Kolej na Ojcowski Park Nardowy?

Zagadnienia z szeroko pojętej ekologii, przyrody, środowiska i biologii...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ostwall
początkujący
początkujący
Posty: 55
Rejestracja: środa 16 lut 2005, 00:00
Lokalizacja: Polska

Kolej na Ojcowski Park Nardowy?

Post autor: ostwall »

I kolejna afera. Tym razem w Ojcowskim Parku Narodowym. Pewna firma, Akademia Ekonomiczna z Krakowa (!) i lokalne władze zamierzją zbudować ekskluzywne osiedle domków oraz kampus Akademii w bezpośredniej bliskości Parku. Oszołomstwo, głupota i arogancja niektórych Polaków są przerażające! Dopiero co był problem z Via Baltica i zagrożeniem Zielonych Płuc Polski (szczęślwie, nowy Minister Środowiska rozwiązał problem unieważniając wszystkie wcześniejsze decyzje i ustalenia:) teraz kolejna afera. Kiedy wreszcie zaczniemy traktować skarby przyrody i przyrodnicze dziedzictwo tak jak należy tzn. co najmniej tak jak skarby kultury i dziedzictwo kulturowe? Kiedy wreszcie liczyć się zacznie wiedza i kompetencje a nie tylko "biznes" i widzimisię lokalnych kacyków? Chyba musi minąć 40 lat aby to wszystko wymarło, jak za Mojżesza?
Ojcowski Park Narodowy jest obszarem sieci Natura 2000, ale co to kogo obchodzi.
Można poprzeć protest przeciwko inwestycji w OPN - szczegóły: http://www.opn.most.org.pl/protest.htm
czeremcha
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 8810
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2005, 00:00
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: czeremcha »

Już się podpisałam :)
Pozdrawiam cieplutko, czeremcha

Lasy zaspane i bliskie codziennym naszym hałasom obiecują wilgotną ciszę WIERZĘ LASOM - M. Sewen, A. Kreczmar

"ty nie idziesz sama
chodzą wraz z tobą wszystkie drzewa..."
Awatar użytkownika
Gollum
VIP
Posty: 3956
Rejestracja: sobota 04 cze 2005, 00:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gollum »

To będzie postępowało. Najpierw byznes poznański wymógł na ministrze zmniejszenie Wielkopolskiego Parku Narodowego. Teraz mamy Kraków i OPN. A jakoś cicho o Kampinoskim PN, który zapewne już został w połowie zabudowany.
Warto tu przypomnieć tym, co chcą budować i tym, co się na to zgadzają, że za olewanie dyrektyw Natury 200 kraj płaci gigantyczne kary.
Awatar użytkownika
Hania
wiceminister
wiceminister
Posty: 30246
Rejestracja: czwartek 16 gru 2004, 00:00
Lokalizacja: Z-ec

Post autor: Hania »

Ja też się podpisałam, ale z doświadczenia wiem, że takie podpisy niestety wiele nie dają :(
Ale warto spróbować :)
W maju byłam w Ojcowskim Parku i jak każdy jest niezwykły, piękny i zasługujący na ochronę... a ktoś sobie wymyślił, żeby zbudować w jego sercu osiedle - 200 domków ... :evil:

--
Pozdrawiam serdecznie
Hania
"Zielono mi, zielono w głowie,
zielone trawy obrastają mą skroń,
zielony mętlik, o którym nie powiem,
zielone me czoło ociera ma dłoń..."
Borsuk
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5015
Rejestracja: czwartek 06 sty 2005, 00:00
Lokalizacja: tubylec

Post autor: Borsuk »

Gollum pisze:A jakoś cicho o Kampinoskim PN, który zapewne już został w połowie zabudowany.
... zabudowany to rzeczywiście jest w zachodniej części, od strony Warszawy (skąd inąd jest to postepujacy proces już od czasów wojny), ale centrum i zachodnia część Puszczy raczej pustoszeje, postepuje, co prawda powoli, proces wykupów gruntów ...

... starzy ludzie mieszkajacy w Puszczy wymierają, a młodzi uciekają do Warszawy, tak że są problemy z utrzymaniem dawnej ekstensywnej gospodarki rolnej (charakterystyczne stogi) w niektórych rejonach Parku, dla której ochrony, miedzy innymi, powstał Park ...

... ponadto leśnicy kierujący parkiem dość mocno i skutecznie bronią Puszczy przed zabudowaniem ...

8)
... chcesz pokoju - szykuj się na wojnę ...
Awatar użytkownika
Lasman
leśniczy
leśniczy
Posty: 522
Rejestracja: poniedziałek 11 paź 2004, 00:00
Lokalizacja: PODKARPACIE

Post autor: Lasman »

Mi to już rece opadają ... :| co rusz to próbuja zniszczyć jedyny skarb Polski jakim jest przyroda i ostałe się jeszcze PN itp. Podpisałem się ale wiem że bez poparcia wiekszości społeczeństwa sami nic nie zdziałamy dopóki ludzie nie zrozumieją ile warte jest środowisko naturalne, lasy, naturalne łąki ... dużo by tu wymieniać... szkoda gadać ...
Pozdrawiam B@rtek
czeremcha
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 8810
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2005, 00:00
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: czeremcha »

To rzeczywiście przykre, ale z drugiej strony, ludzi ciągnie do lasu ;) Mizerne to jednak pocieszenie :( skoro chcą niszczyć coś tak pięknego i cennego :(
Pozdrawiam cieplutko, czeremcha

Lasy zaspane i bliskie codziennym naszym hałasom obiecują wilgotną ciszę WIERZĘ LASOM - M. Sewen, A. Kreczmar

"ty nie idziesz sama
chodzą wraz z tobą wszystkie drzewa..."
Awatar użytkownika
Gollum
VIP
Posty: 3956
Rejestracja: sobota 04 cze 2005, 00:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gollum »

Borsuk pisze:leśnicy kierujący parkiem dość mocno i skutecznie bronią Puszczy przed zabudowaniem ...
Wielkopolscy też bronili :cry:
Awatar użytkownika
ostwall
początkujący
początkujący
Posty: 55
Rejestracja: środa 16 lut 2005, 00:00
Lokalizacja: Polska

Post autor: ostwall »

Hania pisze:ale z doświadczenia wiem, że takie podpisy niestety wiele nie dają
To chyba też zależy gdzie są kierowane. Do takiego burmistrza, wójta czy innego lokalnego kacyka ("polityka" he, he, he) to rzeczywiście mija się z celem. Chociaż oczywiście powinni wiedzieć ale i tak nie zrozumieją i nie są w stanie, z różnych powodów, ocenić sprawę obiektywnie i np. wycofać się z pomysłu. Istotne jest natomiast "bombardowanie" Ministra Ochrony Środowiska, Głównego Konserwatora Przyrody, Państwowej Rady Ochrony Przyrody, zainteresowanie problemem dużych, uznanych organizacji przyrodniczych - WWF, Greenpeace, Salamandra. To się chyba sprawdziło w przypadku kampanii przeciw Via Baltica, którą wygrały te organizacje i wszyscy zaangażowani w protest. Dużą też rolę mogą odegrać zagraniczne gremia, organizacje i prywatne osoby. Ważne żeby "sprawa" wyszła poza "opłotki". A tym bardziej, że nie są to już tylko problemy lokalne, nawet nie krajowe tylko, co by nie mówić, europejskie. Polska podpisała szereg międzynarodowych porozumień, dyrektyw i konwencji i teraz trzeba ich przestrzegać. Nawet jeśli się to jakiemuś wójtowi nie podoba. Jeśli ktoś jest zainteresowany, to informacje o konwencjach, dyrektywach i prawie ochrony przyrody można znaleźć np. na http://www.via-baltica-no.webpark.pl i linkach.
"Kto milczy ten zdaje się zezwalać".
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77782
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

ok
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
Gollum
VIP
Posty: 3956
Rejestracja: sobota 04 cze 2005, 00:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gollum »

ostwall pisze:To się chyba sprawdziło w przypadku kampanii przeciw Via Baltica, którą wygrały te organizacje i wszyscy zaangażowani w protest.
Wygrały? O ile pamietam, to protestowały także przecwko obwodnicy Augustowa. Tymczasem niedawno mieszkańcy Augustowa raz a dobrze zablokowali ulice i obwodnica ma ruszyć. To kto tu w końcu wygrał?
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77782
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... wszyscy? ... cud :D ...
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
ostwall
początkujący
początkujący
Posty: 55
Rejestracja: środa 16 lut 2005, 00:00
Lokalizacja: Polska

Post autor: ostwall »

Na stronie http://wwf.pl/informacje/news.php?idn=126 jest informacja pt. "Bezpieczeństwo TAK, modernizacja dróg TAK, przestrzegania prawa TAK!" dotycząca dalszych działań w sprawie Via Baltica w ramach unijnych procedur. Wiele z tych informacji mogą wykorzystać obrońcy OPN.
Awatar użytkownika
Enikka
początkujący
początkujący
Posty: 116
Rejestracja: czwartek 03 lis 2005, 20:50
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: Enikka »

Ja również podpisałam. Trzeba mieć nadzieję, że coś pomoże :wink:
"Muzyki nie można słyszeć wtedy, gdy człowiek nie ma ciszy wewnętrznej. A cisza wewnętrzna jest osiągalna tylko tam, gdzie jest przyroda."
Jan Sabiniarz
Awatar użytkownika
czklott
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1026
Rejestracja: poniedziałek 26 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: czklott »

A ja nie podpisalem. Nie umiem rozstrzygnac dylematu " czlowiek <=> przyroda " . I jedno i drugie ma swoje potrzeby. Gdzieby nie wybudowali tych 200 domkow ZAWSZE sa w kolizji z przyroda. A czy to nazywa sie tak, czy inaczej ...

Pzdr
Czeslaw
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77782
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

czklott pisze:Gdzieby nie wybudowali tych 200 domkow ZAWSZE sa w kolizji z przyroda. A czy to nazywa sie tak, czy inaczej
... a jeśli wybudują na miejscu zburzonego wcześniej starego osiedla? ...
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
ODPOWIEDZ