Wariacje nt. leśnego munduru

Prawo pracy, prawo karne, zmiany w ustawodawstwie w LP...

Moderator: Moderatorzy

tumanleśny
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2596
Rejestracja: środa 19 lip 2023, 08:54

Re: Wariacje nt. leśnego munduru

Post autor: tumanleśny »

Nie ma się z czego śmiać.
Przecież to są sprawy fundamentalne dla Lasów.
Tak, że: To, tamto, ten, tego, ten....
Awatar użytkownika
oMirek
leśniczy
leśniczy
Posty: 869
Rejestracja: wtorek 03 sty 2012, 21:23

Re: Wariacje nt. leśnego munduru

Post autor: oMirek »

tumanleśny pisze: środa 17 sty 2024, 11:44 Nie ma się z czego śmiać.
Przecież to są sprawy fundamentalne dla Lasów.
W tym przypadku obecne Wysokie Kierownictwo jako "fundamentalne" rozumie "do głębokiego zakopania". Ubolewam :cry:
Martwe drewno (drzewo) to symbol zła i grzechu, nienawiści. Ks. Tomasz Duszkiewicz
tumanleśny
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2596
Rejestracja: środa 19 lip 2023, 08:54

Re: Wariacje nt. leśnego munduru

Post autor: tumanleśny »

oMirek pisze: środa 17 sty 2024, 12:43
W tym przypadku obecne Wysokie Kierownictwo jako "fundamentalne" rozumie "do głębokiego zakopania". Ubolewam :cry:
Wyjaśnisz co masz na myśli?
Tak, że: To, tamto, ten, tego, ten....
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3763
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Re: Wariacje nt. leśnego munduru

Post autor: crocidura »

tumanleśny pisze: środa 17 sty 2024, 11:30 Chodzi o to, że wymiana mundurów na nowe zasadniczo nie powoduje dla firmy dodatkowych kosztów.
Tusk też tu więcej nie zarobi.
Chyba, że zwiększy się ilość punktów....
Nie rozumiem twojej arytmetyki. Jednak jeszcze ani razu od nastania nowego dyrektora nie widziałem regionalnych w sznurach... chyba że Jedlikowska w nich wybrała się po dymisję.
tumanleśny
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2596
Rejestracja: środa 19 lip 2023, 08:54

Re: Wariacje nt. leśnego munduru

Post autor: tumanleśny »

Dziwne, że nie rozumiesz.
Może mi się tylko zdaje ale umundurowanie w LP wydawane jest na zasadzie punktów. Każdy sort mundurowy ma określoną wartość punktową. O ile się orientuję łącznie tych punktów większość ma 150. Na różnych stanowiskach może to być różnie ale są to wartości dla stanowisk stałe.
W ramach tych punktów uprawniony pobiera co chce. Przy zmianie wzoru umundurowania musi pobrać nowy mundur chociaż stary był prawie nieużywany.
Ale dalej są to te same punkty. Tak więc LP nie mają z tego tytułu zwiększonych kosztów bo dla nich nic się nie zmienia.
Czy to tak trudno zrozumieć?
No ale nie roszczę sobie prawa do nieomylności. Może i nie mam racji?!

Na razie to obowiązuje zarządzenie które obowiązuje i dopóki nie będzie zmienione żadne dywagacje nic nie zmienią.
O ile się nie mylę ktoś tu pisał o miażdżących dla nowych ubranek opiniach. Może i takowe były jednakże na stronie ministerstwa opublikowana opinia jednego z zz do takich nie należy. Powiedziałbym nawet, że wręcz przeciwnie.
Tak, że: To, tamto, ten, tego, ten....
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Wariacje nt. leśnego munduru

Post autor: Naj »

Mogę się mylić ale wydaje mi się, że sorty mundurowe "wyceniane" są w punktach a nie w zł. Czyli, jeżeli kurtka "kosztuje" (np.) 100 pkt to przy zmianie wartości w zł ( np. dochodzą "galony" do munduru :lol: ), firma ponosi koszty większe .. Zauważ, że w sprawozdaniu finansowym pozycja "utrzymanie służby leśnej" to nie tylko płace.
tumanleśny
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2596
Rejestracja: środa 19 lip 2023, 08:54

Re: Wariacje nt. leśnego munduru

Post autor: tumanleśny »

Niby tak. Ale wzrost wartości punktu nie ma nic wspólnego z wymianą mundurów. One byłyby i tak.
A co do " galonów"... Zdaje się, że je też wypunktowali. A ilości punktów nie zwiększyli. No to kto za to płaci?
Tak, że: To, tamto, ten, tego, ten....
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3763
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Re: Wariacje nt. leśnego munduru

Post autor: crocidura »

tumanleśny pisze: środa 17 sty 2024, 20:23.
O ile się nie mylę ktoś tu pisał o miażdżących dla nowych ubranek opiniach. Może i takowe były jednakże na stronie ministerstwa opublikowana opinia jednego z zz do takich nie należy. Powiedziałbym nawet, że wręcz przeciwnie.
Ja pisałem.

Kierownictwo największego związku jeszcze kiedy nie wiedziało w jakie buty opłaca się wejść... bardzo niechętnie wysłuchało głosów z terenu. Wszak lubowali sie fotografowac z osznurowamymi dyrektorami... Przygotowali pismo... ale omyłkowo (co za pech) wysłali opinię nie do ministerstwa tylko do (kosza w) DGLP.

Obrazek

I tym razem niestety nie żartuję. Na dowód że dostarczono przesłali nawet do własnych członków ZZ skan z pieczątką wpływu z sekretariatu DGLP.

Obecnie te same kierownictwo związku wiedząc że poprzednie układy są passe... próbowało rozmawiać z Ministrą i Dorożałą... bardzo oburzeni byli że nic z tego... w dodatku z Witkiem też im nie po drodze. Przez to piszą teraz suche teksty o podwyżkach w momencie w którym nikt tematu by nie podjął.

W Japonii to się nazywa :oops: harakiri. Myślę że trzebaby władze związku szybko odsunąć... bo o ile do tej pory nie za bardzo pomagali zwykłym szarym pracownikom to teraz zaczynają e tej bezsilnosci wręcz szkodzić.
osmoderma sp
początkujący
początkujący
Posty: 119
Rejestracja: środa 16 mar 2016, 22:38
Lokalizacja: z starej lipy

Re: Wariacje nt. leśnego munduru

Post autor: osmoderma sp »

"bo o ile do tej pory nie za bardzo pomagali zwykłym szarym pracownikom to teraz zaczynają e tej bezsilnosci wręcz szkodzić."
a kiedys pomogli???
Kun
początkujący
początkujący
Posty: 107
Rejestracja: środa 05 lip 2023, 19:42

Re: Wariacje nt. leśnego munduru

Post autor: Kun »

Naj pisze: środa 17 sty 2024, 22:00 .. Zauważ, że w sprawozdaniu finansowym pozycja "utrzymanie służby leśnej" to nie tylko płace.
Otóż podczas planowania prowizorium itd. do kosztów utrzymania służby leśnej dolicza się koszt wszystkich punktów w danym roku przewidzianych do wydania dla SL np. 3000 pkt.
Za wartość 1 pkt. z tego co wiem (jeśli coś się zmieniło proszę o poprawę) przyjmuje się aktualną na dzień rozliczenia wartość wyrażoną w złotych, w warunkach lokalnych, munduru wyjściowego (marynarka, spodnie) dzielona przez przez liczbę punktów odpowiadających wartości munduru wyjściowego (marynarka i spodnie)
Meritum : jeśli stary wzór kosztował np. 600zł a nowy kosztuje np. 800zł to mamy zwiększenie kosztów czy nie?

Co roku na ogół cennik na sorty się zmienia, mając tę samą liczbę pracowników w SL, tyle samo pkt w SL to jednak planuje się kasy więcej rok do roku.
tumanleśny
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2596
Rejestracja: środa 19 lip 2023, 08:54

Re: Wariacje nt. leśnego munduru

Post autor: tumanleśny »

Kun pisze: czwartek 18 sty 2024, 08:35
Naj pisze: środa 17 sty 2024, 22:00 .. Zauważ, że w sprawozdaniu finansowym pozycja "utrzymanie służby leśnej" to nie tylko płace.
Meritum : jeśli stary wzór kosztował np. 600zł a nowy kosztuje np. 800zł to mamy zwiększenie kosztów czy nie?
Tak.
Czywiście, że tak!
Ale przecież chodzi o to, że wymiana mundurów nie powoduje dodatkowych kosztów po stronie LP!
Nawet przy pozostaniu przy starym wzorze te koszty i tak by wzrosły.
Więc dla finansów LP nie ma to większego znaczenia. Koszty poniesione byłyby i tak.
Inna sprawa, że w ten sposób niejako wzrasta wynagrodzenie leśników. Dostaną droższe mundury, które będą jak zwykle miejsca w szafach zapychały ale za to będą błyszczeć na paradach ku czci, ale bez czci.
W dodatku od wyższych cen zapłacą wyższy podatek czyli na rękę dostaną mniej. Czy "pawie piórka" są w stanie każdemu to zrównoważyć? Myślę, że nie wszyscy mają aspiracje uczestniczenia w kabaretowych występach jako aktywni uczestnicy.
Gdzieś na forum ktoś pytał o ewentualne wynagrodzenie w postaci klepek. Niektórym by to nie zaszkodziło. Mogliby braki uzupełnić.
Tak, że: To, tamto, ten, tego, ten....
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Wariacje nt. leśnego munduru

Post autor: Naj »

tumanleśny pisze: czwartek 18 sty 2024, 09:41
Czywiście, że tak!
Ale przecież chodzi o to, że wymiana mundurów nie powoduje dodatkowych kosztów po stronie LP!
Nawet przy pozostaniu przy starym wzorze te koszty i tak by wzrosły....
Trochę przynudzamy ale pojąć nie mogę meandrów Twoich kalkulacji :shock:
- Nie znamy cen "starych" i "nowych" mundurów.
- Należy przypuszczać, że nowy będzie droższy o cenę "ozdóbek" w postaci sznurów/galonów itp
- Dodatkowy koszt to cena projektu
- Nie wiem dlaczego cena "starego" miała by wzrosnąć do ceny "nowego" :?:
- Jeżeli Genarał zarządzi/ł wymianę mundurów to przynajmniej bardziej zainteresowani (od zastępcy nczego wzwyż :P ) te mundury wymienią szybciej niż by wymienili stare. I wydadzą "droższe" punkty.
To wszystko generuje wyższe koszty LP.
Chyba obaj na księgowych nie bardzo się nadajemy ... :wink:
A Capriemu wzrośnie przychód co wychwycą żurnaliści, a on się będzie dziwił dlaczemu ... :lol:
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Wariacje nt. leśnego munduru

Post autor: Naj »

...
tumanleśny
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2596
Rejestracja: środa 19 lip 2023, 08:54

Re: Wariacje nt. leśnego munduru

Post autor: tumanleśny »

Możesz Ty poprzynudzać, przynudzę i ja.
"Nie znamy cen "starych" i "nowych" mundurów.
- Należy przypuszczać, że nowy będzie droższy o cenę "ozdóbek" w postaci sznurów/galonów itp"
Ano nie znamy. Nie sądzę jednak , aby był powód do wielkich różnic.
I wydaje mi się, że w porównaniu z rozporządzeniem z 2017 roku ilość sortów wzrosła. A ilość punktów nie.
Faktycznie, cenę mogą podbić te naszywki i ozdóbki. Pytanie tylko czy w ramach punktów będą wydawane czy nie. Jeśli w ramach punktów to stracą ci z psiej budy. Jeśli jako element integralny z sortem - podrożeje sort.
" Dodatkowy koszt to cena projektu"
O jakim koszcie piszesz?
W mundury trzeba było leśników zaopatrzyć tak czy tak. Więc chyba nie o to chodzi?
I myślę, że jeśli jakieś koszty były to już zostały poniesione?
" Nie wiem dlaczego cena "starego" miała by wzrosnąć do ceny "nowego" :?:"
A jak idziesz do sklepu to zawsze Wiesz dlaczego cena cukru czy innego towaru wzrosła?
Czy znajdujesz jakąś logikę obserwując zmiany cen na stacjach paliw?
A przecież nawet zule podobno miały w umowach zagwarantowane podwyżki o inflację?
" Jeżeli Genarał zarządzi/ł wymianę mundurów to przynajmniej bardziej zainteresowani (od zastępcy nczego wzwyż :P ) te mundury wymienią szybciej niż by wymienili stare. I wydadzą "droższe" punkty"
A co ma do tego "Generał"?
Minister wydał rozporządzenie, zostało opublikowane i jest tam odpowiedni zapis. Termin do 31 grudnia 2025 roku. A nawet gdyby nie było to: Każde stanowisko ma przydzielone punkty do wydania na mundurówkę w ciągu roku. I czy wykorzystają je na stare sorty czy nowe nie ma znaczenia. Wszystko i tak będzie przeliczone według droższego schematu, ale zawsze to będzie: cena marynarki i spodni podzielona przez 60 a według tego przeliczy się punkty na inne sorty. Więc będzie tak, że klient dostanie mniej za więcej. Gdzie tu podwyżka kosztów związanych z wymianą?
Dalej jej nie widzę.
Poza tym w artykule została podana kwota 69 milionów pln. Być może tyle kosztuje rocznie umundurowanie w LP. Ale nie jest to spowodowane wymianą na nowy wzór, a wydatek stały od lat. W dodatku nie tak znowu wielki bo 69000000 podzielone przez 25000 daje niecałe 3000 na głowę.

Ps. Może ktoś podpowie gdzie są opublikowane zasady używania mundurów?
No bo jak dotąd ostatnim ministrem , który w mundurze leśnym chadzał był S. Żelichowski
(i kiedyś nawet w Sejmie się musiał tłumaczyć, że w mundurze do Sejmu przyszedł), a w zarządzeniu jest umundurowanie dla wielu poza służbą leśną osób? Czyli jest dowolność wyboru czy założyć mundur czy nie?
Tak, że: To, tamto, ten, tego, ten....
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Wariacje nt. leśnego munduru

Post autor: Naj »

tumanleśny pisze: czwartek 18 sty 2024, 10:48
O jakim koszcie piszesz?
...
A jak idziesz do sklepu to zawsze Wiesz dlaczego cena cukru czy innego towaru wzrosła?
Czy znajdujesz jakąś logikę obserwując zmiany cen na stacjach paliw?
Chyba jasne, że zaprojektowanie nowego wzoru kosztuje. Może jest wkalkulowane w cenę a może jest fakturowane oddzielnie . Nie wiem.
....
Cena cukru spadła (w stosunku do zeszłego roku) :P . Pietruszki też :lol: No, i paliwo tańsze na mojej stacji. O logikę zmian zapytaj brata Obajtka 8)
tumanleśny
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2596
Rejestracja: środa 19 lip 2023, 08:54

Re: Wariacje nt. leśnego munduru

Post autor: tumanleśny »

Naj pisze: czwartek 18 sty 2024, 11:09

Chyba jasne, że zaprojektowanie nowego wzoru kosztuje. Może jest wkalkulowane w cenę a może jest fakturowane oddzielnie . Nie wiem.
Przecież pisałem, że ten koszt został już poniesiony?
Naj pisze: czwartek 18 sty 2024, 11:09 Cena cukru spadła (w stosunku do zeszłego roku) :P . Pietruszki też :lol: No, i paliwo tańsze na mojej stacji. O logikę zmian zapytaj brata Obajtka 8)
To czemu nie założyć na tej samej zasadzie, że i cena mundurów może spaść?
Tak, że: To, tamto, ten, tego, ten....
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Wariacje nt. leśnego munduru

Post autor: Naj »

tumanleśny pisze: czwartek 18 sty 2024, 11:17
Naj pisze: czwartek 18 sty 2024, 11:09

To czemu nie założyć na tej samej zasadzie, że i cena mundurów może spaść?
Nie można zakładać, Trzeba znać cyfry ...
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Wariacje nt. leśnego munduru

Post autor: Wiesław »

Naj pisze: czwartek 18 sty 2024, 11:30 Nie można zakładać
Dlaczego?

PS
Zakładam, że masz na to jakąś podstawę prawną... 8)
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Wariacje nt. leśnego munduru

Post autor: Naj »

tumanleśny pisze: czwartek 18 sty 2024, 11:17 ..
Przecież pisałem, że ten koszt został już poniesiony?

Jak poniesiony to nie istnieje :?: ;/

Z Wyborczej/Wybiórczej :wink:
Wkrótce przyszła odpowiedź z resortu: "Lasy Państwowe oszacowały koszt zmiany umundurowania wśród pracowników Służby Leśnej. Koszt ten wyniesie około 69 mln zł
Coś Ci to mówi :?:
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Wariacje nt. leśnego munduru

Post autor: Naj »

Wiesław pisze: czwartek 18 sty 2024, 11:43
Naj pisze: czwartek 18 sty 2024, 11:30 Nie można zakładać
Dlaczego?...
Oczywiście można zakładać wszystko. Tylko po kiego ... :?: Np.można zakładać, że Wiesław jest łysy/ gruby/niski/wysoki ... 8)
ODPOWIEDZ