Co zrobić z lasem… historia prawdziwa

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Piteeer62
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 25 kwie 2023, 12:22

Co zrobić z lasem… historia prawdziwa

Post autor: Piteeer62 »

Cześć,
Posiadam 3.5ha lasu mieszanego w wieku 80 lat.
Las jest enklawa w dużym lesie Państwowym :lol: Chciałbym się go pozbyć, bo potrzebuję gotówki na zakup mieszkania. Zakładam ze LP będą zainteresowane zakupem ale muszę im najpierw złożyć ofertę. Zatem zacząłem szukać rzeczoznawcy, który by to wycenił. Sam nie jestem w stanie określić wartości nieruchomości. Rzeczoznawca przesłał koszt wyceny na kwotę 6000zł. Nie wiem czy jest to cena wysoka, niska czy może ktoś wyceniał podobna nieruchomość i wie ile powinna kosztować taka wycena? Może macie inna radę jak spieniężyć tą nieruchomość? Dzięki za każdą radę! :roll:
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5602
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Re: Co zrobić z lasem… historia prawdziwa

Post autor: Blues Brothers »

Cena jest mocno zaniżona, wręcz śmieszna. Chyba , że zera pogubiłeś.
Awatar użytkownika
Tobi
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: środa 23 paź 2013, 07:35

Re: Co zrobić z lasem… historia prawdziwa

Post autor: Tobi »

To jest wartość wyceny rzeczoznawcy a nie nieruchomości.
Piteeer62
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 25 kwie 2023, 12:22

Re: Co zrobić z lasem… historia prawdziwa

Post autor: Piteeer62 »

Tak to wartość wyceny! Chcąc sprzedać muszę podać jaka chciałbym cenę… nie wiem ile nawet mogę się spodziewać w sumie jest 3.7ha
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170029
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Re: Co zrobić z lasem… historia prawdziwa

Post autor: Sten »

Skontaktuj się z właściwym nadleśnictwem, najlepiej osobiście ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Co zrobić z lasem… historia prawdziwa

Post autor: j24 »

Ostatnio widziałem ofertę sprzedaży lasu prywatnego dla LP, za cenę 4 zł/m2.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
yarnot
początkujący
początkujący
Posty: 38
Rejestracja: czwartek 01 gru 2022, 11:19

Re: Co zrobić z lasem… historia prawdziwa

Post autor: yarnot »

A to nie jest tak, że LP same wycenią/zaproponują cenę za taką działke? Bo rzeczoznawca wyceni to w jakiś sposób ale LP wyceni to też sama? Wszystko zależy co tam rośnie, w jakim wieku itd. Bo działka działce nie jest równa, zwłaszcza jak na obu rośnie las różnej jakości. I przede wszystkim czy LP będzie zainteresowana zakupem tej działki? Zamiast inwestować w rzeczoznawcę, najpierw spytałbym w LP czy w ogóle są zainteresowani. Mają prawo pierwokupu ale muszą "chcieć" kupić. Jak nie będą, można wtedy szukać chętnego poza LP. Szansa, że bedą chcieli kupić jest spora skoro to enklawa w środku ich lasów.
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Co zrobić z lasem… historia prawdziwa

Post autor: Naj »

To niezupełnie tak. Jeśli zgłosisz LP chęć sprzedania lasu ( a LP będą zainteresowane) to nie możesz się z oferty wycofać. Nawet jeżeli wycena LP nie będzie Ci odpowiadała.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105119
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Co zrobić z lasem… historia prawdziwa

Post autor: Piotrek »

Naj-u, koledze nie chodzi o wycofanie się z oferty, gdy wycena będzie za niska, tylko w sytuacji gdy PGL LP nie wyrażą chęci skorzystania z prawa pierwokupu. Tak to zrozumiałem...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Co zrobić z lasem… historia prawdziwa

Post autor: Naj »

Jeżeli tak to OK. Tylko czytałem wiele ostrzeżeń bo kiedy zgłosi się ofertę sprzedaży lasu - a LP mają pierwszeństwo - to nie można jej wycofać, oczywiście jeśli LP wyrażą chęć zakupu... I na tym polega haczyk.
Melon
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1923
Rejestracja: piątek 02 gru 2016, 23:12

Re: Co zrobić z lasem… historia prawdziwa

Post autor: Melon »

Można wycofać ofertę . Jeżeli cena Ci nie odpowiada nie musisz sprzedawać. Nie ma przymusu sprzedawania swojej własności. Klamka zapada dopiero po podpisaniu notarialnego aktu sprzedaży.
Melon
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1923
Rejestracja: piątek 02 gru 2016, 23:12

Re: Co zrobić z lasem… historia prawdziwa

Post autor: Melon »

Piteeer62 pisze: wtorek 25 kwie 2023, 12:31 . Rzeczoznawca przesłał koszt wyceny na kwotę 6000zł. Nie wiem czy jest to cena wysoka, niska.:roll:
Poszukaj innego rzeczoznawcy. Ten jest zdecydowanie za drogi. Cena nie powinna przekraczać około 2 tyś PLN. Ponadto orientacyjnie 1 ha lasu o ile nie jest to teren bardzo atrakcyjny turystycznie wart jest około 30 do 50 tyś PLN.
yarnot
początkujący
początkujący
Posty: 38
Rejestracja: czwartek 01 gru 2022, 11:19

Re: Co zrobić z lasem… historia prawdziwa

Post autor: yarnot »

Naj pisze: piątek 05 maja 2023, 15:25 To niezupełnie tak. Jeśli zgłosisz LP chęć sprzedania lasu ( a LP będą zainteresowane) to nie możesz się z oferty wycofać. Nawet jeżeli wycena LP nie będzie Ci odpowiadała.
Trochę mnie zszokowała ta informacja... byłoby dziwne, żebyś coś sprzedawał jeśli oferta kupującego Ci nie pasuje. Przymusu nie ma jak pisze Melon. Niemniej jest to trochę sytuacja patowa bo LP mają prawo pierwokupu, czyli jak znowu wystawisz na sprzedaż mogą być znowu zainteresowani, mogą dac za niską cenę więc znowu jesteś niechętny i wycofujesz.... niekończąca się historia.... Jeśli będzie okazja podpytam kogoś w LP jak to wygląda dokładnie w przypadku rozbieżności cen oferenta i kupującego, w przypadku działki lesnej. Bo jesli Ja chcę powiedzmy 30k, a LP dają tylko 20k za las, i nie chcą dac więcej, tzn. że tracą prawo pierwokupu jesli ktoś inny da mi te 30k, które chce?:)
Melon
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1923
Rejestracja: piątek 02 gru 2016, 23:12

Re: Co zrobić z lasem… historia prawdziwa

Post autor: Melon »

Prawo pierwokupu oznacza , że korzystający z prawa wchodzi w buty kupującego. Musi więc dać taką samą cenę. LP teoretycznie mogą się z ceną nie zgodzić ale wtedy muszą iść do sądu i to sąd ustali czy cena została sztucznie zawyżona. W praktyce mało prawdopodobne żeby tak uznał.
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Co zrobić z lasem… historia prawdziwa

Post autor: Naj »

Melon pisze: wtorek 09 maja 2023, 17:57 ...Musi więc dać taką samą cenę. ...
Nie muszą...
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105119
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Co zrobić z lasem… historia prawdziwa

Post autor: Piotrek »

PGL LP raczej nie ma prawa ustalania ceny, za jaką kupi nieruchomość. O ile pamiętam to jako podstawę przyjmowały cenę od 2 do 4 złotych za metr kwadratowy. Jeżeli cena proponowana przez nabywcę mieściła się w tych granicach to PGL LP kupowały za tę cenę. W sytuacji gdy cena budzi wątpliwość, PGL LP kieruje sprawę do sądu, który zleca wycenę nieruchomości rzeczoznawcy majątkowemu.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
MichuSz
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: wtorek 04 lip 2023, 13:36
Lokalizacja: Pruszków

Re: Co zrobić z lasem… historia prawdziwa

Post autor: MichuSz »

Piotrek pisze: wtorek 09 maja 2023, 19:29 PGL LP raczej nie ma prawa ustalania ceny, za jaką kupi nieruchomość. O ile pamiętam to jako podstawę przyjmowały cenę od 2 do 4 złotych za metr kwadratowy. Jeżeli cena proponowana przez nabywcę mieściła się w tych granicach to PGL LP kupowały za tę cenę. W sytuacji gdy cena budzi wątpliwość, PGL LP kieruje sprawę do sądu, który zleca wycenę nieruchomości rzeczoznawcy majątkowemu.
Z informacji, które udało mi się zebrać, to też wydaje mi się, że w taki sposób dokładnie to wygląda. Jeśli jeszcze ktoś ma jakieś wątpliwości, to zawsze można dopytać kogoś, kto się na tym bardziej zna.
Piteeer62
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 25 kwie 2023, 12:22

Re: Co zrobić z lasem… historia prawdziwa

Post autor: Piteeer62 »

Hej,
Zrobiłem wycenę u rzeczoznawcy na koszt własny. Złożyłem ofertę z tą ceną do lasów ale w odpowiedzi dostałem, że mogą zaoferować mi 65% z wyceny. Sam nie wiem co p tym myśleć…
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2627
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Co zrobić z lasem… historia prawdziwa

Post autor: Kuna lesna »

Wycena to wycena.Punkt do rozmowy ale rynek to rynek.Wartość jest taka za ile ktoś chce to kupić.
ODPOWIEDZ