Działka przy lesie prywatnym - pytanie.

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
KulaLM
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 15 lip 2008, 19:56
Lokalizacja: Jaworzno

Działka przy lesie prywatnym - pytanie.

Post autor: KulaLM »

Witam

Mam takie zapytanie, posiadam działkę przy lini lasu brakuję mi w okolicy 5-6 metrów by spełnić wymóg aby nowy dom był oddalony od linii lasu o 12 metrów aby dostać pozwolenie na budowę nowego domu.

Problem polega w tym że działka sąsiaduje z lasem prywatnym nie należącym do mnie.
Jest jakaś możliwość obejścia tego przepisu :?:
Jest jakaś możliwość wycięcia tych 20 drzew :?:

Czy mam nocą z latarką i piłką je wyciąć?? :twisted:

z góry dzięki za odpowiedź :]
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

KulaLM pisze:Jest jakaś możliwość wycięcia tych 20 drzew
Wycięcie 20 drzew nie pozbawia leśnego charakteru gruntu. 12 m mierzy się od granicy urzytku Ls a nie od faktycznej granicy drzewostanu. Zresztą jeden z pierwszych art. ustawy o lasach mówi, że lasem jest też grunt przejściowo pozbawiony roślinności leśnej.
Rozwiązania są dwa.
Przeprojektować dom tak żeby się zmieścił... :mg:
Kupić od sąsiada potrzebny kawałek lasu i odlesić go w trybie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (procedura wielokrotnie opisywana na tym forum).
KulaLM pisze:Jest jakaś możliwość obejścia tego przepisu
Ciesz się, że masz tylko 12 m niektóre gminy w PZP wpisują 30 m co n.b. jest bardzo słuszne... :mg:
Zastanów się czy napewno chcesz mieszkać 12 m od lasu...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
KulaLM
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 15 lip 2008, 19:56
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: KulaLM »

Jaźwiec pisze:Zastanów się czy napewno chcesz mieszkać 12 m od lasu...
Teściowie jak i sąsiedzi mają od x lat dom przy lesie i jest ok.

To co pozostaje mi zrezygnować z marzeń o budowaniu sie przez te kilka metrów i iść na mieszkanie, bo na kupno nowej działki i budowe mnie nie stać :|

A z właścicielem lasu raczej się nie dogadam bo to zagorzały leśnik i nie ma szans żeby sprzedał czy wycioł dobrowolnie drzewa i odlesił działkę:-|

:zalamany:
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Dura lex sed lex...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
KulaLM
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 15 lip 2008, 19:56
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: KulaLM »

Jaźwiec pisze:Kupić od sąsiada potrzebny kawałek lasu i odlesić go w trybie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (procedura wielokrotnie opisywana na tym forum).
Nie wiem gdzie szukać o odlesieniu więc jakby mozna tu w skrócie opisać czy są problemy z takim czymś ewentualnie wkleić link gdzie można o tym poczytać :?:

I orientuje się może ktoś ile mógłby kosztować kawałek lasu tzn. w okolicach 180m2 tj. 30m x 6m :?:
Awatar użytkownika
Kegg
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1567
Rejestracja: czwartek 16 lut 2006, 14:34

Post autor: Kegg »

Wiecej będzie kosztowało wydzielenie geodezyjne i opłacenie geodety niz te 180 m2, ale ...... raczej nikt nie pozwoli Ci wydzielić tak niewielkiej działki, każda gmina ma okreslone minimalne wymiary działek, no chyba, że udowodnisz, iż to wyłącznie na polepszenie warunków gospodarowania na działce sąsiedniej.

A co do procedur
tutaj znajdziesz chyba wszystkie potrzebne informacje. To też w większości autorstwo "Jaźwca"
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Dzięki,Kegg, :beer:
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
KulaLM
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 15 lip 2008, 19:56
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: KulaLM »

Dobrze no to jeśli chodzi o rozmiar działki jeśli nie byłaby to jakas kolosalna cena to mógłbym kupic troszkę więcej, tylko chodzi mi czy potem miałbym problemy z odlesieniem takiego lasu abym mógł się budować te 12 m od lasu, gdybym kupił troszkę lasu to miałbym nawet więcej niż te 12 m.

Tylko gdzie miałbym sie udać żeby się dowiedzieć czy z takim odlesieniem byłby problem i jaka cene mam zaproponować sąsiadowi (liczy to się w m2 czy jakoś inaczej, cana jest uzależniona od ilości drzew czy jak?? - bo bedę chciał je wyciąc) ewentualnie gdzie mógłbym takiej informacji szukać bo co do lasów to przyznam że jestem "zielony" w tej tematyce :roll:
Awatar użytkownika
Kegg
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1567
Rejestracja: czwartek 16 lut 2006, 14:34

Post autor: Kegg »

Nikt nie poda Ci wartości gruntu .... poza rzeczoznawcą majątkowym, któremu zlecisz wycenę.
A inną sprawą jest jeszcze cena, która satysfakcjonowałaby sprzedającego. W końcu kupując od niego tylko fragment działki pogarszasz walory pozostałego fragmentu - więc oczywiste, ze za małe wydzielenie zapłacić musiałbyś więcej - by zrekompensować stratę wartości odciętej części.

Nie ma średniej krajowej ceny gruntu leśnego. :!: W każdym regionie kraju wartość gruntów jest inna - może w miejscowym Urzędzie Gminy powiedzieliby Ci jaka jest wartość - pod warunkiem, że takie transakcje były ostatnio tam dokonywane. ..... :? ... Transakcje z udziałem gruntów leśnych to niestety rarytasy ... każdy rzeczoznawca też Ci to powie. Jednak kopie aktów notarialnych trafiają do UG i na ich podstawie można średnia cenę ustalić.
Jak powiedział pewien kat: "Każdy ma prawo być trochę porąbany"
KulaLM
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 15 lip 2008, 19:56
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: KulaLM »

To nic innego nie pozostaje tylko ewentualnie dogadać się z sąsiadem...

Juz wiem że las ten nie należy pod nadleśnictwo tylko pod gminę więc tam bym musiał się udać z zapytaniem czy jak wykupie taki fragment lasu, czy bedzie problem z jego odlesieniem??
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Kegg pisze:A co do procedur
tutaj znajdziesz chyba wszystkie potrzebne informacje
Przeczytałeś?
1. Wniosek do marszałka województwa za pośrednictwem wójta o zgodę na zmianę przeznaczenia gruntu na cele nie leśne w miejscowym PZP.
2. Zmiana miejscowego PZP
3. Wniosek do właściwego dyrektora RDLP o wyłączenie gruntu z pod produkcji leśnej.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
ODPOWIEDZ