Wędkarze na terenach leśnych

Ochrona mienia w Lasach Państwowych...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
hymenofor
początkujący
początkujący
Posty: 79
Rejestracja: niedziela 28 mar 2010, 23:45
Lokalizacja: Z lasu..

Post autor: hymenofor »

aż mi się zachciało na rybki wyskoczyć , może przy niedzieli :)
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5603
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Post autor: Blues Brothers »

A czasem nie przejęły wszystkiego PGW Wody Polskie ?
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Blues Brothers pisze:A czasem nie przejęły wszystkiego PGW Wody Polskie ?
jeśli nie przepływowe bajoro to nie
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
jtw50
początkujący
początkujący
Posty: 120
Rejestracja: sobota 01 cze 2013, 21:52

Post autor: jtw50 »

Przecież większość takich zbiorników to jest normalny LAS (figuruje jako LS w ewidencji) więc o jakim wędkowaniu mowa? wykładnia jest bardzo prosta:

Art. 165. Kto w lesie, w sposób złośliwy, płoszy albo ściga, chwyta, rani lub zabija dziko żyjące zwierzę, poza czynnościami związanymi z polowaniem lub ochroną lasów, jeżeli czyn z mocy innego przepisu nie jest zagrożony karą surowszą,podlega karze grzywny albo karze nagany.
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5603
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Post autor: Blues Brothers »

jtw50, a ja odpowiem
3. Zabrania się wędkowania w obrębach ochronnych, hodowlanych, zimowiskach, tarliskach i rezerwatach.
:lol: masz tak oznakowane ?
jtw50
początkujący
początkujący
Posty: 120
Rejestracja: sobota 01 cze 2013, 21:52

Post autor: jtw50 »

Wszystko się zgadza. Konstytucja, prawo wodne ( zbiorniki wodne Nadleśnictwa są wodami publicznymi i zgodnie z prawem wodnym można tam uprawiać amatorski połów ryb wędką na podstawie karty wędkarskiej) oraz Ustawa o Rybactwie Śródlądowym.

2. Amatorski połów ryb może uprawiać osoba posiadająca dokument uprawniający do takiego połowu, zwany dalej "kartą wędkarską" lub "kartą łowiectwa podwodnego", a jeżeli połów ryb odbywa się w wodach uprawnionego do rybactwa - posiadająca ponadto jego zezwolenie.

1. Proszę o wskazanie uprawnionego do rybactwa na zbiorniku Nadleśnictwa X
2. Ryby są dzikimi zwierzętami i zgodnie z UOL i art 165 kw dzikich zwierząt ranić i chwytać na terenie leśnym nie wolno.
3. Ryby są mieniem własności Skarbu Państwa - złowienie ryby i jej zabranie to również kradzież mienia.
4. O :evil: jakich obrębach ochronnych gadasz :lol: chyba pomyliłeś wody PZW ( wykaz obrębów ochronnych oraz mateczników) Z LASEM

Wody PZW to zupełnie inna bajka, wymiary ochronne ryb, okresy ochronne w LESIE nie obowiązują ponieważ nie są wodami PZW
Dla mnie - strażnika leśnego wykładnia jest prosta, na oczkach, zbiornikach retencyjnych i innych ( o ile Nadleśnictwo nie wydaje pozwoleń i nie prowadzi gospodarki rybackiej) ŁOWIĆ nie wolno.
jtw50
początkujący
początkujący
Posty: 120
Rejestracja: sobota 01 cze 2013, 21:52

Post autor: jtw50 »

Poza tym sprawę bezdyskusyjnie i jednoznacznie reguluje Art 32 Ustawy Prawo Wodne:

2. Powszechne korzystanie z wód służy do zaspokajania potrzeb osobistych, gospodarstwa domowego lub rolnego, bez stosowania specjalnych urządzeń technicznych, a także do wypoczynku, uprawiania turystyki, sportów wodnych oraz, na zasadach określonych w przepisach odrębnych, amatorskiego połowu ryb.

no tak, jednak punkt 1 mówi:

1. Każdemu przysługuje prawo do powszechnego korzystania z publicznych śródlądowych wód powierzchniowych, morskich wód wewnętrznych oraz z wód morza terytorialnego, jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej.

W Naszym przypadku właśnie przepisy Ustawy szczególnej (UOL) mówią inaczej. Więc przestańcie gadać bzdury a jakiś połowach na kartę wędkarską.
Awatar użytkownika
krzycho
początkujący
początkujący
Posty: 68
Rejestracja: czwartek 17 wrz 2009, 17:32
Lokalizacja: ja jestem????

Post autor: krzycho »

Też jestem wędkarze, płace składki do stowarzyszenia które dzierżawy od Skarbu Państwa wody za ktore placi dzierżawy, jest rozliczany z wykonania operatu rybackiego a ja nie mam prawa dojechać nad dzierżawiony "teren". Dlaczego? Myśliwi też powinni wziąść flinte w rękę lub na rower i do lasu a jak przypadkiem upolują jelonka to na plecy i do samochodu który stoi na skraju lasu bo nie powinni do niego wjechać. Gdzie tu jest równe traktowanie i równe prawa?
Awatar użytkownika
krzycho
początkujący
początkujący
Posty: 68
Rejestracja: czwartek 17 wrz 2009, 17:32
Lokalizacja: ja jestem????

Post autor: krzycho »

jtw50 pisze:...
Wody PZW to zupełnie inna bajka, wymiary ochronne ryb, okresy ochronne w LESIE nie obowiązują ponieważ nie są wodami PZW
Dla mnie - strażnika leśnego wykładnia jest prosta, na oczkach, zbiornikach retencyjnych i innych ( o ile Nadleśnictwo nie wydaje pozwoleń i nie prowadzi gospodarki rybackiej) ŁOWIĆ nie wolno.
Nie wiem czy jest to prawda bo ustawa o rybactwie i rozporządzenia do niej obowiązują wszystkich użytkowników wody nie zależnie czy jest to pzw, gr (gospodarstwa rybackie), czy prywatni dzierżawcy wymiary i okresy dotyczą wszystkich. Są to minimalne wymagania które mogą być zaostrzone przez użytkowników np pzw ma niektóre okresy ochronne i wymiary dłuższe niż w ustawie.
jtw50
początkujący
początkujący
Posty: 120
Rejestracja: sobota 01 cze 2013, 21:52

Post autor: jtw50 »

To mówimy o dojeździe do wody czy o łowieniu na oczkach wodnych i zbiornikach Nadleśnictwa? art 29 UOL oraz art 161 kw dokładnie regulują kto może poruszać się pojazdem silnikowym po lesie, i tak zakaz poruszania się nie dotyczy:

5)osób wykonujących czynności z zakresu gospodarki łowieckiej oraz właścicieli pasiek zlokalizowanych na obszarach leśnych;

nie widziałem aby art 29 mówił coś o wędkarzach.
Trzeba wysyłać wnioski legislacyjne o zmianę Ustawy. My jesteśmy tylko wykonawcami tej Ustawy i ona nas obowiązuje.
ODPOWIEDZ