Pomocy zarośnięty las

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2627
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Pomocy zarośnięty las

Post autor: Kuna lesna »

Po 2-3 latach jak sadzonki dojdą do 0,7 cm
asaledr
początkujący
początkujący
Posty: 35
Rejestracja: sobota 18 gru 2021, 02:31

Re: Pomocy zarośnięty las

Post autor: asaledr »

A to wtedy jak sadzonka będzie mieć 70 cm to nie przeszkodzi jej chwast mający np. 1,5 metra wysokości?
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2627
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Pomocy zarośnięty las

Post autor: Kuna lesna »

To zależy jak się wzmocni pęd główny.U tych gatunków przyrost na wysokość jest mniejsza za to struktura pędu jest silniejsza.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67166
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Pomocy zarośnięty las

Post autor: Capricorn »

Nie, żebym chciał zaniepokoić, ale zdarza mi się kosić siedmioletnie "uprawy" z powodu jeżyny.... Gadzina potrafi położyć nawet niemal dwumetrowe drzewka jeśli jest gęsta, a śniegu dużo.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
asaledr
początkujący
początkujący
Posty: 35
Rejestracja: sobota 18 gru 2021, 02:31

Re: Pomocy zarośnięty las

Post autor: asaledr »

Capricorn pisze: niedziela 03 wrz 2023, 21:05 Nie, żebym chciał zaniepokoić, ale zdarza mi się kosić siedmioletnie "uprawy" z powodu jeżyny.... Gadzina potrafi położyć nawet niemal dwumetrowe drzewka jeśli jest gęsta, a śniegu dużo.
To nie byłoby takie straszne bo chociaż będę widział gdzie kosić. Jakbym miał tak po prostu wykosić te pół hektara czystego pola nie patrząc na drzewka to bym to zrobił szybko, a tak to ja więcej szukam drzewek niż kosze np. :)

A powiedzcie mi bo mam jeszcze 200 jodeł, to dla mnie jakaś abstrakcja jest bo to rośnie po pare centymetrów, a te 200 jodeł to było w reklamówce z supermarketu takie to małe. Jak wyglada sprawa z takimi jodłami bo zachwaszczają się wiadmo tak jak wcześniej pisałem chwastami na wysokość człowieka. Niby wykosiłem trochę w nich, bo przynajmniej tyle, że rosną w bruździe i nie wystają za nią bo ta bruzda ma z 20 cm głębokości. Więc koszę normalnie jakby nic nie było. Ale o to muszę bardziej dbać niż o buki i dęby? Bo to takie maleństwo jest to się prędzej nadawało do doniczki niż na pole. Kiedy to dorośnie do tego żeby tego nie kosić? Bo jak ma tak rosnąć po 5 cm to może za 10 lat będzie do kolan...
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2627
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Pomocy zarośnięty las

Post autor: Kuna lesna »

Może tak być, o jodle się nie wypowiem bo u mnie na kilka tysięcy ha może jest ok 500 szt .
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67166
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Pomocy zarośnięty las

Post autor: Capricorn »

Z jodłą bywa różnie. Jedne siedzą w dnie lasu długo (sadzę 4-5 latki o wysokości ok. 30cm), inne dostają od razu kopa i pędzą po kilkadzieścia centymetrów w ciągu roku. Tak, czy inaczej trzeba zakładać, że jodła na początku rośnie wolno, więc pielęgnacja będzie dłuższa.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1809
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: Pomocy zarośnięty las

Post autor: bynajmniej »

Jodła w wieku 10 lat w zależności od warunków ( okap, powierzchnia otwarta, gleba) będzie miała wysokość 1,5 -2m i więcej, zabezpieczenie przed sarnami jest konieczne.
ODPOWIEDZ