Odnaleziono pradziadka T-rexa

Zagadnienia z szeroko pojętej ekologii, przyrody, środowiska i biologii...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77838
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Odnaleziono pradziadka T-rexa

Post autor: drwalnik »

"W Chinach odkryto najstarszego przodka olbrzymich mięsożerców - donosi dzisiejsze "Nature". W październiku ubiegłego roku minęło sto lat od opisania najbardziej znanego wymarłego zwierzęcia na świecie. Drapieżnik z półtorametrową paszczą - Tyrannosaurus rex, ważący tyle co słoń od razu rozbudził wyobraźnię ludzi. Występował też w filmach: od pierwszego King Konga po "Jurassic Park". Z czasem znajdowano kolejne szkielety - najsłynniejszy i największy, zwany Sue, sprzedano do chicagowskiego muzeum przyrodniczego za ponad 8 mln dolarów. Odkryć dokonywano też pod mikroskopem - niedawno udało się wyizolować resztki tkanek miękkich z kości T. rex oraz ustalić tempo jego wzrostu (okazało się, że jak ludzkie nastolatki, tyranozaury miały burzliwy okres dojrzewania). Wciąż nie ustają spory o to, jak szybko tyranozaur się poruszał i czy był drapieżnikiem, czy padlinożercą. Ale równie fascynujące są pytania o rodowód tyranozaura. Na wiele z nich może dać odpowiedź odkrycie naukowców z pekińskiego Instytutu Paleontologii Kręgowców i Paleoantropologii Chińskiej Akademii Nauk oraz ich amerykańskich kolegów." reszta na gazeta.pl
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Jagoda
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5298
Rejestracja: piątek 03 lut 2006, 17:25

Odczernić T-rexa!

Post autor: Jagoda »

Jestem zdecydowanie za teorią, że T-rex był tylko niewinnym padlinożercą! A przekonał mnie słynny amerykański paleontolog Jack Horner. Jego argumenty są następujące:
Po pierwsze: T-rex miał zdecydowanie za krótkie przednie łapy by skutecznie nimi cokolwiek atakować, rozrywać, szarpać i mocno trzymać.
Po drugie: odnaleziono szkielety całej grupy T-rexów, które musiały umrzeć w tym samym czasie, a więc poruszały się razem jako grupa. A drapieżniki (te wiekie) najczęściej chodzą same.
Po trzecie: T-rexy miały świetnie rozwinięte płaty węchowe, jak padlinożercy wyczuleni na śliczne zapaszki smacznej padlinki.
Po czwarte: zbyt małe oczka (cóż z tego, że wredne...) by wypatrzeć ofiarę.
Po piąte: zbyt olbrzymie łapy tylne by szybko biegać (poruszał się raczej wolnym dostojnym krokiem, ale pokonywał olbrzymie dystanse...)
I jest jeszcze parę innych...
Horner porównuje T-rexa do sępów, które również mają świetny węch i przemierzają niesamowite odległości by znaleźć żarcie...
Oczywiście, jest trochę argumentów zbijających argumenty Hornera, ale mnie podoba się ta teoria, bo przez tyle lat wcześniej nikt na nią nie wpadł!
:)
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77838
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... woooow ... jestem pod wrażeniem ... :D ... pozytywnym :D ...
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Jagoda
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5298
Rejestracja: piątek 03 lut 2006, 17:25

Post autor: Jagoda »

drwalnik pisze:... woooow ... jestem pod wrażeniem ... :D ... pozytywnym :D ...
A cóż to ma znaczyć, Drwalniku? :043: Czyżby teoria Hornera zwaliła Cię z nóg? :P
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77838
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... raczej Twoja znajomość tematu :D ...
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Jagoda
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5298
Rejestracja: piątek 03 lut 2006, 17:25

Post autor: Jagoda »

drwalnik pisze:... raczej Twoja znajomość tematu
To właśnie chciałam zobaczyć napisane czarno na białym. :P
Awatar użytkownika
marekjan
początkujący
początkujący
Posty: 50
Rejestracja: sobota 04 lut 2006, 22:01
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: marekjan »

Jagoda pisze:Jestem zdecydowanie za teorią, że T-rex był tylko niewinnym padlinożercą
Dla sympatyków T - rexa niestety ala wiele wskazuje na to, że była to olbrzymia jurajska hiena. Widziałem Hornera na Discavery i przyznaję, że jego argumenty są logiczne
...i ani mru mru.
Jagoda
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5298
Rejestracja: piątek 03 lut 2006, 17:25

Post autor: Jagoda »

Horner to jest ciekawy gość - uchodził w młodości za totalnego nieuka, a wyrósł na wiodącego specjalistę od diznoaurów.
Był konsultantem przy "Parku Jurajskim" i w takim razie nie rozumiem dlaczego pozwolił ze ślamazarnego padlinożercy T-rexa zrobić pędzącą za samochodem rakietę z żywym człowiekiem w przełyku!
:lol:
Wiem co powiecie: bo to bajka była przecież...
:wink:
Awatar użytkownika
Gollum
VIP
Posty: 3956
Rejestracja: sobota 04 cze 2005, 00:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gollum »

Jagoda pisze:uchodził w młodości za totalnego nieuka
Einstein też został uznany za mało rozgarniętego
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77838
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

Jagoda pisze:Wiem co powiecie: bo to bajka była przecież...
... a nie? miała dobrze się sprzedać ...
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
ODPOWIEDZ