Potrzebne tablice miąższości Czuraja

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

Nikita
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 24 kwie 2008, 14:05

Potrzebne tablice miąższości Czuraja

Post autor: Nikita »

Nie posiadam tablic M.Czuraja do obliczenia miąższości pojedynczego drzewa stojącego, czy ktoś dobry poda mi te wartości. Dodam, że obliczyłam sobie z takiego wzoru Denzina, ale chciałabym to sprawdzić a tymi tablicami.
Tak prawdę mówiąc to nigdy ich nie widziałam jak wyglądają. Tylko czytałam o nich, że są Czuraja i Radwańskiego i jakiegoś tam jeszcze.
Proszę o pomoc, a oto dane:
- jesion 40 lat o pierśnicach: 64cm. 54cm i 67cm
- klon 15-20 lat o pierśnicy 29cm
- głóg 20 lat o pierśnicy 29cm
Dodam, że pierśnicę pomierzyłam poprzez pomiar obwodu drzewa na wys. 1,3m ale dla moich potrzeb to chyba będzie dobrze.
Z góry dzięki[/b]
Awatar użytkownika
yakec
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1997
Rejestracja: czwartek 09 lut 2006, 08:55
Lokalizacja: z lasu...?

Post autor: yakec »

Potrzebna jest o ile sie nie myle jeszcze wydokość
Myślenie ma kolosalną przyszłość
Nikita
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 24 kwie 2008, 14:05

Post autor: Nikita »

Skoro tak to podam,
ale te wartości bo były określane bardzo na oko;)
- jesion 40 lat ma ok. 30m wysokości
- głóg i klon ok. 20m wysokości.
Acha nie podałam jeszcze, że jest:
- jesion 20lat o pierśnicy 29cm i wysokości ok. 20m

Jedynie z tych pomiarów jestem pewna pierśnicy, wiek podawał mi ludzik, którego te drzewka są, a wysokość, ojojoj tylko na oko określona. Więc jak to to prosze dopasować.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170212
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

znalazłem w swoich zbiorach książeczkę - "tablice pomocnicze leśniczego" ale tam niestety nie ma gatunków, których szukasz. Z lisciastych jest brzoza, buk, buk karpacki, dąb, grab, olsza i osika. Książeczka wydana w 1964 r., autorstwa Stefana Rufińskiego.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

Mam tablice Czuraja przed sobą - 1974 rok. Ale to są tablice miąższości drewna okrągłego.
Średnica środkowa w cm i długość w m. Nie wiem czy Czuraj opracował też tablice do drzew stojących :(

Zraz, zaraz coś wygrzebałem - zaraz Ci podam :)

[ Dodano: 2008-04-26, 00:05 ]
Guzik :?
To są tablice Grudnera i Schwappacha w opracowaniu Gottwalda ale tylko dla ol, brz, bk, db, md, jd, i św. Z tych gatunków mogę Ci podać - jeśli chcesz ??
Nikita
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 24 kwie 2008, 14:05

Post autor: Nikita »

Bardzo dziękuję, za próby pomocy, ale właśnie jakiś przemiły leśniczy a może nadleśniczy podał mi potrzebne dane przez telefon. Jednak istnieją ludzie, którzy przez telefon podadzą informację nie żądając nic w zamiam.
Dziękuję miłym leśnikom :)
grudzień
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 20:16
Lokalizacja: z lasu

Post autor: grudzień »

Czy może mi ktoś podać inf. z Tablic dla drzew stojących dla sosny dla wieku ponad 80 od jakiej grubości pierśnicy rozpoczynają się dane a na jakiej kończą i jakie jest od stopniowanie?
Awatar użytkownika
Agnieszka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 12973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2007, 17:54

Post autor: Agnieszka »

Miąższość grubizny drzewa w m3 i miąższość całego drzewa w m3 zaczyna się od 14 cm do 80 cm z odstopniowaniem co 1 cm.
"Tablice miąższości kłód odziomkowych i drzew stojących" M. Czuraj
Czarodziejka zawsze działa. Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.(A. Sapkowski)
grudzień
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 20:16
Lokalizacja: z lasu

Post autor: grudzień »

Dziękuję serdecznie za pomoc!
grudzień
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 20:16
Lokalizacja: z lasu

Post autor: grudzień »

Agnieszka czy możesz mi podać jeszcze to samo tylko, że dla wysokości?
Awatar użytkownika
Agnieszka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 12973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2007, 17:54

Post autor: Agnieszka »

Możesz :) Proszę Cię bardzo :)
Przy pierśnicach:
14-34 cm wysokości są od 14-38 m, z odstopniowaniem co 1 m
35-44 cm wysokości są od 16-40 m, z odstopniowaniem co 1 m
45-54 cm wysokości są od 19-40 m, z odstopniowaniem co 1 m
55-64 cm wysokości są od 21-40 m, z odstopniowaniem co 1 m
65-74 cm wysokości są od 24-40 m, z odstopniowaniem co 1 m
75-80 cm wysokości są od 26-40 m. z odstopniowaniem co 1 m
Czarodziejka zawsze działa. Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.(A. Sapkowski)
Awatar użytkownika
Qter6
początkujący
początkujący
Posty: 220
Rejestracja: sobota 16 sie 2008, 20:25
Lokalizacja: Mieszkam w Polsce

Post autor: Qter6 »

Nikita pisze:Skoro tak to podam,
ale te wartości bo były określane bardzo na oko;)
- jesion 40 lat ma ok. 30m wysokości
- głóg i klon ok. 20m wysokości.
Acha nie podałam jeszcze, że jest:
- jesion 20lat o pierśnicy 29cm i wysokości ok. 20m

Jedynie z tych pomiarów jestem pewna pierśnicy, wiek podawał mi ludzik, którego te drzewka są, a wysokość, ojojoj tylko na oko określona. Więc jak to to prosze dopasować.
Jeśli chodzi o wysokość Js 40-letniego, to obawiam się że wartość wysokości stanowczo przekroczyłeś, 30 metrowe drzewa to rzadkość w lesie, a jeśli się takie zdarzą to na pewno ilość wiosen jest większa niż 40 nawet przy idealnej bonitacji i warunkach wzrostowych.

Nie masz pewnie wysokościomierza, więc wysokość zmierz blaszką porównawczą. Bardzo proste w wykonaniu urządzenie.

Pomiar wykonaj zaznaczając na drzewie określoną wartość wysokości (np. 2m). Następnie oddal się od drzewa tak byś w szczerbince blaszki złapał zaznaczoną daną wyskość (2m).
Następnie przesuwaj blaszkę ku wierzchołkowi drzewa zapamiętując ile razy blaszkę przesunąłeś o swoją stałą (2m) i pomnóż przez (w tym przypadku 2m) i masz wartość wysokości.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Kilku frajerów rządzi świata tego polityką
Najpotężniejsi z nich myślą o władzy nad galaktyką
grudzień
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 20:16
Lokalizacja: z lasu

Post autor: grudzień »

Dziękuję Agnieszka!!! :*
mitwa
początkujący
początkujący
Posty: 22
Rejestracja: wtorek 02 sie 2005, 00:00
Lokalizacja: Z lasu

Post autor: mitwa »

Witam

Mam prośbę, czy ktoś wie gdzie można dostać tablice miąższości dla drzew stojących?
A póki co czy jesteście mi w stanie podać miąższość dla drzew stojących takich jak:

Topola wys. 25m pierśnica 65cm
Jesion wys. 11m pierśnica 50cm
Brzoza wys. 13m pierśnica 48cm

Dziękuję
Awatar użytkownika
mir
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 430
Rejestracja: wtorek 29 lis 2005, 00:01

Post autor: mir »

mitwa pisze:Jesion wys. 11m pierśnica 50cm
Czuraj za Orłow'em nie przewiduje średnicy 50cm dla wysokości 11m w jesionie w ogóle to dość kuriozalne wymiar jak na warunki leśne - bardziej do jakiejś zadrzewieniówki pasuje. Czuraj wzorował swoją pracę na wcześniejszych pracach Gottwalda, który zaś korzystał z dr. Grundnera i dr. Schwappacha (1913) oraz inż. Strzemeckiego i Korzeniowskiego (1930). Posil się wzrokową oceną lub wzorem dendrometrycznym na objętość strzały/kłody.
Awatar użytkownika
mir
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 430
Rejestracja: wtorek 29 lis 2005, 00:01

Post autor: mir »

Pewien sposób, prosty i pospolity bardzo, dla obliczania wysokości drzewa bez przyrządów specjalistycznych, dla tępych gajowych przynależny z lat 50tych ubiegłego wieku i nieprzystojący dzisiejszym uczonym umysłom.
Stań tak daleko od drzewa jak byś się spodziewał że czubek spadnie kiedy je spuścisz. Następnie odwróć się tyłem do niego i pochyl się tak byś między nogami swoimi jego czubek zobaczył. Nie bliżej nie dalej tylko akurat. Potem dodaj dwa kroki i zmierz od swoich stóp do pnia metry.

No, a jak już ci się sprawdzi to idź na studia i ucz się pilnie abyś wiedział coś narobił za radą starego gajusa po podstawówce. :wink:
mitwa
początkujący
początkujący
Posty: 22
Rejestracja: wtorek 02 sie 2005, 00:00
Lokalizacja: Z lasu

Post autor: mitwa »

Hmm, co do jesiona to rośnie on w zadrzewieniu więc wymiary są dość nieproporcjonalne. Ale dlaczego skupiłeś się tylko na jednym gatunku?. Co z resztą?
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22757
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

mitwa pisze: (...)
Topola wys. 25m pierśnica 65cm
Jesion wys. 11m pierśnica 50cm
Brzoza wys. 13m pierśnica 48cm

Dziękuję
1. 3,22 m3 grubizny, 3,61 m3 miąższość całego drzewa;
2. brak danych;
3. brak danych.

Źródło: "Tablice miąższości kłód odziomkowych i drzew stojących" Marian Czuraj, PWRiL W-wa, 1991r.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170212
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

mitwa pisze:Brzoza wys. 13m pierśnica 48cm
Tak sobie rzuciłem okiem na "Tablice pomocnicze leśniczego" - autorstwa Stefana Rufińskiego i w "miąższość grubizny bez kory drzew stojących" dla pierśnicy 47-51 cm, minimalna wysokość to 16 m. (wynosi ona 1,21 m3). Wysokość 13 m. występuje tylko do pierśnicy 15 - 17 cm.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
masiet
początkujący
początkujący
Posty: 26
Rejestracja: czwartek 21 maja 2009, 16:47
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: masiet »

Witajcie! Pilnie potrzebuję tablic miąższości Radwańskiego... Mam nadzieję, że jesteście w stanie mnie wspomóc:) Darz Bór!
"Aby poznać i zrozumieć świat nie wystarczy nawet 100 razy o nim przeczytać, trzeba go zobaczyć na własne oczy".
ODPOWIEDZ