Żywopłot ze świerka serbskiego (picea omorica)

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

syferus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 415
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: suburbia

Post autor: syferus »

Badałem próbkę gleby w laboratorium chemiczno-rolniczym i wyszło mi, że mam bardzo kwaśna glebę. IVa klasa przechodzaca w IIIb.
Ile zastosować ewentualnie hydrożelu oraz torfu pod dołek?
"Grunt to podejście"
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Hydrożelu wg instrukcji. Ja pod dużą sadzonkę daje 2 łyżki stołowe...
Zaprawienie torfem (podsypka) zależny od wielkości sadzonek... Może 3-4 łopaty :?:
syferus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 415
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: suburbia

Post autor: syferus »

Kupiłem 3-letnie sadzonki z odkrytym system korzeniowym ze sprawdzonego źródła. Ile proponujesz hydrożelu oraz torfu w tym przypadku? U mnie ogólnie nie ma problemu z woda, a raczej jest problem. Pół metra i woda zaskórna. Musi być ekstremalnie sucho, żeby nie móc szpadla wbić.
"Grunt to podejście"
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Tak dokładnie z tym torfem to Ci nie podam... Musisz sam ocenić. Pomimo, że woda wysoko, ja bym łyzkę hydrożelu jednak dał. Może zdarzyć się krótkotrwała susza... A korzenie jeszcze nie rozwinięte.
syferus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 415
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: suburbia

Post autor: syferus »

https://ibb.co/88qzFpb

Pytanie z innej beczki? Czym byście obsadzili taki wał ziemny, żeby drzewko się utrzymało? Pomijam widocznego na zdjęciu Klona jesionolistnego :wink:
"Grunt to podejście"
syferus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 415
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: suburbia

Post autor: syferus »

https://megawrzuta.pl/download/64c0d2a1 ... e3be1.html

Świerki zasadzone jak na zdjęciu. A co myślicie, żeby zachować tuje i świerki ze sobą jak na dołączonym obrazku? Tuje zasadzone co 80cm oraz 80cm od siatki. Natomiast świerki co 2,5m od siebie i 2m od siatki. Dodam, że na wprost zdjecia mamy wschód. O 5:00 rano wyskakuje na środku tego zdjęcia słoneczko. Stanowisko naświetlone. Czy świerki wyprą tuje czy nie? :) Pomyślałem sobie teraz, że wtedy nie musiałbym się obawiać ogołocenia świerków na dole i mógłbym je puścić w góre do wysokości jakiej zechcą urosnąć.
"Grunt to podejście"
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Pewnie inni napiszą, żem zboczony... :lol: Ja bym obsadził tarniną. Na grzbiecie, co kilka metrów jarzębina. Jeśli nie ma zmrozowisk, to bym dodał kilka morw. Morwy dlatego, ze jak zaczną owocować, to bedziesz miał przeglad wszelkich ptaszorów. Na dole bym dodał rząd aronii...
:roll: :wink:
syferus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 415
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: suburbia

Post autor: syferus »

A w jakiej więźbie to wszystko? Kiedyś zostało mi trochę ziemi i nie mialem jak się jej pozbyć, więc uformowałem. Tyle, że zarasta krzakami, bo nie miałem pomysłu czym to obsadzić...
"Grunt to podejście"
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Tuja to bestia żywotna i świerki raczej jej nie wyprą. Chyba, ze będziesz te th...je ostro ciać. Trochę zrobiłeś dwa grzyby w barszcz. Chyba, że zamierzasz tuje wyciąć, jak świerki pójdą do góry..
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

syferus pisze:A w jakiej więźbie to wszystko? Kiedys zostało mi trochę ziemi i nie mialem jak się jej pozbyć, więc uformowałem. Tyle, że zarasta krzakami, bo nie miałem pomysłu czym to obsadzić...
Tarninę to mozesz dowolnie i tak się rozejdzie. Ja bym jarzebinę posadził co kilka (5-6). metrów. Ale lepiej postaraj się o większe drzewka, bo na początku to rośnie wolno.... Aronia co 1-1,5 m...
syferus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 415
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: suburbia

Post autor: syferus »

Ok co do wału. Dzięki.

A co do thui oraz świerków. Zasadziłem kiedyś tuje, bo miałem nieco inną świadomość. Z biegiem lat zacząłem wymiotować tujami występującymi wszędzie. Są one dla mnie pewnego rodzaju symbolem kulejącego systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego w naszym kraju, kiedy to wydaje się WZ albo robi plan pod mieszkaniówkę na terenach, które nigdy nie powinny zostać wyłączone z produkcji rolnej. I później widujemy "piękne osiedla" pośród terenów upraw rolnych, bez dobrego dojazdu, bez odwodnienia etc. I dookoła, a jakże, tuje.

Ulało mi się. Tuje pewnie komuś oddam, niech sobie za free wykopie. Ale pomyslałem jednoczesnie, ze jeśli świerki i tuje dawałyby radę współistniejąc ze sobą jak na załączonym obrazku, to jakoś bym je zdzierżył, wbrew odczuciom, ktore ująłem w pierwszym akapicie. :wink:
"Grunt to podejście"
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Aha. Jak bys sie zdecydował na tarninę to posadzeniu tnij na 30 cm... Potem, co dwa lata wybierz drzewka o ładnym pokroju a dookoła tnij. Bedą lepiej owocowały na nalewkę. Jak lubisz, to możesz wsadzić kilka dereni jadalnych (np. obok jarzębiny)...
syferus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 415
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: suburbia

Post autor: syferus »

Mam jeszcze pytanie. Zasadzilem dziś te świerki. Wcześniej je w wodzie zatopiłem na godzinę. Sprzedawca zaaplikował im do korzenia solidną dawkę hydrożelu. Po zasadzeniu świerków trochę je opatuliłem targanem ze słomy (przymrozek w nocy -4C). Podlewać je jutro (+3C) czy czekać z podlewaniem na plusowe temperatury w nocy od wtorku nadchodzącego tygodnia?
"Grunt to podejście"
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Jeżeli dostały hydrożel, to nie trzeba podlewać. Zresztą jest trochę śniegu, to sobie powoli stopnieje...
syferus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 415
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: suburbia

Post autor: syferus »

Nieumiejętnie użyłem Silvakol. Część sadzonek pokropiłem. Czy tam, gdzie doszło do kontaktu igliwia z preparatem dojdzie do jego obumarcia? :idea: I jakby zastosować ten preparat na 100cm wysokości tuje? :help:
"Grunt to podejście"
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Sprawdź w instrukcji.
syferus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 415
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: suburbia

Re: Żywopłot ze świerka serbskiego (picea omorica)

Post autor: syferus »

Muszę Wam powiedzieć po długim czasie stosowania, że Sirvacol doskonale daje sobie radę z niechcianymi wizytami dzikiej zwierzyny...

Jednocześnie głupia sprawa... Zasadziłem świerki 2m od granicy (wątek z tego tematu) i dochodzę do przekonania, że to zbyt blisko siatki i w ogóle nieruchomości sąsiada. Za 15 lat będzie mi kazał gałęzie skracać. Sadziłem te świerki w 2021 roku jako 3-letnie sadzonki. Jakbym je teraz przesadził o jeden metr od działki to będzie to dla nich duży szok?
"Grunt to podejście"
syferus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 415
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: suburbia

Re: Żywopłot ze świerka serbskiego (picea omorica)

Post autor: syferus »

Czy uważacie, że przesadzam i można zostawić tak jak jest z dwoma metrami od miedzy? 🤔
"Grunt to podejście"
tumanleśny
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2593
Rejestracja: środa 19 lip 2023, 08:54

Re: Żywopłot ze świerka serbskiego (picea omorica)

Post autor: tumanleśny »

2metry czy trzy metry sąsiadowi różnicy nie zrobią. Nawet jak będzie 5 metrów będzie tak samo.
Najlepiej urządzić grilla i z sąsiadem o tym pogadać, a nie trzeba będzie drzewek ponownie i ryzykownie stresować.
Nie taki sąsiad zły jak go malują....
Tak, że: To, tamto, ten, tego, ten....
syferus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 415
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: suburbia

Re: Żywopłot ze świerka serbskiego (picea omorica)

Post autor: syferus »

Doświadczenie życiowe mnie nauczyło, że ludzie zapominają o ustnych przyrzeczeniach. Sprzeda działki komuś i zniknie akceptacja dla świerków. 😉 Masz rację, 3m to w sumie też za mało i 4m chyba będzie już rozsądną odległością. Kiedy najlepiej je przesadzić?
"Grunt to podejście"
ODPOWIEDZ