Gajówka na Jelni

Co drzewiej bywało w leśnictwie w Polsce i na świecie...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
jurjuszi
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: sobota 02 lip 2011, 21:34
Lokalizacja: Warszawa

Gajówka na Jelni

Post autor: jurjuszi »

Na wstępie chciałbym wszystkich powitać, jako że jestem to nowym użytkownikiem.
Nie mam nic wspólnego z leśnictwem. Skierowałem swe kroki tutaj, bo mam nadzieję że ktoś naprowadzi mnie na trop.

Była sobie kiedyś (w okresie międzywojennym) gajówka na jednej z wysp na bagnie Jelnia - nadleśnictwo Miory lub Brasław (obecnie Białoruś). Chcę zdobyć jakiekolwiek informacje na jej temat - kto tam mieszkał, do kiedy, w jakich latach gajówka istniała itp. Cokolwiek.

pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na jakikolwiek sygnał.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170082
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Dysponuję wykazem prcowników LP z lat 30-ych XX w., ale tylko z podziałem na nadleśnictwa, w których pracowali i na stanowiska, bez podania konkretnego leśnictwa.
W poniedziałek mogę zerknąć do owego wykazu.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
jurjuszi
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: sobota 02 lip 2011, 21:34
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jurjuszi »

Byłoby super, zawsze to jakiś początek mógłbym eliminować nazwisko po nazwisku.
Dzięki :)

pozdr
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170082
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Nadleśnictwo Brasław
Czerwony Dwór, poczta Brasław, powiat brasławski, województwo wileńskie.

Stodólski Edward - adiunkt leśny p.o. nadleśniczego
Mikułaniec Wacław - leśniczy
Pujszo Izydor - leśniczy
Gierko Bronisław - leśniczy
Łaszkiewicz Tadeusz - leśniczy

Nadleśnictwo Miory
poczta Miory, powiat brasławski, województwo wileńskie

Aleksandrowicz Paweł - adiunkt leśny, p.o. nadleśniczego
Jacewicz Henryk - leśniczy
Mierzwowicz Jan - leśniczy
Komar Jerzy - leśniczy
Zaleski Wincenty - nadzorca leśny, p.o. leśniczego.

Tyle mam danych z tych dwóch nadleśnictw. Życzę owocnych poszukiwań :)
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
jurjuszi
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: sobota 02 lip 2011, 21:34
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jurjuszi »

Dziękuję bardzo za poświęcony czas i pomoc.

pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170082
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Proszę uprzejmie, jakby co to polecam się na przyszłość :)
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

Sten pisze:Dysponuję wykazem prcowników LP z lat 30-ych XX w., ale tylko z podziałem na nadleśnictwa, w których pracowali i na stanowiska, bez podania konkretnego leśnictwa.
W poniedziałek mogę zerknąć do owego wykazu.
Niestety, wykaz, o którym piszesz nie jest kompletny.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170082
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

To fakt, brak w niektórych nadleśnictwach niższych stanowisk. To podobnie jak z naszą jubileuszową leśną książką teleadresową, wydaną na 80 lecie LP, są jednostki, które wogóle nie podały danych osobowych pracowników.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Gorajczyk66
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1093
Rejestracja: czwartek 24 maja 2007, 17:32
Lokalizacja: z Kaszub.

Post autor: Gorajczyk66 »

jurjuszi pisze: Cokolwiek.
Zajrzyj proszę do tego atlasu oraz tutaj.

Spróbuję jeszcze coś poszukać; proponuję jednocześnie poszukiwania w bibliotekach cyfrowych.
Przydatne więc może być to oraz to a w tym to .

Nieocenioną pomocą może służyć lokalne Tow. Genealogiczne - lub zbiory Archiwum Państwowego a także archiwalia kościelne.
A może miejscowi leśnicy- hobbyści lub archiwalia lasów ?
Bogusław.

„Nadchodza znowu epoki, w których przeżyje tylko to, co umie pełzać”. Mikołaj Gomez Davilla

_______________________________________
Awatar użytkownika
rojber1410
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4091
Rejestracja: wtorek 05 kwie 2011, 23:07
Lokalizacja: ADELNAU

Post autor: rojber1410 »

w kalendarzu leśnym z 1928 r znalazłem to: Nadleśnictwo Brasławskie-poczta Brasław .Nadleśniczy:Hurko-Romejko Jan.Leśniczowie:Ostrowski Antoni,inż.Bujwid Witold,Arnd Jan,Łaszkiewicz Tadeusz.Sekretarz:Mikułaniec Wacław
Nie wiem, ile wytworzyliśmy niedorzecznych kodeksów postępowania i bezsensownych wierzeń religijnych; nie wiem też, jakim sposobem wryły się tak głęboko we wszystkich krajach świata w umysł człowieka; warto jednak zaznaczyć, że wierzenie wpajane w pierwszych latach życia, gdy mózg jest wrażliwy, staje się niemal instynktem; a zasadniczą cechą instynktu jest to, że się go słucha niezaleąnie od tego, co mówi rozum. Karol Darwin
Awatar użytkownika
Gorajczyk66
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1093
Rejestracja: czwartek 24 maja 2007, 17:32
Lokalizacja: z Kaszub.

Post autor: Gorajczyk66 »

Strona o Miorach.
Bogusław.

„Nadchodza znowu epoki, w których przeżyje tylko to, co umie pełzać”. Mikołaj Gomez Davilla

_______________________________________
Awatar użytkownika
rojber1410
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4091
Rejestracja: wtorek 05 kwie 2011, 23:07
Lokalizacja: ADELNAU

Post autor: rojber1410 »

Na mocy zarządz.Komis.Ziem Wschodnich,któremu do czasu inwazji bolszewickiej podlegała Ziemia Wileńska,z d.11.IX 1919r. lasy państwowe tworzyły Wileński Zarząd Dóbr Państwowych z siedzibą w Wilnie,obejmujący pow.wileński,lidzki,dzwiński,i grodzieński. Zasadnicza zmianę wprowadził przebieg wypadków, wynikłych podczas inwazji.Zajęta niespodziewanie przez rząd Litwy Kowieńskiej uwolniła się wkrótce Ziemia Wileńska z pod okupacji litewskiej, tworząc t.zw.Litwę Środkową.zwierzchnią władzę sprawował w niej Nacz.Dow.Wojsk Litwy Środk., który w d.12.X.1920r.powołał Tymcz.Kom.Rządzącą, a sprawy leśnictwa powierzył Dyr.Dep.Roln.i Lasów.Od tego też okresu datuje się tworzenie ówczesnego okręgu administracyjnego wileńskiego.W 1922r. obszar lasów tego okręgu znacznie się zwiększył wskutek ostatecznego przejęcia lasów b. Litwy Środkowej.Okręg wileński, z chwilą złączenia Ziemi Wileńskiej z Rzeczpospolitą (6.IV.1922r.),podległym się stał władzy organów centralnych.W roku zmienione zostały granice okręgów wileńskiego i białowieskiego przez wydzielenie 13 nadleśnictw z okr.białowieskiego na korzyśc okr. wileńskiego.(Kalendarz Leśny na rok 1928)
Nie wiem, ile wytworzyliśmy niedorzecznych kodeksów postępowania i bezsensownych wierzeń religijnych; nie wiem też, jakim sposobem wryły się tak głęboko we wszystkich krajach świata w umysł człowieka; warto jednak zaznaczyć, że wierzenie wpajane w pierwszych latach życia, gdy mózg jest wrażliwy, staje się niemal instynktem; a zasadniczą cechą instynktu jest to, że się go słucha niezaleąnie od tego, co mówi rozum. Karol Darwin
ODPOWIEDZ