Opłaty za tereny zmienione na nie leśne

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
rafoos
początkujący
początkujący
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 12 sie 2008, 20:11
Lokalizacja: Kaszuby

Opłaty za tereny zmienione na nie leśne

Post autor: rafoos »

Witam,
Jestem w trakcie załatwiania zmiany LsVI na tereny nie leśne (złożyłem wniosek do Wójta, później będzie opiniowany w Izbie Rolniczek i do Marszałka Województwa). Dalej jeśli będę chciał się budować to z otrzymaną decyzją (o zmianie przeznaczenia gruntu na teren nieleśny) do Starostwa, żeby wyłączyli ten kawałek działki z produkcji leśnej. I teraz pytanie. Kawałek ma ponad 1 ha. Jaka jest za to opłata ? Czytałem gdzieś, ale dosyć mętnie i nie orientuje się jakie to mogą być kwoty (za las LsVI i LsV) ? Doczytałem, że w takim przypadku zwolniony od opłat jest kawałek (pod dom) 500 m2. Tak więc może jeśli kwota opłat będzie wysoka może lepiej tylko te 500 m2 "odlesić" ? Jak to zrobić, wydzieić działkę pod dom na działce ?

Bardzo dziękuję wszystkim pomocnym ludziom : )))

Pozdrawiam

R
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Wszystko jest w Ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
Procedura wyłączania gruntu spod produkcji leśnej jest dwuetapowa. Pierwsze uzyskujesz zgodę Marszałka na zmianę przeznaczenia gruntu w miejscowym PZP i tu powierzchnia nie gra roli. W drugim etapie (po zatwierdzeniu zmiany w PZP) zwracasz się do własciwej terytorialnie RDLP o wyłączenie gruntu leśnego z pod produkcji. I tu zaczyna grać rolę powierzchnia, bo opłata którą ponosisz jest liczona za powierzchnię a jej wysokość zależy od STL (rodzaju siedliska leśnego) oraz drzewostanu który tam rośnie. Zwolniony z opłaty jesteś przy wyłączaniu do 5 arów pod dom jednorodzinny i do 2arów na mieszkanie przy budownictwie wielorodzinnym. Zauważ "do" czyli jeżeli wyłaczasz na cele mieszkaniowe więcej niż 5 arów to płacisz opłatę za całość a nie za nadwyżkę ponad 5 a. Opłata wnoszona jest w dwóch częściach: w momencie wyłączenia 100% opłaty pomniejszone o wartość gruntu. Przez kolejne 10 lat po kolejne 10% opłaty (łącznie płacisz zatem niecałe 200%). I teraz najlepsze. Według mojej wiedzy na koniec ubiegłego roku teoretyczne opłaty sumaryczne wahały się między 200 a 800 tys. zł za ha.
Powodzenia.
P.S. Używaj funkcji "szukaj". To wszystko na forum już było pisane.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
Kegg
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1567
Rejestracja: czwartek 16 lut 2006, 14:34

Post autor: Kegg »

Jaźwiec jak zwykle opisał Ci dokładnie co i jak. Ale jeszcze może dorzucę coś z "polskiego na nasze"
"rafoos" koniecznie zauważ, że sama decyzja o zmianie przeznaczenia nic nie znaczy. Decyzja Marszałka Województwa jest wydawana do planu zagospodarowania przestrzennego - jeśli gmina nie wprowadzi zmiany w planie miejscowym (jeśli on już jest) albo nie uchwali takiego planu (jako nowego) to ta zgoda jest tylko papierkiem.
Nie otrzymasz zgody dyrektora RDLP na wyłączenie z produkcji gruntu leśnego (nie starosty jak pisałeś) tylko na podstawie samej decyzji Marszałka - taka zmiana musi być dokonana w planie miejscowym

Pozdrawiam Piotrek

PS. "Szukaj" faktycznie to dobra funkcja :lol:
ODPOWIEDZ