Mój wielki sen o lesie

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
magus
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: piątek 18 lip 2008, 15:02
Lokalizacja: Krakow

Mój wielki sen o lesie

Post autor: magus »

Witam zalesionych :)

Jestem wielkim milosnikiem lasow. Moim wielkim marzeniem jest miec wlasny las. Nawet sie pojawily pewne szanse, ale ...
Moim pomyslem jest kupic las i troche gruntu rolnego na wybudowanie gospodarstwa (budynek mieszkalny oraz gospodarcze, nie chce nawet probowac odlesniac w celu wybudowania domu) i moze zalozenie niewielkiego sadu. Nie zamierzam produkowac na wielka skale, ale mysle tez o ewentualnej dzialalnosci agroturystycznej (jedna z atrakcji bylaby praca w sadzie i lesie).
Niestety nie mam zadnych uprawnien - jestem praktykujacym informatykiem (po studiach wyzszych).

Pytanie zasadnicze jest wiec jakie uprawniena musze nabyc? Czy wogole jest sens sie w to pakowac - zbyt wielkich funduszy nie mam, ale moze da sie zdobyc jakies dotacje, preferencyjne kredyty itp.?

pozdrowka dla wszystkich zakreconych na punkcie lasow
Awatar użytkownika
Seeman
leśniczy
leśniczy
Posty: 607
Rejestracja: piątek 04 maja 2007, 10:02
Kontakt:

Post autor: Seeman »

A Ty chcesz od Państwa las kupować? Zapomnij... lepiej poszukaj sporej łąki u chłopa, kup od niego, nawet z paręnaście hektarów gdzie są już jakieś kępy roslinności i część własnym sumptem sobie zalesiaj a resztę zostaw pod agroturystykę typu konie/staw/others. Taniej i nie osiwiejesz przed 40-ką. ;) Tyle, że na prawdziwy las załapią się Twoje wnuki, ale lepsze to, niż nic. ;)
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Aby się napić piwa nie musisz kupować całego browaru :mg:

Kup ruderę w pięknej okolicy blisko lasów. Jeżeli ma to być agroturystyka, to teren musi byc naprawdę super ( jeziora, rzeka) albo fundusze pozwolą Ci na wymyślenie czegoś atrakcyjnego ( spływy kajakowe, konie, paint ball, surviwal...)

Szukaj kogoś, komu coś podobnego już się udało i znajdź swoje miejsce.

Ucz się na błędach innych :wink:
magus
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: piątek 18 lip 2008, 15:02
Lokalizacja: Krakow

Post autor: magus »

Tak na prawde chodzi mi o las i wybudowanie sie. Mam stala prace z ktorej nie bede rezygnowal.
Agroturystyka ma byc tylko pretekstem (jak nic lepszego nie wymysle) do wybudowanie sie na dzialce rolnej. Aczkowliek, jesli warunki pozwola to mala agroturystyke moglbym zorganizowac.
Majac las i jakies nieuzytki - paintball to nie problem (sam jestem graczem, wiem czego potrzeba).

Las mozna kupic "gotowy" od jakiegos prywaciarza - ceny niektorych nawet sa rozsadne.
Nie zalezy mi na lesie calkiem starym (ceny beda pewnie zabojcze), ale mlodnik z drzewkami po pare metrow jest ok.

Moje pytanie bardziej dotyczy mozliwosci zakupu dzialek typu lesna i rolna w celach zabudowy siedliskowej (tak to sie chyba nazywa). Podobno trzeba miec jakies uprawnienia rolnicze. Nie wiem czy technik lesnik (o ile cos takiego jest) wystarczy? Wolalbym se zrobic kurs na lesnika niz na rolnika.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104861
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Jeśli chodzi o nabywanie działek rolnych i budowanie na nich to może to ci pomoże bardziej niz nasze forum:
http://dom.gazeta.pl/prawo/1,65547,3106 ... &startsz=x
Poczytaj też to:
http://forum.muratordom.pl/warunki-zabu ... 131805.htm
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
thor66
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 371
Rejestracja: poniedziałek 23 cze 2008, 18:10
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: thor66 »

z tego co ja kojarzę to żeby w polsce nabyć grunty wieksze niż 0,5 ha .. trzeba być rolnikiem...
a żeby być rolnikiem albo trzeba sie takowym urodzić albo ukończyć jakąś szkołę rolniczą..
ja rolnikiem się nie urodziłem i musiałem skończyć technikum rolnicze żebym mógł odziedziczyć po dziadku pole..
i razem ze mną kończyło takie technikum wielu lekarzy prawników i informatyków ktorzy tak jak Ty chcieli kupić sobie wiekszy kawałek ziemi i wybudować się w ładnej okolicy ...

nie wiem jak jest z kursami na lesników i jakie prawa Ci to daje..

przepisy te zostały wprowadzone jak wchodzilismy do UE żeby niemcy nie mogli wykupić naszej ziemi albo inni w celach spekulacyjnych ..

ale nie martw się nie musisz robić całego technikum .. w moim przypadku była to szkoła eksternistyczna i ograniczyło się to do kilkunastu egzaminów z czego kilka miałem przepisanych ze studiów..

a co do ofert sprzedazy lasu to poczytaj sobie to forum często można spotkać kogos kto odziedziczył las i go nie chce=]
ODPOWIEDZ