Komputerowe stanowisko leśniczego

SILP, BIP, ACER, GIS, Raporty, mapy numeryczne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
isopyrum
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek 26 mar 2007, 18:03
Lokalizacja: dokąd

Post autor: isopyrum »

To bardzo proste.

Wystarczy kliknąć na pulpicie prawym klawiszem myszy i zmodyfikować ekran. Dzięki temu odkryjemy ścieżkę dostępu do pliku background.png, który trzeba najzwyczajniej podmienić. Trzeba pamiętać, żeby podmieniony obraz miał rozszerzenie png (każdym prsotym programem do obsługi graficznej tego dokonamy) i nazwę background.

Oczywiście trzeba też uważać, jakie zdjęcie wstawiamy (konflikt praw autosrkich) ja wszystkim swoim leśniczym wkładam aktualnie bielika dostępnego na głównej stronie LP w dziale Tapety :)

A uwagi można zawsze dopisać na http://www.rejestrator.lasy.gov.pl/read.php?10,1424
"Niektórzy widzą prawym i lewym okiem dokładnie to samo. I myślą, że to obiektywizm."
Stanisław Jerzy Lec
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105119
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

isopyrum pisze:A uwagi można zawsze dopisać na http://www.rejestrator.la...ead.php?10,1424
Żeby tam pisać trzeba być zarejestrowanym. Żeby się zarejestrować trzeba mieć uprawnienia do rejestracji. A nie wszyscy mają...
isopyrum pisze:Oczywiście trzeba też uważać, jakie zdjęcie wstawiamy (konflikt praw autosrkich)
Ten problem podniósł na cytowanym forum Artur Andrzejewski. A to nie jest problem. W sieci istnieja biblioteki zdjęć i grafik dostępnych na licencjach albo GNU GPL albo Creative Commons. Trzeba tylko sobie ich poszukać.
Tak na szybko - http://www.sxc.hu/
lub - http://www.flickr.com/search/?q=&l=comm ... otos&adv=1
oraz - http://www.freephotobank.org/main.php
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
isopyrum
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek 26 mar 2007, 18:03
Lokalizacja: dokąd

Post autor: isopyrum »

Piotrek pisze:Żeby tam pisać trzeba być zarejestrowanym.
A w czym jest problem?
Piotrek pisze:Trzeba tylko sobie ich poszukać.
Jak mawiają oczywista to 8) oczywistość.
"Niektórzy widzą prawym i lewym okiem dokładnie to samo. I myślą, że to obiektywizm."
Stanisław Jerzy Lec
JĘDREK
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6951
Rejestracja: środa 16 sty 2008, 18:16
Lokalizacja: z siebie samego

Post autor: JĘDREK »

A szanowne koleżeństwo może ma jakiś myk na wyłączenie badziewiastych wygaszaczy ...?
Określenie "badziewiastych" było ... mam nadzieję ... bardzo powściągliwe ... :wink:
"Nie popędzaj mnie. Nie dalejwięcuj mnie"
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105119
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

isopyrum pisze:A w czym jest problem?
Niektórzy przy próbie rejestracji widzą taki ekran jak w załączniku...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Trackdisc
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 257
Rejestracja: czwartek 01 kwie 2010, 13:34
Lokalizacja: Mazury

Post autor: Trackdisc »

Piotrek pisze:Satelitarny? A jak w łączu satelitarnym realizowana jest zwrotna? To znaczy w jaki sposób moje żądanie dostarczane jest do serwera? Bo opinie jakie zebrałem gdy szukałem alternatyw do komórkowego wskazują, że dane do satelity to dostarcza jakiś kurier na piechotę. Tak koszmarnie wolno trwa upload w porównaniu z downloadem. :wink:

PS. A jeśli łącze mam mieć tak niezawodne jak odbieram program TVSAT to jest to porażka.
Mocniej pada śnieg czy burza -zero programu. Zresztą niekoniecznie w mojej najbliższej okolicy - wystarczy, że gdzieś na osi pomiędzy satelitą a anteną. :)
Wiem, że pytanie sprzed prawie dwóch miesięcy, ale nie zauważyłem odpowiedzi - a jest Pan może dalej zainteresowany.

4 miesiące temu zakupiliśmy jednemu leśniczemu taki właśnie zestaw.

Zestaw taki umożliwia Download 6mb, a upload 1mb. Do niedawna te zestawy były w stanie tylko odbiera.

Umowa, którą wybraliśmy to abonament 90zł na 2 lata (sprzęt wypożyczony na ten okres - 1zł).

Przez okres 4 miesięcy nie było żadnej przerwy w dostawie ani zwolnień (nie miałem jednak okazji testować w trakcie ulew, czy śnieżyc - a pomimo zapewnień leśniczego ze bylo ok - pewnosci nie mam).

Predkość i cena są według mnie zadowalające - Drożej niż neostrada czy cdma - ale
- neo jak wiadomo nie zawsze się da
- do sieci komórkowych mam uraz - od 15.00 do 24.00 sa przeważnie dośc mocno obciążone. Leśniczy chętnie dzieli koszty, aby mieć po godzinach pracy dobry internet (zdaje się, że firma płaci 60zł, lesniczy 30zł)

Teraz wady;)
1. tranfer do 4gb. odpada więc jakiekolwiek ściaganie filmów itp...
ALE po wykorzystaniu tranferu prędkość spada do 1mb/1mb - jest to i tak więcej niż przeważnie umożliwia cdma

2. Ping wynosi 710ms (prawie zawsze tyle samo). Sprawia to wrażenie wolnego transferu danych i osoby przyzwyczajone do neostradowego 50-70ms będą się łatwo frustrować. NIe ma też szans pogrania w jakiegolwiek gry sieciowe.
po upływie 0,7 sekundy jednak strony ładują się bardzo szybko.

Patrząc na rozwój sieci komórkowych podejrzewam, że szybko zaoferują lepsze warunki niż internet satelitarny - ale teraz satelita wydaje mi się mocną alternatywą dla CDMA.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105119
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Trackdisc pisze:Zestaw taki umożliwia Download 6mb, a upload 1mb
Dzięki za odpowiedź. Naprawdę upload to aż 1/6 downloadu?! Rewelacyjny wynik w porównaniu z Neostradą gdzie mamy (w zależności od wybranego abonamentu 1/4 (512), 1/4 (1024), 1/8 (2048), 1/12 (6144), 1/10 (10240), 1/20 (20480)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Trackdisc
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 257
Rejestracja: czwartek 01 kwie 2010, 13:34
Lokalizacja: Mazury

Post autor: Trackdisc »

Piotrek pisze:
Trackdisc pisze:Zestaw taki umożliwia Download 6mb, a upload 1mb
Dzięki za odpowiedź. Naprawdę upload to aż 1/6 downloadu?! Rewelacyjny wynik w porównaniu z Neostradą gdzie mamy (w zależności od wybranego abonamentu 1/4 (512), 1/4 (1024), 1/8 (2048), 1/12 (6144), 1/10 (10240), 1/20 (20480)
Tak i smialo moge powiedzieć, ze ten upload jest staly (przy dl 8mb wynosi juz 2024kbt/s)

problemem jednak jest ten nieszczesny ping (na orbitę daleko;p) i przy intensywnym klikaniu po stronach odpowiedz po calej sekundzie bywa meczaca:)
In science it often happens that scientists say, "You know that's a really good argument; my position is mistaken," and then they would actually change their minds and you never hear that old view from them again. They really do it. It doesn't happen as often as it should, because scientists are human and change is sometimes painful. But it happens every day. I cannot recall the last time something like that happened in politics or religion.

C.Sagan
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2627
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Ciekawa sprawa z tym połączeniem leśniczówek do internetu . Jeszcze niedawno miałem problem z zainstalowaniem szybkiego internetu ( w ogóle internetu ) przez kable TP . Coś mi nie grało i zacząłem sprawdzać dlaczego nie można jeśli jest telefon aby podłączyć kompa do internetu . Jak każdy normalny człowiek za pośrednictwem Nadleśnictwa wysłałem zapytanie do operatora TP o to czy są techniczne możliwości podłączenia internetu . Odpowiedź przyszła negatywna bez jakiegokolwiek wyjaśnienia . Zacząłem drążyć temat dalej . Spotkałem firmę która pracuje jako techniczna dla TP i poprosiłem o wyjaśnienia dlaczego lub co uniemożliwia takie połączenie . Ich tłumaczenie było proste - zainstalowano w leśniczówkach do przesyłu danych modemy które pracują w innym systemie ( chodzi o te małe skrzyneczki które były zainstalowane na początku i śmiesznie buczały podczas przesyłu ) . No to ja poprosiłem znowu przez Nadleśnictwo o ich zdjęcie . Nie obyło się to bez tłumaczeń opiekunowi TP dla nadleśnictwa który był nieprzychylny temu pomysłowi . Ugiął się jednak i mi zdjęli . Wykonałem następny ruch i napisałem znowu przez Nadleśnictwo prośbę o zainstalowanie internetu po kablu . I co? :lol: odpowiedź była jedna - nie ma problemu . Dziś mam 2 mega .
Podsumowując operator TP pozbywając się w firmie techników nie zna swoich możliwości , nadleśnictwa są oszukiwane przez opiekunów z ramienia TP co do możliwości technicznych . Swoje doświadczenie przekazałem innym leśniczym i okazało się że jeszcze niedawno 50% nie mogło mieć internetu a obecnie tylko jeden u mnie w nadleśnictwie będzie miał internet nie po kablu .
Awatar użytkownika
Trackdisc
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 257
Rejestracja: czwartek 01 kwie 2010, 13:34
Lokalizacja: Mazury

Post autor: Trackdisc »

A to Ci ciekawostka z tymi modemami.... mógłbym prosić o wiecej szczegółów? Bo pewnie jak podam opiekunowi hasło "jakieś modemy" to zgłupieje. W którym miejscu się je montuje i czy wystarczy je odłączyć, czy do tego jacyś montażyści są potrzebni?
In science it often happens that scientists say, "You know that's a really good argument; my position is mistaken," and then they would actually change their minds and you never hear that old view from them again. They really do it. It doesn't happen as often as it should, because scientists are human and change is sometimes painful. But it happens every day. I cannot recall the last time something like that happened in politics or religion.

C.Sagan
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2627
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

U mnie byly zamontowane modemy DeskPorte 56 K Voice które właśnie blokowały możliwość założenia internetu . Teraz mam DSL z Orange .
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105119
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

To jakaś przedziwna historia. I nie do końca prawdziwa. Niemożliwe, żeby użycie modemu (i to akurat tego modelu) powodowało niemożność uruchomienia połączenia szerokopasmowego.
Możliwe jest natomiast, że stan techniczny linii pozwala na połączenie z internetem przy pomocy modemu natomiast nie pozwala na uruchomienie łącza ADSL czy DSL. Najczęściej jest to spowodowane brakiem na centrali odpowiednich urządzeń (DSLAM lub odpowiedniej liczby kart jeżeli DSLAM istnieje na centrali). Powodem może być również zbyt duża odległość od centrali do abonenta oraz niska jakość kabli na trasie centrala-abonent (kable wielokrotnie łączone z różnej jakości odcinków).
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

les
początkujący
początkujący
Posty: 141
Rejestracja: środa 27 cze 2007, 21:20
Lokalizacja: 13

Post autor: les »

Prawdopodobnie chodzi o PCM (zwielokratniacz linii) - ich zastosowanie uniemożliwia korzystanie z ADSL.
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2627
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Piotr nie znam się na technicznych aspektach tego przesyłu ale z informacji jakie mi powiedzieli technicy z TP to było głównym powodem i niemożliwością założenia DSL . Przy tym bulwersuje mnie że takie schody trzeba przejść aby to załatwić . Tamten modem działał inaczej w innym przesyle niż DSL . Zaś nie wiem jak TP sprawdza możliwość założenia internetu na poszczególne telefony , na pewno nie rozmawiają ze swoimi technikami .
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105119
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

les pisze:Prawdopodobnie chodzi o PCM (zwielokratniacz linii)
Zgadza się. Zapomniałem o nich bo jest chyba już ich niewiele w użyciu. W każdym razie na mojej centrali nie ma :)
Kuna lesna pisze:Piotr nie znam się na technicznych aspektach tego przesyłu ale z informacji jakie mi powiedzieli technicy z TP to było głównym powodem i niemożliwością założenia DSL .
Mocno uprościli sprawę aby nie zalać Cię technicznym żargonem, z którego i tak byś niewiele zrozumiał. Ale to nie modem był powodem tej niemożności. Powodem mogło być to, że nie zawsze można jednocześnie na tej samej linii używać modemu i połączenia szerokopasmowego :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
axe
początkujący
początkujący
Posty: 89
Rejestracja: piątek 04 wrz 2009, 18:59
Lokalizacja: znikąd

Post autor: axe »

Piotrek pisze:
les pisze:Prawdopodobnie chodzi o PCM (zwielokratniacz linii)
Zgadza się. Zapomniałem o nich bo jest chyba już ich niewiele w użyciu. W każdym razie na mojej centrali nie ma :)
Kuna lesna pisze:Piotr nie znam się na technicznych aspektach tego przesyłu ale z informacji jakie mi powiedzieli technicy z TP to było głównym powodem i niemożliwością założenia DSL .
Mocno uprościli sprawę aby nie zalać Cię technicznym żargonem, z którego i tak byś niewiele zrozumiał. Ale to nie modem był powodem tej niemożności. Powodem mogło być to, że nie zawsze można jednocześnie na tej samej linii używać modemu i połączenia szerokopasmowego :)
Raczej chodziło o ISDN.

Kiedyś było to modne - jedna leśniczówka = jedna linia = albo telefon albo modem, no to bach dawali taki ISDN no i mogłeś gadać przez telefon i robić transfer.

Oczywiście odpowiednio to kosztowało i no całkowicie uniemożliwiało zamontowanie DSL-a czy innego ADSL-a (neostrady).

Gdyby to była PCM-ka to już bardziej skomplikowana sprawa (bo to jeszcze na centralce trzeba przepinać) a tak na marginesie to PCM- ek jeszcze całe mnóstwo jest postawionych - np. ja mam jedną :)
Awatar użytkownika
Szarlej
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2120
Rejestracja: piątek 26 lis 2004, 00:00

Post autor: Szarlej »

Baju baj PCM, DSL itp. a tu zbliża się koniec gwarancji na nieużywany sprzęt :lol:
lesniczy457
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 27 lis 2012, 16:25
Lokalizacja: podlaskie

Post autor: lesniczy457 »

Sorry, ale może te pytanie już było. Dlaczego system linux knopix nie jest używany począwszy od DGLP, RDLP, nadleśnictwo? Chodzi mi przede wszystkim o skalowalność dokumentów/wydruki/ na biurku leśniczego.
Awatar użytkownika
Szarlej
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2120
Rejestracja: piątek 26 lis 2004, 00:00

Post autor: Szarlej »

lesniczy457 pisze:.....
Chłopie dobrze żeś temat wydobył i przypomniał mi, że coś takiego istnieje. Jutro muszę ten cały badziew przejrzeć bom służbowego laptopa to chyba ostatni raz na wiosnę w ręku miał i ładował.
lesniczy457
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 27 lis 2012, 16:25
Lokalizacja: podlaskie

Post autor: lesniczy457 »

Szarlej pisze:
lesniczy457 pisze:.....
Chłopie dobrze żeś temat wydobył i przypomniał mi, że coś takiego istnieje. Jutro muszę ten cały badziew przejrzeć bom służbowego laptopa to chyba ostatni raz na wiosnę w ręku miał i ładował.
Ja niestety używam codziennie, ale prywatnego kompa. Ten co stoi na biurku to tylko dla dekoracji :)

:)
ODPOWIEDZ