Zmiany w ustawie o ochronie przyrody

Zagadnienia z szeroko pojętej ekologii, przyrody, środowiska i biologii...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Zmiany w ustawie o ochronie przyrody

Post autor: Naj »

Pytanie i troche zagadka:
Kiedy wprowadzono do ustawy o ochronie przyrody przepis warunkujący poszerzenie parku narodowego od zgody samorządu ?
Obecnie art. 10 ust 2
Nie mogę znaleźć nowelizacji wprowadzającej ten zapis...
piotrr24
początkujący
początkujący
Posty: 98
Rejestracja: środa 05 sty 2011, 18:20

Post autor: piotrr24 »

zapis jest w uop od początku tj. od 2004 r.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105192
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Na LDL wod4 zgrabnie już to Naj-owi wyjaśnił. :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Wod4 chyba się nie pogniewa jak to tu zawieszę. A wielu może się przydać... Wod4 to jest jednak niezastąpiony :brawo:
Najprościej mówiąc chodzi o to, że od 2001 r. samorządy opiniują, zaś od 2004 r. samorządy uzgadniają utworzenie lub powiększenie parku narodowego.
Pierwsze wstrzymanie procesu powstawania nowych parków narodowych w Polsce ma ścisły związek z wprowadzoną ustawą z dnia 7 grudnia 2000 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody (z mocą obowiązującą od dnia 2 lutego 2001). Zapis wniósł potrzebę uzyskania pozytywnych opinii miejscowych samorządów w tej kwestii.
Do tej chwili procedura tworzenia i powiększania granic parków narodowych była bardzo prosta i była to jednostronna decyzja Rady Ministrów podejmowana w formie rozporządzenia.
Samorządy musiały się do tej decyzji dostosować. Był to schemat wywodzący się wprost z PRL-owskiej ustawy o ochronie przyrody z 1949 r., powielony przy nowelizacji w roku 1991 r.

W tym trybie od grudnia 1991 do lutego 2001 utworzono w Polsce pięć nowych parków i osiemnastokrotnie powiększono powierzchnię już istniejących.

Po dacie 2 lutego 2001 tylko raz zwiększono w Polsce powierzchnię parku narodowego (w kwietniu 2004 o 14 tys. ha powiększono Słowiński PN).
A jedyny park narodowy, który powstał na podstawie nowej procedury to Park Narodowy „Ujście Warty” (utworzony 1 lipca 2001 z połączenia rezerwatu przyrody Słońsk i części Parku Krajobrazowego Ujście Warty). Była to inicjatywa o tyle szczególna, że tereny powstałego parku były już wcześniej (jesienią 1996) wykupione przez Skarb Państwa, zaś miejscowy samorząd gminny zainteresowany był powstaniem Parku (chodziło o spodziewane wpływy do samorządu z podatków lokalnych z tytułu lokalizacji siedziby Parku w Chyrzynie koło Kostrzyna nad Odrą). I ten jeden raz samorząd nie zablokował inicjatywy społecznej.

Od 16 kwietnia 2004 proces tworzenia nowych PN i rozszerzania obszaru istniejących zamarł całkowicie, a przyczyną tego stał się zapis w uchwalonej tego dnia ustawie o ochronie przyrody, a konkretnie chodzi o zapis art. 10.2.:
Utworzenie parku narodowego, zmiana jego granic lub likwidacja może nastąpić po uzgodnieniu z właściwymi miejscowo organami uchwałodawczymi jednostek samorządu terytorialnego, na których obszarze działania planuje się ́ powyższe zmiany

Po roku 2004 inicjatywy na rzecz powołania do życia Mazurskiego PN, Turnickiego PN, Jurajskiego PN, a także próby poszerzenia Białowieskiego PN są formalnie blokowane przez negatywne uchwały lokalnych samorządów.

Przykładowo: 19 października 2010 r. udzielenia zgody na powiększenie Białowieskiego PN odmówiła Rada Gminy Hajnówka, paraliżując proces powiększenia BPN.
I tak samo zrobiły wszystkie samorządy z rejonu Puszczy Białowieskiej (gminne, powiatowe, oraz sejmik województwa podlaskiego).
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

Naj pisze:Wod4 to jest jednak niezastąpiony
Zgadza, się z tą opinią w całej rozciągłości. Zwłaszcza jeśli chodzi o szczegóły, niuanse prawne i kojarzenie ich z realnym życiem.
„Imperatorowa i państwa ościenne przywrócą spokojność obywatelom naszym/Przeto z wolnej woli dziś rezygnujemy/Z pretensji do tronu i polskiej korony/Nieszczęśliwie zdarzona w kraju insurekcja/Pogrążyła go w chaos oraz stan zniszczenia." (Jacek Kaczmarski - "Krajobraz po uczcie")
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170212
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

I tylko udajemy, że go tu nie ma ... :lol:
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
ODPOWIEDZ