m3 drewna co jest wielkością śmieszną i pozwoliło by chłopcom zarobić na piwo i papierosy.

Ile faktycznie taki zespół wykonuje? w zależności od technologii - wąskim gardłem jest tu pilarz- zespół zrywki forwarderem do kilkudziesięciu m3/8 godz. Sposobem tradycyjnym - zrywka konna 6- 20 m3, zrywka mechaniczna 10-35 m3/ 8 godzin.
Dobry pilarz jest w stanie wyrobić do kilkunastu m3 drewna na dniówkę.
Awatar użytkownika
77forest
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 287
Rejestracja: wtorek 04 paź 2011, 12:31
Lokalizacja: Polska

Post autor: 77forest »

Najlepiej zajrzeć w katalogi pracochłonności stosowane przy planowaniu w LP, jak to nie wystarczy to można zrobić dzienny chronometraż pracy :)
ODPOWIEDZ