Co ważniejsze mapa czy część opisowa PUL/UPUL?

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
yarnot
początkujący
początkujący
Posty: 38
Rejestracja: czwartek 01 gru 2022, 11:19

Co ważniejsze mapa czy część opisowa PUL/UPUL?

Post autor: yarnot »

Pytanie do urządzeniowców.
Która część PUL/UPUL jest ważniejsza: opisowa czy graficzna(mapa). Jeśli opis wydzielenia mówi jedno a na mapie zaznaczono błędnie granice działki, to co ma decydujące znaczenie w rozstrzygnięciu problemu? Zastosować się do opisu i granic z tym związanych, czy jednak to co na mapie zaznaczono? Przeglądam własnie IUL i szukam czy gdzieś jest opisane coś o tym która część wazniejsza, ale bardziej Święta na głowie :roll:
Wydaje mi się, że to co w opisie jest ważniejsze i powierzchnia z opisu ma znaczenie a nie to co błednie zaznaczono na mapie.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105120
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Co ważniejsze mapa czy część opisowa PUL/UPUL?

Post autor: Piotrek »

Dla mnie zastanawiające jest co innego - w jaki sposób błędna mapa trafiła do użycia codziennego? Kto nie zrobił swojej roboty i odpowiednio wcześniej nie skorygował błędu?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

yarnot
początkujący
początkujący
Posty: 38
Rejestracja: czwartek 01 gru 2022, 11:19

Re: Co ważniejsze mapa czy część opisowa PUL/UPUL?

Post autor: yarnot »

Piotrek pisze: piątek 29 mar 2024, 14:42 Dla mnie zastanawiające jest co innego - w jaki sposób błędna mapa trafiła do użycia codziennego? Kto nie zrobił swojej roboty i odpowiednio wcześniej nie skorygował błędu?
Błąd dotyczy 4 arów 8)
Temat jest długi jeśli chodzi o ten konkretnie UPUL, z jednej strony wkurzający a z drugiej śmieszny czasami. Najgorzej że wykonawca nie żyje i nie ma kto dokonać korekty w ramach gwarancji.
Przy mega rozdrobnionych działkach o błąd nietrudno. Zresztą i w PULach trafiają się błędy.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67167
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Co ważniejsze mapa czy część opisowa PUL/UPUL?

Post autor: Capricorn »

A mnie zastanawia jeszcze inna kwestia - skoro ktoś robił UPUL, to po wykonaniu pracy powinien przekazać dane zamawiającemu i zamawiający powinien mieć kogoś, kto potrafi takie dane obrobić. Dlaczego jakiś pracownik zamawiającego sam nie skoryguje mapy? A może nie mają pracowników potrafiących dokonywać korekt... :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2627
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Co ważniejsze mapa czy część opisowa PUL/UPUL?

Post autor: Kuna lesna »

Pomału panowie są jeszcze inne czynniki powodujące rozejscie się pow. w stosunku do PUL .A mianowicie korekty wprowadzane przez dział infrastruktura .Ten dział ma możliwości korekty pow.ze względu na ewidencję i często to robi ze względu że nasze wartości powierzchniowe mają się ni jak do geodezyjnych . I w celach podatkowych są często korygowane. U mnie różnice sięgają nawet kilkunastu arów .I teraz na mapie mam 4,12 ha a do wykonania TP jako wskazówka wg zapisów 4.00
Kifer
początkujący
początkujący
Posty: 24
Rejestracja: niedziela 03 maja 2009, 18:01
Lokalizacja: Polska

Re: Co ważniejsze mapa czy część opisowa PUL/UPUL?

Post autor: Kifer »

Czasami urządzeniowcy robią to celowo.
Powierzchnia działki według ewidencji musi się zgadzać, więc wykazują w oddziale np. na dwóch wydzielinach większe niż w rzeczywistości powierzchnie.
Leśnik sobie poradzi, samo życie, 4 ary to nie jest tzw. błąd gruby.
O ile działka nie ma 10. arów...
Kifer
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105120
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Co ważniejsze mapa czy część opisowa PUL/UPUL?

Post autor: Piotrek »

Kuna lesna pisze: niedziela 31 mar 2024, 12:15teraz na mapie mam 4,12 ha a do wykonania TP jako wskazówka wg zapisów 4.00
To nie masz problemu - zaliczasz całość z mapy (4,12), a w wykonaniu jako powierzchnię faktycznie wykonanego zabiegu to z opisu (4,0). Nawet gdy po latach ktoś zajrzy do papierów to się nie zdziwi i nie będzie dochodził różnicy, bo odbierze to jako "oczywistą oczywistość".
Gorzej gdybyś miał odwrotnie i powierzchnia faktycznie wykonanego zabiegu miałaby być większa od powierzchni z mapy. :wink:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

yarnot
początkujący
początkujący
Posty: 38
Rejestracja: czwartek 01 gru 2022, 11:19

Re: Co ważniejsze mapa czy część opisowa PUL/UPUL?

Post autor: yarnot »

Kifer pisze: poniedziałek 01 kwie 2024, 13:22 Czasami urządzeniowcy robią to celowo.
Powierzchnia działki według ewidencji musi się zgadzać, więc wykazują w oddziale np. na dwóch wydzielinach większe niż w rzeczywistości powierzchnie.
Leśnik sobie poradzi, samo życie, 4 ary to nie jest tzw. błąd gruby.
O ile działka nie ma 10. arów...
No właśnie jest prawie jak napisałeś. Działka na mapie 8 ar w opisie 4... chciałem porównać ze starymi archiwalnymi danymi z poprzedniego planu to jeszcze inne dane. Cyrk na kółkach. Nie ma z kim wyjaśnić błędów bo wykonawca zmarł. Kabaret by nie wymyślił takiego ciągu zdarzeń niefartownych i błędnych jak w tej sprawie. Żeby nie było że się usprawiedliwiam. Po prostu trafił się babol i szukałem podpowiedzi bardziej doświadczonych ludzi :) Trzeba to jakoś będzie rozwiązać, jakiś pomysł juz jest wstępny :roll:

I takie sprawy to także w LP się zdarzają ;) W święta była okazja porozmawiać z kolegami z nadleśnictw w kraju, to też w swoich PULach potrafią mieć ładne przypadki, tylko w LP są jasne procedury, wykonawcy, reklamacje itd.. albo się czeka do następnego planu 10 letniego i wtedy to koryguje. Jakoś póki co sobie radząc.
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2627
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Co ważniejsze mapa czy część opisowa PUL/UPUL?

Post autor: Kuna lesna »

Podział na poddodzialy jest czasowy i ni jak nie musi się zgadzać z ewidencyjnym .Nie ma co się przejmować.
ODPOWIEDZ