Czy istnieje słowo "myśliwa"?

Zwierzęta łowne, hodowla, broń śrutowa i kulowa, psy myśliwskie...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Czy istnieje słowo "myśliwa"?

Post autor: Brzost »

Czy raczej zostało ad hoc stworzone? W każdym razie w temacie pani myśliwej wybuchło obóżanko :-)
„Imperatorowa i państwa ościenne przywrócą spokojność obywatelom naszym/Przeto z wolnej woli dziś rezygnujemy/Z pretensji do tronu i polskiej korony/Nieszczęśliwie zdarzona w kraju insurekcja/Pogrążyła go w chaos oraz stan zniszczenia." (Jacek Kaczmarski - "Krajobraz po uczcie")
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170038
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Dobrze, że nie myśliwka ... :wink:
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

BTW, ciekaw jestem czy ma coś wspólnego z Tadeuszem Pasławskim? Nazwisko i tematyka sugerowałoby że tak, ale internety jakoś nie kojarzą.
„Imperatorowa i państwa ościenne przywrócą spokojność obywatelom naszym/Przeto z wolnej woli dziś rezygnujemy/Z pretensji do tronu i polskiej korony/Nieszczęśliwie zdarzona w kraju insurekcja/Pogrążyła go w chaos oraz stan zniszczenia." (Jacek Kaczmarski - "Krajobraz po uczcie")
Sylvan

Post autor: Sylvan »

Niestety - istnieje takie słowo. W dobie agresywnego feminizmu wszystko musi być konkretnej płci. Chyba, że się trafi jakiś pajac obojętnie której płci, który wyskoczy z tekstem "a dlaczego pan określa moją płeć?" /autentyczne!/.
Swoją drogą mniej mnie razi myśliwa niż ministra.
A co ma powiedziec przedszkolanka rodzaju męskiego? :wink:
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Mnie rozbawił tekst: "jak śmiesz określać płeć" skierowany do autora komentarza krytykującego jakąś kobitę za kierownicą :wink:

I dzisiaj spotkałem się ze słowem "poślica" jako feministyczną wersję posła. Jakieś skojarzenia ?
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67168
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Mnie się podobają "handlowczyni" i "prostytut", a myśliwa to mnie się bardziej z filozofią kojarzy... :wink:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Skumbria
wiceminister
wiceminister
Posty: 36318
Rejestracja: sobota 03 cze 2006, 07:03
Lokalizacja: w drodze

Post autor: Skumbria »

a co z tymi co wyglądają na to ,a mienią się tamtym albo wg mieniących się bezpłciowymi..jak się do nich zwracać ? Kobieto, mężczyzno -odpada ,człowieku też. Istoto może ? :wink: Po prostu wariactwo...
Damski odpowiednik myśliwego jest :łowczyni ;)
Życie wymaga celnego oka i twardej ręki. http://www.solidarnosc.org.pl/
A gnębiciele naszego Narodu "Umacniają się w złym zamiarze, zamyślają potajemnie zastawić sidła i mówią sobie:Któż nas zobaczy i zgłębi nasze tajemnice?"
Rota https://www.youtube.com/watch?v=o_VL6ZYv2bE
https://youtu.be/r71UOZHy140
Sylvan

Post autor: Sylvan »

Skumbria pisze:łowczyni
To od łowcy.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67168
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Trudne pytanie - istota to rodzaj żeński, człowiek męski, za to łowczyni nie poluje, łowczyni łowi, więc też cholera nie bardzo :wink:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
carabus
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1796
Rejestracja: piątek 01 gru 2006, 08:28
Lokalizacja: z kłody

Post autor: carabus »

Sten pisze:myśliwka
My śliwka.... :mg:
czyli początek wystąpienia reprezentanta śliwek :wink:
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67168
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

We The plums... :lol:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Skumbria
wiceminister
wiceminister
Posty: 36318
Rejestracja: sobota 03 cze 2006, 07:03
Lokalizacja: w drodze

Post autor: Skumbria »

Obrazek
Życie wymaga celnego oka i twardej ręki. http://www.solidarnosc.org.pl/
A gnębiciele naszego Narodu "Umacniają się w złym zamiarze, zamyślają potajemnie zastawić sidła i mówią sobie:Któż nas zobaczy i zgłębi nasze tajemnice?"
Rota https://www.youtube.com/watch?v=o_VL6ZYv2bE
https://youtu.be/r71UOZHy140
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105121
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Czy istnieje słowo "myśliwa"?
Istnieje i nie jest to wytwór czasów najnowszych ale, można powiedzieć, archaizm.
"Proszę o poradę w kwestii terminu tłumaczonego z języka angielskiego. Jak powiedzieć na kobietę, która jest myśliwym: Zosia, kobieta-myśliwy czy Zosia, łowczyni? Tłumacz przetłumaczył z angielskiego (the hunter) – myśliwa ;-)
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
Anna Choma"

Oto fragment Grażyny Mickiewicza:

Często, myśliwa, na żmudzkim rumaku,
W szorstkim, ze skóry niedźwiedziej kirysie,
Spiąwszy na czole białe szpony rysie,
Pośród strzelczego hasała orszaku.


Ja bym dopuścił słowo myśliwa i dziś, ale skoro Pani wyczucie jest inne, to spośród innych propozycji polecam łowczynię, nie kobietę-myśliwego. Połączenia typu kobieta skoczek, kobieta szpieg (pisane bez łącznika) pasują raczej do kontekstów ogólnych, a nie do wskazania konkretnej osoby.
Może też być po prostu: Zosia, myśliwy.

Marek Łaziński, Uniwersytet Warszawski
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Gretkowska:

chirużka wydała mi się pierwszy raz dziwna, a teraz wydaje mi się, że to piękne połączenie słów „chirurg” i „wróżka”
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105121
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Chyba powinno być "chirurżka"?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

Mnie najbardziej śmieszy "architektka". Można sobie język połamać ;-)

Natomiast niedawno gdzieś przeczytałem, że "kierowca" to forma żeńska, a w męskiej powinien być "kierowiec". Brzmi prawie jak "kaowiec" ;-)
„Imperatorowa i państwa ościenne przywrócą spokojność obywatelom naszym/Przeto z wolnej woli dziś rezygnujemy/Z pretensji do tronu i polskiej korony/Nieszczęśliwie zdarzona w kraju insurekcja/Pogrążyła go w chaos oraz stan zniszczenia." (Jacek Kaczmarski - "Krajobraz po uczcie")
ODPOWIEDZ