Wytniesz drzewo na działce - zapłacisz grzywnę

Prawo pracy, prawo karne, zmiany w ustawodawstwie w LP...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
szczep
początkujący
początkujący
Posty: 45
Rejestracja: wtorek 16 maja 2006, 08:18

Post autor: szczep »

nie wiem czy wam wiadomo ale w naszym kraju obowiązuje kilka różnych ustaw. I w związku z tym gdzie pracujemy z takimi mamy stycznośc. Zapraszam do lektury ustawy o lasach i ustawy o ochronie przyrody. Dla ambinych mam na deser ustawę Prawo ochrony srodowiska (ciężka kobyła). i gdzie tu rozbieżności..........
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77791
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

szczep pisze:i gdzie tu rozbieżności..........
gdzie?

[ Dodano: 2006-05-30, 20:44 ]
yakec pisze:To nie pierwszy przykład że urzedy maja inne wymagania a LP inne...
bo i inne są cele drzew w lasach, inne w zadrzewieniach inne na terenach gmin i miast
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
szczep
początkujący
początkujący
Posty: 45
Rejestracja: wtorek 16 maja 2006, 08:18

Post autor: szczep »

yakec pisze:To nie pierwszy przykład że urzedy maja inne wymagania a LP inne...
Administracja samorzadowa rzadzi sie swoimi prawami... :twisted:
to nie swoje prawa tylko prawa obowiązujące w kraju. Jedno ustawa o lasach drugie ustawa o ochronie przyrody i ja tu niewidzę przyczyn złośliwych ukąszeń w strone urzędników. W końcu obie jednoski są budzetowe i niepiszcie o samofiansujących się lasach bo to wszyscy znają
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77791
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

lasy nie są jednostką budżetową
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
szczep
początkujący
początkujący
Posty: 45
Rejestracja: wtorek 16 maja 2006, 08:18

Post autor: szczep »

drwalnik pisze:lasy nie są jednostką budżetową
sorry
ale art. 32 ustawy o lasach - państwowa jednostka organizacyjna
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77791
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

lasy to ze względu na formę prawną to dość dziwny twór, podobno :)
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
perkoz86
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: niedziela 06 maja 2007, 14:52
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: perkoz86 »

witam mam działke a na niej głównie brzozy, chciałbym je wyciąc, które moge wyciąc bez pozwolenia? Dobrze wyczytałem ze te któe mają mneij niz 30 cm obwodu na wysokosci 130cm??

Obrazek
Awatar użytkownika
Kegg
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1567
Rejestracja: czwartek 16 lut 2006, 14:34

Post autor: Kegg »

Nie wolno Ci wyciąć takich grubych drzew.
Jeżeli Twoja działka nie jest gruntem leśnym podlega Prawu o ochronie przyrody, a dokładniej musisz uzyskać z gminy zezwolenie na wycięcie konkretnych drzew. Bez zezwolenia można ścinac tylko drzewa o grubości poniżej 5 cm w miejscu ścięcia
Awatar użytkownika
borodziej
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 10250
Rejestracja: poniedziałek 05 gru 2005, 11:59
Lokalizacja: Jaktorów-Kolonia
Kontakt:

Post autor: borodziej »

K. Mańka: "Administracyjne kary pieniężne za usuwanie drzew rodzimych bez wymaganego zezwolenia na gruntach nieleśnych"
--> najnowszy "Przegląd Leśniczy" <->
czeremcha
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 8810
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2005, 00:00
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: czeremcha »

perkoz86 pisze:które moge wyciąc bez pozwolenia?
Takie, które nie mają jeszcze 5 lat :)
Pozdrawiam cieplutko, czeremcha

Lasy zaspane i bliskie codziennym naszym hałasom obiecują wilgotną ciszę WIERZĘ LASOM - M. Sewen, A. Kreczmar

"ty nie idziesz sama
chodzą wraz z tobą wszystkie drzewa..."
Awatar użytkownika
Chrobry
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1048
Rejestracja: piątek 03 mar 2006, 19:12
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: Chrobry »

Czeremcho, nie tylko. SKO po raz kolejny przyznało mirację w takiej sprawie. Oczywiście musi być sensowny powód. Poza tym nie płaci się w przypadku wycinania drzew owocowych, jeśli zabieg wiąże się z odnowieniem sadu, bądź nasadzenia drzewek owocowych (to samo dotyczy krzewów tej grupy).
Ludzie, czytajcie ustawę o ochronie przyrody!!! Tam jest o zadrzewieniach, wycinaniu w miejscowościach itd.
Awatar użytkownika
kater
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4494
Rejestracja: piątek 03 lut 2006, 16:54

Gigantyczna kara za wycięcie drzew

Post autor: kater »

Aż 730 tys. zł ma zapłacić przedsiębiorca za wycięcie siedmiu drzew bez zezwolenia.
Wykarczowano je w lutym z posesji przy ul. Mickiewicza w Tarnobrzegu.
- Wysokość kary precyzują przepisy o ochronie środowiska. W tym przypadku kara została podwyższona o 50 procent, bo właściciel usunął z ziemi korzenie i pozbył się ściętych kłód - mówi Paweł Antończyk z tarnobrzeskiego magistratu.
Ukarany, który dowodził, że drzewa były spróchniałe i zagrażały bezpieczeństwu, konsekwentnie odmawia przyjęcia zawiadomienia o nałożonej karze. Doręczyciele z urzędu miasta próbowali mu wręczyć pismo już trzykrotnie.
- Decyzję wysłaliśmy też pocztą. Jeśli i te próby doręczenia zawiodą pismo potraktujemy, jako doręczone i rozpoczniemy egzekucję - zapowiada Antończyk.
Źródło: Nowiny24.pl
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Jednym słowem ma prze.... Paszport i za granicę.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
borodziej
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 10250
Rejestracja: poniedziałek 05 gru 2005, 11:59
Lokalizacja: Jaktorów-Kolonia
Kontakt:

Post autor: borodziej »

A potem ściganie listem gończym :cool2:
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

To się dość szybko przedawnia. 2 lata. Jak zrozumiałem decyzja jeszcze nie została dostarczona, facet może nic o niej nie wiedzieć...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
jawor71
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 18 gru 2007, 12:19
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: jawor71 »

Witam na forum (jestem tu pierwszy raz) i mam mały problemik: Otrzymałem Decyzję z Nadleśnictwa zezwalającą na wycięcie drzew z części mojej działki oznaczonej w ewidencji Ls. Ale, ponieważ jestem nadgorliwy i nie lubię spokojnie spać, poczłapałem do Urzędu Gminy i zerknąłem w Plan Zagospodarowania Przestrzennego. I doigrałem się: w planie zapis: "Teren istniejącego kompleksu leśnego do zachowania...Przy podejmowaniu jakichkolwiek działań..prac pielęgnujących zieleń.. bezwzględnie wymaga się zgody od Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody"

Chętnie bym wyrzucił ustawę o ochronie przyrody do kosza, jak na forum fajnie się czyta, bo lasy są objęte UoL, ale czy mogę to zrobić w takim przypadku? (czy tłumaczyć się potem, że wycinka nie jest "pracą pielęgnującą zieleń"?)
:help:
Nie chcę szukać paszportu...
no to fajnie...
ponury_żniwiarz
początkujący
początkujący
Posty: 30
Rejestracja: czwartek 27 lip 2006, 07:47

Post autor: ponury_żniwiarz »

Witam jawor71
Szczerze mówiąc to pierwszy raz spotykam się z lasem który jest objęty ochroną konserwatorską. Ale jeśli już tak jest to oczywiście że możessz tam usunąć drzewa jednak zezwolenie w tej sprawie wydaje. Jednak jak wszystko w tym kraju wymaga to uzyskania zezwolenia. Wniosek nalezy złożyć (pomimo art. 83 ust. 6 pkt 1 ustawy o ochronie przyrody) do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków lub Przyrody. Dodam, że najlepiej to wysłać taki wniosek na ogólną Kancelarię Wojewody, a tam już go odpowiednio pokierują i przekażą.
Aby uniknąć opłat związanych z usunięcie, drzew we wniosku należy napisać, iż drzewa zamierza się wyciąć na cele nie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (art. 86 ust. 1 pkt 2 ustawy o ochronie przyrody) i że wycinka związana jest z pilną pielęgnacją lasu. Można też załączyć kopię decyzji Nadleśniczego, którą otrzymałeś.
Zarówno wniosek jak i zezwolenie zwolnione jest z opłat skarbowych.
Jakbyś otrzymał zezwolenie to napisz :)
Powodzenia. Pozdrawiam. Darz Bór.
ODPOWIEDZ