Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)

Pieniądze nie tylko w lasach są ważne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

"Szef rządu we wtorek w Sejmie zwrócił się do wszystkich posłów z propozycją zmiany Konstytucji RP tak, aby zwiększyć bezpieczeństwo środków gromadzonych w Pracowniczych Planach Kapitałowych czy Indywidualnych Kontach Emerytalnych"
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Co tylko utwierdziło mnie w przekonaniu, że słusznie uczynię składając stosowne oświadczenie. :P
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3763
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Post autor: crocidura »

Bardzo niesłusznie moim zdaniem. Nie chodzi o przyszłą emeryturę, lecz najefektywniejszy sposób gromadzenia oszczędności i to w szczególności jeśli masz 50+
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

crocidura pisze:Bardzo niesłusznie moim zdaniem. Nie chodzi o przyszłą emeryturę, lecz najefektywniejszy sposób gromadzenia oszczędności i to w szczególności jeśli masz 50+
Ależ jemu nie chodzi ani o emeryturę ani o efektywność.
Bo wiadomo przecież że:
- wszystko co pisowskie to złe,
- jak PO wróci do władzy za 4 lata to nawet zapisy w konstytucji nas nie uchronią :wink:
Awatar użytkownika
xhardcorex
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1951
Rejestracja: sobota 06 sty 2007, 19:05
Kontakt:

Post autor: xhardcorex »

Dzisiaj w RMF słyszałem o tym badziewiu. Jak zechcesz wyciągnąć przed wiekiem emerytalnym twoją kasę (tak o niej piszą media głównego ścieku, reżimowe zwane publicznymi), to dowalą podatek, zabiorą to co dodano z budżetu i figa zostaje.
Jak te sq...syny zabrały teraz z FRD kasę na emerytury, to jest OK :evil:
Obecnie stopa zastąpienia około 50% (piszę z głowy), a jak ja będę przechodził na emeryturę, to modlić muszę się, by była 30.
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

crocidura pisze:Bardzo niesłusznie moim zdaniem. Nie chodzi o przyszłą emeryturę, lecz najefektywniejszy sposób gromadzenia oszczędności i to w szczególności jeśli masz 50+
Jak miałem 20+ też miałem "efektywnie" oszczędzać...
Jeszcze kilka opłat przekształceniowych i na emeryturze pieniądze będę do ZUS-u nosił... ;/
A co do oszczędzania - to robię to od ponad 15 lat i zamierzam jeszcze tak do emerytury. :P
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Glaca pisze:...Ależ jemu nie chodzi ani o emeryturę ani o efektywność.
Bo wiadomo przecież że:
- wszystko co pisowskie to złe,
- jak PO wróci do władzy za 4 lata to nawet zapisy w konstytucji nas nie uchronią :wink:
:| :| :| :|
To się nazywa "zaufanie do Państwa" nabyte przez lata.
I w nosie mam kto rządzi
A co do OFE to zdaje się, że wyszło fifty-fifty... :help:
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3763
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Post autor: crocidura »

OFE wyszło korzystnie dla oszczędzających. Wyjdzie na to, że ci co wybrali OFE i przy nim zostali dostaną IKE... a te pieniądze będą ich prywatne. Rozumiem, że ktoś kto ma 60 lat może wierzyć, że dostanie emeryturę z ZUS, ale młodsi nawet 55 latkowie nie mają się co łudzić. Dzięki 13 i 14 emeryturom wydanym z pustego (obecnie już za pożyczone z FUS) wiadomo, że obecnie nakładane składki nie istnieją. Tym samym pomysł emerytury obywatelskiej jest coraz bliższy (z tym że nie będzie to 30 procent ostatniego wynagrodzenia... a 50 z najniższej krajowej... albo ciut powyżej granicy ubóstwa).

Składając pieniądze w PPK masz na starcie ponad 70 zysku. Waloryzacja powiązana z rynkiem... i w każdej chwili możesz wybrać więcej niż sam włożyłeś. Chyba że stracisz na rynku akcji.

Dziękuję. Myślenie szkodzi.
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

crocidura pisze:…. i w każdej chwili możesz wybrać więcej niż sam włożyłeś. Chyba że stracisz na rynku akcji..
Albo mniej. Nic nie jest gwarantowane.
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3763
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Post autor: crocidura »

Zakładając że będziesz skandal kilka lat... Raczej nie stracisz - patrz choćby na OFE
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Zrób sobie symulację. Kiedyś się w to zbawiłem. Pamiętaj, że fundusz pobiera z Twoich oszczędności 5%. Większość środków musi być lokowana na bezpiecznych produktach, czyli OSP. One dają właśnie około 5%. No, a budżet sprzedaje te obligacje... :wink:
Część środków może być lokowana w produktach bardziej agresywnych (np. na giełdzie). I one mają wyrabiać "górkę" Twoich oszczędności. Mają... :roll:
Ja (i nie tylko ja) sparzyłem się na III filarze w Amplico. Po chyba trzech latach było "mniej niż zero" :lol: a dokładnie wyszedłem na oszczędności/wpłaty bez odsetek. Licząc inflację i podatek, byłem do tyłu... Ale były to małe sumy i dobrowolnie-przymusowe oszczedanie.
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3763
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Post autor: crocidura »

PPK pobiera 0,5 procent nie 5. Obligacje Skarbu Państwa nie dają 5, ponadto PPK może inwestować w te walory, może też inwestować w obligacje spółek oprocentowane na około 10. Ważne by był to rynek krajowy.

Długo byrozmawiac... ale i tak jest to korzystna opcja oszczędzania ze względu na składkę pracodawcy.
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Naj pisze:Zrób sobie symulację.
W necie są kalkulatory PPK. Wszystko wygląda sensownie i opłacalnie, jedyny drobny problem to zaufanie.
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Faktycznie, pominąłem 0 :wink: . Ale 10-cio latki dają 1,5%, a w takie papiery będą inwestowały PPK. Pokaż mi obligacje (raczej akcje) spółek, które w okresie kilku lat są oprocentowane na 10 %. Owszem, w krótkich okresach tak.
Nawet uwzględniając dopłatę pracodawcy i SP nie można liczyć na znaczne zwiększanie oszczędności - uwzględniając inflację. Popatrz także na sposób odzyskania środków z PPK.
Ja nikogo nie zniechęcam do PPK. Jestem tylko ostrożny. Zresztą na ten temat pisali ekonomiści...
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2627
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Lokowanie na giełdzie tylko w Polskie firmy( warunek regulaminowy) czy są w stanie wchłonąć taki kapitał i coś zarobić ? Osobiście nie wstępuję do tego ze względu na poprzednie rozwiązania . Jeżeli ten system nie wypali nikt już nie zaufa takim pomysłom .
Czy emerytury będą niższe ? Na pewno ,ale mamy pracowników ze wschodu którzy przez jakiś czas zatkają lukę emerytalną . A kto wie czy cała Afryka nie pojawi się w Europie ze względu na zmiany klimatyczne i geopolityczne .
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Przy kalkulacjach na ogół pomijany jet podatek.

Ile może zyskać państwo na PPK? W tym roku do programu przystąpią największe firmy zatrudniające w sumie 3,3 mln osób. Rząd liczy, że połowa przystąpi do PPK. To oznacza, że do budżetu państwa może wpłynąć dodatkowo ok. 40 mln zł! Ale już w przyszłym roku, kiedy także mniejsze firmy będą musiały przystąpić do PPK, z kieszeni pracowników może wyparować nawet pół miliarda złotych!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105122
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Naj pisze:Przy kalkulacjach na ogół pomijany jet podatek.
O tym to możemy rozmawiać najwcześniej dopiero po podsumowaniu rocznego dochodu po pierwszym roku funkcjonowania PPK. Wcześniej jest to łapanie ryb podartą siatką...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67172
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Zgodnie z przysłowiem wer einmal lügt, dem glaubt man nicht, und wenn er auch die Wahr heit spricht nie dam się nabrać ponownie, co zresztą już kiedyś tu pisałem :]
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Capricorn pisze:Zgodnie z przysłowiem wer einmal lügt, dem glaubt man nicht, und wenn er auch die Wahr heit spricht nie dam się nabrać ponownie, co zresztą już kiedyś tu pisałem :]
:spoko:
Głos pokolenia 40+... :wink:
z rocznika wyżowego, więc trochę nas jest. :P
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Naj pisze:Przy kalkulacjach na ogół pomijany jet podatek.

Ile może zyskać państwo na PPK? W tym roku do programu przystąpią największe firmy zatrudniające w sumie 3,3 mln osób. Rząd liczy, że połowa przystąpi do PPK. To oznacza, że do budżetu państwa może wpłynąć dodatkowo ok. 40 mln zł! Ale już w przyszłym roku, kiedy także mniejsze firmy będą musiały przystąpić do PPK, z kieszeni pracowników może wyparować nawet pół miliarda złotych!
Tu wam damy, a tu zapłacicie podatek - raz
a przy wypłacie - drugi... ;/
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
ODPOWIEDZ