Zmienność stanów wód gruntowych w siedliskach leśnych

Zagadnienia z szeroko pojętej ekologii, przyrody, środowiska i biologii...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Julla82
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: sobota 10 gru 2005, 14:53

Zmienność stanów wód gruntowych w siedliskach leśnych

Post autor: Julla82 »

Hey Leśna Brać !

Piszę pracę mgr. na wydziale Melioracji i Inzynierii Środowiska na AR w P-ń. Mój temat to "Zmienność stanów wód gruntowych w zlewni cieku Potaszka" zlewnia ta położona jest na terenie Nadleśnicwta Zielonka. Teraz przygotowuję się do seminarium i mam problem z pewnym zagadnieniem. Mianowicie, zmiennością stanów wód gruntowych w zlewni o małej lesistości, oraz zlewni lesnej.

Jeżeli jesteście w stanie mi pomóc to będę bardzo "dźwięczna" :)

Pozdrawiam !
czeremcha
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 8810
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2005, 00:00
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: czeremcha »

Na pewno ta zmienność jest różna ;) ale nakręciłam, chodziło mi o to, ze lasy potrafią wchłonąć niewyobrażalne ilości wody. Nawet podczas powodzi mniej narażone na zalanie są tereny leśne. Zwiększenie lesistości wpłwa na obniżenie poziomu wód.


Generalna strategia ochrony przed powodzią dorzecza górnej i środkowej Odry po wielkiej powodzi w lipcu 1997 r. wytycza główne kierunki modernizacji całego systemu ochrony przeciwpowodziowej w dolinie Odry i dorzeczu Nysy Kłodzkiej, obejmując następujący zakres merytoryczny:

1. Ogólna analiza i ocena wielkiej powodzi;

2. Ogólna strategia działań przeciwpowodziowych, w tym:

2.1. Kierunki techniczno-inwestycyjne:

* możliwości zwiększenia przepustowości w miastach:

a) do wielkości, jakie wystąpiły w lipcu 1997 r.,

b) do wielkości, jakie mogą wystąpić po rozbudowie obwałowań,

* możliwości zwiększenia rozstawu wałów na całym odcinku Odry,

* proponowany sposób dalszego wykorzystywania terenów przewidywanych do zalewania w czasie wyjątkowych powodzi,

* rozwiązania hydrotechniczne:

* zbiorniki retencyjne i poldery,
* kanały ulgi,
* udrożnienie rzek i terenów zalewowych,
* obwałowania,

* kierunki ekologiczne:

* zalesienia (zabudowa biologiczna gór - retencja leśna),
* mała retencja,
* tereny zalewowe:

więcej na stronie http://www.kprm.gov.pl/7810_7997.htm Nie wiem czy sie do czegoś przyda, ale może będą jakieś odnośniki. życzę powodzenia :)

[ Dodano: Sob Gru 10, 2005 4:38 pm ]
Ministerstwo Środowiska Krajowy Program Zwiększania Lesistości Znalazłan jeszcze coś takiego
Pozdrawiam cieplutko, czeremcha

Lasy zaspane i bliskie codziennym naszym hałasom obiecują wilgotną ciszę WIERZĘ LASOM - M. Sewen, A. Kreczmar

"ty nie idziesz sama
chodzą wraz z tobą wszystkie drzewa..."
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77790
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

czeremcha pisze:Ministerstwo Środowiska Krajowy Program Zwiększania Lesistości Znalazłan jeszcze coś takiego
... http://www.lasypolskie.pl/index.php?art ... ion&id=252 ... tutaj to jest też ...
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
Gollum
VIP
Posty: 3956
Rejestracja: sobota 04 cze 2005, 00:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gollum »

Przepytaj gleboznawców, leśnych i rolniczych (a masz w Poznaniu jednych i drugich). Na pwno na ten temat mają dużo. Na kongresie leśników słyszałem referat, z którego wynika, że lasy mają wrecz gigantyczny wpływ nie tylko na poziom wód gruntowych, ale i na... wielkość opadów.
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77790
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

Gollum pisze:Na kongresie leśników słyszałem referat, z którego wynika, że lasy mają wrecz gigantyczny wpływ nie tylko na poziom wód gruntowych, ale i na... wielkość opadów.
... a referat ten jest dostępny w sieci? ...
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
Gollum
VIP
Posty: 3956
Rejestracja: sobota 04 cze 2005, 00:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gollum »

Nie wiem. Nie szukałem. Ale pewnie jest, wszak kongres był osiem lat temu.
ODPOWIEDZ