Sokoły na 120 metrowym kominie

Zagadnienia z szeroko pojętej ekologii, przyrody, środowiska i biologii...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77799
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Sokoły na 120 metrowym kominie

Post autor: drwalnik »

"Na najwyższym kominie puławskich Azotów zostanie zamontowane gniazdo dla wędrownych sokołów. Sokoły same gniazd nie budują, ale chętnie korzystają z gotowych. Warunek jest jeden - musi być wysoko. Dlatego w Azotach gniazdo dla sokołów zostanie zamontowane na kominie o wysokości 120 metrów. Pieniądze pochodzą z Ekofunduszu." reszta na onet.pl
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
Lasman
leśniczy
leśniczy
Posty: 522
Rejestracja: poniedziałek 11 paź 2004, 00:00
Lokalizacja: PODKARPACIE

Post autor: Lasman »

Ja to się troczke dziwie :shock: skoro chcą pomóc sokołom to dlaczego zakładaja akurat tam gniazdo przecież 100m wokół emitora (komina) jest najwieksze stężenie zanieczyszczeń pyłów itp. napewno one nie wpłyną pozytywnie na ptaki. No chyba że komin jest nieczynny... to co innego :mrgreen:
Pozdrawiam B@rtek
Borsuk
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5015
Rejestracja: czwartek 06 sty 2005, 00:00
Lokalizacja: tubylec

Post autor: Borsuk »

Lasman pisze:No chyba że komin jest nieczynny
... albo obecne filtry tak dobre :!: :?: , byłem koło fabryki jakies kilkanaście lat temu - było fatalnie i potem jakieś 2 lata temu, zmiany są naprawde ogromne, las jest w o wiele lepszej kondycji ...

8)
... chcesz pokoju - szykuj się na wojnę ...
czeremcha
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 8810
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2005, 00:00
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: czeremcha »

Borsuk pisze:albo obecne filtry tak dobre Exclamation Question , byłem koło fabryki jakies kilkanaście lat temu - było fatalnie i potem jakieś 2 lata temu, zmiany są naprawde ogromne, las jest w o wiele lepszej kondycji
Ja byłam kilka lat temu (7 czy 8 ) nie pamiętam dokładnie, lasy były w strasznym stanie. nie wiem jak wygląda teraz, ale nie zapomnę jednego z obozów pod Puławami we Wronowie, gdzie po raz pierwszy zobaczyłam tak zniszczony las. Właściwie to poza sterczącymi w górę pniami nic nie było widać :( Mam nadzieję, ze teraz jest znacznie lepiej :)
Pozdrawiam cieplutko, czeremcha

Lasy zaspane i bliskie codziennym naszym hałasom obiecują wilgotną ciszę WIERZĘ LASOM - M. Sewen, A. Kreczmar

"ty nie idziesz sama
chodzą wraz z tobą wszystkie drzewa..."
Awatar użytkownika
Gollum
VIP
Posty: 3956
Rejestracja: sobota 04 cze 2005, 00:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gollum »

Komin owszem, działa, wyrzuca z siebie mniej brudów, ale wyrzuca. Sokołom jednak one nie szkodzą, bo wiatr je zwiewa dalej.
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77799
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

Gollum pisze:Sokołom jednak one nie szkodzą, bo wiatr je zwiewa dalej.
... sokoły zwiewa? jak nie mają już siły latać? ...
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
Gollum
VIP
Posty: 3956
Rejestracja: sobota 04 cze 2005, 00:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gollum »

Jak sokół pogoni jakiegoś ptaka, to jeśli go złapie, siły odzyska, bo go zje. Ale jeśli nie złapie, to musi długo odpoczywać by wrócić do formy. Kilka nieudanych ataków i jest trupem.
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77799
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... szybki na krótkich dystansach ... jak gepard ... :D
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
Lasman
leśniczy
leśniczy
Posty: 522
Rejestracja: poniedziałek 11 paź 2004, 00:00
Lokalizacja: PODKARPACIE

Post autor: Lasman »

Gollum pisze:Komin owszem, działa, wyrzuca z siebie mniej brudów, ale wyrzuca. Sokołom jednak one nie szkodzą, bo wiatr je zwiewa dalej.
No tak zwiewa je a co jeśli nie ma wiatru :idea: A po za tym nawet jeśli zwiewa to sokoły lataja przecież w okolicach imisji zanieczyszczeń... na jedno wychodzi :P

[ Dodano: Nie Sty 08, 2006 10:31 pm ]
Borsuk pisze:... albo obecne filtry tak dobre , byłem koło fabryki jakies kilkanaście lat temu - było fatalnie i potem jakieś 2 lata temu, zmiany są naprawde ogromne, las jest w o wiele lepszej kondycji ...
Technika idzie do przodu cyklony, filtry itp chodźby były i najlepsze to w Polskich realiach zawsze nie będą dawały efektów. Z doświadczenia wiem że filtry nie działają ... działają ale tylko przez okres gdy jest kontrola w zakładzie albo gdy WIOŚ kontroluje stan środowiska w okolicy a tak sa wyłączane żeby dłużej były do dyspozycji gdyby jakaś kontrola wpadła z nienacka. W końcu eksploatacja jest bardzo kosztowna części mechaniczne się zużywaja filtry trzeba czyścić itd. serwis też kosztuje...
Pozdrawiam B@rtek
Awatar użytkownika
czklott
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1026
Rejestracja: poniedziałek 26 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: czklott »

... PIENIADZE POCHODZA Z EKOFUNDUSZU...
I to jest najwazniejsze zdanie w tym akapicie. Chodzi o to, aby wyrwac kase!!! A czy sokoly tam zamieszkaja, czy nie?? Kogo to obchodzi?? 120 m do gory - kto to bedzie sprawdzal??

Pzdr
Czeslaw
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77799
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... i właśnie to mnie najbardziej zabolało w treści artykułu, który znalazłem :( ....
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
Gollum
VIP
Posty: 3956
Rejestracja: sobota 04 cze 2005, 00:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gollum »

czklott pisze:120 m do gory - kto to bedzie sprawdzal??
Tam będzie. Azoty mają własnego ornitologa, w Puławach jest też drugi fachowiec, niezależny. I spece z Lublina też się tam pojawiają często.
Awatar użytkownika
Kasia
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3830
Rejestracja: piątek 27 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: z dziupli
Kontakt:

Post autor: Kasia »

No dobrze,cacy wszystko,tylko czy przyroda doszła w tej okolicy do "kwitnącego" stanu od czasu zamontowania filtrów i innych cudów?Czy to dobre miejsce dla sokoła?Dlaczego nie można gniazd umieścić w lepszych,czystszych ekologicznie miejscach?Już chyba lepiej jest sokołom na PAłacu Kultury (teraz to nawet choinkę mają!),nie twierdzę,że Warszawa to miasto idealnie czyste,ale Zakładom Azotowym do niej daleko pod względem skażenia.Jest tyle pięknych miejsc,czystych,gdzie sokoły mogłyby się osiedlić i polować a nie zmutowane myszy i zające wcinać.
Awatar użytkownika
czklott
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1026
Rejestracja: poniedziałek 26 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: czklott »

Kasia pisze:...[ciach]...Jest tyle pięknych miejsc,czystych,gdzie sokoły mogłyby się osiedlić i polować a nie zmutowane myszy i zające wcinać.
Masz racje. Ale tu chodzi o wyciagniecie pieniedzy z kasy, a nie o sokoly. Te ostatnie sa tylko pretekstem do ...

Pzdr
Czeslaw
Awatar użytkownika
Gollum
VIP
Posty: 3956
Rejestracja: sobota 04 cze 2005, 00:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gollum »

Kasia pisze:Jest tyle pięknych miejsc,czystych,gdzie sokoły mogłyby się osiedlić i polować a nie zmutowane myszy i zające wcinać.
Też próbowano, ale bez większych efektów. Jak dotąd sokołom najlepiej tam, gdzie są wysokie budynki i mnóstwo ptactwa, czyli miasta tudzież duże zakłady.
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77799
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... no tak, najlepiej na stołówce ... podane duże ilości pokarmu w jednym miejscu ... wcale im się nie dziwie ... chociaż pokarm trochę "ciężkawy" od spalin :P
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
Kasia
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3830
Rejestracja: piątek 27 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: z dziupli
Kontakt:

Post autor: Kasia »

z tego co wiem,to stołują się z dla od miejsca zamieszkania...
ODPOWIEDZ