Podpisy na fakturach za drewno

Pieniądze nie tylko w lasach są ważne...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
frax_81
początkujący
początkujący
Posty: 36
Rejestracja: środa 21 paź 2009, 12:32
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Podpisy na fakturach za drewno

Post autor: frax_81 »

Witam Koleżanki i Kolegów!

Proszę o odpowiedź kto w nadleśnictwach w których Państwo pracują podpisuje faktury za drewno. W przypadku mojego nadleśnictwa jest to osoba zajmująca się sprzedażą drewna, nadleśniczy (ew. z-ca lub inż. nadzoru) oraz główna księgowa (ew. zastępująca księgowa). Tak jest ustalone w regulaminie obiegu dokumentów. Czy nie mogłoby wyglądać to prościej?

Proszę o opinię i z góry dziękuję za podjęcie dyskusji.
"when i die bury me upside down, so the world can kiss my ass"
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22763
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

U nas osoba wystawiająca fakturę - pracownik DT zajmujący się sprzedażą drewna.

PS. Zapytaj swojego nadleśniczego, czy jak tankuje na stacji benzynowej i bierze fakturę, to czy owa faktura też jest podpisana przez dyrektora stacji, jej księgowego, kierownika zmiany itd. :roll: :|
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Abigeil
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1000
Rejestracja: wtorek 11 lip 2006, 13:37
Lokalizacja: Polska

Post autor: Abigeil »

j24 pisze:Zapytaj swojego nadleśniczego, czy jak tankuje na stacji benzynowej i bierze fakturę, to czy owa faktura też jest podpisana przez dyrektora stacji,
Celnie, ha ha, ale wiesz cały ten splendor... :wink:
Awatar użytkownika
kamillo
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1011
Rejestracja: piątek 27 lis 2009, 09:28
Lokalizacja: z biura

Post autor: kamillo »

j24 pisze:U nas osoba wystawiająca fakturę - pracownik DT zajmujący się sprzedażą drewna.
Koniec świata. Proponuję podesłać to Piganowi (o ile nie pakuje właśnie swojego biurka :] ) niech zrobi z tego zarządzenie - koniecznie z dopiskiem: nakazuję stosować :lol:
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105229
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Tutaj mści się inne zarządzenie - to które mówi, że wszelkie dokumenty wydawane "na zewnątrz" muszą być podpisywane przez nadleśniczego lub jego zastępcę. Faktura jest dokumentem wydawanym "na zewnątrz". Tak, wiem że to idiotyzm bo wystarczy odpowiednie zarządzenie wyłączające faktury za drewno z tego wymogu ale jakoś nikt na to nie wpadł. Widocznie jak
Abigeil pisze:cały ten splendor...
Bo przepisy o fakturach mówią, że maja być podpisane przez osobę upoważnioną do ich wystawiania.

PS. Swoją drogą to LP są chyba jedną z niewielu instytucji gdzie fakturowaniem sprzedaży nie zajmuje się księgowość.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
księgowy w LP
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3116
Rejestracja: czwartek 14 lut 2008, 21:33
Lokalizacja: xx

Post autor: księgowy w LP »

Piotrek pisze:Tutaj mści się inne zarządzenie - to które mówi, że wszelkie dokumenty wydawane "na zewnątrz" muszą być podpisywane przez nadleśniczego lub jego zastępcę.
bzdurne i chore zarządzenie...

i tak się zastanawiam...czy przypadkiem ustawa lub rozporządzenie nie jest wyższe rangą niż jakieś bzdurne zarządzenie dyrektora?? :D
i czy jeśli przepisy ustawy o vat nakazują płacić podatek do 25 następnego miesiąca to czy gdy dyrektor w swoim magicznym zarządzeniu nakaże płacić do 30 następnego miesiąca to czy też będziemy to stosować??
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22763
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Piotrek pisze:Tutaj mści się inne zarządzenie - to które mówi, że wszelkie dokumenty wydawane "na zewnątrz" muszą być podpisywane przez nadleśniczego lub jego zastępcę.


A np. AS czy KW - to nie są dokumenty wydawane na zewnątrz?
Z każdym takim dokumentem też latacie po biurze i zbieracie podpisy "wszystkich świętych"? :?: :shock:
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Calosoma
początkujący
początkujący
Posty: 11
Rejestracja: niedziela 02 paź 2011, 11:45
Lokalizacja: Polska

Post autor: Calosoma »

Piotrek pisze:PS. Swoją drogą to LP są chyba jedną z niewielu instytucji gdzie fakturowaniem sprzedaży nie zajmuje się księgowość.
Na wymienionej wyżej stacji benzynowej fakturowaniem również nie zajmuje się księgowość.
Można jedynie się zastanowić czy nie uzasadnione byłoby w tak dużej firmie księgowanie centralne w jednym ośrodku w kraju.
iwanow
leśniczy
leśniczy
Posty: 928
Rejestracja: wtorek 01 sty 2008, 15:14
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Post autor: iwanow »

księgowy w LP pisze:czy przypadkiem ustawa lub rozporządzenie nie jest wyższe rangą niż jakieś bzdurne zarządzenie dyrektora??
E, nie dlaczego? – moja mniejsza połowa zarządziła, że mam wystawiać faktury na papierze w nutki. Czy to jest sprzeczne z ustawą?
Awatar użytkownika
pasiecznicki
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1435
Rejestracja: czwartek 14 paź 2010, 19:52

Post autor: pasiecznicki »

Calosoma pisze:Można jedynie się zastanowić czy nie uzasadnione byłoby w tak dużej firmie księgowanie centralne w jednym ośrodku w kraju.
Obawiam się, że tego ta duża firma może już nie wytrzymać. To fakt, że księgowanie centralne np. dla firm z branży telekomunikacyjnej to norma od lat, ale ....u nas zaraz zaczęłyby się dywagacje o tym czyj podpis, czyje kompetencje no i oczywiście czyja.. wina.
"Ano, posłuchaj ty o tym, że życie jest nie do przewidzenia i że każdy ma jakieś drzwi, co ich nie otworzył".
Andrzej Mularczyk, "Każdy żyje jak umie"
Awatar użytkownika
księgowy w LP
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3116
Rejestracja: czwartek 14 lut 2008, 21:33
Lokalizacja: xx

Post autor: księgowy w LP »

iwanow pisze:E, nie dlaczego?
a np dlatego, że skoro zarządzenia są chore to dziwi mnie po co je ktoś wprowadza...i również dlatego, że skoro ustawodawca się nie boi braku podpisów na fv to z czym ma problem imć Dyrektor??
iwanow pisze:moja mniejsza połowa zarządziła, że mam wystawiać faktury na papierze w nutki. Czy to jest sprzeczne z ustawą?
nie nie jest..ale np z zarządzeniem już tak :roll: :wink: :lol:
wg rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur nie wspomniano nic o papierze w linie :roll: więc możesz fakturować i na papierze w serduszka jak Ci się to będzie bardziej podobać :D określono jednak wymogi jakie powinna spełniać prawidłowo wystawiona fv :D i więc skoro nie jest obowiązkowe ich podpisywanie to w takim razie po kiego dalej brnąć w te durnowate zarządzenia :) ??
pasiecznicki pisze:Obawiam się, że tego ta duża firma może już nie wytrzymać.
przepraszam, ale Twoje obawy są bezpodstawne :) i prędzej czy później do tego dojdzie...
pasiecznicki pisze:u nas zaraz zaczęłyby się dywagacje o tym czyj podpis, czyje kompetencje no i oczywiście czyja.. wina.
"problem" (celowe użycie "" :D ) do przejścia...wystarczy tylko przytemperować trochę zapędy leśnej dziatwy :wink: i temat sam się rozwiąże :)
poza tym...jeśli chodzi o podpisy to zapewne i w Twojej jednostce jest wzór Twojego podpisu w schemacie kontroli wewnętrznej :) a jak nie ma to żaden problem coś takiego wykonać :)
iwanow
leśniczy
leśniczy
Posty: 928
Rejestracja: wtorek 01 sty 2008, 15:14
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Post autor: iwanow »

Na hipotetycznej stacji benzynowej jeden klient mówi „proszę o paragon” i go dostaje, drugi mówi „proszę o fakturę” i słyszy:
- Proszę jechać 20 km do mojego szefa, on panu fakturę wystawi, a ja paragonu panu nie wydrukuję – wydrukuje go szef.

Ciekawe jak szybko zainteresowała by się tym skarbówka.

W naszym ndl takie działanie wynika z wewnętrznych zarządzeń.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105229
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

iwanow pisze:W naszym ndl takie działanie wynika z wewnętrznych zarządzeń.
Zawsze mówiłem, że niechęć do kas fiskalnych w leśniczówkach doprowadza do granic absurdu i prawa...
Pewnych rzeczy nie mogę zrozumieć - najpierw odwlekania jak tylko się da i wszelkimi możliwymi sposobami (czasem na granicy prawa a czasem poza nią nawet) momentu wprowadzenia do LP obowiązku używania kas fiskalnych a potem, gdy uników robić się już dłużej nie dało, ograniczania ilości kupowanych kas. Każda normalna firma mając do nabycia taką ilość kas w krótkim czasie, rozpisała by przetarg na dostawę i serwis, a ponieważ było by tych kas tak wiele to uzyskała by na pewno znaczące rabaty. U nas jak tylko można zmniejszano jednorazowe zakupy, rozkładano je w czasie itp. Podobno przez oszczędności...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
juniperus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 357
Rejestracja: czwartek 22 lut 2007, 21:17
Lokalizacja: to widać

Post autor: juniperus »

PS. Swoją drogą to LP są chyba jedną z niewielu instytucji gdzie fakturowaniem sprzedaży nie zajmuje się księgowość.
U nas właśnie się zajmuje.
juniperus (but not communis :) )
ccchania
początkujący
początkujący
Posty: 125
Rejestracja: środa 26 paź 2011, 18:47
Lokalizacja: pomorze

Post autor: ccchania »

U nas również-faktury,sprzedaż detaliczna-księgowość.Jest to wygodne do rozliczania zaliczek,należności,odsetek itp.Transfery kwitów wywozowych też przyjmuje księgowa i zaraz fakturuje.
ccchania
początkujący
początkujący
Posty: 125
Rejestracja: środa 26 paź 2011, 18:47
Lokalizacja: pomorze

Post autor: ccchania »

A co do kas fiskalnych to w w moim n-ctwie każde leśnictwo ma kasę i sprzedaż odbywa się w leśnictwach również.N-ctwo rozwleczone /do ok.50 km do n-ctwa/Na kasy był rabat a oprócz tego gość od kas co kwartał przyjeżdza i zmienia w kasach cennik.Jakoś sprawnie to wszystko idzie.
Awatar użytkownika
SmutnyMnietek
początkujący
początkujący
Posty: 202
Rejestracja: środa 22 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: stąd

Post autor: SmutnyMnietek »

Od wielu lat sprzedaż drewna-wszystkich sortymentów- prowadzi wyłącznie nadleśnictwo. Nie ma problemu podpisów, czy księgowań, bo wszystko odbywa się na miejscu. Nasza rola sprowadza się do odbioru, sporządzenia ROD, transferu danych i wydaniu drewna wraz z kwitami wywozowymi lub potwierdzenie wydania na fakturze. Sprawdza się to od lat, nie ma potrzeby psucia.
ccchania
początkujący
początkujący
Posty: 125
Rejestracja: środa 26 paź 2011, 18:47
Lokalizacja: pomorze

Post autor: ccchania »

To by dopiero było gdyby po metr drobnicy trzeba by jechać do n-ctwa 50 km.Zjedli by nas żywcem.Leśniczy sprzeda.Podleśniczy też ma upoważnienie.Taki system jest dobry dla społeczeństwa.Przynajmniej tak mi się wydaje i u nas się sprawdza.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105229
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

ccchania pisze:Taki system jest dobry dla społeczeństwa.Przynajmniej tak mi się wydaje i u nas się sprawdza.
Taki system działa od kilkudziesięciu lat i zmienianie go tylko z powodu wprowadzenia komputera i/lub kasy fiskalnej to piramidalna głupota.
Ciekaw jestem "pomysłów" LP na czas gdy transakcje kartą kredytową/debetową staną się bardziej opłacalne (spadną prowizje dla operatorów) i trzeba będzie się dostosować do tych wymagań klientów.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2642
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Po wprowadzeniu kas fiskalnych w leśniczówkach boli mnie natomiast teraz wzór asygnaty . Bardzo potrzebne by było zamiast na asygnacie suma kwot z vatem suma sortymentów podzielona na nie . Dlaczego to potrzebne ?. Ponieważ drukując gałęzie przeplatane z opałem w rożnych gatunkach i wprowadzaniu ich na kasę dochodzi do wielu błędów i długiego czasu ich wprowadzania . Jakby były sumy zbiorcze jak jest na kwitach można wprowadzić te sumy na kasę . Obecnie ułatwiłem sobie życie drukując przed wydrukiem magazyn z rejestratora gdzie jest zsumowane poszczególne sortymenty .
ODPOWIEDZ