Testowanie wyznaczających

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
seba4x4
początkujący
początkujący
Posty: 213
Rejestracja: wtorek 23 maja 2006, 18:53
Lokalizacja: lasy polskie

Testowanie wyznaczających

Post autor: seba4x4 »

W ubiegłym roku mieliśmy w naszym n-ctwie testowanie leśniczych, polegające na kontroli jakości wyznaczania. Wyglądało to następująco:
zostały wyznaczone 2 powierzchnie po 0,10 ha, na każdej z nich zostały ponumerowane wszystkie drzewa. Każdy z nas otrzymał kartkę i musiał zaznaczyć wybrane przez siebie drzewa do usunięcia. Jedna powierzchnia to TP, druga TW. Następnie wyniki zostały wprowadzone do komputera i porównano je z wzorcem wyznaczania ustalonym przez nadleśniczego, zastępcę i naczelnika hodowli z miejscowej RDLP. Wychodziły różne numery: rozpiętość masy do pozyskania od -50% do +70% itd. Następnie zostały wyznaczone w lesie (moje l-ctwo) 3 powierzchnie, jw plus CP. Zostały wyznaczone przez zastępcę dyrektora i naczelnika użytkowania z RDLP, następnie przyjechali zastępcy n-czych i inżynierowie nadzoru z całej naszej dyrekcji i byli sprawdzani w ten sam sposób. Na trzebieży późnej rozpiętość wyznaczonej masy do pozyskania wynosiła od 26,2 do 71,6 m3 na ha. Wzorzec to 43,2 m3. W trzebieży wczesnej od 12 do 29,2 m3 przy wzorcu 20,4 m3 na ha.
Jakieś wnioski?
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Testowanie wyznaczających

Post autor: Glaca »

seba4x4 pisze: Na TP rozpiętość wyznaczonej masy do pozyskania wynosiła od 26,2 do 71,6 m3 na ha. Wzorzec to 43,2 m3. W trzebieży wczesnej od 12 do 29,2 m3 przy wzorcu 20,4 m3 na ha.
Jakieś wnioski?
Brakuje mi do szczęścia tylko zasobności na hektar w/w drzewostanów aby odnieść się do intensywności ustalonej przez "radę starszych"...

Ale sam pomysł "zawodów" ciekawy :spoko:
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170199
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

seba4x4 pisze:Jakieś wnioski?
absolutnie żadne, to tylko potwierdza moje stwierdzenie, że szacunki, jak sama nazwa wskazuje mają szacowac, a że każdy szcuje po swojemu hmm, to zupełnie inna para gumofilców
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Sosna28
początkujący
początkujący
Posty: 177
Rejestracja: poniedziałek 07 sie 2006, 15:46
Lokalizacja: Las

Post autor: Sosna28 »

Bardzo fajny pomysł.
Może zaprosić z Generalnej, żeby się sprawdzili.

Jak to się ma, do sprawdzania wykonania na powierzchni do 2 miejsca po przecinku :D .
Jeśli nie wiesz jak być szczęśliwym - spytaj o to sosny.
Awatar użytkownika
Śmietan
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22661
Rejestracja: czwartek 11 maja 2006, 09:17
Lokalizacja: Floryda

Post autor: Śmietan »

Generalnie pomysł jest niezły, ale tak jak napisał Sten, ilu szacujących tyle wyników. Każdy inaczej oceni jakoś d-stanu, ilość drzew do wycięcia. Także jak dla mnie to te zawody to tak tylko dla hecy. :)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170199
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

I tak jeszcze na marginesie - zastanawiam się czemu to miało służyć? No pół biedy, jeżeli po tym teście, ktoś mądry stwierdziłby, że to bez sensu, całe te szacunki, ale testowanie ludzi w moim przekonaniu to tylko strata czasu (nie wspominając o kasie, którą pewnie też niemałą wydano, choćby na przysłowiową kiełbaskę na zakończenie tych jakże trudnych i męczących operacji). Jedynym plusem jest aspekt towarzyski :wink:
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105181
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Po raz kolejny oto okazało się, że jest oczywistą oczywistością nieomylność szefów oraz niedouczenie podwładnych :lol:
A tak na poważnie to jest to kolejny przykład na to, że wyniki szacunków (nawet najdokładniejszych) są tylko i wyłącznie szacunkowymi danymi. I jako takie nie powinny z automatu przekształcać się w sztywny, sortymentowo-masowy plan sprzedaży.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

kątny
początkujący
początkujący
Posty: 27
Rejestracja: środa 09 sty 2008, 21:45
Lokalizacja: zagubinowo

Post autor: kątny »

Glaca pisze:Brakuje mi do szczęścia tylko zasobności na hektar w/w drzewostanów aby odnieść się do intensywności ustalonej przez "radę starszych"...
Otóż to. Rada starszych ustalając ten wzorzec, pewnie wiedziała jaka jest zasobność :) .
Intensywność trzebieży jest istotna, ale może bardziej - kierunek selekcji. To znaczy, jestem ciekaw czy wszystkim mniej więcej zgadzały się numerki zaznaczanych drzew, czy były jakieś rażące różnice :?:
Faktycznie ciekawy eksperyment. Jestem przekonany, że gdyby te powierzchnie miały po pół hektara - różnice w stosunku do wzorca nie byłyby tak wielkie, a gdyby miały po hektarze, okazałoby się, że odchyłka mieści się w granicach normy :roll:
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Może to będzie jedno z zadań w trakcie przyszłych konkursów...na leśniczych :roll:

Pomysł na szkolenie ciekawy, można swoje i czyjeś błędy porównać, przemyśleć...

A co do różnic w intensywności - to samo twierdzą taksatorzy jeżdżący po wielu N-ctwach - co kraj to obyczaj.

A tak na marginesie - mam drzewostan do TP o zasobności 340 m3/na 1 ha - ciekawe co powiedzą w DT na zaplanowaną intensywność 70 m3/ha....

Ps. Jakie zarządzenia/instrukcje obowiązujące w LP określają obecnie zasady prowadzenia trzebieży ( nie licząc "Zasad hodowli"). Jest coś jeszcze obowiązującego, gdzie jest np. sugestia co do intensywności :?:

Do czego można się odnieść w przypadku sporu jak wyżej opisany konkurs :?:
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Glaca pisze:A tak na marginesie - mam drzewostan do TP o zasobności 340 m3/na 1 ha - ciekawe co powiedzą w DT na zaplanowaną intensywność 70 m3/ha....
Jeżeli jest to prawidłowy zabieg hodowlany to wszystko jest ok.
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Jarek pisze:Jeżeli jest to prawidłowy zabieg
To jest uznaniowe w znacznym stopniu :evil: przerabiałem to bolesnie na etapie oceny intensywności wykonania CW i CP :cry:
To było prawie 10 lat temu, ale do dzisiaj mam ochotę pojechac tam z inżynierem nadzoru i wrócić do merytorycznej oceny wykonania zabiegów...
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Glaca pisze:To jest uznaniowe w znacznym stopniu :evil: przerabiałem to bolesnie na etapie oceny intensywności wykonania CW i CP :cry:
Dlaczego tylko uznaniowe? Taka intensywność może być sygnałem do obejrzenia drzewostanu, ale nie jest objawem złego zabiegu. To wszystko.
Awatar użytkownika
Quercus
leśniczy
leśniczy
Posty: 601
Rejestracja: piątek 02 mar 2007, 17:52

Post autor: Quercus »

Panowie liczy się cel hodowlany, który jest nadrzędny, jeżeli d-stan ma tak dużą zasobność to i masa pobrana z hektara jest uzasadniona. Ja miałem taki drzewostan So-Db w TWP (68m3/ha). UL oszacowało masę na 59m3/ ha a drzewostan stoi i zabieg jest wykonany prawidłowo. Zasobność określona w operacie nie jest do końca dobrą wskazówką, trzebaby było wybrać 1 ha powierzchni reprezentacyjnej pomierzyć wszystkie drzewa obliczyć masę i wyznaczyć zabieg trzebieży na tym fragmencie pomierzyć drewno wycięte i zapewniam, że żaden z leśniczych nie zrobi trzebieży silniejszej niż 25-30% zapasu. Polecam Hodowlę Lasy Ilmurzyńskiego i zasady okreslania intensywności trzebieży wyrażone procentami realnego zapasy i przyrostu drzewostanu na pniu.
K-Risto
początkujący
początkujący
Posty: 43
Rejestracja: wtorek 10 paź 2006, 01:15
Lokalizacja: z Kraju

Post autor: K-Risto »

seba4x4 pisze:Jakieś wnioski?
:) Ćwiczyli coś podobnego Niemcy chyba ponad 10 lat temu. Chodziło o trafność wyznaczania trzebieży. Też były spore różnice, rzędu 3o%.
Podobnie jak innych - intryguje mnie przyjęty wzorzec... :)
k-risto
Awatar użytkownika
Domator
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3011
Rejestracja: wtorek 23 maja 2006, 18:15
Lokalizacja: nie wiem

Post autor: Domator »

seba4x4 pisze:Zostały wyznaczone przez zastępcę dyrektora i naczelnika użytkowania z RDLP
Jak tu się czepiać wzorca :wink: :mg:
Obrazek
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Cała trudność polegała na wstrzeleniu sie w ICH :prosze: wynik :wink:
K-Risto
początkujący
początkujący
Posty: 43
Rejestracja: wtorek 10 paź 2006, 01:15
Lokalizacja: z Kraju

Post autor: K-Risto »

Trza może przeprowadzić kalibrację wzorców...
:)
k-risto
Awatar użytkownika
Domator
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3011
Rejestracja: wtorek 23 maja 2006, 18:15
Lokalizacja: nie wiem

Post autor: Domator »

Biorąc po uwagę rozbieżności, wzorzec był w miarę w środku....... :wink:
Obrazek
rutas
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2304
Rejestracja: sobota 15 gru 2007, 18:35
Lokalizacja: polska

Post autor: rutas »

Nie ma co podniecać się takim czy innym wyznaczaniem. Niedługo nastąpi takie rewolucyjne podejście do tego tematu że nie będzie się ono mieściło w kanonach obecnego myślenia. Tą rewolucją będą harwestery w Tb i CP. Czy nam się to podoba czy nie, to rynek pracy wymusza na nas inne spojrzenie na mechanizację tych zabiegów.
Trwajmy przy swoich przekonaniach!
Awatar użytkownika
Turkuć
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 490
Rejestracja: niedziela 25 lut 2007, 06:42
Lokalizacja: Nadleśnictwo

Post autor: Turkuć »

rutas pisze:Nie ma co podniecać się takim czy innym wyznaczaniem. Niedługo nastąpi takie rewolucyjne podejście do tego tematu że nie będzie się ono mieściło w kanonach obecnego myślenia. Tą rewolucją będą harwestery w Tb i CP. Czy nam się to podoba czy nie, to rynek pracy wymusza na nas inne spojrzenie na mechanizację tych zabiegów.
I oczywiście harwester wytnie to co trzeba bez wyznaczania! :wink:
ODPOWIEDZ