Sprzedaż lasu a prawo pierwokupu

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
borsukMaly
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: środa 25 maja 2022, 20:52

Sprzedaż lasu a prawo pierwokupu

Post autor: borsukMaly »

Witam wszystkich, jak wygląda kwestia prawa pierwokupu przez LP działki leśnej. Czy w przypadku wyceny działki mniej korzystnie przez sąd w porównaniu do ceny oferowanej prze klienta to czy można nie sprzedać lasu LP ?? Bądź odstąpić od umowy warunkowej??
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4121
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Sprzedaż lasu a prawo pierwokupu

Post autor: Wiesław »

Zawarcie warunkowej umowy sprzedaży nieruchomości wiąże prawnie sprzedającego do chwili upływu terminu złożenia oświadczenia przez uprawnionego do pierwokupu. W trakcie biegu terminu na realizację prawa pierwokupu na sprzedającym ciąży obowiązek powstrzymania się od działań, które negatywnie wpływałyby na możliwość realizacji tego uprawnienia (uchwała Sądu Najwyższego z 9.10.1991 r., III CZP 94/91).
Jedyną dopuszczalną prawnie możliwością jest wycofanie się przez sprzedającego (w porozumieniu z kupującym) z umowy warunkowej, do momentu gdy nie zostało jeszcze złożone oświadczenie uprawnionego do pierwokupu o skorzystaniu z tego prawa.
Po złożeniu oświadczenia o skorzystania z pierwokupu przez uprawnionego, sprzedający nie ma prawnej możliwości wycofania się z umowy, dopóki nie upłynie termin realizacji prawa pierwokupu (na ogół 30 dni od zawarcia umowy warunkowej i powiadomienia o niej uprawnionych do pierwokupu), a prawo pierwokupu nie zostało wykonane. Po upływie tych 30 dni sprzedający i kupujący znowu mają prawo do zgodnego wycofania się z umowy warunkowej.

Nie wiem co jest możliwe gdy uprawniony do pierwokupu zaczyna podważać sądownie cenę z umowy warunkowej. Trzeba o to popytać notariuszy, którzy mają doświadczenie... Moim zdaniem 30 dni minęło, więc (o ile chytry uprawniony nie wpłacił w terminie pełnej kwoty i po tym rozpoczął sądy o obniżenie kwoty) sprzedający może się rozmyślić... :wink:
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 103154
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Sprzedaż lasu a prawo pierwokupu

Post autor: Piotrek »

Wiesławie, sprzedający chce sprzedać, ale komu innemu i za większe pieniądze. Chyba nie ma takiej możliwości, ale może się mylę?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4121
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Sprzedaż lasu a prawo pierwokupu

Post autor: Wiesław »

Piotrek pisze: piątek 27 maja 2022, 10:43 Wiesławie, sprzedający chce sprzedać, ale komu innemu i za większe pieniądze. Chyba nie ma takiej możliwości, ale może się mylę?
Ja odniosłem wrażenie, że sprzedający zawarł z kimś umowę warunkową z dużą kwotą transakcji. A jednostka LP oświadczyła że skorzysta z prawa pierwokupu, jednocześnie kwestionując cenę transakcyjną jako sztucznie zawyżoną i sprawę kierując do sądu. Teraz sprzedający zastanawia się co zrobić...

https://trybuna.katowice.lasy.gov.pl/ak ... ow-lesnych
Do listopada ubiegłego roku tylko w dwóch przypadkach zakwestionowana została ich transakcyjna cena, a sprawy skierowane zostały do sądu. Korzystając z prawa pierwokupu LP mogą nabyć grunt po cenie zawartej w warunkowej umowie sprzedaży, chyba, że wycena przygotowana przez biegłego będzie dużo niższa.
https://www.rp.pl/nieruchomosci/art2006 ... izania-cen
Sytuacja, w której Lasy Państwowe wykonują przysługujące im prawo pierwokupu, a następnie informują, że mają zamiar zapłacić za nieruchomość cenę niższą niż uzgodniona przez strony transakcji, w którą wstępują, nie jest prawidłowa. Do takich wniosków doszedł sąd rejonowy z Wielkopolski.
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4121
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Sprzedaż lasu a prawo pierwokupu

Post autor: Wiesław »

Kluczem rozważań jest tu art. 600.1 kc:
Przez wykonanie prawa pierwokupu dochodzi do skutku między zobowiązanym a uprawnionym umowa sprzedaży tej samej treści, co umowa zawarta przez zobowiązanego z osobą trzecią, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Jednakże postanowienia umowy z osobą trzecią, mające na celu udaremnienie prawa pierwokupu, są względem uprawnionego bezskuteczne.
Daje on możliwość kwestionowania ceny sprzedaży jako mającej na celu udaremnienie wykonania prawa pierwokupu. Rozstrzygnięcie sprowadza się do wyroku sądowego, który w postępowaniu, posiłkuje się opinią biegłego, ustalając cenę nieruchomości.
Tyle że w branżowej ustawie (uol) jest zapisane, że prawo pierwokupu musi zostać zrealizowane w ciągu 30 dni - czyli w tym czasie muszą wpłynąć pieniądze do sprzedającego...
I tu jest haczyk... chyba nie wynika z ustaw, że procedura sądowa wpływa na wstrzymanie terminu...
:wink:
ODPOWIEDZ