Domek na drzewie

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

rafoos
początkujący
początkujący
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 12 sie 2008, 20:11
Lokalizacja: Kaszuby

Domek na drzewie

Post autor: rafoos »

Witam,

Chciałbym zbudować duży domek na drzewie, może dwa. Czy muszę starać się o jakieś pozwolenie ? Pozwolenie na budowę, zgłoszenie. Co na to przepisy leśne ? Czy ma jakieś znaczenie, że domek będzie podparty dodatkowymi elementami konstrukcyjnymi mocowanymi do fundamentów na ziemi ? Czy można taki domek trwale łączyć z drzewem (gwożdze, śrudby, wkręty) ?

Pozdrawiam domkowiczów :D

R
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169925
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Pierwsze pytanie. Czy owo drzewo jest Twoją własnością? Bo jeżeli nie jest, to i domku zbudować nie możesz.
Jeżeli jednak drzewo jest Twoją własnością. lub masz zgodę własciciela, to budować sobie możesz.
rafoos pisze:Czy można taki domek trwale łączyć z drzewem (gwożdze, śrudby, wkręty) ?
- W żadnym wypadku, przeca to nic innego jak okaleczanie żywego tworu.
rafoos pisze:Czy ma jakieś znaczenie, że domek będzie podparty dodatkowymi elementami konstrukcyjnymi mocowanymi do fundamentów na ziemi
rafoos pisze:Czy muszę starać się o jakieś pozwolenie ? Pozwolenie na budowę, zgłoszenie.
. Jeżeli będzie na trwałe związany z gruntem, czyli jak piszesz - na fundamencie, to zezwolenie i owszem potrzebne będzie.
Moim zdaniem umocowaniwe takowej budowli na drzewie bez ingerencji w jego strukturę, to raczej nierealne, sznurkami wszak tego do drzewa nie przymocujesz.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
rafoos
początkujący
początkujący
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 12 sie 2008, 20:11
Lokalizacja: Kaszuby

domek

Post autor: rafoos »

Drzewo moje i w moim lesie, ale jak wiadomo w socjalistycznej Polsce o prywatnym lesie nie decyduje właściciel stąd moje wątpliwości.

Czy można taki domek trwale łączyć z drzewem (gwożdze, śrudby, wkręty) ?
- W żadnym wypadku, przeca to nic innego jak okaleczanie żywego tworu

Czy regulują to jakieś przepisy ?

A jeśli słupy podtrzymujące domek będą stały na wylanych fundamentach i nie będą z nimi połączone to można bez pozwolenia ?

Czy mogę taki dom stawiać w lesie (moim) zgodnie z przepisami ?
Bo przecież nie będzie on służył produkcji leśnej.

R
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Uporządkujmy trochę nazewnictwo:

- to co nazywasz "lasem" to co to jest za teren ? Ogród przy domu, nieużytek ( czyli rola) czy faktycznie las ? Jaki jest stan prawny gruntu?

- domek to tzw. mała architektura - czyli altana ogrodowa


Przy altanie wielkości graniczne to 25 m2 i 5 metrów wysokości. Zmieścisz się ?


A co do połaczenia domku z pniem czy konarami - możesz wiercić, wbijać gwoździe, ale także możesz elementy nośne podłogi powiązać trochę sprytniej.

W czasie silnego wiatru wszystkie super sztywne połączenia z drzewem będą stopnowo uszkadzane...
rafoos
początkujący
początkujący
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 12 sie 2008, 20:11
Lokalizacja: Kaszuby

Post autor: rafoos »

Witam,

To lubię ! Precyzyjnie i na temat. To co nazywam lasem to las prywatny (na mapie Ls V), mój, graniczy z działką z domem i tam chciałbym zrobić domek na drzewie lub dwa.

No nie wiem czy aby domek na drzewie to altana, może. No ale raczej mała architektura, więc pewnie formalności za dużo nie ma, wystarczy zgłoszenie ? I wtedy można robić bez projektu tylko na podstawie szkicu, chyba tak z tego co pamiętam.

Cenna uwaga o sztywnych połączeniach, dziękuję. Zastanawiam się tylko czy gdyby drzewo domkowe wybrać bardziej w środku lasu niż na obrzeżach to pewnie drgania byłyby mniejsze ?

Co do domków to jest sporo informacji w necie, więc myślę, że kwestie konstrukcyjne da się podpatrzeć u innych zainteresowanych tematem. Ja szczególnie lubię blueforest.com.

Pozdrawiam i dziękuję.

R
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105050
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Glaca, człowiek chce poczuć się jak bohaterowie całej Ameryki: http://en.wikipedia.org/wiki/The_Swiss_Family_Robinson :) Każde wszak amerykańskie dziecko marzy o Tree house... Nie widziałeś na filmach jaka to radość dla małego jankesa gdy tato domek zrobi?
A tak w ogóle to popatrz na to: http://www.thetreehouseguide.com/list.php
O takie coś zapewne chodzi naszemu koledze.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Super fotki domków, budek i rezydencji też :wow:

Zaczyna mi sie ten pomysł podobać :spoko:


piotrk pisze:Każde wszak amerykańskie dziecko marzy o Tree house...
To my jako dzieci wypaczeni przez II Wojnę byliśmy chyba, bo ze trzy bunkry ( ziemianki) z super zamaskowanym wejściem zrobiliśmy w młodości :lol:
rafoos
początkujący
początkujący
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 12 sie 2008, 20:11
Lokalizacja: Kaszuby

Post autor: rafoos »

That's exactly what I mean ! Czyli "chodziło oczywiście o to" - cytując klasyków.

I jak myślicie trzeba takie "domki" zgłaszać, pozwalać o budowę ? Strasznie nie lubię formalności i proszenia się, a nie chcę później dostać nakazu rozbiórki.

:D

R
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105050
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Myślę, że takie domki to jest to co prawo budowlane ukrywa pod nazwą "mała architektura ogrodowa". Ze wszelkimi tego konsekwencjami. :(
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

rafoos
początkujący
początkujący
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 12 sie 2008, 20:11
Lokalizacja: Kaszuby

Post autor: rafoos »

No tak konsekwencje, interpretacja, podciąganie pod małą architekturę, korupcja ... Typowe polskie prawo.

A tą małą architekturę to można stawiać w lesie ?

Już widzę zdziwioną minę pani w urzędzie, która nigdy się nie spotkała ze zgłoszeniem domku na drzewie jako małej architektury, no i że nie wie, i że jej się wydaje, etc.

Dziękuję i pozdrawiam

R
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

rafoos pisze:Drzewo moje i w moim lesie, ale jak wiadomo w socjalistycznej Polsce o prywatnym lesie nie decyduje właściciel stąd moje wątpliwości.
Niesmaczne.
A naginanie obowiązującego prawa to nie jest przypadkiem domena socjalistycznej Polski.
Moralność Kalego?
rafoos pisze:A tą małą architekturę to można stawiać w lesie ?
Nie, chyba, że służy gospodarce leśnej.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
rafoos
początkujący
początkujący
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 12 sie 2008, 20:11
Lokalizacja: Kaszuby

Post autor: rafoos »

No pewnie że niesmaczne. Niesmaczne, że tak jest. Naginanie prawa można uprawiać tam gdzie to prawo jest niejasne, niespójne, niejednoznaczne i tam gdzie jest go zbyt wiele. Tam gdzie kończy sie wolność i ingeruje Państwo pod pretekstem robienia czegoś dla nas (za nasze pieniądze oczywiście, które zabiera się, żeby zrobić "nam" dobrze) zaczyna się socjalizm. I moralność Kalego.

A czy domek na drzewie służy gospodarce leśnej ? Hmmm rozważę, będę chyba z niego rozsypywał okruszki wiewiórkom i wtedy będzie służył.
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

rafoos pisze:A czy domek na drzewie służy gospodarce leśnej ?
- stróżówka,
- ambona myśliwska
- paśnik,
- dostrzegalnia p.poż
:wink:
Awatar użytkownika
jabberwock
początkujący
początkujący
Posty: 109
Rejestracja: niedziela 27 lip 2008, 22:34
Lokalizacja: RDLP Białystok

Post autor: jabberwock »

Glaca pisze:paśnik
Raczej karmnik dla ptaków :wink:
Beware the Jabberwock, my son!
The jaws that bite, the claws that catch!
Beware the Jubjub bird, and shun
The frumious Bandersnatch!
rafoos
początkujący
początkujący
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 12 sie 2008, 20:11
Lokalizacja: Kaszuby

Post autor: rafoos »

Glaca Ty to masz łeb ! :D
Tyle wspaniałych zastosowań może mieć mój domek na drzewie, że aż nie wiedziałem !

Dzięki
Awatar użytkownika
thor66
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 371
Rejestracja: poniedziałek 23 cze 2008, 18:10
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: thor66 »

rafoos a Ty ten domek budujesz dla siebie czy dla dzieci ??

bo my co roku budowalismy takie domki (coprawda nie takie ladne jak na fotkach) i cała zabawa była w budowie bo jak juz skonczylismy to siedzenie w środku bardzo szybko robilo sie nudne=]]
rafoos
początkujący
początkujący
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 12 sie 2008, 20:11
Lokalizacja: Kaszuby

Post autor: rafoos »

No dzieci to mam troje, a czwarte w drodze, więc domek powinien być duży i solidny. Myślę, że zaangażuję dzieci w fazie projektu, chciałbym, żeby pomagały "tu potrzymać" i tam podać. Jak domek będzie duży i solidny to pewnie i ja się zmieszczę i może zrobimy sobie wspólne nocowanie w takim domku. Zobaczymy ?
BenQ
początkujący
początkujący
Posty: 19
Rejestracja: czwartek 11 wrz 2008, 21:09
Lokalizacja: Stargard Szczeciński

Post autor: BenQ »

Jak dla mnie to SUPER POMYSŁ, a zwłaszcza angażowanie dzieci, to z pewnością da im wspomnienia na przyszłość. Zapraszanie dzieci sąsiadów na nocki itd. :roll:
To niezwykle motywujące i satysfakcjonujące, zwłaszcza gdy wytrzyma kilka dłuższych sezonów... Może i Twoje wnuki będą takie miały, gdy zainspirowani upieczeni rodzice postanowią takie wybudować Twoim wnukom...

Sam się nad tym zastanowię, fajna sprawa... :wink:
Mind ist the best weapon.
lukil10
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: piątek 04 gru 2009, 13:03
Lokalizacja: okolice warszawy

Post autor: lukil10 »

a mi się zawsze wydawało, ze mała architektura ma bliżej do altanek a nie domków :D
Ravfal
początkujący
początkujący
Posty: 10
Rejestracja: sobota 02 maja 2009, 21:34

Post autor: Ravfal »

Kiedyś ogladałem program o firmie z Niemiec. Wykonywali domki na zamówienie, koszt takiego domku to jakies 90 tys euro :shock: No ale dzielony na 3 pomieszczenia 2 telewizory plazmowe 4 ekrany Lcd Konsola PS, DVD, zestaw nagłośnienia,lodóweczka,
stalowa konstrukcja sprytnie ukryta pod drewnem ocieplony, jakies elektryczne ogrzewanie Gwarancja na 15 lat
ODPOWIEDZ