Na czym będziemy oszczędzać w przyszłym roku......

Pieniądze nie tylko w lasach są ważne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
borowiak

Post autor: borowiak »

SZCZEPAN pisze:Ciach po kilometrówce. 8 %
Kilometrówka wynika z wielu czynników:
- powierzchnia leśnictwa
- ilość kompleksów leśnych
- odległość między najdalszymi punktami leśnictwa
- rozmiar pozyskania
- rozmiar zadań z hodowli lasu
- rozmiar zadań z ochrony lasu
- ilości osób pracujących w leśnictwie
- ilość zadań związanych z łowiectwem
Ponieważ pierwsze trzy składniki często się nie zmieniają, to wnoszę, że zmalało pozyskanie lub prace z zagospodarowania lasu. Normalną jest coroczna zmiana wielkości przyznanego ryczałtu. Wahania rzędu kilku procent są normalnym zjawiskiem. W znanych mi nadleśnictwach każdego roku leśniczowie otrzymują uzasadnienie przyznawanego ryczałtu w oparciu o w/w składniki. Wszystko może być proste, jasne i logiczne.
Awatar użytkownika
SZCZEPAN
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14106
Rejestracja: wtorek 18 gru 2007, 20:18
Lokalizacja: karpaty

Post autor: SZCZEPAN »

borowiak pisze:to wnoszę, że zmalało pozyskanie lub prace z zagospodarowania lasu.
Nie zmalało a wręcz wzrosło.
Wzrosła również liczba otrzymujących kilometrówkę.W biurze nadleśnictwa. :|
borowiak pisze: W znanych mi nadleśnictwach każdego roku leśniczowie otrzymują uzasadnienie przyznawanego ryczałtu w oparciu o w/w składniki.
Ciekawe jest to co piszesz , ale u nas nie ma takiego zwyczaju.
I NIGDY NIE MÓW MI, ŻE JUŻ WSZYSTKO WIESZ.
jeger
leśniczy
leśniczy
Posty: 776
Rejestracja: sobota 13 mar 2010, 17:53
Lokalizacja: Poznań

Post autor: jeger »

nie róbcie czarnych chmur na temat redukcji kosztów jak bywało kiedyś, dzisiaj obowiązuje logika. Jestem zdania, że każdą złotówkę należy przeglądać podwójnie. Oszczędzać należy na kosztach nie efektywnych. Dzisiaj należy zastanowić się już jak należy spożytkować wzrost przychodów spowodowanym cudownym olśnieniem cen drewna. Uważam za najważniejszy kierunek to drogi, ale tak aby było najprościej i najefektywniej.
11
mrówka
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 272
Rejestracja: poniedziałek 09 cze 2008, 22:58
Lokalizacja: się wziąłem

Post autor: mrówka »

Czarne te chmury, czy nie czarne to jednak logika nie tylko dziś obowiązuje. Po obejrzeniu każdej złotówki podwójnie - to gdzie są te koszty "nieefektywne"? Olśnienie cen drewna - tego nikt się nie spodziewał i pewnie stąd i brak pomysłów na spożytkowanie przychodów. Może zamiast sypania ścieżek z piasku, kamienia i gliny znajdą się jakieś mniej proste i równie efektywne kierunki. :wink:
lastel

Post autor: lastel »

jeger pisze:Dzisiaj nalezy zastanowić się już jak nalęży spożytkować wzost przyhodów spowodowanym cudownym olśnieniem cen drewna.Uważam za najważniejszy kierunek to drogi, ale tak aby było najprośiej i najefektywniej
Już zaczyna się radosna twórczość i to nie na drogach i nie wokół podwyżek płac :lol:
mariusz_docter
początkujący
początkujący
Posty: 16
Rejestracja: środa 26 sie 2009, 18:13
Lokalizacja: Z......k

Post autor: mariusz_docter »

Proponuję zacząć od nadleśnych, każdy ma samochód służbowy wymieniany co 5 lat koszt zakupu około 100 do 120 tys. zł po pięciu latach wartość 20-30 tys zł. Samochodem tym P. Nadleśny porusza się wszędzie nawet do s..... . Przeciętne wynagrodzenie netto władzy wynosi od 6-9 tys z wszystkimi dodatkami, doliczając do tego posiadanie samochodu służbowego wynagrodzenie szefostwa wzrasta o jakieś 3 tys zł miesięcznie. Skąd to się bierze? Różnica między wartością nowego a 5-letniego to 80-90 tys dzielone na 60 miesięcy plus paliwo 1500 miesięcznie. Należało by dodać do tego koszty napraw, opłat, ogumienia itp. za które ja leśniczy sam muszę sobie zapłacić. Nic nie stoi na przeszkodzie aby P. N-czy używał własnego środka lokomocji i rozliczał się na bazie delegacji z faktycznie przejechanych kilometrów. Z tego co zaobserwowałem u siebie inżynier nadz. przejeżdża o wiele więcej km. i dostaje 1002 zł = 1200km Oszczędności - proszę bardzo.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105148
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

mariusz_docter pisze:Proponuję zacząć od nadleśnych, każdy ma samochód służbowy
Ktoś Ci bzdur naopowiadał. Nie każdy ma służbowy.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

mariusz_docter
początkujący
początkujący
Posty: 16
Rejestracja: środa 26 sie 2009, 18:13
Lokalizacja: Z......k

Post autor: mariusz_docter »

Pewnie Piotr masz rację, ale skoro może tych dziesięciu to może i reszta. Kwestia następna dotyczy odbiórki drewna kłodowanego. Wiem że będą nowe normy dotyczące sortymentacji drewna, ale nadawanie każdej kłodzie numeru to już lekka przesada tym bardziej że ta firma która od nas odbiera surowiec wyjmuje te numery z każdej kłody. Gdyby nasz zachodni sąsiad to zobaczył to umarł by ze śmiechu. Tysiące m3 w jednym leśnictwie wyglądają tak jakby dziecku dał młotek z gwoździami i kazał z nudów wbijać je w pieniek do rąbania drewna.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105148
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

mariusz_docter pisze:Kwestia następna dotyczy odbiórki drewna kłodowanego.
Tutaj pełna zgoda. Drewno kłodowane powinno być odbierane w stosach o wielkości transportowej lub jej wielokrotności - jeden numerek=jeden kurs.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

"Zapyziałe" CP i CW, ograniczane w poprzednich latach, koszenia ograniczone do jednego w roku i to w 60%. Wiecie jak teraz wyglądają te uprawy i młodniki ?
Stawki dla nas takie, że nawet chłopaki spod sklepu się śmieją..................
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22740
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Zulu - część z tych upraw nie wygląda tak źle tylko z powodu zaniedbań pielęgnacji; zjadła je też zwierzyna.
Zabezpieczanie sosny emolem wypadło - pozgryzała sarna. Regulacja, podnoszenie i poprawa osłonek na sadzonkach dębu wypadła - to co wyrosło ponad osłonkę zgryzione; sporo kołków (z osłonkami) poprzewracało się przygniatając sadzonki.
Ale w narzuconym współczynniku zmieściliśmy się. :drunk:
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

j24 pisze:Ale w narzuconym współczynniku zmieściliśmy się. :drunk:
O to, to, to :x
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Piotrek pisze:jeden numerek=jeden kurs.
Dokładnie.
A jeśli odbiorca sobie życzy to np. według przyjętej metody - nabijamy na mygle/stosie tyle numerków ile klas sortymentowo wymiarowych występuje na zrębie/trzebieży.
Na podstawie szac. brak. sporządza się protokół weryfikacji i określa udział % sortymentów np.

WA0 2 - 6%
WA0 3 - 1%
WB0 1 - 23%
WB0 2 - 28%
WB0 3 - 11%
WC0 1 - 10%
WC0 2 - 22%
WC0 3 - 7%
WD - 0%
Czyli tu na każdej mygle nabijam 8 numerów (i dbam by mygła miała wielokrotność kursu)
Nabijanie numeru na każdej kłodzie to
mariusz_docter pisze:tak jakby dziecku dał młotek
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105148
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Atlas pisze:nabijamy na mygle/stosie tyle numerków ile klas sortymentowo wymiarowych występuje na zrębie/trzebieży.
Myślę, że powinno się odejść (w przypadku drewna kłodowanego) od KJW.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Piotrek pisze:Myślę, że powinno się odejść (w przypadku drewna kłodowanego) od KJW.
Słusznie, jednak gdyby nie to te kilka płytek na mygle uważam za max.
Awatar użytkownika
Skumbria
wiceminister
wiceminister
Posty: 36384
Rejestracja: sobota 03 cze 2006, 07:03
Lokalizacja: w drodze

Post autor: Skumbria »

Na czym będziemy oszczędzać w przyszłym roku......
od przyszłego roku na prądzie :wink:
Ministerstwo Gospodarki szykuje nowelizację ustawy o lasach i ochronie przyrody :| , która w znaczący sposób odbije się na cenach energii. Chodzi o zwiększenie opłat za nieruchomości leśne, nad którymi przebiegają przesyłowe i dystrybucyjne linie elektroenergetyczne.
Nowelizacja ustawy o lasach doprowadzi do wzrostu cen energii

Opłaty mają być 233 razy wyższe niż do tej pory. Zapłacą za to odbiorcy energii.
http://forsal.pl/grafika/445463,28448,w ... .html:wink:
Życie wymaga celnego oka i twardej ręki. http://www.solidarnosc.org.pl/
A gnębiciele naszego Narodu "Umacniają się w złym zamiarze, zamyślają potajemnie zastawić sidła i mówią sobie:Któż nas zobaczy i zgłębi nasze tajemnice?"
Rota https://www.youtube.com/watch?v=o_VL6ZYv2bE
https://youtu.be/r71UOZHy140
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170100
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Skumbria pisze:Opłaty mają być 233 razy wyższe niż do tej pory.
Jakoś tego nie pojmuję, bo literalnie do tego podchodząc, 1 KWh powinna wzrosnąć o powyższy składnik. czyli 0,2555 zł/KWh x 233 = 59,53. Toż to paranoja totalna. Albo nie pojąłem czegoś, albo autor owej notki zioła jakiegoś się nałykal.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Skumbria
wiceminister
wiceminister
Posty: 36384
Rejestracja: sobota 03 cze 2006, 07:03
Lokalizacja: w drodze

Post autor: Skumbria »

Sten pisze:Toż to paranoja totalna. Albo nie pojąłem czegoś, albo autor owej notki zioła jakiegoś się nałykal.
a wiesz co Sten :) ja przez te popierdzielone posty maxia zaczynam wierzyć w najczarniejsze scenariusze :) :wink:
Życie wymaga celnego oka i twardej ręki. http://www.solidarnosc.org.pl/
A gnębiciele naszego Narodu "Umacniają się w złym zamiarze, zamyślają potajemnie zastawić sidła i mówią sobie:Któż nas zobaczy i zgłębi nasze tajemnice?"
Rota https://www.youtube.com/watch?v=o_VL6ZYv2bE
https://youtu.be/r71UOZHy140
Awatar użytkownika
niziołek
wiceminister
wiceminister
Posty: 25653
Rejestracja: poniedziałek 07 sty 2008, 12:44

Post autor: niziołek »

Skumbria pisze:
Sten pisze:Toż to paranoja totalna. Albo nie pojąłem czegoś, albo autor owej notki zioła jakiegoś się nałykal.
a wiesz co Sten :) ja przez te popierdzielone posty maxia zaczynam wierzyć w najczarniejsze scenariusze :) :wink:
:D Zioła zaczynają legalizować w Stanach...może to jest jakaś szansa dla PO tzw. oszołomionej niby obywatelskiej ... ale lody będą kręcić przy okazji..Hej! 8) :lol:
"To duch buduje sobie ciało" - Fryderyk Schiller
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170100
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Skumbria pisze:zaczynam wierzyć w najczarniejsze scenariusze :) :wink:
Ja zawsze optymistą byłem i jestem, vide mój podpis :wink:
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
ODPOWIEDZ