Kozły i ich parostki.

Zwierzęta łowne, hodowla, broń śrutowa i kulowa, psy myśliwskie...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
nokiacom
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: piątek 02 lis 2012, 13:19
Lokalizacja: Pomorskie

Kozły i ich parostki.

Post autor: nokiacom »

Witam wszystkich. Od jakiegoś czasu próbuje się dowiedzieć kiedy samiec sarny pozbywa się parostków, tzn kiedy można ich szukać. Z lasu praktycznie nie wychodzę ,czy to grzybobranie,czy spacery(częste) ,a pomimo tego nigdy nie natrafiłem na takie znalezisko, a wiem że co roku są zrzucane. W niektórych miejscach można przeczytać, że zaczynają pod koniec października i przez cały listopad, a niektóre podają ,że pod koniec zimy wtedy kiedy byk jelenia. Wiem, że pewnie temat już był ,ale nie było zadowalającej odpowiedzi. Bardzo proszę o odpowiedź i będę naprawdę wdzięczny. Pozdrawiam.
aka
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2023
Rejestracja: niedziela 21 mar 2010, 12:29
Lokalizacja: z daleka

Re: Kozły i ich parostki.

Post autor: aka »

nokiacom pisze:Witam wszystkich. Od jakiegoś czasu próbuje się dowiedzieć kiedy samiec sarny pozbywa się parostków, tzn kiedy można ich szukać. Z lasu praktycznie nie wychodzę ,czy to grzybobranie,czy spacery(częste) ,a pomimo tego nigdy nie natrafiłem na takie znalezisko, a wiem że co roku są zrzucane. W niektórych miejscach można przeczytać, że zaczynają pod koniec października i przez cały listopad, a niektóre podają ,że pod koniec zimy wtedy kiedy byk jelenia. Wiem, że pewnie temat już był ,ale nie było zadowalającej odpowiedzi. Bardzo proszę o odpowiedź i będę naprawdę wdzięczny. Pozdrawiam.
Ta pierwsza informacja - od konca pazdziernika - do....? Zalezy od wieku,
ale w zasadzie w grudniu juz zaczyna sie wysuwac natepne poroze.

Znalezienie - trudne/z reguly przypadkowe - wiecej szczescia mozesz miec grajac
regularnie w totolotka. Poza tym te zrzuty uwielbiaja tez myszy....
pozdr
nokiacom
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: piątek 02 lis 2012, 13:19
Lokalizacja: Pomorskie

Post autor: nokiacom »

Dziekuje za odpowiedz,ale dlaczego to takie trudne jest, skoro w moich okolicach przewaznie sarny a nie wierze zeby ktos chodzil o tej porze i specjalnie ich szukal. Moze po prostu w zlych miejscach chodze, a chodze tam gdzie je widuje, na polanach przylesnych i w samym lesie. Jest jakas regula "gdzie" w tym lesie???
Awatar użytkownika
magda55
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 16544
Rejestracja: środa 22 mar 2006, 16:24
Lokalizacja: krakow

Post autor: magda55 »

"moje" koziołki jeszcze mają na głowach :)
Dobry humor nie załatwi wszystkiego ale wkurzy tyle osób, że warto go mieć :)
Awatar użytkownika
RR
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 9039
Rejestracja: niedziela 14 maja 2006, 21:27
Kontakt:

Post autor: RR »

nokiacom pisze:Od jakiegoś czasu próbuje się dowiedzieć kiedy samiec sarny pozbywa się parostków, tzn kiedy można ich szukać.
Kiedy pozbywa się parostków to jedno, a kiedy można ich szukać to druga sprawa.
Na pierwsze odpowiedział Ci Aka. Co do drugiego, teoretycznie przez cały rok, ponieważ nie musisz szukać świeżych, tegorocznych zrzutów - choć te znaleźć najłatwiej.
Osobiście udało mi się znaleźć zrzuty sarny w różnych porach roku i zawsze przypadkiem: na śniegu podczas polowania, na spacerze w kwietniu, ostatnio na grzybobraniu w sierpniu - te przeleżały przynajmniej dwa lata.
Parostki kozłów saren są na tyle małe, że ciężko je znaleźć, czasem, raczej przypadkowo to się udaje.
Przyrodniczy serwis informacyjny
Dziennik Leśny
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170103
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

RR pisze:Parostki kozłów saren są na tyle małe, że ciężko je znaleźć, czasem, raczej przypadkowo to się udaje.
Ano niestety. Jakże często wyglądają jak patyki na ziemi. Choć znam ludka, farciarza, który ma niczego sobie kolekcję.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
nokiacom
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: piątek 02 lis 2012, 13:19
Lokalizacja: Pomorskie

Post autor: nokiacom »

No dobrze ,a jeszcze jedno pytanie.. Gdzie??Jest jakas regula?np. o jakie drzewa ??Czy nawet na polu jest mozliwosc?
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170103
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Na polu też, choć nieco mniejsza niż pomiędzy drzewami. Nie ma też jednego miejsca, w którym zrzucają. Trzeba chodzić i szukać z szeroko otwartymi oczami :)
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
nokiacom
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: piątek 02 lis 2012, 13:19
Lokalizacja: Pomorskie

Post autor: nokiacom »

Póki co parostków żadnych, a prawie zostałem stratowany przez uciekające dziki, akurat odbywało się polowanie :) Takie wyjścia dostarczają wiele emocji :D
Awatar użytkownika
Kasia
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3830
Rejestracja: piątek 27 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: z dziupli
Kontakt:

Post autor: Kasia »

Najprędzej parostki można znaleźć na rzepaku, albo nie zaoranych rżyskach. W lesie - mało prawdopodobne ze względu na to, że tam gdzie przebywają sarny są zazwyczaj gęste krzaki.
szeliniak
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1538
Rejestracja: środa 15 kwie 2009, 13:46
Lokalizacja: z lasu

Post autor: szeliniak »

Mój były pracownik OHZ-tu zebrał niezłą kolekcję parostków (zrzutów) sprzątając wiosną pod paśnikami dla saren gdzie od listopada była wykładana liściarka. Ja przez całą swoją leśna historię znalazłem zaledwie kilka sztuk, mniej niż całych czaszek z parostkami.
Pozdrawiam,
SZELINIAK
nokiacom
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: piątek 02 lis 2012, 13:19
Lokalizacja: Pomorskie

Post autor: nokiacom »

Chodzę ,chodzę i naprawdę ciężki temat... Ani jednego ,w miejscach gdzie normalnie widuje często. Szukam akurat tych od koziołków ,bo tych od byków w ogóle nie mam co szukać wiosną ,bo najzwyczajniej u mnie ich prawie nie ma. Na tablicy informacyjnej jest informacja ,że około 170sztuk jelenia w całym nadleśnictwie... Szczerze nie widziałem ich jeszcze nigdzie tu. Dlatego zacząłem szukać od saren ,których mamy tu około 1300sztuk, ale te przynajmniej się widuje.
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2630
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

jakie okolice ?
Awatar użytkownika
magda55
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 16544
Rejestracja: środa 22 mar 2006, 16:24
Lokalizacja: krakow

Post autor: magda55 »

przed chwilą widziałam - "mój" koziołek jeszcze ma na głowie. Właśnie pasą się za płotem.
Dobry humor nie załatwi wszystkiego ale wkurzy tyle osób, że warto go mieć :)
nokiacom
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: piątek 02 lis 2012, 13:19
Lokalizacja: Pomorskie

Post autor: nokiacom »

Okolice Nadleśnictwa Kościerzyna.
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2630
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

To trochę daleko ode mnie , pod Bytowem jeleni jest bardzo dużo .
aka
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2023
Rejestracja: niedziela 21 mar 2010, 12:29
Lokalizacja: z daleka

Post autor: aka »

magda55 pisze:przed chwilą widziałam - "mój" koziołek jeszcze ma na głowie. Właśnie pasą się za płotem.
Potwierdzam. Dwa. Jeden dzisiaj przed poludniem, drugi przed chwila zawisl w chlodni.... :?
ODPOWIEDZ