Milion pytań na temat sadzenia lasu

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
silko76
początkujący
początkujący
Posty: 18
Rejestracja: sobota 03 maja 2008, 13:57
Lokalizacja: Legnica

Milion pytań na temat sadzenia lasu

Post autor: silko76 »

Witam.
Kupiłem 1,5ha ziemi a ANR przeznaczonej pod zalesienie.
Chciałbym posadzić na niej drzewka (dęby, buki- z tego co wiem to muszę to uzgodnić z miejscowym leśniczym).
Zacznę od tego, że rozważam dwie opcje działania:
1. Z dopłatami na zalesienie
2. Bez dopłat
Na chwilę obecną nie mam żadnego wykształcenia rolniczego a jest to podstawowy warunek żeby móc starać się o dopłaty.
Jakie jest Wasze doświadczenie w tej kwestii?
Czy warto poświęcić rok, dwa, trzy lata (nie wiem ile to może trwać) na zdobycie papierka, który będzie przepustką do otrzymania dopłat czy dać sobie z tym spokój?
W sumie to pytań (tak jak napisałem w tytule) mam milion ale są one uzależnione od tego, którą drogę wybiorę.
Napiszcie co wiecie.
Dzięki
Pozdrawiam
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Ja bym zaczął od przniesienia tematu do działu o lasach prywatnych - tam grasuje expert od Twoich problemów :wink:
Awatar użytkownika
OjciecMocyMroku
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1774
Rejestracja: niedziela 26 mar 2006, 12:48
Lokalizacja: DGL

Post autor: OjciecMocyMroku »

silko76 pisze:nie mam żadnego wykształcenia rolniczego a jest to podstawowy warunek żeby móc starać się o dopłaty.
:?: POMOC MOŻE UZYSKAĆ:

* rolnik, który został wpisany do ewidencji producentów (prowadzonej przez ARiMR), stanowiącej część krajowego systemu ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
* grupa rolników (co najmniej 3), których grunty sąsiadują ze sobą, a ich łączna powierzchnia jest nie mniejsza niż 2 ha;
* jednostki samorządu terytorialnego lub jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw.

Trzeba mieć wykształcenie rolnicze :?:

Gdzie ten ekspert, o którym Glaca prawi ...

>>> i wiele innych w tym dziale
Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden,
który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.
:510:
(Albert Einstein)
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

No właśnie
OjciecMocyMroku pisze:ARiMR
tam uzyskasz podstawę do odpowiedzi na twoje pytania.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
thor66
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 371
Rejestracja: poniedziałek 23 cze 2008, 18:10
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: thor66 »

silko76 pisze:Na chwilę obecną nie mam żadnego wykształcenia rolniczego a jest to podstawowy warunek żeby móc starać się o dopłaty.
tez o tym nic nie slyszalem =]]

za to bardziej mnie ciekawi w jaki sposob udalo Ci sie kupić 1,5 ha ziemi bez jakiegokolwiek wykształcenia rolniczego=]] z tego co ja wiem to w Polsce nikt poza rolnikiem nie ma prawa kupić więcej niż 0,5 ha ziemi :shock:

a co do dopłat to nie sa to duże kwoty , chyba że dochody z tej roli stanowiły conajmneij 20% twoich dochodów lub jeżeli grunty mają nachylenie ponad 12 stopni ..

a jak jestes mieszczuchem z kawałkiem ziemi to to jest niewiele.. ale już zwrot kosztów zalesienia i ogrodzenia to spora oszczednosc=]
silko76
początkujący
początkujący
Posty: 18
Rejestracja: sobota 03 maja 2008, 13:57
Lokalizacja: Legnica

Post autor: silko76 »

Z ANR można kupić więcej ziemi nie będąc rolnikiem ale przez 5 lat Agencja ma prawo odkupienia tej ziemi. Za to dopłaty są przeznaczone tylko dla rolników stąd moje pytanie. Myślę, że mając ziemię, zdobywając "papier" rolnika będę mógł składać wniosek o dopłaty (do 2013roku). Jeśli jestem w błędzie to proszę o uświadomienie mnie.
A jeśli chodzi o kwoty to za każdy hektar zalesienia można otrzymać ok 6000zł rocznie przez 20 lat.
Dziękuję. Pozdrawiam

[ Dodano: 2008-08-12, 21:40 ]
znalazłem takie info:
"Sprawy związane z gospodarką ziemią rolniczą, kształtowaniem ustroju rolnego RP, obrotem ziemią reguluje ustawa "o kształtowaniu ustroju rolnego z dnia 11 kwietnia 2003r /Dz.U. Nr. 64 poz.592/. Prawo zakupu ziemi w myśl powyższej ustawy przysługuje każdemu obywatelowi RP. Jednakże obowiązują określone zasady dotyczące min. prawa pierwokupu przysługującego Agencji Nieruchomości Rolnych, dzierżawcy, spadkobiercom. Osoba nabywająca gospodarstwo rolne /ziemię rolną/ a nie posiadająca kwalifikacji rolniczych może prowadzić działalność rolniczą ale gospodarstwo takie nie uzyska statusu gospodarstwa rodzinnego, a osoba ta nie jest traktowana jako rolnik. Skutkuje to wszystkimi , z tego wynikającymi konsekwencjami, w tym uniemożliwieniem korzystania z pomocy strukturalnych Unii Europejskiej"
Awatar użytkownika
Crolic
początkujący
początkujący
Posty: 138
Rejestracja: niedziela 04 mar 2007, 09:06
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Crolic »

Jeśli chodzi o premię zalesieniową to nie wiem skąd przekonanie, że przysługuje ona komuś z wykształceniem rolniczym.

W sprawach zalesień PROW obowiązuje Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 czerwca 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007- 2013.

W Rozporządzeniu w paragrafie 7 ustęp 6 było napisane:
"Premia zalesieniowa, o której mowa w ust. 1 pkt 3, jest przyznawana rolnikowi uzyskującemu co najmniej 20% przychodów z rolnictwa."

Piszę 'było napisane' bo 21 września 2007r. minister zmienił ten zapis na:
"Premia zalesieniowa, o której mowa w ust. 1 pkt 3, jest przyznawana rolnikowi uzyskującemu co najmniej 25% przychodów z rolnictwa."

Polecam zasięgnąć porady w ARiMR lub w lokalnym nadleśnictwie u doradcy zalesieniowego.

Albo pytać Tu dalej, pomożemy ;-)

Jeśli nie uzyskujesz 25% dochodów z rolnictwa możesz liczyć TYLKO na 'wsparcie na zalesienie' (jednorazowe) oraz 'premię pielęgnacyjną' (corocznie przez 5 lat licząc od wykonania zalesienia).
--
Pozdrawiam
Crolic
silko76
początkujący
początkujący
Posty: 18
Rejestracja: sobota 03 maja 2008, 13:57
Lokalizacja: Legnica

Post autor: silko76 »

Podjadę do ARiMR i dam znać co mi powiedzieli.
dzięki
Awatar użytkownika
thor66
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 371
Rejestracja: poniedziałek 23 cze 2008, 18:10
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: thor66 »

silko76 pisze:A jeśli chodzi o kwoty to za każdy hektar zalesienia można otrzymać ok 6000zł rocznie przez 20 lat.
fiu fiu=] jakby tak bylo to mysle ze polska mialaby zalesienie 90% a znając Polaków to może i 110%=]]
tylko kupic 12 ha co miesiąc 6000 i życie jak w madrycie=]]

:roll:
silko76
początkujący
początkujący
Posty: 18
Rejestracja: sobota 03 maja 2008, 13:57
Lokalizacja: Legnica

Post autor: silko76 »

Faktycznie chba trochę przesadziłem. Przepraszam za błędne info.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104861
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

silko76 pisze:Osoba nabywająca gospodarstwo rolne /ziemię rolną/ a nie posiadająca kwalifikacji rolniczych może prowadzić działalność rolniczą ale gospodarstwo takie nie uzyska statusu gospodarstwa rodzinnego, a osoba ta nie jest traktowana jako rolnik.
Crolic pisze:"Premia zalesieniowa, o której mowa w ust. 1 pkt 3, jest przyznawana rolnikowi uzyskującemu co najmniej 25% przychodów z rolnictwa."
Crolic pisze:Jeśli nie uzyskujesz 25% dochodów z rolnictwa możesz liczyć TYLKO na 'wsparcie na zalesienie' (jednorazowe) oraz 'premię pielęgnacyjną' (corocznie przez 5 lat licząc od wykonania zalesienia).
Zgodnie z tym co wyróżniłem nie jest rolnikiem a zgodnie z drugim podkreśleniem premia należy się rolnikowi. Wymóg 25% dochodu jest wymogiem dodatkowym. Tłumacząc z polskiego na nasze - najpierw trzeba być uznanym za rolnika, a gdy już jest się rolnikiem to trzeba wykazać owe 25% dochodu z rolnictwa. Oba warunki muszą wystąpić łącznie.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
thor66
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 371
Rejestracja: poniedziałek 23 cze 2008, 18:10
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: thor66 »

piotrk pisze:Zgodnie z tym co wyróżniłem nie jest rolnikiem a zgodnie z drugim podkreśleniem premia należy się rolnikowi. Wymóg 25% dochodu jest wymogiem dodatkowym. Tłumacząc z polskiego na nasze - najpierw trzeba być uznanym za rolnika, a gdy już jest się rolnikiem to trzeba wykazać owe 25% dochodu z rolnictwa. Oba warunki muszą wystąpić łącznie.
z tego co pamietam to nie do konca tak jest .. ja starałem sie o dopłaty jakies pol roku temu także mogło sie to zmienić z 20 na 25% ale co do dopłat to ich wysokośc byla zalezna od kilku rzeczy wysokości dochodu uzyskiwanego z rolnictwa jak mneij niz 20 % to niska premia jak więcej to wyższa

stopnia nachylenia powierzchni do 12 % niska powyzej wysoka

jak byla potrzeba to dodatkowo zwrot kosztow ogrodzenia

i to jest jedna sprawa czyli premia zalesieniowa(odszkodowanie za to ze nie uprawiamy roli ) przez 15 lat

a 2 sprawa to premia pielegnacyjna wyplacana przez 5 lat i to dostaje kazdy wiecej tylko jak jest większe zagrozenie zwierzyną i na repelanty, opryski i zabiegi w pierwszym okresie wzrostu ..

także nawet jak sie ma mniej niz 20% dochodu z rolnictwa to i tak bedzie premia pielegnacyjna i zalesioeniowa (tylko niska)

a jak sie miało wszystkie te trudne warunki spełnione to te dopłaty są nawet całkiem spore ale i o wiele trudniej zadbac o mlody lasek .. a jak po kilku latach przyjdzie lesniczy i stwierdzi ze nie udało sie z lasem to trzeba bedzie oddac kase=]]
silko76
początkujący
początkujący
Posty: 18
Rejestracja: sobota 03 maja 2008, 13:57
Lokalizacja: Legnica

Post autor: silko76 »

Byłem w Agencji i zapytałem jak to jest.
Nie będąc rolnikiem mogę ubiegać się o:
1. Zwrot kosztów zalesienia od 4700zł za iglaste do 5200zł za liściaste za 1ha.
2. Zwrot kosztów ogrodzenia ok. 2800 za 1ha
3. Premię zalesieniową ok 1000zł za 1ha przez 5 lat.

Do 30.09.2008r. można składać wnioski na ten rok.
Potrzeba do tego kilka papierków z Gminy i Geodezji i najważniejsze- plan zalesienia sporządzony przez leśniczego (bezpłatnie). Do nadleśnictwa zamierzam się wybrać ale w Agencji powiedziano mi, że to leśniczy wskazuje gdzie i jakie sadzonki mam kupić.
Na razie to tyle.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ