Rozkopane mrowisko mrówek leśnych

Zagadnienia z szeroko pojętej ekologii, przyrody, środowiska i biologii...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Soseniara
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 08 kwie 2024, 22:01

Rozkopane mrowisko mrówek leśnych

Post autor: Soseniara »

Witam wszystkich!
Tak się złożyło, że buduję dom na sporej działce leśnej na obrzeżach dużego miasta. Na działce w starym pniu jest duże mrowisko mrówek leśnych. Co odkryłam - jakieś zwierzę rozkopało mrowisko! Mrówki w panice się tam uwijają a ja nie wiem co robić. Te mrówki to moje pupilki. Z tego co znalazłam w internecie wynika, że to mógł być dzięcioł zielony. Tylko one robią raczej otwory a nie rozkopują mrowisko dookoła na taką głębokość. Dodam, że po działce kręci się czasami Lis. Dzięcioła zielonego nigdy nie widziałam w okolicy. Jak można ochronić mrowisko w przyszłości? Czy pomóc mrówkom przysypując pień? Czy może zostawić je i same sobie poradzą? Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie, bo jestem laikiem... Z góry dziękuję!!!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2630
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Rozkopane mrowisko mrówek leśnych

Post autor: Kuna lesna »

Są stare sposoby, nałożyć siatkę rybacką ( nylon)na mrowisko i one to wbudują .Po za tym ogrodzenie wokół z trzech tyczek naceysokisc ok 1 m .
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77792
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Re: Rozkopane mrowisko mrówek leśnych

Post autor: drwalnik »

... drzewiej jak grodziłem mrowiska, to nie wiedzieć czemu się przenosiły na inne miejsce
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170077
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Re: Rozkopane mrowisko mrówek leśnych

Post autor: Sten »

Też tak miałem ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33817
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Re: Rozkopane mrowisko mrówek leśnych

Post autor: góral bagienny »

A dzik tam nie wlazł? Bo może ten widok to efekt współpracy świńsko-ptasiej...? :-|
Mrówki już zapewne wyniosły się, a jak nie to znaczy że pracują głębiej i zostają. Nawet jeśli się przeniosły to nie daleko i za jakiś czas bez trudu odnajdziesz ich nową budowlę. :)
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2630
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Rozkopane mrowisko mrówek leśnych

Post autor: Kuna lesna »

Na górze wystaje 1/3 mrowiska, reszta jest pod ziemią ,więc ogrodzenie od kopca tak na 2 m od środka, najlepiej nie wkopywać a nałożyć.
Soseniara
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 08 kwie 2024, 22:01

Re: Rozkopane mrowisko mrówek leśnych

Post autor: Soseniara »

Mrówki się nie wyniosły, ciężko pracują chyba nad odbudową. Dzik tam się nie dostał. Czy to faktycznie może być robota dzięcioła??
Okryć ten pień ziemią tak jak było? Czy lepiej zostawić je w spokoju i same sobie poradzą?
Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33817
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Re: Rozkopane mrowisko mrówek leśnych

Post autor: góral bagienny »

Mój kumpel ma takie podejście do życia: PIJ PIWO I OBSERWUJ GOŚCI!
I to najlepszy sposób na Twoją relację z mrówkami. Zostaw je w spokoju i obserwuj. Dzięki systematycznym obserwacjom dowiesz się kto jest sprawcą dewastacji jeśli się powtórzy. A wtedy można przedsięwziąć stosowne środki zaradcze.
Wśród potencjalnych dewastatorów nie wspomnieliśmy jeszcze o Homo Sapiens.
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105137
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Rozkopane mrowisko mrówek leśnych

Post autor: Piotrek »

drwalnik pisze: wtorek 09 kwie 2024, 09:02... drzewiej jak grodziłem mrowiska, to nie wiedzieć czemu się przenosiły na inne miejsce
Kumpel ukuł teorię, że po wbitych w glebę żerdziach/słupkach woda spływa mrówkom do niżej położonych korytarzy i je podtapia. No to się przenoszą w jakieś suchsze miejsce.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2630
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Rozkopane mrowisko mrówek leśnych

Post autor: Kuna lesna »

Piotrek chodziło o grodzenia na tzw.piramidkę gdzie na vwieżchołku był środek, kolek wiążący żerdzie. Tam zbierała się woda i kapala w jedno miejsce dlatego zrezygnowano z tego grodzenia. W TL Tuchola tak stosowano i uczono .Czy to prawda z tą wodą, nie wiem natomiast były one najmniej inwazyjne dla zabezpieczenia
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105137
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Rozkopane mrowisko mrówek leśnych

Post autor: Piotrek »

Nie. Chodziło o ogrodzenia w czworokąt ze słupkami wbitymi w czterech narożnikach i to w odległości (na powierzchni) znacznej od kopca. Jenak mrowisko jest pod ziemią znacznie szersze niż kopiec na powierzchni, więc te słupki przy wbijaniu niszczą korytarze i rzeczywiście mogą powodować ściekanie wody po pobocznicy słupków.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Stary grzyb
początkujący
początkujący
Posty: 65
Rejestracja: czwartek 16 cze 2022, 17:42

Re: Rozkopane mrowisko mrówek leśnych

Post autor: Stary grzyb »

Ze zdjęcia wynika, że to robota borsuka. Zdarzyło mi się kilka razy zaobserwować boruki w trakcie takich wykopków. Co ciekawe było to zawsze pod koniec okresu zimowego kiedy mrowki jeszcze hibernują.
ODPOWIEDZ