Bunkry i nietoperze - już nieaktualne

Piękno lasu, czyste powietrze, zbiorniki wodne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ostwall
początkujący
początkujący
Posty: 55
Rejestracja: środa 16 lut 2005, 00:00
Lokalizacja: Polska

Bunkry i nietoperze - już nieaktualne

Post autor: ostwall »

Warto zwiedzić Podziemną Trasę Turystyczną "Pętla Boryszyńska" - fragment poniemieckich fortyfikacji Wału Wschodniego w okolicach Świebodzina (lubuskie). Unikalny obiekt architektury militarnej i rezerwat nietoperzy. A nietoperze to stworzenia bliskie lesnikom :D .
Trasa czynna od 01. kwietnia do 31. października każdego roku.
Szczegółowe informacje na stronach:
http://www.ostwall.pl
http://www.bunkry.mru.webpark.pl
http://www.lubrza.myotis.webpark.pl

To już historia. Jak wynika z informacji uzyskanych na miejscu sprawa jest już nieaktualna.
Podziemna Trasa Turystyczna MRU Pętla Boryszyńska została zamknięta, zarządzająca nią firma, która jakoś godziła turystykę z ochroną nietoperzy, wyrzucona i nie ma możliwości zwiedzania. Korzystają nietoperze, powinny mieć spokój. :D
Przynajmniej dopóki miejscowi samorządowcy nie wymyślą jakiegoś "genialnego" planu wykorzystania podziemi np. do organizacji imprezy rockowej :x (patrz post w dziale Ochrona Przyrody). Edukacja ekologiczna, świadomość, jakieś minmum rozsądku - ludzie, ile jeszcze jest do zrobienia. Wszystko zabetonować, zaasfaltować, zniszczyć, zadeptać, unowocześnić, wykasować, wykorzystać.... Via Baltica, Ojcowski Park Narodowy, Puszcza Białowieska, Tatry, teraz znowu Nietoperek, to tak pierwsze przykłady z brzegu. Powariowali, czy to może ja już dostaję "na łeb"? :( :x :?: :565:
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Proponuję wszystkie te linki i nie tylko te chyba dodać tutaj:
http://www.lasypolskie.pl/modules.php?n ... ink&cid=17
A może również w dziale Ogłoszenia :)
Awatar użytkownika
czklott
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1026
Rejestracja: poniedziałek 26 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: czklott »

A może tam tylko temat : Bunkry i nietoperze + odnośnik tutaj

Pzdr
Czeslaw
Awatar użytkownika
techno
początkujący
początkujący
Posty: 69
Rejestracja: piątek 21 sty 2005, 00:00
Kontakt:

Post autor: techno »

Jak o turystyce to napisze w okolicach Dębicy we wsi Głobikowa otworzone zostało schronisko turystycze podobno kilka ciekawych tras jeszcze tam nie bylem ale jak sie zciepli na wiosne to pojade i napisze.
wcześniej na stronie napisze o tym.
czeremcha
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 8810
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2005, 00:00
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: czeremcha »

Tak, też słyszałam o rezerwacie nietoperzy w lubuskiem, ale jeszcze tam nie byłam, Swoją drogą fajnie że nietoperki akurat na pojezierzu się zalogowały, w lecie może mniej komarów tam jest? Pozdrawiam
Pozdrawiam cieplutko, czeremcha

Lasy zaspane i bliskie codziennym naszym hałasom obiecują wilgotną ciszę WIERZĘ LASOM - M. Sewen, A. Kreczmar

"ty nie idziesz sama
chodzą wraz z tobą wszystkie drzewa..."
Awatar użytkownika
Gollum
VIP
Posty: 3956
Rejestracja: sobota 04 cze 2005, 00:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gollum »

Wody (a więc miejsc do rozmnażania) tam też nie brakuje, więc komarów jest w normie :wink:
czeremcha
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 8810
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2005, 00:00
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: czeremcha »

oki, na wszystko masz odpowiedź ? :D :D ale gdyby nie było batmanów na pojezierzu, to by się przez komary nie dało wytrzymać :lol: :lol: :lol:
Pozdrawiam cieplutko, czeremcha

Lasy zaspane i bliskie codziennym naszym hałasom obiecują wilgotną ciszę WIERZĘ LASOM - M. Sewen, A. Kreczmar

"ty nie idziesz sama
chodzą wraz z tobą wszystkie drzewa..."
Awatar użytkownika
Gollum
VIP
Posty: 3956
Rejestracja: sobota 04 cze 2005, 00:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gollum »

Dałoby się wytrzymać. Przyroda nie znosi wszak anomalii. Dużo larw komarów to więcej pożywienia dla ryb, żab i drapieżnych owadów. One by się z nimi rozprawiły. To dlatego od komarów nie da się wytrzymać na północy; bo tam w wodach mniej ryb, płazów praktycznie nie ma, a i innych owadów mniej.
Awatar użytkownika
Kasia
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3830
Rejestracja: piątek 27 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: z dziupli
Kontakt:

Post autor: Kasia »

Międzyrzecki Rejon Umocniony,tzw.eMeRU,polecam;nietoperzy na kopy,podziemnych korytarzy częściowo pod wodą też,bez specjalistycznego sprzętu ani rusz,ale warto zapuścić się w te rejony jakąś silną grupą.
Awatar użytkownika
ostwall
początkujący
początkujący
Posty: 55
Rejestracja: środa 16 lut 2005, 00:00
Lokalizacja: Polska

Post autor: ostwall »

Powoli Kasiu, powoli :) Podziemia są objęte ochroną jako rezerwat nietoperzy, ostatnio nawet na liście Natura 2000. Nie ma możliwości swobodnego "zapuszczania się silną grupą" :( Wszystko dla dobra tych sympatycznych ssaczków :D żeby sobie spokojnie spały i bez zakłóceń starały się, żeby ich było więcej ;)
Awatar użytkownika
Kasia
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3830
Rejestracja: piątek 27 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: z dziupli
Kontakt:

Post autor: Kasia »

To prawda,byłam tam przed 2000 rokiem,a nawet wcześniej,ale z tego co wiem,to można zwiedzać MRU,są "wypady" zorganizowane.Nie mam na myśli napadu na nietoperze podczas snu,swojego w piwnicy nie budzę a obce bym budziła?Chodzi mi o zwiedzanie,bo jest co oglądać,przyznasz :D .
Awatar użytkownika
ostwall
początkujący
początkujący
Posty: 55
Rejestracja: środa 16 lut 2005, 00:00
Lokalizacja: Polska

Post autor: ostwall »

Przyznam :)
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77504
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

ostwall pisze:Powoli Kasiu, powoli :) Podziemia są objęte ochroną jako rezerwat nietoperzy, ostatnio nawet na liście Natura 2000. Nie ma możliwości swobodnego "zapuszczania się silną grupą" :( Wszystko dla dobra tych sympatycznych ssaczków :D żeby sobie spokojnie spały i bez zakłóceń starały się, żeby ich było więcej ;)
... fajnie, że są takie miejsca i ludzie którzy się tym opiekują ...
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Borsuk
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5015
Rejestracja: czwartek 06 sty 2005, 00:00
Lokalizacja: tubylec

Post autor: Borsuk »

drwalnik pisze:... fajnie, że są takie miejsca ...
... naszczęście o większości z nich mało kto wie, i dobrze, zwierzaki przynajmniej mają spokój :) ...
... wiedzą tylko wtajmniczeni 8) ...

8)
... chcesz pokoju - szykuj się na wojnę ...
czeremcha
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 8810
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2005, 00:00
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: czeremcha »

Ja wiedziałam ja wiedziałam :) Ale nie byłam jeszcze w bunkrach, chociaż pojezierze zlazłam prawie całe ;)
Pozdrawiam cieplutko, czeremcha

Lasy zaspane i bliskie codziennym naszym hałasom obiecują wilgotną ciszę WIERZĘ LASOM - M. Sewen, A. Kreczmar

"ty nie idziesz sama
chodzą wraz z tobą wszystkie drzewa..."
zu
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6179
Rejestracja: piątek 30 wrz 2005, 21:51
Lokalizacja: Roztocze Płd.

Post autor: zu »

Przez moje regiony przebiega linia Mołotowa, wiec bunkrów nie brak... ale są niebezpieczne i mają dziury w podłogach a pod spodem piwnice bez schodów w góre...
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77504
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... był ktoś w tych piwnicach? co tam jest? ...
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
tyczu
początkujący
początkujący
Posty: 36
Rejestracja: środa 05 kwie 2006, 11:39
Lokalizacja: Stepy

Post autor: tyczu »

Drwalniku przyznam z refleksem szachisty że też bym chętnie sprawdził te piwnice , tak swoją drogą , jak strychy w twojej okolicy :?:

Wracając do MRU , uczyłem się w Porażynie więc sporo czasu spędzaliśmy w systemie,
było to w latach 87-89 . Zapewnienie spokoju nietoperzom ma zasadnicze znaczenie w okresie hibernacji , natomiast późna wiosna i lato to czas kiedy bez szkody dla stałych mieszkańców można zwiedzić jeden z najciekawszych obiektów tego typu. Trasa turystyczna funkcjonuje nadal , właśnie sprawdzałem , obejmuje ona niewielki środkowy fragment umocnień. Zwiedzanie pozostałej części, pomijając kwestie formalne interesujące ale wymaga odpowiedniego ubrania i dobrego niezawodnego światła - tj. przynajmniej 2 latarek na osobę. :)
Awatar użytkownika
sympatyk
leśniczy
leśniczy
Posty: 915
Rejestracja: piątek 10 gru 2004, 00:00
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: sympatyk »

http://fabryka.wp24.pl/ - to jest adres do strony poniemieckiej fabryki paliwa syntetycznego w Policach. Piszę o tym , ponieważ tam też są korytarze zasiedlone przez nietoperze i władze mają z tym problem. Chodzi przede wszystkim o udostępnienie terenu zwiedzającym . Poczytajcie jak chcecie - hej! :aloha:
ODPOWIEDZ