Statystyka

Szkolenia, wypadki, choroby, pierwsza pomoc, ocena ryzyka...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Statystyka

Post autor: Naj »

Na stronie Gazety Leśnej ukazała się taki wykres wypadkowości w leśnictwie...
Pojawiają się poszkodowani "nie zatrudnieni...". Natomiast zniknęły przypadki pracowników LP...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Kubuś Puchatek
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1050
Rejestracja: piątek 27 lis 2020, 17:38

Post autor: Kubuś Puchatek »

Słupki jak słupki. Ale wzrost jednak znaczący. Gdyby to byli górnicy to larum by grali. A że jakieś tam ZULe to nikt się nie zająknie.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
malkontent
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 386
Rejestracja: sobota 26 paź 2019, 06:23

Post autor: malkontent »

j24 pisze:Wątek poboczny wydzieliłem:
:spoko:
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Wykres to rzeczywiście tylko słupki. Za którymi kryją się jednak tragedie. A jak to interpretuje Gazeta Leśna...
http://firmylesne.pl/lista/wypadki/poka ... rBg-PQkHwE

Wzrost wypadków śmiertelnych jest istotny... Wprawdzie nie dotyczy pracowników LP, ale te wypadki zdarzają się w lesie. I jeszcze taki cytat z artykułu:
... Znacznie częściej ofiarami wypadków śmiertelnych podczas wykonywania prac leśnych są osoby młode – dwudziestolatkowie, którzy nie posiadają doświadczenia. Do śmiertelnych wypadków z ich udziałem dochodzi najczęściej w ciągu pierwszych dni pracy (do dwóch tygodni od jej rozpoczęcia). W takich sytuacjach przyczyną wypadków jest brawura i lekceważenie zagrożenia...
A może wadliwe szkolenie?
I odwieczne pytanie. Kto (i jak) powinien przeciwdziałać...?
Za "moich" czasów, wypadkowość/zagrożenie w leśnictwie porównywano z górnictwem. Jeśli spojrzeć na wypadki śmiertelne w górnictwie:
2019 - 23
2018 - 21
2017 - 15
W proporcji do ilości zatrudnionych, to leśnictwo nadal jest większym zagrożeniem. I co istotne, w górnictwie, wypadkom ulęgają coraz częściej pracownicy firm "zewnętrznych"...
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21560
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

Zastanawia wzrost wypadków przy "obalaniu i ścince" biorąc pod uwagę wzrost pozyskania drewna z wykorzystaniem maszyn wielooperacyjnych ...
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169498
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Patrząc na zamieszczoną przez Naj'a tabelę, wydaje mi się, że wypadki śmiertelne w grupie pracowników LP miały miejsce po roku 2016 ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Sten pisze:Patrząc na zamieszczoną przez Naj'a tabelę, wydaje mi się, że wypadki śmiertelne w grupie pracowników LP miały miejsce po roku 2016 ...
Miały. Nie pamiętam konkretnych dat, ale było ich trochę. Np. podleśniczy, który dostał się między wysuwaną podporę pojazdu wywozowego, a stos drewna. Coś było np. w Nadleśnictwie Krościenko ... do tego zawał śmiertelny w pracy na stanowisku leśniczego w RDLP Lublin bodajże ...
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169498
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Na Forum pisaliśmy o tym Podleśniczym ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

filipesku pisze:Zastanawia wzrost wypadków przy "obalaniu i ścince" ...
Harvestery pracują w zasadzie na zrębach. Dla drwali zostały trzebieże i przerębówka. No, i góry... A to są najtrudniejsze technologicznie operacje. Mnie niepokoi ta uwaga o wypadkach młodych. Coś tu nie funguje...
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Sten pisze:Na Forum pisaliśmy o tym Podleśniczym ...
Dlatego mam wątpliwości co do danych z tabeli z Gazety Leśnej...
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Naj pisze:
filipesku pisze:Zastanawia wzrost wypadków przy "obalaniu i ścince" ...
Harvestery pracują w zasadzie na zrębach. Dla drwali zostały trzebieże i przerębówka. No, i góry... A to są najtrudniejsze technologicznie operacje. Mnie niepokoi ta uwaga o wypadkach młodych. Coś tu nie funguje...
U nas maszynowe pozyskanie jest głównie na trzebieżach.
Zręby (z dłużycą) i pozycje liściaste tną pilarze.

Co do przyczyn wypadków - młodzi nie mają doświadczenia, a starzy rutyniarze popełniają te same błędy (niewyuczalni) ...
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Można zapytać...
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169498
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Dla mnie też nie wydają się do końca wiarygodne ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
malkontent
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 386
Rejestracja: sobota 26 paź 2019, 06:23

Post autor: malkontent »

ODPOWIEDZ