Wkuwaj, bo zapłacisz za maturę.

Technikum, liceum profilowane, studia leśne i przyrodnicze...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
RR
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 9039
Rejestracja: niedziela 14 maja 2006, 21:27
Kontakt:

Wkuwaj, bo zapłacisz za maturę.

Post autor: RR »

Od 2009 roku maturzystom bardziej będzie się opłacało zdać egzamin dojrzałości już w pierwszym podejściu. Dlaczego? Bo za poprawkę będą musieli prawdopodobnie płacić. I to zarówno za zaliczenie oblanego przedmiotu, jak i za poprawianie przedmiotu zdanego.

Większość dyrektorów szkół średnich uważa, że byli uczniowie powinni płacić za dodatkowe egzaminy - pisze dziennik "Polska". "Rozważamy wprowadzenie opłat przy okazji wprowadzania kolejnej nowelizacji ustawy oświatowej" - przyznaje Marek Legutko, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie.

"To by zmobilizowało uczniów do nauki, przyłożyliby się do matury i zastanowili nad sensem wyboru przedmiotów" - uważa Ewa Rombek, wicedyrektor liceum ogólnokształcącego imienia Batorego w Chorzowie.

Co ósma osoba, która w maju przystąpi do egzaminu maturalnego w województwie śląskim, będzie poprawiać poprzedni wynik lub zaliczać oblany przedmiot. Tymczasem matura kosztuje. Okręgowa komisja egzaminacyjna musi zamówić arkusze i opłacić ich dystrybucję.

"W tym roku uzbierała nam się cała klasa poprawkowiczów. Jeśli się okaże, że przekroczony zostanie limit w sali egzaminacyjnej, będziemy musieli przygotować kolejną klasę i zorganizować dodatkową komisję" - mówi Roman Herrmann, dyrektor LO im. Skłodowskiej-Curie w Chorzowie.

Więcej komisji oznacza też większą liczbę nauczycieli oderwanych od lekcji w kilku szkołach. Jedna komisja musi składać się z nauczycieli kilku szkół, a im też trzeba zapłacić za ponowne przepytanie maturzystów. Dyrektorzy szkół obawiają się, że w przyszłym roku na egzaminie maturalnym poprawiających będzie jeszcze więcej. A to dezorganizuje prace szkół. W zeszłym roku zdaną wcześniej maturę poprawiało 3600 osób, w tym roku wpłynęło aż 5500 takich deklaracji.

Źródło: dziennik.pl
Przyrodniczy serwis informacyjny
Dziennik Leśny
Awatar użytkownika
otoja
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 289
Rejestracja: sobota 08 mar 2008, 12:17

Post autor: otoja »

RR pisze:za poprawkę będą musieli prawdopodobnie płacić
I chyba jest to rozsądne.
Mnie matura czeka za rok. Mam nadzieję, że obejdzie się bez dopłat. :wink:
Cogito, ergo sum.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105059
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Najprościej było by znieść wszelkie zapisy (w tym konstytucyjne) na temat nieodpłatnego nauczania. Zbliżyło by to nas do normalności.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169931
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

piotrk pisze:Najprościej było by znieść wszelkie zapisy (w tym konstytucyjne) na temat nieodpłatnego nauczania. Zbliżyło by to nas do normalności.
Masz absolutną rację bo tak naprawdę to począwszy od nauczania początkowego w szkołach publicznych płacimy nie wiele mniej, niż w społecznych, czy prywatnych. Ja na szczęście już "wyrosłem" z tego tematu - dzidzie studiują, ale znajomi wydają masę kasy na "bezpłatne" nauczanie.
Ale wracając do tematu. póki mamy - podobno - bepłatne nauczanie, to jak mi się zdaje - poprawkowe egzaminy maturalne powinny być bezpłatne, gminy powinny na mój rozum, zarezerwować środki na tych, co to się potknęli na maturach i jakoś im za pierwszym podejściem, nie podeszło
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
ODPOWIEDZ